Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..Σήμερα hip hop θεωρείτε ο Ν.Βουρλιώτης, με συγχωρείς καλέ μου φίλε αλλά δεν τον θεωρώ μουσικό αυτόν ούτε τραγουδιστή...

 

Και ποιος το θεωρει αραγε..?.

Σημερα hip-hop ομως θεωρουνται κ οι Ροδες..Γιατι να τους βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι ολους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και στη δεκαετία του '60 τα παπούδια έλεγαν για τους Beatles ότι "δεν είναι μουσική" αλλά βαβούρα, άναρθρες κραυγές, μαλλιάδες κλπ. Δικαίωμά τους ήταν να το πουν. Αυτό όμως αποτελεί μία ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αποψη σύμφωνα με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας τη μουσική. Και φυσικά καθόλου δεν επηρεάζει την εξέλιξη του εκάστοτε μουσικού είδους. Προσωπικά δεν μου αρέσει ούτε το hip-hop ούτε και το έντεχνο αλλά δεν μου πάει να πω ότι "δεν είναι μουσική"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος το θεωρει αραγε..?.

Σημερα hip-hop ομως θεωρουνται κ οι Ροδες..Γιατι να τους βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι ολους?

 

Ανώτερος είναι ο Βουρλιώτης από τις Ρόδες...η εμπειρία που είχα όταν τους είδα φέτος το καλοκαίρι ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ(αν λάβουμε υπ όψιν ότι ήταν και καλεσμένοι πανεπιστημιακού ιδρύματος)...δεν θα περιγράψω τι ακριβώς έγινε γιατί μιλάμε για ρεζιλίκια και ντροπές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη δεκαετία του '60 τα παπούδια έλεγαν για τους Beatles ότι "δεν είναι μουσική" αλλά βαβούρα, άναρθρες κραυγές, μαλλιάδες κλπ. Δικαίωμά τους ήταν να το πουν. Αυτό όμως αποτελεί μία ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αποψη σύμφωνα με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας τη μουσική. Και φυσικά καθόλου δεν επηρεάζει την εξέλιξη του εκάστοτε μουσικού είδους. Προσωπικά δεν μου αρέσει ούτε το hip-hop ούτε και το έντεχνο αλλά δεν μου πάει να πω ότι "δεν είναι μουσική"

 

 

οκ με αυτό αλλά 8α κάνω μια ερώτηση : είναι η εντύπωση μου μόνο,ότι στο 90 % των κομματιών hip hop  η φωνή που τραγουδάει δεν έχει καμία μελωδία??? μοιάζει περισσότερο με ρυ8μική αφήγηση 8α έλεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΝίΒο ρε λάκηδες είναι πολύ σκληρό αγόρι και τον θέλουνε όλες.

Μακάρι να'χατε τις τρομερές επιτυχίες του.

 

REGARDS - 667bpm

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώτερος είναι ο Βουρλιώτης από τις Ρόδες...η εμπειρία που είχα όταν τους είδα φέτος το καλοκαίρι ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ(αν λάβουμε υπ όψιν ότι ήταν και καλεσμένοι πανεπιστημιακού ιδρύματος)...δεν θα περιγράψω τι ακριβώς έγινε γιατί μιλάμε για ρεζιλίκια και ντροπές...

 

ειχα κι εγω την ιδια εμπειρια φετος σε φεστιβαλ στον βολο. Ηταν θλιβεροι οι τυποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μιας που το τοπικ ειναι για το εντεχνο να προτείνω την Νατάσα Μποφίλιου που προσωπικά και παρόλο που δεν ακουω δα τέτοια με άφησε ανατριχιασμένο σε 2-3 κομμάτια και γενικώς ειναι απο τα καλύτερα που ακουσα εδώ και χρόνια στο είδος..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοεί ο καθένας έντεχνο, αλλά υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις από τη γενικότερη μετριότητα του είδους.

 

Ενδεικτικά θα αναφέρω τον Νίκο Ζούδιαρη, κατ' εμέ πολυ αξιόλογο συνθέτη, που δεν έχει προβληθεί ιδιαίτερα (μάλλον δε θα το επιδιώκει ο άνθρωπος), αν και έχει γράψει από τα ωραιότερα τραγούδια της Αρβανιτάκη, Τσαλιγοπούλου κ.α.

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=80s2z87j3Gc&feature=related

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=eRB3mrtzriY&feature=related

 

Ακούστε και τον Διαβάτη στο : http://www.myspace.com/nikoszoudiaris

 

Επίσης η τρομερή φωνή - Γιώτα Νέγκα - να ερμηνεύει Παναγιώτη Καλατζόπουλο "Με τα μάτια κλειστά" και Οδυσσέα Τσάκαλο "Τι να του συμβαίνει"

 

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=350502441

 

Γενικά θεωρώ πως βγαίνουν κάποια αξιόλογα πράγματα κατά καιρούς, είναι όμως λίγα και χάνονται στη γενικότερη μιζέρια και μετριότητα του χώρου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοεί ο καθένας έντεχνο, αλλά υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις από τη γενικότερη μετριότητα του είδους.

Ενδεικτικά θα αναφέρω τον Νίκο Ζούδιαρη, κατ' εμέ πολυ αξιόλογο συνθέτη, που δεν έχει προβληθεί ιδιαίτερα (μάλλον δε θα το επιδιώκει ο άνθρωπος), αν και έχει γράψει από τα ωραιότερα τραγούδια της Αρβανιτάκη, Τσαλιγοπούλου κ.α.

Επίσης η τρομερή φωνή - Γιώτα Νέγκα - να ερμηνεύει Παναγιώτη Καλατζόπουλο "Με τα μάτια κλειστά" και Οδυσσέα Τσάκαλο "Τι να του συμβαίνει"

Γενικά θεωρώ πως βγαίνουν κάποια αξιόλογα πράγματα κατά καιρούς, είναι όμως λίγα και χάνονται στη γενικότερη μιζέρια και μετριότητα του χώρου

 

Γεια  στο  στόμα  σου  ανθρωπέ  μου , γιατί  σε  λιγάκι  θα  τρελαθούμε  ομαδικώς  με  ότι  συγγράφουν  μερικοί .

Κάπου  λοιπόν  εδιάβασα  από  κάποιους  αρκετά  πίσω ,  κολακευτικά  σχόλια  για  κάποιον  Χρήστο  λέει  Δάντη.  ???

Την  ντροπή  του  έλληνα  "ροκά" ( πολύ  θα  το  ήθελε ), έναν  εκλεπτυσμένο  σκυλά , που  "συνθέτει"  ( κι  καλά  τώρα  ) 

όπου  φυσάει  ο  άνεμος  και  το  χρήμα .

Αλήθεια  κλαίει  ακόμα  που  δεν  πήγε  Eurovision ?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου