Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο μπράτσο - Squier VM Jazz Bass


il_dottore46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'ευθείαν στο θέμα. Πολύ τρίξιμο στα τελευταία τάστα 12-13 και πάνω ανεξαρτήτως χορδής. Θέμα relief δεν θα μπορούσε να είναι σε εκείνα μόνο τα τάστα, action έχω normal, ίσως και ψηλό για κάποιους. Γενικά θέλει ένα καλό setup από επαγγελματία μιας και τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει 2 φορές χορδές και το κάνω μόνος.

 

Οπότε το πήγα σε μαγαζί που εμπιστεύομαι και μου είπε το εξής: πέρα απ'το ότι θέλει σίγουρα setup, στα τάστα που τρίζει έχει φουσκώσει το ξύλο, με αποτέλεσμα να υπάρχει ανισορροπία, άλλα τάστα ψηλότερα άλλα χαμηλότερα και ότι συμβαίνει στα Fender αυτό. Κάτι που προσωπικά δεν το πολυπιστεύω.

Και ότι η ευκολότερη λύση για να μην βγάζουμε τάστα, φέρνουμε την ταστιέρα στην ίδια ευθεία και ξαναβάζουμε (θα κοστίσει όσο το μπάσο) είναι να φάμε τα τάστα σε εκείνο το σημείο. Κόστος 80 ευρώ μαζί με σεταπ.

 

Γνώμες?? Σας έχει τύχει? Ακόμα δεν το έχω πάει και σε άλλο μαγαζί γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω τα χρήματα να το κάνω. Επίσης αν είναι όντως αυτό, ποια είναι μια λογική τιμή για μια τέτοια ταστοδουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rising tongue λεγεται και ειναι συνηθες φαινομενο στα bolt on οργανα!

 

Η λυση ειναι βγαλσιμο ταστα και πλαναρισμα ταστιερας για να ερθει στα ισα!

Μια χαρα στα ειπε ο μαστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούρδισε το όργανο και άστο να ηρεμήσει λίγο καιρό. Τα jazz τρώνε κάτι ανάποδες με τις αλλαγές του καιρού, λεπτό μανίκι βλέπεις. Είχα το ίδιο πρόβλημα το οποίο δεν βελτιώθηκε ούτε με αλλαγή τάστων, ούτε με πλανάρισμα, ούτε με ευχέλαιο.

Έβαλα νέες χορδές και το άφησα να ηρεμήσει.

Σε 20 μέρες επανήθλε και κελαηδούσε.

Οι μάστορες πολλά λένε, τα μισά χρειάζονται..... >:(

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πάω και σε έναν ακόμα που είναι και πολύ καλός και φίλος να δούμε τι ετυμηγορία θα βγάλει και μετά βλέποντας και κάνοντας. Έτσι κι αλλιώς θέλει σίγουρα ένα καλό σεταπ.

 

Σοβαρά παίζει κάτι τέτοιο ε? Γενικά πάντως το έχω μονίμως στη θήκη και σε θερμοκρασία δωματίου. Ε φυσικά απο τους καύσωνες στα #&@κρυα έχει σίγουρα διαφορές αλλά όχι ακραίες. 8-10 βαθμούς και αυτό φυσικά πολύ σταδιακά. Είναι και η Θεσσαλονίκη με υγρασία 85-100%, άστα

 

Thnx για το feedback :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πάω και σε έναν ακόμα που είναι και πολύ καλός και φίλος να δούμε τι ετυμηγορία θα βγάλει και μετά βλέποντας και κάνοντας. Έτσι κι αλλιώς θέλει σίγουρα ένα καλό σεταπ.

 

Σοβαρά παίζει κάτι τέτοιο ε? Γενικά πάντως το έχω μονίμως στη θήκη και σε θερμοκρασία δωματίου. Ε φυσικά απο τους καύσωνες στα #&@κρυα έχει σίγουρα διαφορές αλλά όχι ακραίες. 8-10 βαθμούς και αυτό φυσικά πολύ σταδιακά. Είναι και η Θεσσαλονίκη με υγρασία 85-100%, άστα

 

Thnx για το feedback :D

 

Θεσσαλονίκη είμαι και εγώ.....οπότε την υγρασία την ξέρει και η μέση μου εκτός από τα όργανα  ;D . Απλά το είχα αφήσει 10 ώρες σε πορτ μπαγάζ με εξωτερική θερμοκρασία 8 βαθμών.. ::)

Πάντως ένα τριψιματάκι στα τάστα δεν είναι κακή ιδέα αν χρειάζεται όντως. Με τις νέες χορδές και τον καιρό του έστρωσε το παιδί μου.... ;D 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου στελνω πμ για να σου πω που να το πας (εγγυημενα κ φτηνα) και οτι χρειαζεται ΑΝ χρειαζεται να σου το κανει. Παντως το να το αφηνεις μες την θηκη δεν ειναι οτι καλυτερο. Σκεψου πως οτι υγρασια εχει το οργανο απο τον καιρο και απο τον ιδρωτα σου τα φυλακιζεις μεσα στην θηκη. Αστο εξω να αεριζεται (και να σκονιζεται δυστυχως!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου