Προς το περιεχόμενο

Η μοίρα του μοναχικού μουσικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Το ότι είναι ξυπόλυτος και εμένα δεν μου άρεσε, στο κάτω κάτω σε εστιατόριο βρίσκεται όχι στην κρεβατοκάμαρα του

 

να τρως το ωραιο ΣΑΤΟΜΠΡΙΑΝ σου και να ΓλεπΕΙΣ την βρωμερη πατουσα και το πενθος στο νυχι του βρωμυλου....ρε ΟΥΣΤ απο δω που μου θες και συμμετοχη του κοινου, χιπυ...ε χιπυ! 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα πώς στο δαίμονα μπορεί να συνδυαστεί η μασαμπούκα με τη μουσική... Σε λίγες τέτοιες φάσεις που έχω τύχει, νιώθω ότι πρέπει να τους προσέξω κάπως αλλά την κρίσιμη ώρα το τζατζίκι πάντα θα υπερισχύει.

 

...Και αφού μιλάμε για συνδυασμό τέχνης και σαβουρώματος, γιατί να ισχύει μόνο με τη μουσική αυτό; Δεν μπορώ δηλαδή να πάω να δω το θεατράκι μου και να βγάζω συνάμα το κοκαλάκι από το στόμα που με κρέας μπήκε και χωρίς βγήκε;

 

Θέλω να πω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει καμία μοναχικότητα.Το "κοινό" σου πεινάει και για αυτό είναι εκεί.

 

Το πράγμα σοβαρεύει όταν δεν σε προσέχουν στη δουλειά που έχεις πάει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Άκυρα όλα αυτά τα αρνητικά που του προσάψατε, ζηλιάρικα.

Το κοινό δεν είναι σε ρεστωράν και δεν τρώει αλλά πίνει το milk shake του.

Cafe επι το ελληνικότερον.

Πως πάμε οι Αθηναίοι στο Piu Verde στου Παπάγου τα καλοκαίρια για δροσιά και φρεντοτσίνο...

Και η περιβολή του μουσικού ανάλογη και με πεντακάθαρα πόδια ο άνθρωπος, δεν ξερω τι κοιτούσες εσυ ΣΦ.

Δεν κάνω τον δικηγόρο του και ούτε ποτέ με πείραξε όταν έπαιζα στο ρεστωραν του Hilton με τα σατομπριαν στο πιάτο.

Άλλο ήθελα να δείξω όπως είπα παραπάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

δεν ξερω τι κοιτούσες εσυ ΣΦ.

Τις κσυπολιτες ποδαρες του.

Φρίκη 😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yannis Methenitis

Aκόμα και αν αφαιρέσουμε το φαγοπότι από το σκηνικό,η ουσία παραμένει ίδια.Η μουσική είναι τέχνη.Και για όλες τις τέχνες ισχύει το ίδιο.Θα πας επί τούτου και με συγκεκριμένη προδιάθεση.Δεν το αφήνεις στην τύχη κι αν σου κάτσει.

Δηλαδή αν οι πελάτες του cafe,που λες,δεν πήγαν με προδιάθεση να ακούσουν μουσική αλλά με οποιαδήποτε άλλη,η αντίδραση τους είναι φυσιολογική και απόλυτα αναμενόμενη...Εκτός αν τους σκάσει η Taylor ντυμένη σερβιτόρα.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.🙄

 

Και ποια ζήλια τώρα,δεν παίζει τέτοιο πράγμα.

Εγώ πάντα με τους μουσικούς είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τραπέζια δεν είναι για μουσική, μάλλον μουσικούς- εξαιρούνται τα Ηπειρωτικα της τάβλας, από οικογενειακες ορχήστρες .

Το αντιλήφθηκα για πρώτη και τελευταία φορά σε μια συναυλία του Έρικ Κλάψτον στο Σπορτινγκ αρχές 80, μέρος παγκόσμιας περιοδείας με νταλικά με ηχητικά απ έξω, Ντοναλντ Ντακ Νταν στο μπάσο κλπ.

Όσοι έκατσαν στα τσιμέντα ίσως απόλαυσαν μαμπεμπεγοζγκόνη, εμένα πιάστηκαν τα πόδια μου να είμαι όρθιος μπροστά.

Η ροκ δεν είναι για το Μέγαρο, όπως και τα εστιατόρια για μουσική...μάλλον καμιά ταβερνούλα με φαγάκι της προκοπής συντροφιά με καλή παρέα.

Τελευταία πάντως, έχω παρατηρήσει πως έχει πέσει κατακόρυφα η ποιότητα του φαγητού και φυσικά δεν ομιλώ για γκουρμέ προορισμούς, γιατί εκεί πάντα νηστικός έφευγα.

Χάρηκα ιδιαιτέρως, το Νοέμβριο που πήγα στο Κύτταρο και απόλαυσα στο όρθιο FUZZTONES, έχει ηρεμήσει το πράμα για έναν μεσήλικα, πίνεις το ποτάκι σου χτυπάς το πόδι σου στο πάτωμα και απολαμβάνεις καπνίζοντας και το τσιγαράκι σου*

 

* Για μένα είναι απαραίτητο και δεν αποτελεί προτροπή, οι νεώτεροι έχουν άλλους τρόπους

** Ομιλώ για απλό σιγαρέτο άνευ γέμισης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Superfunk είπε

Ο μοναχικος μουσικος ειναι ΞΥ-ΠΟ-ΛΥ-ΤΟΣ και φοραει ΣΟ-ΡΤΣΑ-ΚΙ ΚΑΙ ΤΖΟΚΕϋ.

Παλι καλα που δεν τον ΕΠΛΑΚΩΣΑΝΕ στο ΚΣΥΛΟ να λετε.

Ακριβώς αυτό ετοιμαζόμουν να πω αλλά το έγραψε ο SF. 

Δυστυχώς για να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά, πρέπει εκτός από το να παίζεις καλά,

να έχεις καλό-επαγγελματικό ήχο,

να έχεις ετοιμάσει το υλικό σου χωρίς κενά,

να έχεις ευελιξία στο ρεπερτόριο εφ' όσον παίζεις covers, 

να έχεις κάποια αξιοπρεπή όργανα και όχι κλασσική κιθάρα από το Lidl, 

και πρωταρχικά να είσαι ντυμένος καλύτερα από το κοινό που ήρθε να σε δεί, σαν να παρουσίαζες τη δουλειά σου σε κάποιο μεγάλο stage! Στην περίπτωση του βίντεο, ο μουσικός φαίνεται σαν να γύρισε απ' τη λαική... 

Στο live ότι κι αν είναι αυτό, 'πουλάμε' ήχο και εικόνα!

Επεξεργασμένο από makam
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά δεν πάω σε Live.

Όσες φορές πήγα στο παρελθόν, πήγα στοχευμένα ή από υποχρέωση ή να δω και να μάθω από το Live.

Σε αυτές τις περιπτώσεις ήμουν καρφωμένος στη σκηνή να κλέψω ό,τι μπορώ.

Από μια φράση μέχρι και από σκηνική παρουσία.....μέχρι ήχο και στήσιμο μικροφώνων. 

Το έβλεπα σαν φροντιστήριο .

 

Τώρα , αν τύχει να πάω κάπου για καφέ και βλέπω να στήνουν κλαπατσίμπαλα , συνήθως φεύγω μέχρι να αρχίσουν (γιατί τελειώνει ο καφές) αλλά και επειδή δεν με ενδιαφέρει να κάτσω.

 

Αν τύχει να καθίσω όταν αρχίσουν , έχει συμβεί κυρίως σε Ξενοδοχεία, αν μου αρέσει αυτό που  ακούω θα καθίσω, αλλά το πιθανότερο με πλάτη στη σκηνή, θα συνεχίσω την κουβέντα μου ή ό,τι κάνω (π.χ. να χαζεύω το κινητό μου) και θα απολαμβάνω τη μουσική  . Δεν με ενδιαφέρει να δω τι φοράνε , ούτε να χαζέψω τραγουδίστριες (είπαμε αν είμαι σε αυτό το Mood πάω στα στριπτιτζάδικα). 

 

Συμφωνώ όμως , ότι για την αρμονία του χώρου, πως οι μουσικοί πρέπει να είναι ενδεδυμένοι ταιριαστά με το χώρο.

Στο παράδειγμα του Γιάννη, δεν νομίζω να είχαμε και ιδιαίτερες παραφωνίες, σε εξωτερικό χώρο ήταν-πιθανότατα καλοκαίρι.....ε και οι θαμώνες δεν ήταν και μοντέλα της vogue 😄

 

Τέλος , αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί με εμένα , ούτως ή άλλως 🤪

 

7 ώρες πριν, makam είπε

 

και πρωταρχικά να είσαι ντυμένος καλύτερα από το κοινό που ήρθε να σε δεί, σαν να παρουσίαζες τη δουλειά σου σε κάποιο μεγάλο stage!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγούδι που παίζει είναι πολύ γνωστό, από τις μεγαλύτερες επιτυχίες μιάς από τις πίο hip μπάντες των 90s, το ντύσιμο του είναι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ, δεν τους νοιάζει, δεν είναι το χωριό μας, σε χίπστερ πιτσαρία παίζει στη φλοριντα όχι σε λούξ δεξίωση, στο συγκεκριμένο μαγαζί μπορεί και να φουμάρεις μπάφους σε καμιά γωνία.

Εδώ μπορεί να παίζεις σα μουρλός 60+ τραγούδια για κανά 80άρι, ο τύπος μπορεί να καθάρισε 250άρι εκεί για κανά δίωρο με 25 τραγούδια και μπορεί να λέω λίγότερα φράγκα και περισσότερα τραγούδια. Προσωπικά δε μου άρεσε η εκτέλεση ούτε ο ήχος του, γενικώς μάπα,  αλλά γεμίζει η ώρα με χαζοoverdubs και μιά χαρά κάνεις ένα 2λεπτο τραγούδι μέχρι και 7 λεπτά. με 20 τέτοια έχεις δύο ώρες! Πολύ χοντρικά αλλά....

Σίγουρα θες και όλα τα παρελκόμενα , ταμπούρλα, μηχανήματα κτλ αλλά αν είσαι αρπακολατζής σαν αυτόν δεν είναι και πυρηνική φυσική.

Αν υπήρχαν αυτές οι πληρωμές εδώ με τόσο μικρό ρεπερτόριο θα ήταν παράδεισος.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου