Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα ειναι πολυ απλο..ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι στη παρακατω τιμη αυτη τη στιγμη

 

http://www.dv247.com/invt/50047/

 

πρεπει να τον συγκρινουμε με ενισχυτες αντιστοιχης τιμης για να τον κρινουμε. Δεν εχει νοημα να τον συγκρινουμε με τα bogner των 3000 ευρώ. Τωρα το αν ειναι κατασκευασμενος στη Κινα κτλ, πιστευω πως το πιο σημαντικο ειναι το πως ακουγεται και οχι η χωρα κατασκευης  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δικιο αλλα αφου ο bogner αποφασισε να παιξει μαρκετινιστικα ας προσεχε! Ακομη κ να ακουγεται το ιδιο καλα με καποιον της κατηγοριας τιμης του δεν φτανει!

 

Ισως αρχικα ακουστικα κ οπτικα να πεισει καποιον αγοραστη.

 

Αλλα θα πρεπει να κοντραρει πολυ ακριβοτερους ενισχυτες. Γιατι? Γιατι ειναι φτιαγμενος στην κινα γαμωτο αρα η θα επρεπε να στοιχιζει πολυ λιγοτερο κ βλακας δεν ειμαι να μου τα φαει ο bogner η θα πρεπει να αποδιδει πολυ καλυτερα δεδομενης της τιμης που κοστολογηθηκε

 

Δηλαδη αν ειναι ενας φθηνος (επειδη ειναι κινεζικος) 2500 ενισχυτης κ κανει 1000 φευγα μπραβο

Αν ειναι ενισχυτης που ακουγεται στην κατηγορια των 1300 κ ειναι καλυτερος απο την κατηγορια του αλλα δεν ξεφευγει δυσκολα

Αν ειναι απλα καλος ενδιαφερον αλλα δεν ξεχωριζει ΑΡΠΑΧΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πληρότητα της συζήτησης, δεν είναι μόνο ο Bogner. Και η Cornford ας πούμε έβγαλε τη σειρά Roadhouse, που απομακρύνεται από τα τυπικά της εταιρείας (δεν είναι P2P) αλλά παρ'όλα αυτά, απ'όσο λένε τα reviews, σκίζει.

 

Μια μικρή διόρθωση... δεν είναι point to point αλλά turret board... μικρή η διαφορά στον ήχο (κατά τη γνώμη μου), τεράστια όμως στην κατασκευή... Πχ. αυτό είναι το handwired των Cornford (turret board)...

cornford_optional.gif

 

και αυτό είναι ένα πραγματικό point to point:

SunnSoradoGuts1.jpg

 

Κατά τα άλλα, κι εγώ έχω διαβάσει διθυράμβους για αυτόν του Cornford, όπως επίσης και τις πρώτες "ξυνίλες" από δεξιά-αριστερά.  :-\ Πάω στο παλιό αντίστοιχο θρεντ να το αναστήσω.  ;D

 

Μιά ματιά εδώ δείχνει ότι δέν εχει σχέση με Bogner,είναι πολύ μακρυνός συγγενής  ;)

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Bogner/Alchemist+Head/10/1

 

Δεν αποδεικνύει τίποτα αυτό, και πιστεύω ότι θα πρέπει να σταματήσουν οι αναφορές στα ριβιους του HC σαν κάτι το αξιόπιστο ενώ ακόμη και οι πέτρες ξέρουν ότι είναι... τσίρκο!!  ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ανάγεται για μια ακόμη φορά στα περιθώρια κέρδους του κατασκευαστή, και στο χρώμα/εθνικότητα των χεριών που μοντάρουν ένα οποιοδήποτε μηχάνημα (χωρίς να συμβαδίζει απαραίτητα και με την φροντίδα που αυτά επιδεικνύουν). Και το Eventide Timefactor φτιάχνεται στην Κίνα, και οι λευκοί Vox Handwired περνάνε από τα στοργικά χεράκια... Κινέζων. Αυτά είναι μονάχα δυο παραδείγματα. Και τα δυο ακούγονται θεσπέσια, και τα δυο πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια, όμως σαφώς υπάρχει το επιχείρημα ότι ο εκάστοτε κατασκευαστής με την υψηλή κοστολόγηση έναντι των χαμηλών εργατικών δεν βγάζει πια κέρδη αλλά... υπερκέρδη. Δημοκρατία και ελεύθερη αγορά έχουμε... Τώρα η σωστή ερώτηση ΔΕΝ είναι αν ο Alchemist ακούγεται ωραία αλλά το τι προσφέρει απέναντι στον ανταγωνισμό. Για να πω την αμαρτία μου πάντως, μου φαίνεται ότι ο κ. Βogner έβαλε πολύ νερό στο κρασί του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Έπαιξα και άκουσα τον Alchemist 212 απόψε σε jam. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα τεχνικά του και άφησα στον ιδιοκτήτη του να σετάρει τα πάντα. Λίγο πολύ τον ξεσκίσαμε στην αλλαγή των settings και μου φάνηκε αρκετά ευέλικτος. Παρόλο που τον είχαμε σε σχετικά απάνθρωπες εντάσεις ήταν πολύ ευχάριστος στο άκουσμα. Ήταν πολύ όμορφος στα καθαρά του και στα βρώμικα. Από ήχο έπεισε, νομίζω είναι τίμια επιλογή στα 1100 ο συγκεκριμένος.

 

υ.γ. σχεδόν σε όλο το jam το reverb ήταν κοντά στο τέρμα, ο ιδιοκτήτης του το έχει αγαπήσει τρελά  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω περιεργαστεί κι εγώ αρκετά έξω, αλλά και στην Αθήνα είδα ότι υπάρχει δεξιά -αριστερά στα καταστήματα του Νάκα, οπότε είναι πολύ εύκολο να διαμορφωθεί άποψη... λαμπερός από πλευράς ηχοχρώματος, πολλοί διακόπτες που αλληλεπιδρούν και θέλουν να τους αφιερώσει κάποιος αρκετό χρόνο για να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, χωρίς όμως να σημαίνει ότι αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επιτευχθεί.

 

Ωραιούτσικα βρώμικα και πολύ αξιοπρόσεκτα και δυναμικά crunch... σίγουρα είχα και μερικές εντυπώσεις μελανών σημείων, αλλά δεν τις θυμάμαι γιατί έχω αρκετό καιρό που τον δοκίμασα. Ένα είναι η περιττή ενσωμάτωση εφφέ σε στυλ Line 6. Δεν είναι καθόλου άσχημα (ειδικά το reverb - ψηφιακό βέβαια - που μου άρεσε και μένα πολύ) αλλά τα υπόλοιπα θα μπορούσαν να λείπουν και η τιμή του ως εκ τούτου να ήταν ακόμη καλύτερη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπον , αγορασα τον alchemist πριν ενα μηνα και το μηχανημα ειναι απλα εξαιρετικο. Τα καθαρα ειναι τρομερα και η γενικη ευελειξια σε πολυ υψηλα επιπεδα. Ο κολλητος μου εχει τον xtc classic (o οποιος σβηνει τον 101Β κατα τη γνωμη μου) και οταν ακουσε τον alchemist εμεινε μ.....ας. Εκανα και μικρο συγκριτικο τεστ για να επαληθευσω οτι δε με δουλευουν τα αυτια μου. Ιδου και τα κλιπς.  ;)

 

 

http://www.zshare.net/audio/59810287fcd3af19/

 

 

http://www.zshare.net/audio/59810259d9444983/

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Ηρθα λίγο αργά αλλά μπορώ να πω πως αυτός ο ενισχυτής που πολλοί σνομπάρουν λόγω τιμής και χώρας προέλευσης είναι ένα αριστούργημα στο είδος του!!

 

Τον δοκίμασα και πείστηκα! ευελιξία, κρυστάλλινα καθαρά και ζεστά creamy βρόμικα!!  ;D

 

Ρίξτε και μια αυτιά όσοι δεν τον ακούσατε..

 

 

 

 

 

Εγώ πάντως έχω ψηθεί αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά καλά ειπώθηκαν ...συνοψίζω και θέτω και ιδίαν άποψη υπ όψιν σας....ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ BOGNER

 

ομοίως καμία σχέση ....κανένας φθηνός ενισχυτής με τα αντίστοιχα ακριβά handwired κλπ.μοντέλα μιας εταιρίας

 

όπου νάναι σκάει και το...φθηνό μοντέλο του κατα τα άλλα πανάκριβου και χειροποίητου matchless....και παίζει λέει και γ..ώ και πάθαμε πλάκα και άλλα τέτοια....βλέπετε η κρίση στρέφει τις εταιρίες σ ένα παιχνίδι marketing στο οποίο δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου να εμπλακείς αν ψάχνεις για tone.

Στο χιλιάρικο επί παραδείγματι παραμένει διαχρονική και αξιόπιστη η λύση deluxe reverb της fender...δεν γίνεται με το χιλιάρικο να λύσεις όλα σου τα προβλήματα (crystal clean, crunch, high gain) και όσοι διατείνονται το αντίθετο πλανώνται πλάνην οικτρά.

Μα θα μου πεις που να τα βρούμε ρε φίλε τα λεφτά να ταχουμε όλα....?

σωστό...ούτε εγώ τα έχω...ψάχνοντας με υπομονή επιμονή και....σιγά σιγά... φτιάξτε ήχο αγοράζοντας λύσεις που δεν θα ψάχνετε να πουλήσετε αύριο για να πάρετε κάτι άλλο χάνοντας χρήματα... (και βάζω 1ον εμένα στην κατηγορία αυτή καθότι το έπραξα πολλάκις) αλλά δώστε όποιο ποσό αγοράζοντας κάτι ή κλασσικό ή κάτι που θα συνεργαστεί αρμονικά και με μια μελλοντική άλλη αγορά...(future proof buying)

μας βάζουνε και κιθαρισταράδες να παίζουν στα demos και μετά τα αγοράζουμε τα πάμε σπίτι και ..ω του θαύματος...δεν παίζουν έτσι χαχαχαχα

 

DONT CHEW... (ΜΗ ΜΑΣΑΜΕ-ΤΕ)

ΦΙΛΙΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου