Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν προκειται να βγαλουμε ακρη γιατι τελικα ειναι απλα θεμα γουστου .

 

εμενα ας πουμε τα παραπανω video clips,τα τραγουδια δηλ., δεν μου αρεσουν καθολου & τα θεωρω πολυ μετρια (ενω η "φωνη",λεμε τωρα.... ;D της Τσαλιγοπουλου μου τρυπαει τα..αυτια.. ;D), ενω τα τραγουδια που εχει γραψει ο Δαντης για τον Πασχαλη Τερζη τα θεωρω κλασεις ανωτερα (και μου αρεσουν κι ολας)

 

οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και δεδομενου οτι το εξαντλησαμε τα θεμα ,λεω να το κλεισουμε εδω γιατι θα σκοτωθουμε στο τελος....

 

ετσι κι αλλοιως 23 σελιδες Thread και ΟΛΟΙ επιμενουμε στις ΑΡΧΙΚΕΣ μας αποψεις...δεν υπαρχει λογος να το τραβαμε αλλο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και δεδομενου οτι το εξαντλησαμε τα θεμα ,λεω να το κλεισουμε εδω γιατι θα σκοτωθουμε στο τελος....

 

 

Μαζί μου δεν πρόκειται να σκοτωθείς πάντως, γιατί κι' εγώ εκτιμώ τον Δάντη. ;D

Απλά παρέθεσα κάποια δείγματα από τον χώρο του "εντέχνου" τα οποία θεωρώ αξιόλογα, κατά τον ίδιο τρόπο που κι' εσύ νωρίτερα παρέθεσες ξένες μουσικές που εσύ θεωρείς αξιόλογες (και καλά έκανες κιόλας, να ανοίγουμε τους ορίζοντες μας με καλλιτέχνες που δεν γνωρίζουμε)

 

Παρεμπιπτόντως, δεν είμαι καθόλου του εντέχνου, αλλά δεν θεωρώ ότι απαρτίζεται μόνο από σκουπίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιως 23 σελιδες Thread και ΟΛΟΙ επιμενουμε στις ΑΡΧΙΚΕΣ μας αποψεις...δεν υπαρχει λογος να το τραβαμε αλλο... ;)

 

Aφού δεν θέλετε να συμφωνήσετε με τις δικές ΜΟΥ, που φυσικά είναι και οι ΣΩΣΤΕΣ  ;D ;D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί μου δεν πρόκειται να σκοτωθείς πάντως, γιατί κι' εγώ εκτιμώ τον Δάντη. ;D

 

 

ρε σύ ψηλέ άμα έγραφα κι εγώ ότι εκτιμώ τον δάντη (αλήθεια ποιόν είπαμε;;; ποιός είναι αυτός;;;) κι εγώ κάρμα +2 θα είχα ....  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι ισως οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ το "ευρος" της δουλειας αυτων που "θαβουμε" (εντεχνων οι "ατεχνων")

 

Ας πουμε για τον Δαντη ολοι γνωριζουμε οτι εχει παει στην Eurovision αλλα ελαχιστοι γνωριζουν οτι εχεις γραψει τραγουδαρες οπως το "Εχει ενα φεγγαρι αποψε" ή το "Φεγγαρι μου χλωμο"....

 

Οποτε το "δειγμα" για το "τεστ" μας ειναι απλα ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ας μην τα τραγουδουσε ο τερζης , ας τα ελεγε η βανδη και θα σου ελεγα εγω . ενα απλο χασαπικο ειναι ρε sf και μια κλισε ζεμπεκια. σιγα τωρα .

 

ο Τερζης και ο κοτσιρας ειναι ο συνδεσμος των "εντεχνων " με τους "αλλους". ο τερζης εχει τραγουδισει σκυλαδικες βλακειες και τις εκανε με την φωναρα του να ακουστουν σαν λαικες και να δωσει αρκετα αλλωθι σε μια ολοκληρη σκηνη που χαρακτηριζεται απο κωλοαισθητικη και υποκουλτουρα ."τελικα γραφονται και καλα τραγουδακια στα μπουζουχτσιδικα" .

Ο κοτσιρας απο την αλλη εχοντας αυτοπροσδιοριστει εντεχνος εχει τραγουδισει (απο καποια φαση της καριερας του και μετα) ενα σωρο ποπ αηδιες απενοχοποιοντας ενα σωρο σκυλοποπαδες. "εγω? δεν ακουω μονο σκυλαδκα ρε . ακουω και κοτσιρα!"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ας μην τα τραγουδουσε ο τερζης , ας τα ελεγε η βανδη και θα σου ελεγα εγω . ενα απλο χασαπικο ειναι ρε sf και μια κλισε ζεμπεκια. σιγα τωρα .

 

ο Τερζης και ο κοτσιρας ειναι ο συνδεσμος των "εντεχνων " με τους "αλλους". ο τερζης εχει τραγουδισει σκυλαδικες βλακειες και τις εκανε με την φωναρα του να ακουστουν σαν λαικες και να δωσει αρκετα αλλωθι σε μια ολοκληρη σκηνη που χαρακτηριζεται απο κωλοαισθητικη και υποκουλτουρα ."τελικα γραφονται και καλα τραγουδακια στα μπουζουχτσιδικα" .

Ο κοτσιρας απο την αλλη εχοντας αυτοπροσδιοριστει εντεχνος εχει τραγουδισει (απο καποια φαση της καριερας του και μετα) ενα σωρο ποπ αηδιες απενοχοποιοντας ενα σωρο σκυλοποπαδες. "εγω? δεν ακουω μονο σκυλαδκα ρε . ακουω και κοτσιρα!"

 

 

Άνθρωπέ  μου  μίλησες  σοφά , ή  μάλλον  έχεις  τα  μάτια  σου  και  τα  αυτιά  σου  ορθάνοιχτα , εύγε !!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι που ΛΑΤΡΕΥΩ τα "σκυλαδικα" (θεωρω οτι η καλυτερη μουσικη μετα το 1974 στην Ελλαδα εχει βγει απο τον Τερλεγκα,τον Χριστοδουλοπουλο,τον Αντυπα,τον Τερζη και τον Μελα) τι με θεωρειτε?...."μη ποιοτικο" ? ;D ;D

 

Απο την αλλη λατρευω (και εχω "μαστερ" ;D) την 60s soul,το funk ,την αβαντ γκαρντ και εχω μια δισκοθηκη που κοντευει να....γκρεμισει το πατωμα ;D με ολα τα ηδη "ποιοτικης" μουσικης.....

 

 

Τι ειμαι αραγε...?διχασμενη προσωπικοτητα και δεν αναγνωριζω το μεγαλειο των "εντεχνων"???? ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου