Προς το περιεχόμενο

Κουτιά για μουσικά computer


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα μαγαζί που να φέρνει κουτιά για μουσικά PC; Τι εννοώ: είναι ειδικά θωρακισμένα και μονωμένα κουτιά με πολύ αθόρυβους ανεμιστήρες, μερικά μάλιστα βγαίνουν και σε 2U εκδόσεις για να μπαίνουν σε rack. Καμμία ιδέα και τι τιμές παίζουν;

 

Π.χ. βρήκα στο mgmanager.gr τα κουτιά της Thermaltake http://www.thermaltake.com/xaserCase/main.htm σε σχετικά φυσιολογικές τιμές. Φαίνεται να είναι "ήσυχα" και ποιοτικά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αγαπητέ Γεράσιμε, πήρα το Xaser III της Thermaltake. Απ'όσο γνωρίζω, δεν είναι και το πιο αθόρυβο κουτί που κυκλοφορεί (η Zalman μόλις έβγαλε ένα τελείως αθόρυβο : το ίδιο το κουτί είναι μια τεράστρια ψύκτρα (!), άρα δε χρειάζεται ανεμιτστήρες). Anyway, το Xaser III είναι αρκετά ήσυχο, αν και συνολικά χρησιμοποιώ 10 (!) ανεμιστήρες... 1 για CPU, 7 για στο κουτί και 2 στο τροφοδοτικό (Enermax 460W). Είναι ΠΟΛΥ πιο αθόρυβο απ'το παλιό μου μάρκα-μ'έκαψες κουτί που είχε 2 case-1 PSU-1 CPU fans. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω, ο AMD 2600 είναι στους 51,6' C, ενώ στο σύστημά μου υπάρχουν και 3 DSP κάρτες που ανεβάζουν τη θερμοκρασία ενός συστήματος κατά 10 περίπου βαθμούς. Είναι καλό κουτί... ;)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδή είμαι σχετικός με το αντικείμενο Η/Υ είπα κι εγώ να γράψω την αποψή μου επι του θέματος.

 

Τα rack mounted κουτιά είναι κάτι που εδώ στην Ελλάδα στοιχίζει ακι ειδήκα αν μηλήσει κανείς και για θόρυβο κτλ κτλ.

 

Υπάρχει ένα μαγαζί κοντά στον πύργο Αθηνών που φερνει κουτιά τα οποία είναι υδρόψυκτα και φυσικά αθόρυβα αλλά και καλώς θωρακισμένα. Αν θέλετε μπορώ να κάνω νύξη και να ρωτήσω τιμές μια που είναι κοντά στη δουλειά μου.

 

Επίσης μπορω να ψάξω και να βρώ τιμές για κουτιά που ενδεχομένως να πληρούν τις προϋποθέσεις που θέλετε και να σας πώ που τα βρήκα.

 

Για τη λύση rack ισως να σας βόλευε ένα ράφι στο rack και το μηχάνημα να είναι πάνω στο ράφι οριζοντίως πράγμα που θα πιάσει περίπου 3 U.

 

Περισσότερα από Τρίτη που θα παω στο γραφείο. :arrow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ερχομενος ρώτησα κάποιον φίλο φανατικό του PC ( γιατι εγώ προτιμώ τα Mac για αυτή τη δουλειά ) και αυτός για πραγματικά αθόρυβο μου συνεστησε το κουτί της amtec το οποιο στοιχίζει γύρω στα 160 euro. Απλά δεν φτάνει μόνο το κουτί να είναι αθόρυβο αλλά ρπέπει να είναι και οι δίσκοι αθόρυβοι καθώς και οι λοιποί ανεμηστήρες που έχει το PC.

Επίσης υπάρχει και η περίπτωση του να πάρει κανείς ένα κουτί με 30-40 euro και απλα να αλλάξει όλους τους ανεμιστήρες που έχει το κουτί με αντίστοιχους αθόρυβους, αλλά δεν ξέρω πόσο φθηνότερα η ακριβότερα στοιχίζει.

Επίσης υπάρχει και η εναλλακτική λύση αν κανείς διαθέτει περισσότερα χρήματα να βάλει υδρόψυξη η οποία στοιχίζει γύρωβ στα 200 euro και προσαρμόζεται σε κάθε κουτί. Ετσι αν ένα συμβατικό κουτί επενδυθεί με ricofon στο εσωτερικό του και μπεί υδρόψυξη είναι η καλύτερη λύση για αθόρυβο μηχάνημα.

Τώρα μένει να κοιτάξω για rack mountable κουτιά. Τα οποία αναλόγως των δυνατοτήτων οι τιμές κυμαίνονται απο 300 euro μέχρι και 1000!!!! Και φυσικά δεν μιλάμε για υδρόψυξη. Αυτή πάει extra, οπότε αν θέλετε rack λυση υπάρχουν ράφια για racks τα οποία πιάνουν σε 2 τουλάχιστον σημεία στο μπροστινό μέρος του rack και άλλα 2 στο πίσω και πάνω σε ένα τετοιο ράφι μπορούν να μπούν τουλάχιστον 2 PC εξαρτάται πάντα απο το μέγεθος του rack.

Φιλικά

Σταμάτης

 

Υ.Γ θα συνεχίσω το ψάξιμο και όταν προκύπτει κάτι νεότερο θα κάνω posts. :arrow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ θα συνεχίσω το ψάξιμο και όταν προκύπτει κάτι νεότερο θα κάνω posts. :arrow:

 

 

Υπάρχουν νεότερα από το μέτωπο των κουτιών για Η/Υ 8O

 

Από όσο έμαθα υπάρχει κουτί με ροδάκια το οποίο είναι ολόκληρο μια ψύκτρα και προϋποθέτει την καλή ροή αέρα στο εξωτερικό του γιατί απλά δεν διαθέτει ούτε έναν ανεμιστήρα :o

 

Το κουτί αυτό στοιχίζει γύρω στα 800 euro ( πανάκριβο κατα την αποψή μου ) και το διαθέτει το Πλαίσιο. Στι site του Πλαισίου δεν θα το βρείτε απλά θα πρέπει να περάσετε απο το κατάστημα στη Στουρνάρη για να το δείτε.

 

Μόλις προκύψουν πάλι νεότερα θα επανέλθω.

 

Φιλικά

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μαγαζί που λέγαμε ήταν το http://www.checkmate.gr/. Δεν ξέρω κάθόλου το κατα πόσο είναι αποτελεσματικά κουτιά, αλλά διαβάστε και ίσως να βγάλετε κάποια άκρη.

 

Φιλικά

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την εταιρεία την ξέρω και είναι δύο βήματα απο το γραφείο μου.

Εχουν κουτιά για κάθε γούστο απλά οι τίμές τους είναι απλησίαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι δρυμήτερος με τοθέμα των computer cases.

 

Χθές πηγαίνωντας στο Πλαίσιο για να αγοράσω CD's ρώτησα και για κουτιά κτλ κτλ.

 

Οι λύσεις που βρήκα είναι οι παρακάτω:

 

Για αθόρυβο σκληρό δίσκο προτιμήστε Seagate και υπάρχει και κατάλληλ ψύκτρα για δίσκο περίπου στα 30 euro.

 

Για CPU cooling βρήκα ψύκτρες της zalman που υπόσχονται αθόρυβη λειτουργία και η φθηνή στοιχίζει 15 euro + φπα εω η αμέσως πιο ακριβή στοιχίζει 40,5 euro + φπα.

 

Για αποφευχούν οι ανεμιστήρες σε ένα κουτί το καλύτερο είναι ενα kit υδρόψυξης το οποίο έχει εξωτερικό ψυγείο χωρίς ανεμιστήρες και μπορεί να ψύξει αν χρειαστεί και την κάρτα οθόνης αποφεύγοντας έτσι το θόρυβο των ανεμιστήρων. Το kit αυτό προσαρμόζεται σε όλα τα κουτιά και στοιχίζει 169,48 euro + φπα.

 

Τέλος το αθόρυβο τροφοδοτικό στοιχίζει 90 euro.

 

Τώρα για rack mounted κουτιά τοι Πλαισίου ξεκινάνε από 600 euro 1 U και μπορείτε να προσαρμόσετε υδρόψυξη για αθόρυβη λειτουργία.

 

Μόλις βρώ κάτι νεότερο θα επανέλθω.

Φιλικά

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου