Προς το περιεχόμενο

Διαμορφωση αφρωδους απορροφητικου υλικου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους, εχω την εξης απορια, θελω να παραγγειλω απο τον Θωμα τα εξης ρικοφον 

 

http://www.thomann.de/gr/the_takustik_pyramidenschaum_5020_2er_set.htm

 

Το προβλημα μου ειναι οι διαστασεις τους που ειναι 1 επι 1 μετρο. Καποια κομματια  θα θελησω να τα κοψω σε διαστασεις που εγω επιθυμω και

θα ηθελα να μου πειτε αν αυτο ειναι εφικτο και με ποιο τροπο. Για λογους αισθητικης δεν θελω να φαινονται 'κομμενα' σε καποια σημεια αλλα να φαινονται ομοιομορφα οπως βγαινουν απο το εργοστασιο. Με ποιο τροπο λοιπον μπορω να διαμορφωσω το αφρωδες αυτο υλικο σε σχημα και διαστασεις που εγω επιθυμω χωρις να το καταστρεψω και να φαινεται κομμενο με το χερι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανα ήταν να βάζω κάθε κομμάτι σε ένα παλιό τραπέζι και με μία σανίδα να κόβω με φαλτσέτα. Καλή πατέντα εφόσον έχεις ηλεκτροκόλληση είναι να ενώσεις τα δύο ηλεκτρόδια με  ίσιο σύρμα και όταν πυρώσει (ρύθμισε την ισχύ τα αμπέρ δηλαδή τόσο όσο χρειάζεται) να κόβεις το κομμάτι εκεί που θές αφού έχεις βάλει οδηγούς για το σωστό κόψιμο. Αυτό κάνει και για να κόψεις κομμάτια από φελιζόλ. Για κόλλημα χρησιμοποίησα κόλλα σιλικόνης με θερμικό πιστόλι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανα ήταν να βάζω κάθε κομμάτι σε ένα παλιό τραπέζι και με μία σανίδα να κόβω με φαλτσέτα.

 

Tο προτιμω απο το δευτερο τροπο που μου ακουγεται πιο δυσκολος και δεν ξερω αμα θα το καταφερω..

Σαν αποτελεσμα βγηκε καλο?  εχεις δοκιμασει και με ψαλιδι ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τιμη ειναι καλη?

 

πιστευω οτι ειναι καλη η τιμη αφου παιρνεις 2 τετραγωνικα μετρα και ξεφευγεις απο το στανταρ

μαυρο χρωμα των φτηνων ρικοφον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που σε παιδευω , αλλα επειδη δεν ξερω, εχει ψαξει καποιες αλλες πιο οικονομικες λυσεις?

Εχω να ντυσω γυρω στα 50 τ.μ επιφανεια τοιχου

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να σου πω οτι ειναι πεταμενα χρηματα το Ricofon

To λενε και (Mougofon) γιατι δεν κανει τιποτα ισως να χαλαει και τον ηχο.

Για περιμενε να σου απαντησει και καποιος ποιο ειδικος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε strawhats7 ,

 

για 50 τετραγωνικα μετρα σιγουρα θες αρκετο υλικο και αρκετα χρηματα. Στο praktiker βρηκα με 20 ευρω το ΜΙΣΟ τετραγωνικο μετρο αλλα ηταν μαυρο και επειδη το θελω για το home studio  που περναω αρκετες ωρες δεν το βρισκω ιδανικο. Να ξερες παντως οτι αμα το θες και εσυ για ιδια χρηση (home studio) τα 50 τετραγωνικα ειναι υπερβολικα πολυ και θα κανεις τον χωρο σου dead κατι που δεν ειναι καθολου επιθυμητο. Tο πιο σωστο λοιπον ειναι να τοποθετησεις στα σημεια που πεφτουν τα πρωτα στασιμα κυμματα και μην ξεχνας οτι το ρικοφον ειναι απορροφητικο και οχι μονωτικο υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει μελετημένη χρήση (όπως με κάθε ηχοαποροφητικό-ανακλαστικό υλικό)

κάνει τρομερή δουλειά αλλιώς αν γεμίσεις  το δωμάτιο με αυτό το υλικό (χωρίς να έχεις μελετήσει καν το πάχος του) τότε θα έχεις ένα δωμάτιο χωρίς ανακλάσεις (dead room) και με κομμένα πρίμα-μεσαία

το dead room θα είναι χρήσιμο αν ο χώρος χρησιμοποιήται μόνο για recording

 

βέβαια ας μιλήσει επ αυτού κάποιος που ασχολείται με ακουστικές χώρων

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου