Προς το περιεχόμενο

Περί συνοχής των θρεντς...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο mscmkr στο πρώτο του ποστ. Στο δεύτερο όμως διαφωνώ για την αλλαγή του τίτλου που λέει... από ότι έχω δει τελευταία, γίνεται προς όφελος του θρεντ.

 

Βέβαια, υπάρχουν μάλλον και θρεντς που μετά την παρεκτροπή αλλάζουν θέμα και χάνεται η μπάλα, αλλά πιστεύω ότι μέχρι τότε ο poster έχει ήδη πάρει την απάντησή του. Εξαίρεση οι περιπτώσεις που επιθυμούσε να ακούσει απόψεις επί του θέματος και να παρακολουθήσει μια καλή συζήτηση (έχω πέσει θύμα τέτοιου χαλασμού σε θρεντ μου, αλλά λογικά έχω σίγουρα κάνει κάποια στιγμή το ίδιο! :-\)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω το εξής:

Ο Α χρήστης που φεύγει από το θέμα, χρειάζεται χ (3, 5, 10) λεπτά να γράψει το off-topic του. Ο μοντ χρειάζεται 1 δευτερόλεπτο για να το σβήσει. Ακόμα και αν ο off-topic poster το ξανακάνει, πάλι θα πετάξει χ λεπτά γιατί ο μοντ πάλι θα χρειαστεί 1 δευτερόλεπτο. Ε πόσο μακάκας είναι για να το ξανακάνει;;;;΄

 

Όσο για το hijacking που γίνεται σε διάφορα φόρα, δεν διαφωνώ. Αλλά εδώ δεν είναι απλώς hijacking. Είναι παντελής έλλειψη σεβασμού στον original poster (και δεν μιλάω για μένα γιατί κι εγώ εδώ μέσα έχω γίνει πολλές φορές μέρος του προβλήματος) και καταστροφή της χρήσιμης πληροφόρησης που μπορεί να δώσει ένα θρεντ.

 

Όσο για την αλλαγή του τίτλου, τη θεωρώ το τελειωτικό χτύπημα στον original poster που στο κάτω-κάτω τις περισσότερες φορές θέλει να μάθει κάτι ή να δείξει κάτι στον συμφορουμίστα του και να συμβάλλει στον αληθινό σκοπό αυτού του φόρουμ.

 

Τεσπαν. Αυτά.

 

Και πάλι είναι το φεγγάρι πιστεψέ με... κόσμος γράφει.... τι θές να γίνει.... θα πούμε και το μακρύ και το κοντό μας.

 

Στην προκειμένη περίπτωση το συγκεκριμμένο θρέντ δεν περιείχε κανενός είδους μουσική πληροφώρηση πέρα από τον θαυμασμό μιας καλλιτέχνιδας..  και διορθώνω για τους κακόβουλους χωρίς αυτό να μειώνει το σεβασμό προς τον πρώτο πόστερ.

 

Εγώ κρατάω μιά πιό σημαντική έκφραση κάποιου μέλους παραπάνω που λέει πολύ σωστά ότι γράφοντας σε τέτοια θέματα είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθείς. Και αυτό όχι γιατί έχεις ή δεν έχεις επιστημονική κατάρτηση και δεν έχεις κάνει διατριβή στο συγκεκριμμένο θέμα, απλά δεν γνωρίζεις τον άλλο αναγνώστη, τι επίπεδο έχει στο συγκεκριμμένο θέμα και πως θα εκλάβει αυτά που θα γράψεις. Φυσικά όλα αυτά σε ένα μουσικό φόρουμ, είναι λίγο΄"κάπως" και θα πρέπει να αποφεύγονται, από την άλλη βέβαια επειδή πολλά μέλη γνωριζόμαστε χρόνια μεταξύ μας, το να πούμε και κάτι εκτός πιασμένοι από μια αφορμή, δεν είναι τόσο τραγικό. Μας βοηθά να γνωριζόμαστε καλύτερα και να αντιλαμβανόμαστε και κάποιες καταστάσεις και από άλλη οπτική γωνία και όχι μονοδιάστατα.

 

 

 

Και για να εξηγούμαι, γίνεται hijackin σε θέματα σοβαρότερα που όντως περιέχουν πολύ σημαντικότερες πληροφωρίες μουσικής γνώσης, από το συγκεκριμμένο.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διεκδικώ δάφνες σημαντικότατης πληροφόρησης για το θρεντ για την τραγουδίστρια - το οποίο ήταν μόνο η αφορμή για το παρόν. Όσο για αν περιέχει ή όχι τεχνικές πληροφορίες, ρώτα έναν τραγουδιστή που ξέρει πραγματικά την τέχνη του να δεις τι πληροφόρηση έχει το κλιπ μιας τέτοιας τραγουδίστριας.

 

Για το "να πούμε κάτι για να γνωριστούμε καλύτερα" συμφωνώ απολύτως. Έτσι γίνεται το δέσιμο στα φόρα. Αλλά στο Noiz αυτό το "κάτι" έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που δεν μαζεύεται πια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως θα μπορούσε ένα φόρουμ να είναι διαφορετικό απο την ζωή ? Δεν έχετε παρατηρήσει τι γίνεται στις καθημερινές συζητήσεις ? Θα ξεκινήσουμε απο ένα θέμα και είναι εντελώς άγνωστο που θα καταλήξουμε ... αυτός είναι ο κανόνας. Δεν βλέπω λοιπον τον λόγο να υπάρχει "ανώτερη" επέμβαση, παρα μόνο στις περιπτώσεις που έχει πάρει ένα πολύ άσχημο και προσβλητικό δρόμο.

 

Το μόνο σημείο που με βρίσκει κάπως "αρνητικό", είναι αυτή η επιμονή μερικών στο να συμβουλεύουν κάποιον να "ψάξει με το search γιατί το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές". Ολα τα θέματα έχουν ξανασυζητηθεί και πάντα θα γυρνάμε στα ίδια και τα ίδια, ίσως με λίγο αλλαγμένα μυαλά, ίσως με καινουργια προιόντα, και τι έγινε ?

 

Αλλωστε ένα φόρουμ με αυτό τον τρόπο αποκτά λόγο ύπαρξης και φυσικά ανανεώνεται. Αν κάποιος βαριέται να απαντήσει ξανα, ας μην απαντήσει.

 

Εδω που τα λέμε, αν δεν είχαν γίνει τόσες και τόσες συζητήσεις για Telecaster, νομίζετε ότι θα είχα αγοράσει ποτε μία  ?  ;)

Και πολύ καλά έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, άλλο να μιλάμε γενικώς περί ανέμων κ υδάτων κ να αλλάζει το θέμα της συζήτησης, αλλά αυτό δεν είναι αποδεκτό παντού. Δηλαδή αν βλέπετε μια πολιτική συζήτηση στην τηλεόραση όπου αναλύουν τα προβλήματα της οικονομίας θα σας φανεί αποδεκτό, θεμιτό, καλό (κ όλα τα υπόλοιπα που είπατε) να γυρίσει το θέμα στο πόσο μεγάλωσαν τα παιδιά του ενός συνομιλητή που ο άλλος είχε να τα δει από το παραπροηγούμενο καλοκαίρι; Άλλο η γενική συζήτηση που κάνουμε με έναν φίλο μας, κ άλλο κάποιος να ρωτάει "ρε παιδιά είναι καλές οι τάδε χορδές" κ να του διαλύουμε την ερώτηση με άσχετες συζητήσεις. Προφανώς κ εγώ το έχω κάνει, απλώς καλό είναι όσο το παίρνουμε χαμπάρι να το μαζεύουμε, τουλάχιστον σε συζητήσεις τεχνικής φύσης κλπ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως συζήτηση στην τηλεόραση που να βγαίνει μια απάντηση ή έστω κάποιο συμπέρασμα δεν έχω δεί ΠΟΤΕ. Είναι το κατεξοχήν παράδειγμα του "μιλάω με τις ώρες χωρίς να λέω απολύτως τίποτα" ... και συνήθως καυγαδίζουν (ταχα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζω πως με ενοχλεί ένα θέμα να παίρνει πολιτικές/θρησκευτικές/κλπ προεκτάσεις, τη στιγμή μάλιστα που απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς του φόρουμ, καθώς και το ότι οι μετέχοντες σε αυτό εξακολουθούν ακόμα και μετά από συστάσεις των υπολοίπων να κάνουν άνω-κάτω το θέμα (που εγώ το λαμβάνω ως κάτι σκόπιμο). Από την άλλη όταν ένα θέμα τεχνικής φύσεως έχει κορεστεί (δηλαδή ο ενδιαφερόμενος έχει πάρει τις πληροφορίες του και δεν ψάχνει ακόμα να βρει τι tuners να βάλει στην καινούρια του τελε) και πάρει μια άλλη τροπή (καθόλα νόμιμη) ποσώς με ενδιαφέρει, ίσα-ίσα όλο και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες μπορεί να παρατεθούν και να ωφεληθούμε και οι υπόλοιποι.

Εν κατακλείδει δέχομαι ότι ένα thread μπορεί να πάρει άλλη τροπή και να ξεφύγει (το έχω κάνει και εγώ), αρκεί όμως να γίνεται με σεβασμό στον poster και με ΜΕΤΡΟ....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε, έχουμε μπροστά μας μία μαύρη περίοδο όπου ο συγκαλλημένος (προς το παρόν) εθνικισμός, θα καταστρέψει την ύστατη ελπίδα παλινόρθωσης του πραγματικού μας αναστήματος : την ικανότητα να κατανοούμε και να συμμεριζόμαστε αλλότριες κουλτούρες (όπως είχα πει και στον Fatal πριν κάποια βράδυα, αλλά δεν μίλαγε κανείς άλλος).

 

Eyeprotocol αν μπορούσα θα σού εδινα +10 στο κάρμα. Τα είπες όλα.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά στο Noiz αυτό το "κάτι" έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που δεν μαζεύεται πια.

 

Μscmkr, αυτό τον ισοπεδωτισμό και αρνητισμό τον έχω ξαναδεί και δεν μου αρέσει καθόλου. Θα σου άρεσε να βγει κάποιος και να πει για το φόρουμ σου κάτι τόσο φαιδρό όσο το ότι δεν υπάρχει γυρισμός, τα ναρκωτικά είναι θάνατος, δεν τη θέλω τη ζωή, μάνα γιατί με γέννησες κλπ κλπ;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να παρεξήγησες / ίσως να μην εκφράστηκα επαρκώς. Εγώ εννοώ ότι δεν μαζεύεται πια από τα ίδια τα μέλη. Δεν μαζεύεται με αυτοπειθαρχία. Και αυτό όσο και αρνητικό να το βλέπεις, είναι η αλήθεια. Από τη Διαχείριση μαζεύεται άνετα.

 

Αν τώρα με το "φόρουμ μου" εννοείς αυτό που έχω στην υπογραφή μου, αν κάποτε το κοιτάξεις θα δεις ότι κάνουμε τα αδύνατα - δυνατά ώστε κάθε τεχνικό θρεντ να μένει on-topic. Ακόμα και όταν ξεστρατίσει σε άλλο σχετικό τεχνικό θέμα, κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες για να επιστρέψουμε στο θέμα ακόμα και με διαγραφές ποστς, διασπάσεις θρεντς κ.ο.κ. Εντάξει, πολλά ξεφεύγουν. Άνθρωποι είμαστε. Αλλά η διάθεση είναι αυτή.

 

Γιατί; Γιατί θεωρούμε ότι δημιουργούμε μια βάση γνώσης στα συγκεκριμένα θρεντς. Για τον τρίτο που θα μπει μεθαύριο μέσα και θα τον καίει το συγκεκριμένο θέμα και δεν θα τον ενδιαφέρει το παρεμφερές ή το άσχετο ζήτημα που μπορεί να ξεφυτρώσει.

 

Αστυνομοκρατία; Όχι. Οργάνωση. Και ο - ορισμένες φορές ανελέητος - χαβαλές έχει θέση αλλά σε άλλα θρεντς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου