Προς το περιεχόμενο

Στήνω homestudio, αποψεις για Pro Tools


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ναι εντάξει υπάρχει πληθώρα DAWs, αλλά για μακ το logic και το dp είναι ψιλομονόδρομος. Σαν το sonar+sequia για pc

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα pro tools απο τη στιγμη που θα γραφεις ηλεκτρονικη μουσικη δεν σου χρειαζονται (η μαλλον δεν σου ΚΑΝΟΥΝ) απο εκει και περα μια και εχεις αποφασισει για mac πας κατευθειαν σε λυση LOGIC (δυστυχως το Sonar που σκοτωνει στις midi εφαρμογες δεν παιζει σε mac).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ableton εννοειτε οτι θα το πάρω,τοσα χρόνια ετσι***** τωρα θα το τιμίσω όπως πρέπει,

 

έψαξα πολυ΄για το cb4 και είδα ασυμβατότητες στον macpro/leopard,

 

το οτι είναι κλείστώ σύστημα μου ακουγεται καλα,σκεφτομαι οτιδήποτε midi στο live μεσω rewire και περαιτερω audio στο protools...καποιος που να τα τρώει στην μάπα καθε μέρα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ableton εννοειτε οτι θα το πάρω,τοσα χρόνια ετσι***** τωρα θα το τιμίσω όπως πρέπει,

 

έψαξα πολυ΄για το cb4 και είδα ασυμβατότητες στον macpro/leopard,

 

το οτι είναι κλείστώ σύστημα μου ακουγεται καλα,σκεφτομαι οτιδήποτε midi στο live μεσω rewire και περαιτερω audio στο protools...καποιος που να τα τρώει στην μάπα καθε μέρα ??

 

κλειστό σύστημα είναι μόνο το REASON όχι το Live.

 

Audio στο Pro Tools θα συμφωνήσω είναι overkill. Προτείνω ένα επαγγελματικό audio editor που θα το καλείς μέσα απο το Live απευθείας που θα σε υπερκαλύψει.

 

Έναν πολύ καλό που δουλέυω στον μακ μου μέσα απο το ableton live είναι ο iZotope RX που είναι spectrum audio editor. Τον Προτείνω οπωσδήποτε .

 

http://www.izotope.com/products/audio/RX/

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ giannis, ο μπερδεμένος τρόπος με τον οποίο ρωτάς, αφήνει πολλά περιθώρια για παρεξηγήσεις. Δηλαδή, ενώ κανονικά θα δίναμε οδηγίες για την κατασκευή ενός συνηθισμένου και μικρού home studio, μας φλασάρεις με την ανακοίνωση περί δαπάνης πολλών χιλλιάδων ευρώ, κάτι που θα ταίριαζε σε ξεκάθαρα επαγγελματική επένδυση.

 

Αμέσως μετά, μας ξαναμπερδεύεις καθώς δε λες τίποτε για μικρόφωνα, οποιοδήποτε είδος ηχομόνωσης, κονσόλα κλπ.

 

Συνεπώς, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να απαντήσω.

Προτείνω να γίνεις πολύ πιο σαφής όσον αφορά το αναμενόμενο ύψος της δαπάνης, το αν υπάρχουν επαγγελματικά ερείσματα, και με ποια ιδιότητα θα το λειτουργήσεις το στούντιο: εκείνη του συνθέτη, εκείνη του παραγωγού, όλα μαζί; .....

 

Αναμένουμε...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα eye.

 

Αυτό που έχω ως σκέψη είναι να στήσω ένα studio στο οποιο θα κάνω τα προσωπικά μου projects και θα ηχογραφώ ότι εξυπηρετεί την μουσική μου ( "μουσική μου" το εννοώ σεμνά χωρίς ψώνιο :P),

δηλ αν πρέπει να παίξει ενας φίλος κιθάρα για να εξυπηρετήσει τη μουσικη μου να μπορεί

 

Έχω βρει έναν χώρο περίπου 15 τετραγωνικά ,ο οποιος δεν χρειάζεται ηχομόνωση (λόγο τοποθεσίας),παραμόνο την ακουστική του,θα επενδύσω εκεί.

Το βλέπω επαγγελματικά χωρίς να είμαι σίγουρος αν θα κάνω παπάδες στην παραγωγή/σύνθεση η όχι,απλά θέλω να δουλέψω ,να υλοποιώ ιδέες μου,είτε απο synths είτε από φωνές είτε (μπερδεμένα τα λέω)

:D για αυτο έθεσα και την έννοια του να είναι όσο τον δυνατόν κατά τα θέλω μου άρτιος ο εξοπλισμός.

Οποτε εν ολίγοις θέλω να φτιάξω έναν ευχάριστο χώρο από την άποψη της δημιουργικής διάθεσης,στον οποιο χώρο θα συνθέτω μουσική από τα synths,θα χρησιμοποιώ ηχογραφημένα φωνητικά,και αυτά.

 

μπορώ να διαθέσω μέχρι 35 χιλ για τις μεγάλες προσδοκίες μου,

ελπίζω να έγινα περισσότερο κατατοπιστικός,μη παρεξηγείτε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να διαθέσω μέχρι 35 χιλ για τις μεγάλες προσδοκίες μου,

ελπίζω να έγινα περισσότερο κατατοπιστικός,μη παρεξηγείτε.

 

με 35 χιλιαδες ευρω μπορεις να κανεις πολλα (π.χ να εχεις ΚΑΙ Pro Tools για το μελλοντικο κανονικο recording ζωντανων οργανων αλλα και Logic για να κανεις οτι τρελλα θες με τα ηλεκτρονικα..)

 

 

 

Βεβαια ο εξοπλισμος μονο δεν αρκει για καλα αποτελεσματα οποτε στη θεση σου θα επενδυα και καποια χρηματα/χρονο για να μαθω τη σωστη χρηση του (ειδικα αν φιλοδοξεις να κανεις κανονικο στουντιο recording) επαγγελματικο (η τελος παντων πολυ καλο αποτελεσμα μπορεις να κανεις και με ενα φτηνο laptop & το cubase αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις. ;)

 

τα Pro Tools HD3 ειναι σιγουρα η κορυφαια σουϊτα για recording αλλα θελει και αρκετες γνωσεις για να τα "κατακτησεις".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Pro Tools HD3

 

Γιατι τα Pro Tools λενε οτι δεν εχει τοσο σημασια το προγραμμα τοσο, οσο το hardware? Δουλευω μονο cubase και δεν ξελει

 

Α, παιζουν τα protools και σε PC? Φανταζομαι ναι ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια ο εξοπλισμος μονο δεν αρκει για καλα αποτελεσματα οποτε στη θεση σου θα επενδυα και καποια χρηματα/χρονο για να μαθω τη σωστη χρηση του (ειδικα αν φιλοδοξεις να κανεις κανονικο στουντιο recording) επαγγελματικο (η τελος παντων πολυ καλο αποτελεσμα μπορεις να κανεις και με ενα φτηνο laptop & το cubase αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις. ;)

 

Έτσι είναι τα πράγματα.

Ξεκίνα αγοράζοντας ή δανειζόμενος τα μικρά ProTools, διότι παίζει να μην σου αρέσει καθόλου ο τρόπος που λειτουργούν, καθώς είναι φτιαγμένα για audio και όχι για midi.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου