Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι Iron maiden δεν εχουν 'heavy" ηχο. H ηχοχρωμα η οπως θελεις πες το. Κανει εστω ο alchemist για κατι τετοιο???

 

(ενισχυτης που βουλιαξε στη λασπη ε??? καπου βλεποω μια αλεπου κ κατι κρεμαστ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θέμα εδώ δεν είναι ο heavy ήχος.

Υπάρχει περίπτωση να τον ακούσω και σήμερα αλλά πιο προσεκτικά (ούτε με το EQ δεν έπαιξα εχθές) οπότε και θα αναφέρω τις νέες απόψεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εδώ δεν είναι ο heavy ήχος.

 

+1 ας μείνουμε στον Alchemist δεν θα ορίσουμε τι σημαίνει heavy...

 

Υπάρχει περίπτωση να τον ακούσω και σήμερα αλλά πιο προσεκτικά (ούτε με το EQ δεν έπαιξα εχθές) οπότε και θα αναφέρω τις νέες απόψεις μου.

 

Αναμένουμε μια πιο ολοκληρωμένη απόψη λοιπόν  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Iron maiden δεν εχουν 'heavy" ηχο. H ηχοχρωμα η οπως θελεις πες το. Κανει εστω ο alchemist για κατι τετοιο???

 

(ενισχυτης που βουλιαξε στη λασπη ε??? καπου βλεποω μια αλεπου κ κατι κρεμαστ...)

 

Προφανως πρεπει να ακους τετοια πραματα. Δε κρινω οποιον ακουει death και black. Ειναι γουστα. Ανεφερα οτι αυτα που ειναι πραγματικα heavy, για μενα προσωπικα ειναι απαισια.

Οσο για τα κρεμασταρια, δε το νομιζω, καθως απλα ΔΕΝ ΘΕΛΩ τετοιο ηχο απο την κιθαρα μου. Παραβαραινει το πραμα, και καπου αρχιζει να χανεται και η διαυγεια της νοτας. Και δεν ειναι κατι δυσκολο να "φτιαχτει". Dropped κουρδισματα, active EMG's, κομμενα πριμα, και εισαι ευκολα on your way προς αυτον το ηχο.

 

Εμενα η αρχικη μου απορια δεν ηταν αν οι Maiden θεωρουνται heavy ηχος, αλλα αν μπορει ο Alchemist να αποδωσει αξιοπρεπως απο μονος του σε τετοιες καταστασεις.

 

Και επειδη ξεφευγουμε απο το θεμα του thread, απο πλευρας μου σταματαει εδω το θεμα σχετικα με τους black/death προσανατολισμους :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο bogner XTC 101B και σας πληροφορώ παίζοντας και με το alchemist ότι τα δύο μηχανήματα δεν έχουν καμία σχέση ούτε ηχητικά ούτε κατασκευαστικά κι απορώ γιατί o bogner έβγαλε τέτοιου είδους ενισχυτές έχοντας ένα τόσο καλό όνομα, μάλλον του χρειάζονται χρήματα εξού και οι συνεργασίες με ine 6 ktl.  Για τον φίλο που ρώτησε σχετικά με το ποια επιλογή να κάνει fender με κλειστά μάτια από τα δύο που ανέφερες φίλε...bogner μόνο στο custom shop του και ανάλογα με το στυλ και τις ιδιοτροπίες του καθενός είναι ένας από τους κορυφαίους του χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο bogner XTC 101B και σας πληροφορώ παίζοντας και με το alchemist ότι τα δύο μηχανήματα δεν έχουν καμία σχέση ούτε ηχητικά ούτε κατασκευαστικά κι απορώ γιατί o bogner έβγαλε τέτοιου είδους ενισχυτές έχοντας ένα τόσο καλό όνομα, μάλλον του χρειάζονται χρήματα εξού και οι συνεργασίες με ine 6 ktl. 

 

Μια καλύτερη περιγραφή στις ηχητικές και κατασκευαστικές δαφορές θα βοηθούσε να κατανοήσουμε καλύτερα τι εννοείς  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή η αντίδραση πάντως είναι κοινή (από συζητήσεις σε ξένα fora) σε όσους έχουν συνδέσει το όνομα Bogner με κορυφαία boutique προϊοντα. Δυστυχώς. ΟΛΟΙ χρειάζονται λεφτά. Αυτό δε σημαίνει ότι το προϊόν θα είναι και μάπα.

 

Κατανοώ ότι είναι σαν να έβγαλε η Lotus προσθιοκίνητο χιλιάρι αυτοκίνητο πόλης... so what? Συγκρίνετέ το με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του παρακαλώ. Αν είναι καλύτερο, οι υπόλοιπες συζητήσεις δεν έχουν νόημα.

 

Για την πληρότητα της συζήτησης, δεν είναι μόνο ο Bogner. Και η Cornford ας πούμε έβγαλε τη σειρά Roadhouse, που απομακρύνεται από τα τυπικά της εταιρείας (δεν είναι P2P) αλλά παρ'όλα αυτά, απ'όσο λένε τα reviews, σκίζει.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μάκης το έθεσε σωστά. Βέβαια πάντα υπάρχει μια καχυποψία όταν μια ακριβή εταιρία βγάζει κάτι φτηνό.

Δεν ξέρω πόσο κάνει ένας Bogner αλλά τα 1300€ που ζητά ο Alchemist μπορεί να είναι ευκαιρία μπορεί και ληστεία.

Το απόγευμα πάω για 2η βόλτα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου