Προς το περιεχόμενο

Η μοίρα του μοναχικού μουσικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πόσοι απο εσας θα είχατε το κέφι του Ζακ έχοντας αυτό το θέαμα μπροστά σας;
Τον χαβά του αυτός. Και πόση δουλειά απο μέρους του...

Ε... λοιπόν αν αυτός το αντιμετωπίζει έτσι, πόσο έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε κι εμείς που ταμπουρωνόμαστε πίσω από μια κιθάρα ή ένα όργανο και τέσσερις νοματαίους στην ίδια σκηνή. Κάποια άλλη στιγμή θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Αρκεί να πηγαίνει απο στόμα σε στόμα τι κάνουν οι Ζακ όταν παίζουν. Θέλει κότσια.

 

 

  • Like 4
  • Λυπάμαι 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το θεαμα προκαλλει καποια λυπηση. Ενας μουσικος που χτυπιεται με καθε καλη διαθεση και μερακι χωρις να εχει την παραμικρη προσοχη απο το κοινο που ειναι εκει για την πιτσα και μονο. Ομως προσπαθω να βαλω τον εαυτο μου στη θεση των ακροατων και να δω αν αυτοι κανουν καποιο λαθος. Και αυτο που ειπα στον εαυτο μου ηταν οτι του συγκεκριμενου δυσκολα θα του εδινα προσοχη ακομα και σε κανονικο στημενο live που θα ειχα παει εκει για να ακουσω και οχι για την πιτσα. Δεν αμφισβητω την ορεξη και το παθος τους αλλα καπου και εμεις ως "παιχτες" πρεπει να αναρωτιομαστε μηπως δεν φταιει παντα το κοινο οταν δεν το αφορα αυτο που παιζουμε.

  • Like 5
  • Συμφωνώ 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καταρχάς το κοινό δεν πήγε εκεί για το λάιβ αλλά για το μέρος, άρα δεν φταίει το κοινό. 

 

Επίσης το τραγούδι δεν δείχνει να το ξέρει το κοινό, άρα πάλι δεν φταίει το κοινό. 

 

Επειδή παίζω σε κάποια ξενοδοχεία με ροκ μπάντα, και το κοινό συχνά δεν έχει απαραίτητα σχέση με αυτή την μουσική καθώς απλά είναι ''αναγκασμένοι'' να δουν το entertainment της ημέρας αφού το πλήρωσαν, έχω να πω το εξής: ποτέ δεν φταίει το κοινό. Εμείς έχουμε φροντίσει το σετλιστ μας να είναι τέτοιο ώστε να το ευχαριστηθεί και ακόμα και ένας που δεν ακούει απαραίτητα ροκ μουσική. Και φυσικά έχει σημασία να είσαι ευχάριστος όταν τα παίζεις, και όχι διαδικαστικός, γιατί πληρώνεσαι για entertainment και άρα πρέπει να είσαι διαδραστικός με το κοινό και όχι απλά εκτελεστής οργάνου.

 

A, και πρέπει να ''κόβει το μάτι σου'' το κοινό όταν ανέβεις στην σκηνή, κυρίως ηλικιακά. Να μην πηγαίνεις με προκαθoρισμένο playlist (ΟΚ κάποια must θα είναι στο πρόγραμμα κάθε φορά)

 

Άπειρες φορές έχω αντικρίσει το κοινό και έλεγα ''ωχ, πως θα περάσουν οι 2 ώρες από την βαρεμάρα'' αλλά τελικά κατέληξε καλό λάιβ με συμμετοχή από το κοινό.

 

My 2 cents

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχετε όλοι. Προσωπικά δε θεωρώ προυπόθεση το να συμμετέχει το κοινό για να περάσω καλά. Για τη μουσική και τα λεφτά παίζεις και δεν είναι απαραίτητο ο άλλος να είναι εκφραστικός. Έχει τύχει σε live που πέρασα τέλεια ως ακροατής να μην το δείξω. Τον χειροκροτάνε στην τελική, τι άλλο να έκαναν στο μέρος που ήταν; Πολύ καλός στο looping πάντως

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και το τραγούδι που παίζει, μπορεί να χειρίζεται εντυπωσιακά τα μηχανήματα αλλά το τραγούδι είναι από τα χλομά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εγώ είμαι πάντως της άποψης, ότι στο Live performance ο/ οι μουσικοί, πρέπει να είναι στο Backround και να κάνουν ατμόσφαιρα.

Όχι να είναι στο επίκεντρο.

Άλλωστε είναι βαρετό να είσαι στραμμένος συνεχεία στη σκηνή και να βλέπεις να παίζουν.

Δεν είναι σεμινάριο , να χαλαρώσεις πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, LK είπε

Και εγώ είμαι πάντως της άποψης, ότι στο Live performance ο/ οι μουσικοί, πρέπει να είναι στο Backround και να κάνουν ατμόσφαιρα.

Όχι να είναι στο επίκεντρο.

Άλλωστε είναι βαρετό να είσαι στραμμένος συνεχεία στη σκηνή και να βλέπεις να παίζουν.

Δεν είναι σεμινάριο , να χαλαρώσεις πας.

Eξαρτάται από το είδος της μουσικής, μιας και άλλος μπορεί να πηγαίνει σε live για να κάνει headbanging,άλλος να τραγουδάει παράλληλα με τον τραγουδιστή,άλλος να χαζέψει την τραγουδίστρια, που άμα οι μουσικοί ήταν στο background δε θα λειτουργούσε η φάση.

 

Εγώ εδώ και πάρα πολύ καιρό τα αντιμετωπίζω τα live πιο πεζά.

Αν δεν υπάρχει κάποιος στο κοινό που να εμποδίζει αυτό που κάνω, όλα τα άλλα είναι αποδεκτά.

Κάνω το καλύτερο που μπορώ και από κει και πέρα δεν το φιλοσοφώ πολύ το θέμα, ούτε το παίζω:"Ακούστε αυτό που παίζω,αυτή είναι η "καλή μουσική".

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Kanimothrios είπε

.....μιας και άλλος μπορεί να πηγαίνει σε live για να κάνει head bugging,....

το κάνουν ακόμα αυτό το πράγμα; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Kanimothrios είπε

άλλος να χαζέψει την τραγουδίστρια,

 

 

Εγώ για αυτή τη δουλειά πάω σε στριπτιτζαδικο 😁

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Εγω για αυτη τη δουλεια παώ σε στεριπτιτζαδικο 😁

Αν το κάναμε όλοι αυτό, θα είχαν κλείσει όλα τα σκυλάδικα και τα μισά μπουζουκτσίδικα 😅

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου