Προς το περιεχόμενο

Cubase και 96.000khz Samplerate recording


sarbinis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά. Θέλω να ηχογραφήσω στο cubase sx με samplerate 96000 και στα 32bit. Το πρόβλημα είναι οτι μόλις ανοίγω το cubase μου γράφει "Samplerate changed at 44.100" και δέν ξέρω απο πού το βάζω στο cubase να γράφει και να παίζει στα 96000.

Αν ξέρει κανείς ας με βοηθήσει...

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό, πιστεύω ότι η κάρτα σου υποστηρίζει ηχογράφηση στα 32/96, αλλιώς μην ελπίζεις να κάνεις κάτι!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό, πιστεύω ότι η κάρτα σου υποστηρίζει ηχογράφηση στα 32/96, αλλιώς μην ελπίζεις να κάνεις κάτι!

 

32bit δεν γράφει καμία κάρτα και κανένας ad κονβέρτορας, απλώς είναι χαρακτηριστικό που έχουν μερικά daw να σου δίνουν επιλογή για 32bit files, και αν επιλέξει ο χρήστης να δουλέψει με 32bit files, τοτε τo πρόγραμμα ανεβάζει μόνο του την ανάλυση από τα 24 στα 32bit και την ξαναρίχνει στα 24 ώστε να πάει στον da converter και να ακούσουμε ήχο.

Για τo sample rate ισχύει ότι πρέπει να το υποστηρίζει η κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sr εννοούσα, (αλλά όποιος βιάζεται σκοντάφτει ;D) και πάλι καλά που το διευκρίνισες, μην οδηγηθούμε σε λάθος συμπεράσματα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε sarbinis!

 

Ισως θα έπρεπε να μας πεις και τι κάρτα ήχου έχεις.

 

Γιατί, π.χ. η δική μου η M-Audio Audiophile 192 έχει στο control panel της επιλογή αν θες να κλειδώνει το sample rate και παρόλο που εσύ θα το αλλάζεις, αυτό κάθε φορά που ανοίγεις το project σου θα σου λέει ότι άλλαξε και αν θέλεις να μετατρέψεις τα αρχεία σου (convert) σε αυτό.

 

Φιλικά  ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου