Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελες να το συζητησεις λιγακι; ειναι ενδιαφερουσα η αποψη σου αλλα θα πρεπει να την στηριξεις καπως, δε νομιζεις;

για παραδειγμα, η ηλεκτρονικη μουσικη ειναι... μουσικη ή οχι για σενα;

define λιγο το τι ειναι μουσικη μπας και μπορεσουμε να συνενοηθουμε  ;)

 

Λοιπόν, οτιδήποτε μα οτιδήποτε πλασάρεται από δισκογραφικές, να ξέρεις, δεν είναι μουσική.Το hip hop λοιπόν είναι ένα είδος ποίησης πάνω σε μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή, χωρίς καμία εμφάνιση μελωδικής γραμμής.Αν είναι έτσι και οι κόρνες των αυτοκινήτων, το τρίξιμο της πόρτας κ.α είναι μουσική.Την ηλεκτρονική μουσική φυσικά τη θεωρώ μουσική και τη λατρεύω.Ακόμη θυμαμαι στο γυμνάσιο που προσπαθούσα να μαζέψω όλες τις ΚΑΣΣΕΤΕΣ (τότε) του Jarre και μόλις τις απέκτισα ένοιωσα τρισευτιχισμένος.

Θα το πω για άλλη μία φορά.Δεν κατακρίνω κανέναν που ασχολείται με το hip hop απλώς δεν το θεωρώ μουσική.Όσων αφορά τώρα τα videos που ανέβασαν κάποιοι προσπαθόντας να δείξουν ότι η Ραπ είναι jazz, θα πω το εξής, αναφέρεστε σε μία άλλη εποχή που μπορεί όντως έτσι να ξεκίνησε το πράγμα αλλά αλλού κατέληξε.Σήμερα hip hop θεωρείτε ο Ν.Βουρλιώτης, με συγχωρείς καλέ μου φίλε αλλά δεν τον θεωρώ μουσικό αυτόν ούτε τραγουδιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, οτιδήποτε μα οτιδήποτε πλασάρεται από δισκογραφικές, να ξέρεις, δεν είναι μουσική.

 

 

Aρα οι απαρχές του blues και του rock n roll (chuck berry πχ) που λανσάρονταν απο την Chess Records δεν είναι μουσική?

Κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οτιδήποτε μα οτιδήποτε πλασάρεται από δισκογραφικές, να ξέρεις, δεν είναι μουσική.Το hip hop λοιπόν είναι ένα είδος ποίησης πάνω σε μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή, χωρίς καμία εμφάνιση μελωδικής γραμμής.Αν είναι έτσι και οι κόρνες των αυτοκινήτων, το τρίξιμο της πόρτας κ.α είναι μουσική.Την ηλεκτρονική μουσική φυσικά τη θεωρώ μουσική και τη λατρεύω.Ακόμη θυμαμαι στο γυμνάσιο που προσπαθούσα να μαζέψω όλες τις ΚΑΣΣΕΤΕΣ (τότε) του Jarre και μόλις τις απέκτισα ένοιωσα τρισευτιχισμένος.

Θα το πω για άλλη μία φορά.Δεν κατακρίνω κανέναν που ασχολείται με το hip hop απλώς δεν το θεωρώ μουσική.Όσων αφορά τώρα τα videos που ανέβασαν κάποιοι προσπαθόντας να δείξουν ότι η Ραπ είναι jazz, θα πω το εξής, αναφέρεστε σε μία άλλη εποχή που μπορεί όντως έτσι να ξεκίνησε το πράγμα αλλά αλλού κατέληξε.Σήμερα hip hop θεωρείτε ο Ν.Βουρλιώτης, με συγχωρείς καλέ μου φίλε αλλά δεν τον θεωρώ μουσικό αυτόν ούτε τραγουδιστή.

 

Έχοντας ως δεδομένη τη σοβαρότητά σου, επίτρεψέ μου μερικές διορθώσεις:

 

α) Το έντεχνο είναι το κατ' εξοχήν μουσικό είδος που προωθήθηκε με λύσσα από τις ελληνικές δισκογραφικές εταιρείες καθ' όλη τη διάρκεια της δεκαετίας του 70 και του 80. Αυτή η προσπάθεια προώθησης έχει ατονήσει κάπως στις μέρες μας, διότι απλούστατα έχουν βρει ΚΑΙ άλλα πράγματα για να πασάρουν, όχι διότι το "έντεχνο" δεν προσφέρεται.

 

β) Ο Jarre είναι ελαφρά και ποπίζουσα ηλεκτρονική μουσική και μάλιστα ίσως δεν είναι καν αυτό, ειδικά στις μέρες μας που όλοι παίζουν με synths. Η σοβαρή ηλεκτρονική μουσική, όπως νοείται από τους κορυφαίους πειραματιστές του είδους περιλαμβάνει και κόρνες, και ηλεκτρικά μίξερ, και δε μπορείς να φανταστείς τι άλλο.

 

γ) Η "ποίηση πάνω σε επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή" είναι ο ορισμός του τραγουδιού, σε όλο το πλανήτη. Είναι λοιπόν σίγουρα μουσική, καίτοι είναι σεβαστή η πεποίθησή (σου και μου) ότι είναι κακή μουσική στην πλειοψηφία της.

 

Φιλικά

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aρα οι απαρχές του blues και του rock n roll (chuck berry πχ) που λανσάρονταν απο την Chess Records δεν είναι μουσική?

Κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις.

Πλάκα κάνεις? Σίγουρα πλάκα κάνεις δεν υπάρχει περίπτωση.ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ????????????????? >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ως δεδομένη τη σοβαρότητά σου, επίτρεψέ μου μερικές διορθώσεις:

 

α) Το έντεχνο είναι το κατ' εξοχήν μουσικό είδος που προωθήθηκε με λύσσα από τις ελληνικές δισκογραφικές εταιρείες καθ' όλη τη διάρκεια της δεκαετίας του 70 και του 80. Αυτή η προσπάθεια προώθησης έχει ατονήσει κάπως στις μέρες μας, διότι απλούστατα έχουν βρει ΚΑΙ άλλα πράγματα για να πασάρουν, όχι διότι το "έντεχνο" δεν προσφέρεται.

Συμφωνώ

β) Ο Jarre είναι ελαφρά και ποπίζουσα ηλεκτρονική μουσική και μάλιστα ίσως δεν είναι καν αυτό, ειδικά στις μέρες μας που όλοι παίζουν με synths. Η σοβαρή ηλεκτρονική μουσική, όπως νοείται από τους κορυφαίους πειραματιστές του είδους περιλαμβάνει και κόρνες, και ηλεκτρικά μίξερ, και δε μπορείς να φανταστείς τι άλλο.

Αναφέρθηκα στο Jarre για να δείξω στο φίλο ότι ακούω ηλεκτρονική μουσική ΣΧΕΔΟΝ από τη δημιουργία της.

γ) Η "ποίηση πάνω σε επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή" είναι ο ορισμός του τραγουδιού, σε όλο το πλανήτη. Είναι λοιπόν σίγουρα μουσική, καίτοι είναι σεβαστή η πεποίθησή (σου και μου) ότι είναι κακή μουσική στην πλειοψηφία της.

Φιλικά

Μαζί με το ''ποίηση πάνω σε μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή'' είπα και ''χωρίς καμία εμφάνιση μελωδικής γραμμής'' θέλοντας να τονίσω την απαξίωση, αν θέλεις (και δεν το λέω ειρωνικά) των συγκεκριμένων καλλιτεχνών προς τη χαρά και την τέχνη της ύπαρξης μελωδίας ως προς την απαγγελία της εκάστοτε ποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις? Σίγουρα πλάκα κάνεις δεν υπάρχει περίπτωση.ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ????????????????? >:(

 

 

Mε δουλέυεις?Παράθεση παραπάνω που λές ''ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πλασάρεται απο δισκογραφικές δεν είναι μουσική.

 

Ε και ρωτάω εγώ, αυτά που πλάσαρε η chess records (δισκογραφική)  ήταν μουσική?

Α ή ού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι ''οτιδήποτε και να πλασάρεται από δισκογραφική δε σημαίνει απαρραίτητα ότι είναι μουσική''

Άντε να δούμε θα συννενοηθούμε καμιά φορά ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οτιδήποτε μα οτιδήποτε πλασάρεται από δισκογραφικές, να ξέρεις, δεν είναι μουσική.

 

Εννοώ ότι ''οτιδήποτε και να πλασάρεται από δισκογραφική δε σημαίνει απαρραίτητα ότι είναι μουσική''

Άντε να δούμε θα συννενοηθούμε καμιά φορά ::)

 

Μην απορείς, άλλο λες στην αρχή και άλλο μετά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ γι'αυτό απόρησε ο odis13 έτσι  ;)

 

Don't worry συμβαίνει στο γραπτό λόγο στα φόρα συχνά, απλά λίγη προσοχή στη διατύπωση και είσαι οκ  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου