Προς το περιεχόμενο

Cubase sx3 προβλημα καθυστερισης


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Γεια σας..εχω ενα προβλημα με το cubase,οταν πας να γραξω κιθαρα ενω την ακουω πανς στον μετρονομο μολις παω να ακουσω αυτο που εχω γραξει ειναι εκτος.απο καρτα ηχου εχς την M-audio E-MU 0404 και δεν νομιζω να φταιει η καρτα.

 

Παιδιά, ας αλλάξουμε θέμα(?) Μikko, για πήγαινε devices->device setup->Midi. Στο cubase 4 είναι μετά στο Midi setup, στο 3 είναι σε κάποιο από την κατηγορία midi τέλος πάντων. Σε όποιο από τα πεδία Μidi εμφανιστεί κάτω δεξιά το "use system timestamp", τσέκαρέ το και κάνε και ένα restart καλού-κακού. μετά θα είσαι (λογικά) έτοιμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Τελος η τεκμιριωση για την σχετικοτητα σου αντικειμενο ειναι ακυρη και προφανως θυμιζεις καποιον ο οποιος ειναι ξερολας με τασεις ταπεινοτητας οπου δεν ξερει τι του γινεται και προφανως δεν ξερει αριθμιτικη μιας που το πρωτο cubase με audio βγηκε το 1996 (2008-1996=12χρονια)...

 

Οταν σπουδασεις στο αντικειμενο ελα να μου ξαναμιλισεις...

Καλό θα είναι να ανοίγεις και κανα βιβλίο πριν ανοίγεις το στόμα σου, γιατί εδώ τα γραπτά μένουν.

 

Από το site της Steinberg:

 

1984

Kυκλοφορά το Pro-24 για τον Atari 1024, πρόδρομο του Cubase.

"The new software offers a range of, for the time, staggering new features: 24 MIDI tracks, professional scoring, quantization (automatic timing correction for “loosely” played notes) and editing for MIDI parameters like Velocity."

 

1989

Cubase 1.0

Following on from several years of intense research and development, a new product arrives that will define a musical generation. Cubase 1.0 is significantly more powerful than its predecessors, with new technologies allowing a drastically improved graphical display for musical information and a much-simplified, intuitive new way of using the exciting possibilities of the software. This first version established Cubase as the often copied but never equaled standard for user-friendliness.

 

Ακόμα έχω τα manual και τις δισκετες και των 2 παραπάνω.

Το ότι εσύ το ανακάλυψες το '96 δεν είναι σημείο αναφοράς για κανέναν.

Στόχος είναι να βοηθήσουμε. Οχι να κάνουμε τον έξυπνο, δεν συμφωνείς;

Αν δεν γνωρίζει τις βάσεις ο ερωτών, πρέπει να τις μάθει για να δουλέψει.

Και όταν κάποιος προσφέρεται να του τις δείξει με μέθοδο, ας επεμβαίνουμε όταν και αν έχει αποτύχει.

Η λύση που προτίνεις πρέπει να ακολουθηθεί, αφού είναι πλέον σωστά ρυθμισμένα τα settings και δεν υπάρχει άλλη ορατή λύση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος η τεκμιριωση για την σχετικοτητα σου αντικειμενο ειναι ακυρη και προφανως θυμιζεις καποιον ο οποιος ειναι ξερολας με τασεις ταπεινοτητας οπου δεν ξερει τι του γινεται και προφανως δεν ξερει αριθμιτικη μιας που το πρωτο cubase με audio βγηκε το 1996 (2008-1996=12χρονια)...

 

Οταν σπουδασεις στο αντικειμενο ελα να μου ξαναμιλισεις...

 

Φιλε administrator, ειδικα εσυ (μιας που τα γραπτα μενουν) θα επρεπε να διαβαζεις λιγακι προσεκτικοτερα... ειπαμε cubase με AUDIO δεδομενου οτι το προβλημα του παλικαριου βρισκονταν στο audio και οχι στο midi. Το πρωτο cubase με audio βγηκε το 1996...

 

τωρα αν θες πηγες προς τεκμηριωση, ξαναδιαβασε αυτα που εγραψες προσεκτικοτερα η δες http://en.wikipedia.org/wiki/Steinberg_Cubase

 

Τα βιβλια μου τα εχω διαβασει, και εξακολουθω και τα διαβαζω μιας που εχω σπουδασει και εχω τελειωσει πανω στο αντικειμενο... επι 3 χρονια δουλευω σα βοηθος καθηγητη στο ΤΕΙ που σπουδασα, σε μαθηματα οπως MIDI προτοκολλα και στα συστηματα πολυκαναλης ηχογραφισης (DAW's γενικα και pro tools ειδικα) οπου κατα συνεπεια στην πραγματικοτητα "διδασκα" δυστυχως.. λογο ελληψης προσωπικου, και λογο του οτι οι καθηγητες που εκαναν καποια απο αυτα τα μαθηματα ειχαν 1 χρονο λιγοτερη εμπειρια απο μενα οταν ηρθαν... ετοιμαζομαι για μεταπτυχιακο πανω σε Music production and engineering...

 

Αρα πιστεψε με... το διαβασμα μου το εχω κανει...

 

Ο μονος λογος που εξακολουθω και συνεχιζω να απαντω σε αυτη την παραλογη ιστορια ειναι για το οτι θελω να δω ποσο μακρια μπορει να φτασει αυτη η αηδια...

 

Δεν εχω κανα λογο να αποδειξω σε κανενα τπτ... αυτοι που καταλαβαινουν καταλαβαινουν... οι υπολοιποι απλα δεν θα καταλαβουν ποτε...

 

Και στην τελικη οπως ειπα και πιο πριν σε προηγουμενο post, αν ειναι εγκλημα το να διαφωνω με τον τροπο βοηθειας καποιου τοτε απολογουμαι πραγματικα...

 

Σε καμια περιπτωση ομως δεν εκανα κατι μεμπτο...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που εξακολουθω και συνεχιζω να απαντω σε αυτη την παραλογη ιστορια ειναι για το οτι θελω να δω ποσο μακρια μπορει να φτασει αυτη η αηδια...

 

Η αηδία; Επειδή εμείς λέμε για το Cubase γενικώς, ενώ εσύ λες για το Cubase με audio; Αυτό δεν είναι αηδία, είναι (ίσως) παρεξήγηση.

 

Μήπως απολαμβάνεις το να είσαι αγενής;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη... αν εμπαινες στον κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα posts θα καταλαβαινες οτι αηδια θεωρω αυτο το διαπληκτισμο...

 

Οταν η παραθεση ιδεων, εστω και υπο την μορφη της διαφωνιας καταληγει σε διαπλικτισμο δεν νομιζεις οτι ειναι μια κατασταση-αηδια?

 

Δεν νομιζω οτι ειναι αγενια να χαρακτηριζεις μια κατασταση ως αηδια? δεν νομιζεις?

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως πέρα από τις ανωριμότητες κατεμέ που τσακώνονται άνθρωποι χωρίς να κατανοώ καν τον λόγο έχω να πω ότι έχω παρόμοιο πρόβλημα και λύνεται κάθε φορά όταν πηγαίνω και πατάω το reset οπως ειπε ο dreampanos, Κατι που εψαχνα πολυ καιρο και επιτελους βρηκα λυση.

Εχω intel core cpu core duo 6300, 4gb ram ddr2 800mhz και καρτα ήχου alesis multimix 8 firewire.

Δεν γινεται πάντα αλλά είτε μασάει ενα κομμάτι εντελώς χωρίς να πιτάρει cpu ή disk streaming, είτε γράφω midi Και βγαίνει με καθυστέρηση ,όταν πατάω reset διορθώνεται. Παντως δεν νομίζω να φταίει το σπασμένο γιατι το έχω δοκιμάσει με αυθεντικό cubase LE και μου το κανε και πάλι εχω την εντύπωση..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου