Προς το περιεχόμενο

roland fantom x6 vs fantom g6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνοονοματε θελω να σε ρωτησω πως κανεις δειγματοληψια εσυ?ενα δειγμα σε μια στανταρ νοτα και την αναπραγει αυτοματα μετα το μηχανημα η καθε μια νοτα για καθε μια νοτα να υπαρχει περισσοτερη αληθοφανια.και απο ποια εισοδο ηχογραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Προς cyclops.

Σχετικά με το κλίκ στα loop points, κάτι δεν μου λες καλά ή κάτι δεν κάνεις σωστά. Επειδή το έχω κάνει, σε πληροφορώ ότι δουλεύει σωστά όπως και στο Fantom-X.

 

Προς παναγιωτης 91

εσεις κυριε χναρακη θα το περνατε ως προκαταβολη το yamaha ex5 και ποσο.διαφορετικα ποσο περιπου νομιζετε οτι εναι η αξια του?

Τι να σου πω τώρα ??? Όταν λιανική ένα Fantom-G6 σημερινής τεχνολογίας με όλ'αυτά που κάνει έχει λιανική τιμή καταλόγου 1999 ευρώ με ΦΠΑ, πες μου εσύ πόσο μπορεί να πουληθεί ένα μεταχειρισμένο EX5 και εγώ να το δεχτώ.

Άλλωστε ανοιχτή συζήτηση κάνουμε.

 

Εδώ υπάρχει και η λίστα του 1ου πακέτου με τους "λαιϊκούς ήχους" για τα Fantom-G. Στο προσεχές μέλλον θα ακολουθήσουν κι άλλες όπως έγινε και με τα Fantom-X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοονοματε θελω να σε ρωτησω πως κανεις δειγματοληψια εσυ?ενα δειγμα σε μια στανταρ νοτα και την αναπραγει αυτοματα μετα το μηχανημα η καθε μια νοτα για καθε μια νοτα να υπαρχει περισσοτερη αληθοφανια.και απο ποια εισοδο ηχογραφεις?

Αυτό μπορεί με πολύ καλή ποιότητα να το κάνει το V-Synth, λόγω τις τεχνολογίας Elastic Audio. Στα συμβατικά samplers πρέπει να δειγματίσεις αρκετές νότες. Πιστεύω ότι 2 δείγματα ανά οκτάβα στις χαμηλές συχνότητες και 3-4 στις υψηλές είναι μια χαρά. Αυτό ονομάζεται πολυδειγματισμός (multisampling). Όλα τα σύνθια που χρησιμοποιούν δείγματα ακολουθούν αυτή τη μέθοδο. Με αυτή τη μορφή υπάρχουν τα δείγματα στη ROM του κάθε οργάνου. Για μεγαλύτερη αληθοφάνεια σε ήχους όπως τα πιάνα κλπ, πολλοί κατασκευαστές δειγματίζουν κάθε νότα (88 νότες). Ανάλογα με τις ανάγκες σου και τη διαθέσιμη μνήμη, επιλέγεις πόσο αναλυτικό σαμπλάρισμα θα κάνεις. :)  

 

------------------------------------------------------------------------

 

Προς cyclops.

Σχετικά με το κλίκ στα loop points, κάτι δεν μου λες καλά ή κάτι δεν κάνεις σωστά. Επειδή το έχω κάνει, σε πληροφορώ ότι δουλεύει σωστά όπως και στο Fantom-X.

Κατ' αρχήν τα σέβη μου κύριε Χναράκη. Μου έχετε φτιάξει στο παρελθόν το αγαπημένο μου XP50, από το οποίο αντλώ ήχους (συγκεκριμένα από τις SRJV80 κάρτες του). :)

 

Είναι γεγονός ότι δεν έχω πολλή εμπειρία στο θέμα looping ήχων όπως φωνητικά ή έγχορδα, που η λούπα πρέπει να μη διακρίνεται. Πού θα πρέπει να ψάξω στην κυματομορφή για πιθανά βέλτιστα σημεία λουπαρίσματος; Από ό,τι ξέρω, εκεί που ψάχνεις πρώτα είναι τα σημεία όπου η κυματομορφή τέμνει τον άξονα της έντασης (οριζόντια γραμμή στο γράφημα της κυματομορφής). Αυτά σημεία zero crossing ή κάτι τέτοιο δε λέγονται? Ό,τι και αν προσπάθησα, πάντα έχω κλίκ στη λούπα. Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε παναγιωτη καταλαβα την διαδικασια.ειναι οπως τα ξερω τοσα χρονια.ευτηχως τιποτα περιεργο.

 

κυριε χναρακη.προς το παρον δεν θα παρω θεση για την τιμη,αλλα θα επανελθω καποια στιγμη.ευχαριστω για την λιστα.και θελω να ρωτησω ισχυει και για ολα τα οργανα της roland?an οχι μπορειτε να μου στειλετε τα σχετικα? και ειδικα για το fantom x.απ οτι καταλαβα ειστε ο μονος αυτη την στιγμη που μπορει να με βοηθησει.και κατι αλλο γιατι δεν ανανεωνεται ποιο συχνα το site roland.gr?αυτα πρεπει να ανακοινωθουν εκει καποια στιγμη.ερωτηση...ειπατε οτι θα ακολουθησουν και αλλα πακετα με ηχους,εγω απο που θα ενημερωθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
...Για μεγαλύτερη αληθοφάνεια σε ήχους όπως τα πιάνα κλπ, πολλοί κατασκευαστές δειγματίζουν κάθε νότα (88 νότες)...

Αυτό γινόταν... "τω καιρώ εκείνω".

 

Για μεγαλύτερη αληθοφάνεια σε ήχους όπως τα πιάνα κλπ, πολλοί κατασκευαστές δειγματίζουν κάθε νότα σε διάφορες δυναμικές όπου μπορεί

να φτάσει για παράδειγμα έως και (88 νότες x 4 δυναμικές)=352 stereo δείγματα.

 

Θεωρητικά πάντα, το καλύτερο κλασικό πιάνο ηλεκτρονικής μορφής έχει (88 νότες x 127 δυναμικές) = 11.176 stereo δείγματα.

Επειδή όμως πρακτικά μέχρι στιγμής είναι αδύνατο να γίνει λόγω μνήμης,

γίνεται κάποια τροποποίηση. Βλέπε formant , elastic audio (variphrase) και ειδικά sympathetic resonance.

 

Χίλια συγνώμη για την διόρθωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε cyclops τα σέβη μου.

Για να σου πω την αλήθεια, στην αρχή μου φάνηκες άσχετος.

Αλλά, με αυτά που λες, φαίνεται ότι το κατέχεις καλά το άθλημα.

Οπότε,

Είναι γεγονός ότι δεν έχω πολλή εμπειρία στο θέμα looping ήχων όπως φωνητικά ή έγχορδα, που η λούπα πρέπει να μη διακρίνεται.

Μην το λες. Όλοι είμαστε σχετικοί αλλά και τόσο άσχετοι όταν βρεθούμε στο πρόβλημα εύρεσης των σωστών loop points. Οπότε μην αισθάνεσαι και τόσο άσχημα. Είμαι μαζί σου.

 

Σωστά αναφέρεις τα σημεία zero crossing ή zero cross points.

Εδώ υπάρχει ένα σημαντικό σημείο που θα στο πω αλλά θα το βρείς μόνος σου.

 

Λοιπόν.

Όπως λες κι εσύ, ένας τρόπος είναι το σημείο που τέμνει η κυματομορφή τον άξονα της έντασης στο σημείο μηδέν (0). Αυτό είναι το εύκολο. Αλλά...

Μην ξεχνάς ότι ο ήχος εάν είναι stereo, πρέπει να βρείς LP και στο άλλο κανάλι. Δηλαδή να βρείς το αντίστοιχο σημείο στο άλλο κανάλι που όμως για κακή τύχη αυτά τα σημεία μετακινούνται παράλληλα στην περίπτωση stereo. Δηλαδή μπορεί να φτειάξεις το ένα και να χαλάσεις το άλλο. Γι'αυτό το sampling γίνεται με πολύ συγκεκριμένο τρόπο στις ROM.

 

Ένα άλλο σημείο που μπορείς να κάνεις looping, είναι στα non zero crossing points. Καλά διάβασες. Πίστεψέ με, έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες.

 

Τέλος, μην ξεχάσεις να έχεις κάνει zoom. Οπτικά θα έρθεις κοντά στα points και τις μικροδιορθώσεις θα τις κάνεις με zoom in και step του ενός.

 

Για πολύ καλό αποτέλεσμα, δοκίμαζε να ακούς (τελικό τσεκάρισμα) όχι στο default key αλλά τουλάχιστον μία με δύο οκτάβες κάτω από εκεί που θα παίξει το δείγμα. Έτσι το δείγμα παίζει αργά (αφού απλώνει σε χρόνο), ακούς τις ατέλειες και ανάλογα διορθώνεις.

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε, κάνε το πείραμα σε μία κυματομορφή SINE.

Συγνώμη δεν έχω εύκαιρη. Όμως ψάξε βρες μία καθαρή κυματομορφή SINE.

Αυτό θα είναι το πρώτο σου μάθημα.

 

Προσπάθησε στην αρχή να κάνεις loopin στα zero αλλά και στα non zero points.

Αφού τα καταφέρεις, θα δείς.

 

Μία συμβουλή. Ο ήχος είναι κυματομορφή με χροιά και συχνότητα όπου κρύβει κάποιες περιόδους.

1) Εάν σου ζητούσα τι όργανο είναι, εσύ θα έψαχνες την χροιά.

2) Εάν σου ζητούσα τι νότα είναι, εσύ θα έψαχνες την συχνότητα.

3) Εάν σου ζητούσα τα loop points, εσύ θα ψάξεις τις περιόδους.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Καλή συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
...θελω να ρωτησω ισχυει και για ολα τα οργανα της roland?an οχι μπορειτε να μου στειλετε τα σχετικα? και ειδικα για το fantom x...

Ισχύει για κάποια. Επιπλέον πληροφορίες μπορείς να ζητήσεις από Στόλλα.

 

...γιατι δεν ανανεωνεται ποιο συχνα το site roland.gr?

Το site ανανεώνει πιό πολύ τεχνικά θέματα. Updates κλπ.

 

αυτα πρεπει να ανακοινωθουν εκει καποια στιγμη.

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Απ'όσο γνωρίζω ενημερώνονται οι dealers γι'αυτά τα πακέτα. Οπότε... μάλλον οι dealers με την σειρά τους ενημερώνουν τους πελάτες. Κάτι τέτοιο.

 

ερωτηση...ειπατε οτι θα ακολουθησουν και αλλα πακετα με ηχους,εγω απο που θα ενημερωθω?

Με την αγορά παίρνεις το πακέτο που υπάρχει εκείνη την στιγμή.

Εάν μπεί το μηχάνημα για service ή update γίνεται ενημέρωση του πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσημοι κατάλογοι με το περιεχόμενο των Ελληνικών πακέτων για τα Roland - Boss προϊόντα, θα δωθούν σύντομα στη δημοσιότητα.

Απ'οτι ενημερώθηκα πριν λίγο, υπάρχει καθυστέρηση λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας.

Ενημερωτικά όμως για τα μέλη του Noiz, υπάρχουν διαθέσιμα Ελληνικά πακέτα υποστήριξης για τα κάτωθι προϊόντα όπου παρέχονται δωρεάν με την αγορά του προϊόντος.


Διαθέσιμα:

Fantom-G , Fantom-X , Fantom-XR , Juno-G

DR-880 , SPD-S , RC-50

E-50 , E-60 , E-80 , G-70 , EXR-GR5

BR-600 , BR-864 , BR-900CD , MICRO-BR


Περισσότερες πληροφορίες: Στόλλας Α.Ε. ή στο email: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το πήρα από Στόλλα Λάρισας δε με ενημέρωσαν για κανένα πακέτο ελληνικών ήχων. Προφανώς δεν είναι ενήμερα τα παιδιά εκεί. Μπορώ εκ των υστέρων να το προμηθευτώ δωρεάν? Επίσης, όταν θα προκύψουν και επιπλέον πακέτα ελληνικών ήχων, πώς θα μπορέσουμε να τα προμηθευτούμε?

 

Online μήπως? Εφόσον πρόκειται μόνο για svd/rps αρχεία, είναι μικρά σε μέγεθος, επομένως μπορούμε να τα κατεβάσουμε από κάπου, σωστά?

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση κύριε Χναράκη.

 

Και ευχαριστώ για τις συμβουλές για το looping, τώρα μαθαίνω ουσιαστικά στην πράξη. Τα όσα ξέρω ήταν πιο πολύ στη θεωρία. Είμαι σίγουρος ότι έβλεπα πλήρως ζουμαρισμένη την κυματομορφή αλλά είχα σχεδόν απογοητευτεί που άκουγα συνέχεια τα κλικ της λούπας, μέχρι που κατάφερα ένα δείγμα να το λουπάρω πολύ καλά. Οπότε η πρασπάθεια συνεχίζεται. Ευτυχώς είναι μονοφωνικό το δείγμα. Orchestral vocals είναι το δείγμα, αλλά έχω τρόπο μετά να το κάνω ψευδο-στερεοφωνικό, με ίδια δείγματα σε δύο tones, με alternate pan, με το ένα με λίγο tone delay και τέλος chorus και reverb. Εξάλλου εξαρχής μονοφωνικά ήταν τα δείγματα. :)

 

[...]Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Καλή συνέχεια.[...]

 

Για την ακρίβεια πάρα πολύ. Ευχαριστώ θερμά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Εγώ που το πήρα από Στόλλα Λάρισας δε με ενημέρωσαν για κανένα πακέτο ελληνικών ήχων. Προφανώς δεν είναι ενήμερα τα παιδιά εκεί.

Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν είναι ενήμερα τα παιδιά εκεί. Πότε το αγόρασες. Πες μου ημερομηνία και serial number.

 

Μπορώ εκ των υστέρων να το προμηθευτώ δωρεάν?

Απ'ότι γνωρίζω (εάν είναι αγορασμένο από Ελλάδα) ναί.

Δεν θα σου δώσουν το installation πακέτο αλλά θα πας να τα φορτώσουν εκείνοι δωρεάν τα data.

 

Επίσης, όταν θα προκύψουν και επιπλέον πακέτα ελληνικών ήχων, πώς θα μπορέσουμε να τα προμηθευτούμε?

...που θα προκύψουν... λογικά σε ενημερώνει το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες ή ρωτάς εσύ το κατάστημα ή τον Στόλλα. Καλή ερώτηση :-\

Κανονικά τον Στόλλα πρέπει να ρωτήσεις.

Σε γενικές γραμμές, το πακέτο είναι του Στόλλα. Οπότε είναι καθαρά δικό του θέμα πως και με ποιούς τρόπους θα το διακινήσει. Μόνο αυτός παρέχει το συγκεκριμένο πακέτο για την περιοχή του (Ελλάδα) και το κάνει για να υποστηρίξει τους πελάτες του. Επαναλαμβάνω, κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσεις την Στόλλας Α.Ε.

 

Online μήπως? Εφόσον πρόκειται μόνο για svd/rps αρχεία, είναι μικρά σε μέγεθος, επομένως μπορούμε να τα κατεβάσουμε από κάπου, σωστά?

(Δεν είναι μόνο svd/rps αρχεία. Από ειδικό πρόγραμμα γίνεται έλεγχος, full pack installation και ξανά έλεγχος.)

Το θέμα δεν είναι πόσο μικρά ή μεγάλα είναι τα αρχεία.

Όπως σου είπα και πιό πάνω, το θέμα είναι ότι, τα αρχεία αυτά, ανήκουν στην Στόλλας Α.Ε.

 

Εάν λέω κάτι λάθος, ας μπεί κάποιος από την Στόλλας Α.Ε. να με διορθώσει ή ακόμα καλύτερα να δώσει εξηγήσεις.

 

Για παράδειγμα, εγώ προμηθεύω μαζί με τα Fantom το πρόγραμμα CMU 2007 που θα υποστηρίζει και το Fantom-G σύντομα. Όσοι έχουν την κανονική version, μπορούν δωρεάν να κατεβάσουν το update (όταν θα είναι έτοιμο) όποτε θέλουν.

Ενώ τα δύο αφορούν το ίδιο μηχάνημα,

η διαφορά είναι ότι, το πρόγραμμά μου είναι κλειδωμένο ενώ τα αρχεία του Στόλλα για το Fantom δεν είναι. Διότι by default δεν μπορούν να είναι.

Οπότε μάλλον γι'αυτό το λόγο ο Στόλλας δεν έχει τα αρχεία σε site για download. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι παίζει θέμα πειρατείας στη μέση. Αλλά και πάλι σου λέω ότι ο μοναδικός που μπορεί να σου δώσει εξήγηση σ'αυτό το θέμα (διακίνηση αρχείων - γιατί και πως) είναι μόνο η Στόλλας Α.Ε.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα. Όσο μπορώ βέβαια :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου