Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γράφω στον υπολογιστή μου


criss_mpleeth7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..θέλω επιτέλους να ηχογραφήσω με μια "Α" ποιότητα στο pc μου, χωρις να ακούω τα καθαρά της κιθάρας σαν να χουν περάσει απο overdrive και τα βρώμικα σαν να παίζω με phaser και μεσα απο σπηλία...

 

υπάρχουν πολλα προγραμματα που βοηθάνε, κ παααααάρα πολλές απόψεις, αλλα θέλω να επικεντρωθώ κυρίως σε γενικότερα ζητήματα..όπως πχ μια σωστή κάρτα ήχου, ενα αξιοπρεπές midi controller, ένα εύχρηστο πρόγραμμα (και λέω εύχρηστο γιατι προγράμματα όπως το cubase ειναι χρυσά μεν, αλλά για έναν αρχάριο στο χώρο της παραγωγής δεν είναι κ όοοτι πιο ευέλικτο... ;))

Τέλος να επισημάνω ότι δε ψάχνω το ΤΕΛΕΙΟ, αλλα κάτι φθηνό και αξιόπιστο,για τα πρώτα βήματα..φοιτητές ήμεθα άλλωστε.. :)

 

Θενξ! ;D

 

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..θέλω επιτέλους να ηχογραφήσω με μια "Α" ποιότητα στο pc μου, χωρις να ακούω τα καθαρά της κιθάρας σαν να χουν περάσει απο overdrive και τα βρώμικα σαν να παίζω με phaser και μεσα απο σπηλία...

 

υπάρχουν πολλα προγραμματα που βοηθάνε, κ παααααάρα πολλές απόψεις, αλλα θέλω να επικεντρωθώ κυρίως σε γενικότερα ζητήματα..όπως πχ μια σωστή κάρτα ήχου, ενα αξιοπρεπές midi controller, ένα εύχρηστο πρόγραμμα (και λέω εύχρηστο γιατι προγράμματα όπως το cubase ειναι χρυσά μεν, αλλά για έναν αρχάριο στο χώρο της παραγωγής δεν είναι κ όοοτι πιο ευέλικτο... ;))

Τέλος να επισημάνω ότι δε ψάχνω το ΤΕΛΕΙΟ, αλλα κάτι φθηνό και αξιόπιστο,για τα πρώτα βήματα..φοιτητές ήμεθα άλλωστε.. :)

 

Θενξ! ;D

 

 

 

Aυτό που μπερδεύει ένα αρχάριο είναι η πληθώρα των επιλογών και απόψεων. 

 

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ένα σαφές πλέγμα κανόνων του τι θα πρέπει να αγοράσεις.

 

Σαφώς και υπάρχει μια γενική εικόνα όπως η ανάγκη μιας καλής κάρτας ήχου και Monitors. Αυτά τα δύο σίγουρα είναι απαραίτητα ίσως περισσότερο και απο ένα δυνατό υπολογιστή. Στην σήμερον ημέρα η τεχνολογία έχει εξελιχθεί τόσο πολυ που το να αγοράσεις κάτι που θα αποδειχθεί πατάτα θέλει ταλέντο , τεράστιο ταλέντο. Η πληθώρα επαγγελματικών καρτών ήχουν είναι τεράστια , όπως και των προγραμμάτων .

 

Όσον αφορά το Cubase , μπορώ να πώ ότι είμαι πολέμιος του. Και είμαι πολέμιος όχι γιατί είναι ένα κακό πρόγραμμα. Κάθε άλλο . Αλλά είναι πασίγνωστο πρόγραμμα και αυτό δημιουργέι την ψευδαισθηση ότι είναι καλύτερο απο τον ανταγωνσιμό πράγμα που φυσικά δεν αληθεύει. Και έγω με αυτο ξεκίνησα και χρησιμοποίησα για 3 χρόνια , δοκίμασα τα περισσότερα απο όλα. Κατέληξα στο Ableton Live γιατί ήταν το μόνο που επικοινωνούσαμε στο ίδιο μήκο κύματος. 

 

Νομίζω ότι η καλύτερη συμβουλή είναι το να κατεβάσεις ότι demo βρεις μπροστά σου μέχρι να βρεις το software Που ταιριάζει σε σένα. Είναι τόσο πολλές επιλογές που πραγματικά θα βρείς αυτό που ακριβώς θες. 

 

Γενικώς προτείνω να το ψάξεις μόνος σου να αφιερώσει όσο περισσότερο χρόνο μπορείς για να βρείς αυτό που σου ταιριάζει. Είσαι ο πιο κατάληλος απο όλους για να συμβουλέψει τον εαυτό σου , μόνο εσυ γνωρίζει το τι ακριβώς θέλεις  και πιος είναι ο τρόπος που εκφράζεσαι μουσικά. Μην ακούς κανένα , αφιέρωσε χρόνο ψάχνοντάς και το τελευταίο δευτερόλεπτο είναι μια τεράστια επένδυση . Αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτο :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160830.msg244402#msg244402

 

και μετα πες λιγα λογια για το budget και τι θελεις να κανεις.

(αν πχ θελεις να γραψεις μονο κιθαρα,τι το θελεις το midi controller?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..

 

φίλε kilon πολύ σωστά αυτά που γράφεις περι αναζήτησης αλλά θέλω μια βάση για να αρχίσω από κάπου..την ψάχνω από μόνος μου, απλά καλό είναι να ακούσω κάποιες απόψεις όχι τόσο για την επιλογή της μάρκας, αλλά του "εργαλείου"..

 

φιλε blue ευχαριστώ για το λινκ,δώσε μου λίγο χρόνο να το διαβάσω γιατι είναι κ λίγο τέρας :) και θα μιλήσουμε μετά..

όσο για το midi, κανονικά πιανίστας είμαι, οπότε μπορώ να το εκμεταλλευτώ για να γράψω κάποια synth και μπλιμπλικια.. ;)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το διάβασα το άρθρο, ήταν πολύ διαφωτιστικό μπορω να πω..απλά σε ενα σημείο κολλάω:

τα monitors σε τι τιμές παίζουν και σε τι μεγέθη;

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου