Προς το περιεχόμενο

Στήνω homestudio, αποψεις για Pro Tools


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τα Pro Tools λενε οτι δεν εχει τοσο σημασια το προγραμμα τοσο, οσο το hardware? Δουλευω μονο cubase και δεν ξελει

 

Α, παιζουν τα protools και σε PC? Φανταζομαι ναι ε?

 

Τα pt είναι κλειστό σύστημα. Θέλουν τις ειδικές pci κάρτες για να τρέχουν, ειδικούς μετατροπείς από την digi ή ελάχιστες ακόμη εταιρίες που είναι συμβατές (και το ίδιο ακριβές) και γενικά πού συγκεκριμένο hardware. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την παροιμιώδη τους αξιοπιστία.

 

Και να παίζουν και σε pc και μάλιστα η digi έχει στο site της και προτεινόμενες συνθέσεις για μέγιστα αποτελέσματα.

 

 

 

Τώρα στο αυτό θεμα, συνονόματε Γιάννη κάπου τα έμπλεξες. Ποιος σου είπε ότι το logic και το live δε έχουν παρίσχυρα χαρακτηριστικά στον audio τομέα τους; Μάλιστα σε όλα αυτά τα "μεγάλα" προγράμματα, ζήτημα είναι οι μισοί που τα έχουν να χρησιμοποιούν το 50% των δυνατοτήτων τους. Έτσι από το να πάρεις τα μεγάλα pt απλώς επειδή έχουν κάποια χαρακτηριστικά που δεν θα τα χρησιμοποιείς πλήρως ή και ποτέ, θα ήταν καλύτερο κάποιο άλλο και με τα λεφτά που θα σου μείνουν να πας σε άλλους τομείς, όπως μικρώφονα, προενισχυτές και ηχομόνωση, εκτός και αν είσαι τέρμα στο βουνό, αλλά και πάλι για φαντάσου να ουρλιάξει κανά τσακάλι τη στιγμή που γράφεις τη μεγάλη έμπνευση! ;D Η ηχομόνωση δεν είναι μόνο για τους γείτονες

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα pt είναι κλειστό σύστημα. Θέλουν τις ειδικές pci κάρτες για να τρέχουν, ειδικούς μετατροπείς από την digi ή ελάχιστες ακόμη εταιρίες που είναι συμβατές (και το ίδιο ακριβές) και γενικά πού συγκεκριμένο hardware. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την παροιμιώδη τους αξιοπιστία.

 

Και να παίζουν και σε pc και μάλιστα η digi έχει στο site της και προτεινόμενες συνθέσεις για μέγιστα αποτελέσματα.

 

Βoukas=respect, να σαι καλα φιλε μου που σπαταλησες λιγο χρονο να μου λυσεις την απορια. Οι αλλοι δεν εχουν διαθεσιμο φαινεται  :'(

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου και εγω ηλεκτρονική γράφω οπότε ίσως μπορέσω να βοηθήσω λίγο.

 

Κατ' αρχήν συμφωνώ με τη πρόταση των περισσοτέρων να αποφύγεις τα Pro Tools. Πολύ ακριβά και δεν νομίζω να σου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο.

Θα επέλεγα για Setup ενα Mac Pro, με Apogee Ensemble (= πολύ καλοί converters) και Logic κατα προτίμηση. Αν δεν το χωνεύεις (μήπως είναι θέμα να το συνηθήσεις;) Digital Performer ή Cubase 4 είναι καλή επιλογή.

 

Θα έπερνα επίσης δυό κομμάτια Euphonix McMix για Daw Control.

 

Απο Software Processors ή θα το γεμιζα με 3-4 UAD-1e με κάμποσα plugins ή θα έπερνα το Waves Platinum μαζί με Waves Studio Classic.

 

Απο Software Instruments Arturia Jupiter 8V, Komplete5, Predator, Gladiator, Zebra, Minimonsta και αρκετά άλλα είναι άπαιχτα για ηλεκτρονική μουσική.

 

Όλα τα παραπάνω δεν θα σου κοστίσουν πάνω απο 6000 Ευρώ.

 

Για ακουστική θα προσεχα πολύ να φτιάξω έναν σωστό χώρο, με ξεχωριστό Vocal Room αν είναι δυνατόν. Εκεί και θα έριχνα το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων μου. Χωρίς σωστή ακουστική δεν κάνεις τίποτα.

 

Hardware Synths δεν ξέρω αν θα έπερνα. Έχω ένα TI που δεν το πολυχρησιμοποιώ λόγω οτι μπορώ να έχω μέχρι 3 Instances σαν MIDI. Γενικά δεν μου αρέσει να έχω synths και να τα γράφω σαν Audio για λόγους ευελιξίας. Για αναλογικούς ήχους τα παραπάνω Software με καλύπτουν μια χαρά.

 

Αυτά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συσσωρεύω σιγά σιγά όλες τις αναφορές που έχουν γίνει ,πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές.Νiκolas κερνάω όσες εξάδες γουστάρεις,ωραίο το αρθάκι σου,εννοείτε ότι εκτος από την ακουστική του χώρου θα γίνει και το απαραίτητο ντεκόρ,βλέπε καναπεδάκι,μαύρη μοκετούλα,σκέφτομαι σοβαρά να βάλω και μπορντό κουρτίνες περιμετρικά αν αυτό δεν ενοχλεί μπασοπαγίδες και γενικά τα ακουστικά στοιχεια ,πορτατιφια,και για το φπα που ανέφερες το έχω σκεφτεί εκ των προτερων.<<Θα δούμε>>

 

 

Από ότι φαίνεται θα κινηθώ προς logic μεριά με το ανάλογο hardware και εννοείτε το live το οποιο δεν το αφήνω με τίποτα,λέω να χρησιμοποιήσω για επιφάνεια εργασίας τα mackie universal control,καθώς και μια πληθώρα απο plugins,τα σίγουρα είναι τα arturia v collection,ni komplete 5,minimonsta,albino,pretador,octopus,imposcar,psp/nitro/lexicon/ktl.

Tα vienna που προανέφερες τα χρησιμοποιώ όπως και τα best service,τα sound ideas,τα hollywood edge κτλ,αλλα δεν τα έχω αγοράσει  :P ,θα δω πιο μου κάνει και βλέπουμε πιο θα πάει προς αγορά.3 terra έχω βιβλιοθήκες ότι πρέπει για αναφορά για κάνα ράμπο της εφορίας,φυσικά δεν τα επιδεικνύω,δεν θα υπάρχει σπασμένο λογισμικό στον macpro.

Ο φίλος OurDarkness θα με βοηθήσει σε περαιτέρω δυσανάλογα θέματα.

Nimrod7 δεν ξέρω για dsp αν uad που φέρνει η elina η της tc διαλέγω,το ερευνώ..Για τα hardware synths θα το σκεφτώ,ενα δυο κομμάτια που γουστάρω ίσως πάρω,

Boukas έχεις δίκιο για τα pt,ωστόσο τα τρέχω στην m-audio και βλέπουμε κ σε αυτό.

Fleamail,εννοείτε θα κάνω τρελή ερευνα,φτιάξιμο χώρου και μετά τα μηχανήματα αφού βγω παγανιά στην άδεια να ψάξω τι και πως.

 

thnx ολους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παρακολουθω παρα πολυ καιρο το site  αλλα δεν μπηκα ποτε στην διαδικασια να απαντησω

σε κατι και ας το αξιζε μερικες φορες γιατι λεγονται πολλα λαθος πραγματα στο site  απο ατομα που ασχολουνται

5 μερες με την μουσικη και δινουν συμβουλες σε ατομα που ασχολουνται 3μερες

 

τι θελω να πω ειναι οτι αυτην την φορα αξιζει να σου πω κατι

οτι καλα ολα αυτα που σε συμβουλευουν οι φιλοι μας και καποιο απο αυτους ξερουν παρα πολυ καλα τι λενε

 

αλλα νομιζω οτι η ποιο ουσιαστικη συμβουλη για να μην αρχισεις να τα πουλας ολα αυτα που θα παρεις ειναι

οτι αν μεχρι τωρα δεν εχεις καταφερει να γραψεις ενα ολοκληρομενο κομματι η δεν εχεις καταφερει να το κανεις

να ακουγετε αξιοπρεπες απλα με αυτα που εχεις τωρα μην το κανεις αυτο το βημα

ειναι πολυ ομορφα ολα αυτα τα μηχανιματα αλλα ξερεις δεν κανουν θαυματα απο μονα τους

δεν θα σε κανουν ολα αυτα να γραψεις καλυτερη μουσικη

ειμαι σιγουρος οτι ακριβως τα ιδια μπορεις να καταφερεις και τωρα με λιγη παραπανω προσπαθεια

 

εγω προτεινω να σπουδασεις η να παρεις καποια μαθηματα πανω σε αυτο η απλα να αγορασεις dvd βιβλια

και να παρεις μονο τα απαρετητα και θα εχεις το ιδιο καλα αποτελεσματα πιστευω

 

τα λεω πολυ φιλικα ολα αυτα ελπιζω να ειμαι κατανοητος σε ολους

και στα λεω γιατι ξερω ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα με τα studio επαγγελματικα η ημι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν μπηκα ποτε στην διαδικασια να απαντησω...

 

Φίλε stamjam άσχετα με το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι στο χέρι σου είναι να είσαι πιο ενεργός και να βοηθήσεις να αποφεύγεται η όποια η παραφιλολογία/ασχετολογία βλέπεις στο ΝΟΙΖ. Γι'αυτό υπάρχει άλλωστε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου μια ανηφορική διαδρομή την οποια αναβαίνω 12 χρονια τώρα από τότε που ήμουν δεκατριών και κατάλαβα ότι με τρελαίνει να γράφω μουσική στο 6 κάναλο sequencer του casio ctk811,δεν μπορώ να κρίνω αν τα project μου αρέσουν,άσε που δεν με ενδιαφέρει,απλά είναι μια τρελα προσωπική μου επιθυμία, που δεν προδιαθέτει δόξα η χρήμα ,ρέει στο αίμα μου και αναπόφευκτα ασχολούμαι με αυτό σε δουλειά/εταιρικό στημένο pc και σπίτι η στον δρόμο με το φορητό.κουλτούρα είναι,

Εχω περάσει από διαφορα στάδια,σε τμήματα μουσικής τεχνολογίας σε ωδεία για πιάνο η αρμόνιο κτλ,δεν με άγγιξαν καθόλου,δηλώνω καθαρά αυτοδίδακτος άσε που η σύνθεση δεν μπορεί να διδαχθεί,ίσως κάποιοι μέθοδοι.

Οποτε πίστεψε με κατασταλαγμένος είμαι,το χρήμα δεν μου ήρθε ουρανοκατέβατο,συγκυρίες και ουσιαστικά θυσιάζω κάποια πράγματα,αλλα μπρός τι μουσική δεν τίθεται θέμα,

 

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε stamjam άσχετα με το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι στο χέρι σου είναι να είσαι πιο ενεργός και να βοηθήσεις να αποφεύγεται η όποια η παραφιλολογία/ασχετολογία βλέπεις στο ΝΟΙΖ. Γι'αυτό υπάρχει άλλωστε.

+1

 

Γιατί κατα τα άλλα δεν μπορώ να αρνηθώ ότι η αρχή του ποστ του stamjam είναι λίγο ενοχλητική σε εμένα τον ευαίσθητο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε γιαννη εφοσον εχεις τετοια πορεια καντο

αφου το νιωθεις και το πιστευεις και ειναι τροπος ζωης για σενα.

 

εγω απλα ηθελα να ειμαι σιγουρος οτι πισω απο το post με τα pro tools

δεν κρυβετε ενα πιτρσιρικι το οποιο εχει θαμπωθει απο τα μεγαλα studios

και επειδη εχει λεφτα θα τα σπαταλισει αδικα χωρις να εχει προσπαθησει να μαθει πρωτα τα βασικα.οποτε εφοσον δεν ανηκεις σε αυτην την κατηγορια δεν υπαρχει θεμα

 

καλη συνεχεια και αν θες και μπορω να σε βοηθησω σε κατι πανω στα pro tools

πες στειλε μου pm

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε stamjam +1000 σε όσα λες, παρά το απότομο της εισόδου σου και όποτε μπορείς να συμετέχεις.

 

Τώρα Γιάννη, απότι είδα λες ότι τα pt, τα χρησιμοποιείς με m-audio. Αυτό σημαίνει ότι έχεις τα m-powered, τα οποία με τη σειρά τους είναι παρόμοια με τα le, τα οποία είναι πολύ κομένη έκδοση των hd, με πολλές ελλείψεις στο midi τους (μενέλαε πες αλεύρι! ;D). 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου