Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή αγοράς: Ash Telecaster κοντά στα 700 Ευρώ...


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα είναι να παίξει χειροτεχνία αλλά δεν θέλεις να ξεφύγεις σε κόστος δες και το θέμα mighty mite guitar parts. Εχουμε πάρει και άλλοι όπως θα δεις από το συγκεκριμένο "μαγαζί" και συνιστάται ανεπιφύλακτα. Η strat που όλο φτιάχνω και δε λέω να τη φτιάξω θα πάει συνολικά στα 600-700€ πιστεύω. Για hardware δες σε rockinger και gfs.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα ότι έχω δεί από Rockinger δεν άξιζε τον κόπο. Εγώ βρήκα μια Tokai alder tele (τέτοιες παίζουν πολλές) με 200 ευρώ, την αγόρασα για πλάκα, και τουλάχιστον απ' τη Rockinger είναι καλύτερη. Απλά, άν θα δείς τα links, οι τύποι μιλάνε για one piece bodies στις 3.8 lbs, και compound radius necks, και paper in oil capacitors κλπ φανταστικά που για 600 ευρώ είναι super. Tα mighty mite έιναι στις ίδιες τιμές και δεν αναφέρουν καθόλου specs. Παίζει δηλαδή το σώμα να είναι 7 κομμάτια όπως η lite ash που κάποιος μου πρότεινε πιο πρίν (χωρίς παρεξήγηση, δεν την έχω ακούσει να πάιζει και μπορεί όντως να είναι φανταστική αλλά εμφανισιακά δεν την πολυπαλεύει...)

 

Τέλος πάντων μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής.

Επαναλαμβάνω και διευκρινίζω. Μήπως υπάρχει καμιά γιαπωνεζούλα vintage που αξίζει να την περιμένουμε στο ebay και να την χτυπήσουμε, με τα specs που προανέφερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και (για να μήν ξαναπαρεξηγηθούμε) δεν γνωρίζω πολλά ξέρω οτι και ο ντούκας, σου φτιάχνει όργανα κομπλέ... ρώτησα... οπότε μπαίνεις εκεί φτιάχνεις μία custom όπως την θές... επικοινωνείς για λεπτομέρειες και σε 5 μέρες είναι σπίτι σου κομπλέ... και άν θές να βάλεις και άλλους μαγνήτες όπως είπες δεν παίρνεις μαγνήτες και μένεις στα 450€... με σωστές και καλές επιλογές... δεν ξέρω άν κάνω λάθος αλλα το θεωρώ καλή περίπτωση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει δηλαδή το σώμα να είναι 7 κομμάτια όπως η lite ash που κάποιος μου πρότεινε πιο πρίν (χωρίς παρεξήγηση, δεν την έχω ακούσει να πάιζει και μπορεί όντως να είναι φανταστική αλλά εμφανισιακά δεν την πολυπαλεύει...)

 

2 piece είναι, όχι πως έχει και καμία σημασία. Αν θες να την ακούσεις δες εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=160950.0;topicseen

 

Vintage και Japan δεν πάνε μαζί! ;D Μάλλον εννοείς κάποια παλιότερη Fender Japan δεκαετίας 80-90. Απ'όσο θυμάμαι με ash βγαίνει μόνο η 70's και η 52 re η οποίες σε σχέση με τις rockinger δεν είναι και πολύ μακριά η μία από την άλλη. Άλλωστε και η rockinger "fender japan" είναι :o

 

Στο ebay τρέχουν μερικές καλές πάντως

 

http://cgi.ebay.com/FENDER-JAPAN-MIJ-RARE-E-SERIES-TELECASTER-ASH-BODY_W0QQitemZ290255087151QQcmdZViewItem?hash=item290255087151&_trksid=p3286.c0.m234

 

http://cgi.ebay.com/Fender-Japan-71-Telecaster-Ash-body-Made-in-Japan_W0QQitemZ120296132156QQcmdZViewItem?hash=item120296132156&_trksid=p3286.c0.m234

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κατι γενικο μιας και αναφερθηκε εδω μεσα :

ακομα και αν δν ξερεισ απο συνδυασμους ξυλων (λες και ειναι πυρηνικη επιστημη να βαλεις ενα ash σωμα σε ενα maple μανικι και να φτιαξεις μια απο τις 10.000.0000 τετοιες τελε που κυκλοφορουν  ) μπορεις πολυ απλα να αντιγραψεις μια ηδη υπαρχουσα στην κυκλοφορια κιθαρα...δες τι εχει αυτη και παρηγγειλε τα αντιστοιχα...

με το να την φτιαξεις απο parts θα σου βγει ομως πιο φτηνη και σιγουρα πιο ποιοτικη(μιλαω για ενα επιπεδο και πανω...)

 

π.χ. εμενα η τελευταια μου δημιουργια (οπως θα εχετε καταλαβει απο τα διαφορα threadπου ανοιγω κατα καιρους) ειναι μια αντιγραφη της hot rod της fender....μαγνητες δν εχω βαλει ακομα γιατι το ψαχνω αλλα αν υπολογισω κανα 200 γιαυτους μιλαμε για μια τελικη τιμη των parts της ταξεως των 900 ευρω!!!!!!! οταν η κιθαρα της fender εχει τιμη 1699...!!!!!! και οταν το σωμα π.χ. ειναι chambered 2lb 12oz (οποιοσ εχει ζυγαρια κουζινας πραγματικα ας παει να δει για ποσο ελαφρυ μιλαμε), με τα νερα που εγω επελεξα, το μανικι ειναι flame .κ.τ.λ.π.....δλδ εχει και πολλααααα και διαφορα εμφανισιακα και μη extra!!!!και ξανατονιζω οτι ολα αυτα πηγαν 900Ε με top of the line υλικα!!!!

 

οποτε, κλεινοντας την εκθεση ιδεων :D  ακομα και αν δν ξερει καποιος τι και πωσ, ας αντιγραψει κατι ετοιμο και ας παει σε partcaster (με οτι πρεπει να προσεχουμε, δλδ απο τον ιδιο σωμα και μανικι, απο τις γνωστες εταιριες κτλπ)....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι!

Στα λεφτά σου, Tokai made in japan και φοραει Bare knuckle,μόνο για το ash δεν είμαι σίγουρος.

 

http://www.jamguitars.co.uk/secondhandstock.htm

 

Η δεύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προτιμά τα γιαπωνέζικα όργανα.

 

http://www.stringnet.co.jp/site_new/product_new.php?catid=1&brandid=FENDERJAPAN

 

εδω θα βρει ΤΟΝΟΥΣ απο ash tele ολων των ειδων γυρω στο 500αρικο ΜΕ μεταφορικα.

2) Θέλει οπωσδήποτε η κιθάρα να είναι ash καθώς απεχθάνεται τα alder όργανα.

 

Γιατι τα απεχθανεται του σκοτωσαν τον πατερα?? ;D ;D

 

3) Μπορεί άνετα να είναι και μεταχειρισμένη από ebay store ή ότιδήποτε.

 

αν ψαξει στο ebay μπορει να βρει warmoth partscaster ετοιμη με αυτα τα λεφτα και αμερικανικη 52ri με ελαχιστα περισσοτερα

4) Οι stock μαγνήτες που θα έχει η κιθάρα δεν είναι πρόβλημα καθώς θα τους αντικαταστήσει αμέσως με Bare Κnuckles (έχει εντυπωσιαστεί με τους δικούς μου)...

 

καλα ας ακουσει και τους στοκ μπορει να ειναι καλη..

 

 

βεβαια μπορει και να τα γλυτωσει ολα τα παραπανω και να ψαξει να βρει μια ΚΑΛΗ BAJA TELE οι οποιες ειναι εξαιρετικες...η να βαλει τον Ντουκα να του φτιαξει μια.

 

 

Παίζει δηλαδή το σώμα να είναι 7 κομμάτια όπως η lite ash που κάποιος μου πρότεινε πιο πρίν (χωρίς παρεξήγηση, δεν την έχω ακούσει να πάιζει και μπορεί όντως να είναι φανταστική αλλά εμφανισιακά δεν την πολυπαλεύει...)

 

μια απο τις καλυτερες τελε μου (1971) ειναι 8 κομματια και σκοτωνει, εμφανισιακα δεν με πειραζει γιατι εχει solid color.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου