Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ρεμπετικα καλα ειναι και αγια αλλα ειναι ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ μουσικη μια και δεν υφιστανται πλεον οι συνθηκες στις οποιες γεννηθηκαν.

Μάλλον εννοείς ότι δεν υφίστανται πλέον οι συνθήκες στις οποίες αναφέρονται κάποιοι στίχοι από ρεμπέτικα (μάγκες, τεκέδες κλπ.  ;D). Γιατί όσον αφορά τη μουσική, θα προτιμούσα το χαρακτηρισμό "διαχρονική" από το "μουσειακή". Όπως και για τα blues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστυχως μιλαμε για τραγουδια οποτε στιχοι & μουσικοι εχουν την ΙΔΙΑ αξια,δεν μπορεις να τα διαχωρησεις (οπως δεν μπορεις ας πουμε να χωρισεις το τυρι απο την ζυμη στην πιτσα... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη μετριοπάθεια, ποτέ δεν έβλάψε κανέναν... Αντιλαμβάνεσαι, πιστεύω και ο ίδιος, οτί σε καμία περίπτωση μία τέτοια ακραία τοποθέτηση δε μπορεί να είναι ουσιαστική...

 

Αυτή είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη!συγνώμη αν σου φαίνεται ακραία,αλλά για εμένα έτσι έχουν τα πράγματα ;)

 

κανεις μεγαλο λαθος,λαϊκη μουσικη ειναι ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ Ο (πολυς) ΛΑΟΣ...

 

Λάθος!αυτό είναι ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ,άλλο λαικός και άλλο λαικίστικος(και αυτό δεν είναι παραφιλολογία :))

 

Δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο τα ηλεκτρικα λαϊκα (οι κουλτουριαρηδες τα λενε "σκυλαδικα") λεγοντας το αυτο προσβαλεις γιγαντες οπως ο Σουκας & ο Σαλεας...και εκατονταδες εκπληκτικους μουσικους και τραγουδιστες που παιζουν αυτη τη μουσικη.

 

Δεν προσβάλλω το ταλέντο των μουσικών και των τραγουδιστών που βρίσκονται σε αυτούς τους χώρους,οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!στυλιτεύω το λόγο ύπαρξης και τη "δικτατορία του σκυλάδικου"

 

Τα ρεμπετικα καλα ειναι και αγια αλλα ειναι ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ μουσικη μια και δεν υφιστανται πλεον οι συνθηκες στις οποιες γεννηθηκαν.

 

Το θέμα είναι αν συγκινούν ακόμα τις ψυχές των ανθρώπων και αν έχουν κάτι να πουν και σήμερα!με την ίδια λογική και το blues δε θα έπρεπε να παίζεται ως μουσική,έτσι κι αλλιώς κανείς από εμάς δεν έχει ζήσει στο δέλτα του μισσισιπη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

orbital είσαι θεός. πέρα από τις προθέσεις σου, σου είμαι ευγνώμων που έριξες τέτοιο βιντεάκι εδώ μέσα. ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης. έτσι απλά. (άσχετα εάν δεν έχει βρει το δρόμο που μας αρέσει). και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις μεγαλο λαθος,λαϊκη μουσικη ειναι ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ Ο (πολυς) ΛΑΟΣ...

 

 

 

μηπως αυτο που λες ειναι ποπ ?  ;)

διοτι ο πολυς λαος ακουει χατζηγιαννη. μη μου τον βγαλεις πλιζ λαικο τον μιχαλακη.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orbital είσαι θεός. πέρα από τις προθέσεις σου, σου είμαι ευγνώμων που έριξες τέτοιο βιντεάκι εδώ μέσα. ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης. έτσι απλά. (άσχετα εάν δεν έχει βρει το δρόμο που μας αρέσει). και πάλι ευχαριστώ.

 

εμενα μου αρεσει ο δρομος του (απλα τωρα τελευταια μας τα χαλαει με διαφορες "ποιοτικες" συνργασιες με στιχουργους ενω μονος του γραφει τους πλεον απιστευτους και ψυχεδελικους στιχους... ;D

 

εχει γραψει δε τον καλυτερο στιχο της δεκαετιας 1990-2000

 

"στη σκεψη σου δεμενος και αιχμαλωτος

χωρις να εχω πια δικη μου θεληση

ανισχυρος,χαμενος και ευαλωτος

υπεγραψα απ'τη ζωη παραιτηση"

 

;) ;D

 

ΜΕΓΑΣ ο Μπιλ! 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσει ο δρομος του (απλα τωρα τελευταια μας τα χαλαει με διαφορες "ποιοτικες" συνργασιες με στιχουργους ενω μονος του γραφει τους πλεον απιστευτους και ψυχεδελικους στιχους... ;D

 

εχει γραψει δε τον καλυτερο στιχο της δεκαετιας 1990-2000

 

"στη σκεψη σου δεμενος και αιχμαλωτος

χωρις να εχω πια δικη μου θεληση

ανισχυρος,χαμενος και ευαλωτος

υπεγραψα απ'τη ζωη παραιτηση"

 

;) ;D

 

ΜΕΓΑΣ ο Μπιλ! 

 

τα σέβη μου στο μέγα βασίλειο. χαίρομαι τα μάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orbital είσαι θεός.

 

το δεχομαι  :P

 

 

πέρα από τις προθέσεις σου, σου είμαι ευγνώμων που έριξες τέτοιο βιντεάκι εδώ μέσα. ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης. έτσι απλά. (άσχετα εάν δεν έχει βρει το δρόμο που μας αρέσει). και πάλι ευχαριστώ.

 

φυσικα και ειναι καλλιτεχνης και εχει και φωναρα και ο δρομος του μια χαρα ειναι (απλα οχι για ολες τις ωρες οπως ολα τα πραγματα)  :)

 

οσον αφορα τον παπα της ενοριας και τις προθεσεις μου... αστειευομουν προφανως  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα Θωμά και καλώς όρισες. Κατά την άποψή μου η πλειονότητα (όχι όλη λοιπόν) της σύγχρονης Ελληνικής μουσικής (και δη  "έντεχνη" η μη,) είναι κατά το μάλλον άσχημη. Η θλιβερή, ανερμάτιστη και σχιζοειδής ζωή αυτής της χώρας και η τραγική πορεία μας δεν θα μπορούσε να μην αποτυπώνεται και στη σχέση μας με τη μουσική, όποιο προσδιορισμό και αν χρησιμοποιούμε για την περιγραφή της, όσες και αν είναι οι εξαιρέσεις και σε οποιοδήποτε "είδος" (έντεχνο, σκυλάδικο, λαϊκό κλπ) αυτές εμφανιστούν...   

 

Γ.

Συμφωνω απολυτα, η μουσικη αποτελει δεικτη πολιτισμου μιας χωρας. Παλιοτερα υπηρχε το δημοτικο τραγουδι, το ρεμπετικο, το λαικο με τον Μεγαλο Στελίο Καζαντζιδη, ο Θεοδωρακης, ο Χατζηδακης..τωρα, δεν υπαρχει τιποτα...

 

Ομως ισχυει και το αντιθετο....η γενικοτερη παρακμη, οικονομικη, πολιτικη, πολιτιστικη και κοινωνικη της χωρας μας έχει αμεσο αντικτυπο στα μουσικα ακουσματα που δημιοιυργουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου