Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα παλι που ΛΑΤΡΕΥΩ τα "σκυλαδικα" (θεωρω οτι η καλυτερη μουσικη μετα το 1974 στην Ελλαδα εχει βγει απο τον Τερλεγκα,τον Χριστοδουλοπουλο,τον Αντυπα,τον Τερζη και τον Μελα) τι με θεωρειτε?...."μη ποιοτικο" ? ;D ;D

 

Απο την αλλη λατρευω (και εχω "μαστερ" ;D) την 60s soul,το funk ,την αβαντ γκαρντ και εχω μια δισκοθηκη που κοντευει να....γκρεμισει το πατωμα ;D με ολα τα ηδη "ποιοτικης" μουσικης.....

 

 

Τι ειμαι αραγε...?διχασμενη προσωπικοτητα και δεν αναγνωριζω το μεγαλειο των "εντεχνων"???? ;D ;D ;D

Μέχρι τώρα έχω πάει 5 φορές να ακούσω το Μελά, 2 το Χριστοδουλόπουλο, 1 τον Τερζή (ευελπιστώ να πάω κι άλλες).Ποιος είπε ότι αυτοί είναι σκυλάδες? Είναι λαικοί τραγουδιστές. Σκυλάδικο, εγώ τουλάχιστον, θεωρώ το κακής ποιότητας τραγούδι που μόνο στόχο έχει να γίνει ringtone στα κινητά των 15χρονων (βλ. Πετρέλη,Βανδή κ.α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκυλάδικο, εγώ τουλάχιστον, θεωρώ το κακής ποιότητας τραγούδι που μόνο στόχο έχει να γίνει ringtone στα κινητά των 15χρονων (βλ. Πετρέλη,Βανδή κ.α)

 

εδω παω πασο,αλλα αυτα αγορι μου δεν ειναι σκυλαδικα ειναι απλα...λαλακιες.. ;D ;D και ΟΧΤΑΩΡΕΣ μαλιστα... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι που ΛΑΤΡΕΥΩ τα "σκυλαδικα" (θεωρω οτι η καλυτερη μουσικη μετα το 1974 στην Ελλαδα εχει βγει απο τον Τερλεγκα,τον Χριστοδουλοπουλο,τον Αντυπα, και τον Μελα) τι με θεωρειτε?...."μη ποιοτικο" ? ;D ;D

 

 

 

τώρα μάλιστα, κάπου εδώ μπορούμε να συνεννοηθούμε. +10  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγουδαρες οπως το "Εχει ενα φεγγαρι αποψε" ή το "Φεγγαρι μου χλωμο"....

Καλά, αμα αυτά είναι τραγουδάρες τότε τι πρόβλημα υπάρχει με τη μουσική του Θανάση Παπακωνσταντίνου ή των Σωκράτη Μάλαμα, Μίλτου Πασχαλίδη κλπ; (περίπου τυχαίες επιλογές, ο πασχαλίδης δε μου αρέσει προσωπικά αλλά είναι καλός τραγουδοποιός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διαφορά πού βλέπω ανάμεσα στα "σκυλάδικα" και στα κυριλέ "εντεχνάδικα" μαγαζιά είναι :

 

τα "σκυλάδικα" εχουν όμορφες πελάτισες ενώ τα "εντεχνάδικα" άσχημες,κοντές,χοντρές,κρυπτοαλκοολικές πενηντάρες (και βάλε)

Καί επειδή ήμουν πάντοτε της Ζαππικής άποψης "Broken hearts are for assholes" αλλά και γιά καθαρά αισθητικούς λόγους θα προτιμούσα την πρώτη κατηγορία (καί αυτή πάλι μόνο αν μου είχαν καρφώσει ένα πιστόλι στον κρόταφο)

 

Μουσικά και τα 2 είδη με αφήνουν παγερά αδιάφορο,με τη μόνη διάφορά ότι έχεις ίσως περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις κάποιο ειλικρινές σκυλάδικο τραγούδι από κάποιο αντίστοιχο που ενέχει "τέχνη"

Οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα (κατά την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΗ ΚΑΙ ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ τεκμηριωμένη άποψη μου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σως περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις κάποιο ειλικρινές σκυλάδικο τραγούδι από κάποιο αντίστοιχο που ενέχει "τέχνη"

 

εμ,ΕΔΩ ειναι το ΖΟΥΜΙ της κουβεντας μας φιλε μου

 

και συμφωνω απολυτα μαζι σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αμα αυτά είναι τραγουδάρες τότε τι πρόβλημα υπάρχει με τη μουσική του Θανάση Παπακωνσταντίνου ή των Σωκράτη Μάλαμα, Μίλτου Πασχαλίδη κλπ; (περίπου τυχαίες επιλογές, ο πασχαλίδης δε μου αρέσει προσωπικά αλλά είναι καλός τραγουδοποιός)

 

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φίλε μου. μετά από τόσες σελίδες για ένα τέτοιο θέμα τί περιμένεις;;; μπορεί και να γράφουμε από απλή "παρόρμηση".

το τί γράφει κανείς(μουσικά εννοώ), το τί θα ήθελε να γράφει, το τί θα έγραφε εάν δεν ξέρω γω τι.... και το τί μπορεί να γράψει, είναι θέμα που αν το "ακολουθήσεις" δύσκολα σου λέει την αλήθεια. (όπου το ρήμα γράφω μπορείς να βάλεις και το ακούω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, αν μας αρέσει κάτι, θα βρούμε θετικά όπως την αυθεντικότητα, την ειλικρίνεια των στίχων (μη χ*σω), τις δυνατότητες του καλλιτέχνη κλπ. κι ας είναι εντελώς trash. Αν δε μας αρέσει, θα το κρίνουμε με βάση την ιδεολογία, τις εταιρίες, την εμφάνιση του κοινού κλπ. και θα το τσακίσουμε... ;D

 

Για να πω και την αμαρτία μου, για μένα τα (μουσικά) σκουπίδια, όσο "αυθεντικά" και "cult" και να τα λένε κάποιοι, παραμένουν σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου