Προς το περιεχόμενο

Crazy circuits ziggy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου επεσαν στα χερια μου μια mackie onyx satellite και ενα Rhode NT1, αποφασισα να γραψω ενα κλιπακι για αυτο το καταπληκτικο πεταλι. Ενα απο τα χαρακτηριστικα του ειναι το ποσο touch sensitive ειναι και ποσο καλα αντιδρα στις δυναμικες του χεριου. Αυτο ηταν που προσπαθησα κυριως να αποτυπωσω στο παρακατω κλιπακι.

 

Κιθαρα η γνωστη JV strat και ενισχυτης ενας mesa boogie DC-5. Για να μπορεσω να ανοιξω λιγο παραπανω τον ενισχυτη, παρεμβαλλεται στο fx loop και ενα G-system που προσθετει και λιιιγο reverb και delay  :)

 

To πεταλι τωρα, to volume ειναι στο 40% περιπου, το tone λιγο λιγοτερο και το gain γυρω στο 85-90%.

Το volume της κιθαρας ηταν συνεχεια τερμα ανοιχτο.

 

http://www.soundclick.com/bands/page_songInfo.cfm?bandID=764403&songID=6747488

 

Το κλιπακι ξεκιναει με τον καθαρο μου ηχο στην middle θεση και μετα ακολουθουν :

 

bridge με δαχτυλα

bridge + middle με δαχτυλα

middle με δαχτυλα

middle + neck με δαχτυλα

neck με δαχτυλα

 

και

 

neck με πενα

neck +middle με πενα

middle με πενα

middle + bridge με πενα

bridge με πενα

 

 

Τα συμπερασματα δικα σας!

(Εγω το εχω αγορασει αρκετο καιρο τωρα  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Σταύρος !

Εγώ απλά θα ξαναματαπροσθέσω πως (αν και βαρύ σχόλιο για έναν pedal junkie) το Ziggy είναι το καλύτερο και το πιο χρήσιμο OD που έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία χρόνια  :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot όταν λες καλύτερο εννοείς  πιο responsive; Πώς θα το σύγκρινες πχ με αντίστοιχες μπουτικοκατασκευές Fulltone, Barber ή με τα tubescreameροειδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο  ή το πιο χρήσιμο όπως λέει ο silot,

αλλά χθές που το δοκίμασα πρώτη φορα, μπορώ να πώ οτι δεν το πίστευα,

responsive, απίστευτες δυναμικές, και

το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν μου θυμίζει τιποτα η χροιά του.

Bravo Χρήστο  ;)

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα πολύ καλά λόγια όλους.

Σταύρο πραγματικά πολύ ωραίο το κλιπ.

 

 

@ fauconnier

Το Ziggy οφείλει τον διαφορετικό ήχο/συμπεριφορά στο ότι δεν είναι βασισμένο σε tube screamer όπως τα πετάλια που αναφέρεις. Δεν έχει δλδ τον κλασσικό τελεστικό 4558 σε γνωστή συνδεσμολογία. Για την ακρίβεια δεν έχει καν τελεστικό, αλλά διακριτούς ημιαγωγούς (mosfet) σε παρόμοια διάταξη με αυτή που συναντάμε σε ένα λαμπάτο ενισχυτή(cascaded gain stages).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι το έχω απο εχθές στα χέρια μου και παρόλο που δεν το έχω παίξει πάνω απο μισή ώρα έχω καταλάβει περί τίνος πρόκειται...

 

Το ziggy κοιτάζει στα μάτια boutique pedals του εξωτερικού που ειδικεύονται σ'αυτό που ονoμάζουμε low to medium gain overdrive...

το τέσταρα για λίγο απέναντι σε ένα barber ltd κι ενώ ακόμη δεν έχω καταλήξει πιο απο τα δύο μου αρέσει καλύτερα ,πρέπει να ομολογήσω ότι το ziggy υπερτερεί σε "ζωντάνια" έχοντας μια καταπληκτική επίδοση στις χαμηλές..

Είναι πολύ amp-like , έχει απίστευτες δυναμικές και είναι απο το πιο "μουσικά" overdrives που έχω δοκιμάσει!

 

Είναι βέβαια ένα overdrive που θα σε ξεβρακώσει αν δεν "τό'χεις" !!

Όπως ακριβώς κι ένας λαμπάτος ενισχυτής δηλαδή... ;)

 

Μπράβο στον Σταύρο για τα κλιπς!..

 

Μπράβο στον Χρήστο για την δημιουργία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου