Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι δεν ειναι μουσικη ρε?Ακου λιγο dr.dre ναπουμ να σιαξεις.Ο ανθρωπας εχει παιξει σοουλιές κ φανκιες για τα μαδερφάκινγκ ντόγκς ναπούμ.Και οχι μόνο.Μπορω να σου πω οτι παιζει περισσοτερο μουσικη κ μουσικότητα απο κατι ψαγμενιες αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι trigga αγόρι μου δεν απορρίπτω την hip hop κουλτούρα απλώς δε μπορώ να την εντάξω στα είδη μουσικής.Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα.

 

Αν και το θέμα πάει να ξεφύγει, θέλω να υπενθυμίσω ότι το hip-hop είναι ένα από τα πολλά στυλ που πέρασε και ο Miles (όχι ως κουλτούρα αλλά ως ΜΟΥΣΙΚΗ).

Μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα επειδή εμείς δεν τα καταλαβαίνουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Dr._Dre_Presents_the_Aftermath

 

Eδω μιλαω εγω.Για μενα απ τα καλυτερα δισκακια της χιχοπ κ πιστεψε με εχω φαει 5-6 χρονια γεματα με χιπχοπ.Εχει κ πολυ rnb μεσα.Παραγωγη 1996 αλλα πολυ πιο μπροστα οπως κ το επομενο αλμπουμ που εκανε το 2001.

 

Ον τοπικ σορρυς.Παμε να αποδειξουμε με 1000 τροπους παλι οτι απλα το ελλαντα τις κανει αθορυβες κ ουτε που βρωμανε.Βλαχικες κ κρυμενες οι μουσικαρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα πάει να ξεφύγει, θέλω να υπενθυμίσω ότι το hip-hop είναι ένα από τα πολλά στυλ που πέρασε και ο Miles (όχι ως κουλτούρα αλλά ως ΜΟΥΣΙΚΗ).

Μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα επειδή εμείς δεν τα καταλαβαίνουμε.

 

Είναι φανερό ότι δε μπορούμε να συννενοηθούμε ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bluesbreaker,                                                                                                                                        τo "Mountains" (αν εννοείς το κομμάτι των Socrates), είναι ροκ κομμάτι και μάλιστα γραμμένο 15 τουλαχιστον χρόνια πριν γεννηθείς...                                                                                                                  Μπορείς να μου αναφέρεις ενα μονο Ελληνικό "εντεχνο" κομμάτι της προκοπής από δημιουργό της γενιάς σου? και για να μη σου βάζω δύσκολα σου δίνω και αβάντζο 10 χρόνια....

 

Παρε το δίσκο "Βραχνος Προφήτης" του Θ.Παπακωνσταντίνου (2000)-απλά αριστούργημα με τη βοήθεια του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ κιθαρίστα και μουσικού Μπάμπη Παπαδόπουλου ;)!

 

Ον τοπικ σορρυς.Παμε να αποδειξουμε με 1000 τροπους παλι οτι απλα το ελλαντα τις κανει αθορυβες κ ουτε που βρωμανε.Βλαχικες κ κρυμενες οι μουσικαρες μας.

 

:)

 

και για να τελειωνουμε: η ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη ΕΧΕΙ βγαλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ,το προβλημα ειναι οτι τα εχει βγαλει 40 χρονια πριν...και οτι σημερα ακομα και τα,λιγα,αξιολογα πραγματα που βγαινουν ΧΑΝΟΝΤΑΙ & για αυτο φταιει η παγιωμενη "πολιτιστικη" αποψη της μεταπολιτευσης....

 

η οποία είναι??

 

Για να μην σου πώ όταν πήγα σε μπουζουκσιδικο (πάω , πού και πού) και μας έκανε την τιμη ο ΔΑΝΤΗΣ να τραγουδήσει ξένο hard rock , πραγματικά ο άνθρωπος χαραμίζεται εδώ γιατι απλούστατα έχει τέλεια hard rock φωνή. Για μένα θα έπρεπε να είχε φύγει έξω απο την αρχή.

 

 

:-X :-X :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου αναφέρεις ενα μονο Ελληνικό "εντεχνο" κομμάτι της προκοπής από δημιουργό της γενιάς σου? και για να μη σου βάζω δύσκολα σου δίνω και αβάντζο 10 χρόνια....

 

Eπειδή ξέχασα ψάξτε,όσοι δεν τους ξέρετε,το project "ΤΡΙΦΩΝΟ",με νέους μουσικούς καταπλήκτικές ερμηνείες τόσο σε δικά τους κομμάτια,όσο και στις διασκευές!γιατί αξιόλογη ελληνική μουσική υπάρχει..το θέμα είναι κατά πόσον εμείς την βλέπουμε...και περισσότερο την ακούμε;)

 

http://www.myspace.com/trifono

 

http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/04/trifwno.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bluesbreaker

Της γενιάς σου,σου επαναλαμβάνω...Σου έδωσα και 10 χρόνια αβάτζο..Λες ότι είσαι γεννημένος στα τέλη της δεκαετίας του 80..δλδ 20 χρονών...οι μουσικοί που μου αναφέρεις είναι 45ρηδες και όντως αξιολογότατοι...κάνας νεώτερος (ας είναι και η Κελλυ Κελεκίδου,δεν έχω προκαταληψεις) παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το δίσκο "Βραχνος Προφήτης" του Θ.Παπακωνσταντίνου (2000)-απλά αριστούργημα με τη βοήθεια του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ κιθαρίστα και μουσικού Μπάμπη Παπαδόπουλου ;)!

 

Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν έχει καμία σχέση με το "έντεχνο" για το οποίο συζητάμε. (εκτός κι αν βαφτίζεται έτσι με την είσοδο του στο playlist του Μελωδία).

Αν είναι "αριστούργημα", αυτό οφείλεται στην ενορχηστρωτική ματιά του Παπαδόπουλου, ο οποίος κάθε άλλο παρά του "έντεχνου" είναι.

 

Εξάλλου, οι "έντεχνοι" κάτι δίσκους σαν κι αυτόν ή τις "ανάσες των λύκων" του Αγγελάκα, τους θεωρούν avant garde.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bluesbreaker

Της γενιάς σου,σου επαναλαμβάνω...Σου έδωσα και 10 χρόνια αβάτζο..Λες ότι είσαι γεννημένος στα τέλη της δεκαετίας του 80..δλδ 20 χρονών...οι μουσικοί που μου αναφέρεις είναι 45ρηδες και όντως αξιολογότατοι...κάνας νεώτερος (ας είναι και η Κελλυ Κελεκίδου,δεν έχω προκαταληψεις) παίζει?

 

Της γενιάς μου εγώ καταλαβαίνω που να δρούν κατά τη διάρκεια της ζωής μου,άσχετα με την ηλικία τους!δηλαδή περιμένεις να σου δώσω ονόματα καλλιτεχνών μέχρι 30 ετών...δύσκολα μου βάζεις το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή...(μόλις ξύπνησα κιόλλας :P) είναι η Αρετή Κετιμέ-απίστευτο ταλέντο ;) και ο Κώστας Αντύπας από την Πρέβεζα!γενικά πάντως στην Ελλάδα το promotion δε λειτουργεί επομένως είναι δύσκολο να γίνει γνωστός κάποιος πρίν περάσουν τα χρόνια..όχι σαν τους tokio hotel που κάνουν περιοδείες από τα 15 τους ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν έχει καμία σχέση με το "έντεχνο" για το οποίο συζητάμε. (εκτός κι αν βαφτίζεται έτσι με την είσοδο του στο playlist του Μελωδία).

Αν είναι "αριστούργημα", αυτό οφείλεται στην ενορχηστρωτική ματιά του Παπαδόπουλου, ο οποίος κάθε άλλο παρά του "έντεχνου" είναι.

 

Εξάλλου, οι "έντεχνοι" κάτι δίσκους σαν κι αυτόν ή τις "ανάσες των λύκων" του Αγγελάκα, τους θεωρούν avant garde.

 

Καλά avant garde δε θα το έλεγες σε καμία περίπτωση...δεν είναι και Spyweirdos :P :P !απλά για εμένα "έντεχνο" είναι η αντίπερα όχθη από τα σκυλάδικα και τα λαικοpop!πέρα από την ενορχηστρωτική ματιά του Μπάμπη η ερμηνεία και οι στίχοι του Παπακωνσταντίνου είναι συγκλονιστική ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου