Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον στη μουσική, τα σκουπίδια δεν πιάνουν χώρο

Ναι, αλλά ενοχλούν εξίσου, όταν αναγκάζεσαι να τα υποστείς (π.χ. γείτονες που ακούν σκυλάδικα τέρμα)  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μία μικρή παρατήρηση σε σχέση με την στιχουργική των έντεχνων τραγουδιών... Είναι προφανές ότι έχουν γραφτεί πολύ καλοί στίχοι, από πραγματικά διαβασμένους και καλλιεργημένους ανθρώπους. Αλλά την "αίσθηση" της γλώσσας θεωρώ πως την έχουν συλλάβει , ενδεχομένως και ασυνείδητα, κυρίως λαϊκοί δημιουργοί ( με πρώτο και καλύτερο τον Άκη Πάνου, που, για εμένα, είναι ο μεγαλύτερος έλληνας τραγουδοποιός τελεία και παύλα )

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τερλεγκας ειναι θεος alla oi papades ton pwnaroun aiwnes twra. h oxi  ???

 

 

ο παπας της ενοριας μου τον εχει για πλακα. και δεν εχει βγαλει καν δισκο  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πρώτο και καλύτερο τον Άκη Πάνου, που, για εμένα, είναι ο μεγαλύτερος έλληνας τραγουδοποιός τελεία και παύλα

 

Συμφωνώ

και πες μου τώρα

είναι λαϊκός; έντεχνος;

μάλλον ροκ είναι

μάλλον αν υπήρξε ποτέ "ελληνικό ροκ" (με ακριβώς αυτή τη σειρά των λέξεων) τότε μιλάμε για τον Άκη

Αλλά τι σημασία έχει;

Τελικά αν κάτι ξεχωρίζει πραγματικά, νοιώθεις άβολα να μπεις στη διαδικασία, αν είναι έντεχνο, άτεχνο, δήθεν, άμεσο, αλληγορικό, ταγμένο, ενταγμένο κλπ.

Απλώς το ακούς το ξανακούς και το ευχαριστιέσαι.

Και συχνά  ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες μουσικές επιλογές και προτιμήσεις σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αν κάτι ξεχωρίζει πραγματικά, νοιώθεις άβολα να μπεις στη διαδικασία, αν είναι έντεχνο, άτεχνο, δήθεν, άμεσο, αλληγορικό, ταγμένο, ενταγμένο κλπ.

Απλώς το ακούς το ξανακούς και το ευχαριστιέσαι.

Και συχνά  ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες μουσικές επιλογές και προτιμήσεις σου

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ

και πες μου τώρα

είναι λαϊκός; έντεχνος;

μάλλον ροκ είναι

 

ειναι πολυνξεκαθαρο τι ειναι δηλ.ενας 100% αυθεντικος ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΘΕΤΗΣ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα...

το "Πες μου μαμά, πες μου μαμά, γιατί όταν πάω σινεμά, ενώ αλλάζω σινεμά το έργο δεν αλλάζει..." αλλά και πολλά άλλα δεν είναι αρχετυπικά λαϊκοί στίχοι

Άν το θέτεις ως "Συνθέτης" οκ

ως "τραγουδοποιός" όμως δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 100% λαϊκός, ανεξάρτητα από το εάν απευθύνθηκε στο "λαϊκό" ακροατήριο

Anyway

Όπως είπα και πριν

δεν έχει καμία σημασία

Εσύ τον λές λαϊκό...

Εγώ τον λέω ροκ...

Ο άλλος θα τον πεί έντεχνο..

κλπ

Αυτές είναι λέξεις αντίστοιχες με αυτές που χρησιμοποιούμε για να κατηγοριοποιήσουμε τα mp3 στο σκληρό μας.

Δεν υπάρχει 100% κοινός κώδικας

Αυτό που εγώ βάζω στο "Bossa Nova" άλλος το βάζει στο "Latin" άλλος στο "Lounge" και άλλος στο "Ξένα"

Το θέμα είναι τι μας κάνει όταν το ακούμε

...

Εάν το ακούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια  στο  στόμα  σου  ανθρωπέ  μου , γιατί  σε  λιγάκι  θα  τρελαθούμε  ομαδικώς  με  ότι  συγγράφουν  μερικοί .

Κάπου  λοιπόν  εδιάβασα  από  κάποιους  αρκετά  πίσω ,  κολακευτικά  σχόλια  για  κάποιον  Χρήστο  λέει  Δάντη.  ???

Την  ντροπή  του  έλληνα  "ροκά" ( πολύ  θα  το  ήθελε ), έναν  εκλεπτυσμένο  σκυλά , που  "συνθέτει"  ( κι  καλά  τώρα  ) 

όπου  φυσάει  ο  άνεμος  και  το  χρήμα .

Αλήθεια  κλαίει  ακόμα  που  δεν  πήγε  Eurovision ?  ;D ;D ;D

 

Πες τα ρε Νεκτάριε γιατί κανέναν δεν είδα να σχολιάζει την απαράδεκτη ερμηνεία του "μέγιστου ρόκερ" Δάντη που παρέθεσα λίγες σελίδες πιο πίσω ::) ::) ::)

 

Εμενα παλι που ΛΑΤΡΕΥΩ τα "σκυλαδικα" (θεωρω οτι η καλυτερη μουσικη μετα το 1974 στην Ελλαδα εχει βγει απο τον Τερλεγκα,τον Χριστοδουλοπουλο,τον Αντυπα,τον Τερζη και τον Μελα) τι με θεωρειτε?...."μη ποιοτικο" ? ;D ;D

 

Απο την αλλη λατρευω (και εχω "μαστερ" ;D) την 60s soul,το funk ,την αβαντ γκαρντ και εχω μια δισκοθηκη που κοντευει να....γκρεμισει το πατωμα ;D με ολα τα ηδη "ποιοτικης" μουσικης.....

 

 

Τι ειμαι αραγε...?διχασμενη προσωπικοτητα και δεν αναγνωριζω το μεγαλειο των "εντεχνων"???? ;D ;D ;D

 

Θα σου έλεγα ότι έχεις μπερδευτεί...τα σκυλάδικα ΔΕΝ είναι λαική μουσική,είναι μια μουσική υπόκρουση για να καίγονται οι χωρισμένοι,να χαλάν τα λεφτά τους οι έχοντες,να λούζονται με λουλούδια οι σιλικονάτες συνοδοί και να γίνονται γνωριμίες!Λαική μουσική μετά το ρεμπέτικο-και τους συνθέτες που ξεπήδησαν από αυτό Τσιτσάνης,Καλδάρας,Βαμβακάρης...ΔΕΝ ξαναγράφτηκε!Διχασμένη προσωπικότητα δεν είσαι απλά σου αρέσει και αυτό το είδος...απολύτως δεκτό....μην προσπαθείς όμως να το παρουσιάσεις και ως θείο άσμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις μεγαλο λαθος,λαϊκη μουσικη ειναι ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ Ο (πολυς) ΛΑΟΣ...

 

Ολα τα αλλα ειναι παραφιλολογιες... ;)

 

Η ηλεκτρικη λαϊκη μουσικη (της προκοπης δηλ.οι τραγουδιστες που αναφερω) ΕΙΝΑΙ γνησια λαϊκη μουσικη και μαλιστα εξελιξη των παλαιοτερων λαϊκων της δεκαετιας του 60...

 

Οπως ας πουμε στην Αγγλια Λαϊκη μουσικη ειναι οι CLASH & οι OASIS.

 

Τα ρεμπετικα καλα ειναι και αγια αλλα ειναι ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ μουσικη μια και δεν υφιστανται πλεον οι συνθηκες στις οποιες γεννηθηκαν.

 

ΔΕΝ είναι λαική μουσική,είναι μια μουσική υπόκρουση για να καίγονται οι χωρισμένοι,να χαλάν τα λεφτά τους οι έχοντες,να λούζονται με λουλούδια οι σιλικονάτες συνοδοί και να γίνονται γνωριμίες!

 

Δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο τα ηλεκτρικα λαϊκα (οι κουλτουριαρηδες τα λενε "σκυλαδικα") λεγοντας το αυτο προσβαλεις γιγαντες οπως ο Σουκας & ο Σαλεας...και εκατονταδες εκπληκτικους μουσικους και τραγουδιστες που παιζουν αυτη τη μουσικη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα ότι έχεις μπερδευτεί...τα σκυλάδικα ΔΕΝ είναι λαική μουσική,είναι μια μουσική υπόκρουση για να καίγονται οι χωρισμένοι,να χαλάν τα λεφτά τους οι έχοντες,να λούζονται με λουλούδια οι σιλικονάτες συνοδοί και να γίνονται γνωριμίες!Λαική μουσική μετά το ρεμπέτικο-και τους συνθέτες που ξεπήδησαν από αυτό Τσιτσάνης,Καλδάρας,Βαμβακάρης...ΔΕΝ ξαναγράφτηκε!Διχασμένη προσωπικότητα δεν είσαι απλά σου αρέσει και αυτό το είδος...απολύτως δεκτό....μην προσπαθείς όμως να το παρουσιάσεις και ως θείο άσμα ;)

 

Λίγη μετριοπάθεια, ποτέ δεν έβλάψε κανέναν... Αντιλαμβάνεσαι, πιστεύω και ο ίδιος, οτί σε καμία περίπτωση μία τέτοια ακραία τοποθέτηση δε μπορεί να είναι ουσιαστική...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου