Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το  εγχώριο  υπάρχει ,  αλλά   για  να  το  κοιτάξεις  καλά  στα  μάτια  και  να  το  εκτιμήσεις  ( όχι  να  το  εκθειάσεις )

χρειάζεται  να  αποβάλλεις  κάθε  είδους   φτηνό  κόμπλεξ  κατωτερότητας  , μεγαλομανίας  ( ψώρα  το  έλεγαν  οι  παλιοί ) ,τάσεις   ισοπέδωσης , ανόητης  γενίκευσης . Και  τελοσπάντων  βρε  αδερφέ   ανέκαθεν  το   φτυάρι  , ήταν   τρόπος  να  κουκουλώσεις  και  να  κρύψεις  την  ανικανότητά  σου  , για  να   μην  πω   την   ζήλεια   που  σε   τρώει  μέσα  σου .  ;D ;D ;D

 

Νεκτάριος, σου διαφεύγει κάτι: όσοι λέμε (αυτά που λέμε) για την εγχώρια παραγωγή, παραθέτουμε και δείγματα μουσικής εργασίας από την αλλοδαπή, τουτέστιν, κάνουμε ΑΚΟΜΗ πιο δύσκολη τη σύγκριση με το όποιο δικό μας έργο, τουτέστιν, σηκώνουμε ΑΚΟΜΗ πιο ψηλά τον πήχη. Δε σου φαίνεται λίγο ανάπηρη η λογική σου, η οποία υποδεικνύει ότι προσπαθούμε να κρύψουμε την ανικανότητα και τη ζήλεια μας παραθέτοντας τίτλους έργων που η παγκόσμια κοινότητα αντιλαμβάνεται ως αριστουργήματα; Είναι σα να προσπαθεί μία κοπέλα να κρύψει την ασχήμια της συγκρίνοντας το πρόσωπό της με το πρόσωπο της μις-υφήλιος....

 

Μάθετε ρε να σκέφτεστε πριν αρχίσετε να μιλάτε... η εφαρμοσμένη ψυχολογία σας μάρανε...

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ότι η metal,hip hop,death κ.α. είναι μουσική!(?)

 

:o

 

αν ειναι δυνατον να λεγονται τετοια πραγματα. και γιατι να μην ειναι ειδος μουσικης η ραπ παρακαλω; μην ακουσω παλι την αστεια δικαιολογια οτι "δεν παιζουν μουσικη με αληθινα οργανα". αυτο θα σημαινε οτι δεν ειναι μουσικοι η πλειοψηφια οσων παιζουν ηλεκτρονικη μουσικη και θα εβαζε στην ιδια κατηγορια μουσικες φυσιογνωμιες οπως ο.. brian eno. αληθεια οι roots (rap συγκροτημα ειναι btw) παιζουν μουσικη, μιας και παιζουν με αληθινα οργανα ή και αυτοι... μετεξεταστεοι τον σεπτεμβριο (βλ παρακατω 1ο βιντεακι);  ;D

εσυ τι εχεις ακουσει απο τα εν λογω μουσικα ειδη και εχεις καταληξει σε αυτο το συμπερασμα; μιλαμε για μουσικα ειδη με ιστορια 30 χρονων και ακουσματα τοσο διαφορετικα που αν και ανηκουν στο ιδιο ειδος πρακτικα δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο.

αληθεια, εχω παρατηρησει οτι πολλοι ανθρωποι (που δεν εχουν ιδεα γενικως πανω στο θεμα) νομιζουν οτι ειναι απλη υποθεση να παρεις ενα sampler και ενα cubase και να γινεις... dr dre  ::)

ή να ραπαρεις 169 λεξεις το δευτερολεπτο χωρις να χανεις το μετρο και να μην ακουγεται στιγμη η αναπνοη σου. μην τρελαθουμε. η ραπ εχει ιστορια, κρυβει απο πισω ολοκληρη κουλτουρα (ισως ακατανοητη σε μας τους ελληνες αλλα δεν παυει να υπαρχει, σαν την country ενα πραμα) και απαιτει μια καποια τεχνικη. εξ'αλλου ποτε δεν καταλαβα τι σημασια εχει αν ξερει ο καλλιτεχνης να διαβαζει νοτες ή οχι (και εχω παει και σε ωδειο  :-[).

 

για την μεταλ δεν μιλαω πολυ μιας και δε γνωριζω. θα αφησω να μιλησουν αυτοι που ξερουν και ασχολουνται.

 

κλεινοντας,

δυο βιντεακια αταλαντων... μουσικων της ραπ:

1.

http://www.youtube.com/watch?v=CRgJ3EU7clE&feature=related

 

2.

 

για να ξερουμε για τι μιλαμε  ;)

 

τάσεις   ισοπέδωσης , ανόητης  γενίκευσης . Και  τελοσπάντων  βρε  αδερφέ   ανέκαθεν  το   φτυάρι  , ήταν   τρόπος  να  κουκουλώσεις  και  να  κρύψεις  την  ανικανότητά  σου  , για  να   μην  πω   την   ζήλεια   που  σε   τρώει  μέσα  σου .

 

εγω παραπανω τασεις ισοπεδωσης βλεπω οσον αφορα τη μεταλ, τη ραπ, τα σκυλαδικα κοκ  ::)

 

ΥΓ YMCA rulz  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεκτάριος, σου διαφεύγει κάτι: όσοι λέμε (αυτά που λέμε) για την εγχώρια παραγωγή, παραθέτουμε και δείγματα μουσικής εργασίας από την αλλοδαπή, τουτέστιν, κάνουμε ΑΚΟΜΗ πιο δύσκολη τη σύγκριση με το όποιο δικό μας έργο, τουτέστιν, σηκώνουμε ΑΚΟΜΗ πιο ψηλά τον πήχη. Δε σου φαίνεται λίγο ανάπηρη η λογική σου, η οποία υποδεικνύει ότι προσπαθούμε να κρύψουμε την ανικανότητα και τη ζήλεια μας παραθέτοντας τίτλους έργων που η παγκόσμια κοινότητα αντιλαμβάνεται ως αριστουργήματα; Είναι σα να προσπαθεί μία κοπέλα να κρύψει την ασχήμια της συγκρίνοντας το πρόσωπό της με το πρόσωπο της μις-υφήλιος....

 

Μάθετε ρε να σκέφτεστε πριν αρχίσετε να μιλάτε... η εφαρμοσμένη ψυχολογία σας μάρανε...

 

 

 

 

+1 απ'το ηλιόλουστο Βερολίνο ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεκτάριος, σου διαφεύγει κάτι: όσοι λέμε (αυτά που λέμε) για την εγχώρια παραγωγή, παραθέτουμε και δείγματα μουσικής εργασίας από την αλλοδαπή, τουτέστιν, κάνουμε ΑΚΟΜΗ πιο δύσκολη τη σύγκριση με το όποιο δικό μας έργο, τουτέστιν, σηκώνουμε ΑΚΟΜΗ πιο ψηλά τον πήχη. Δε σου φαίνεται λίγο ανάπηρη η λογική σου, η οποία υποδεικνύει ότι προσπαθούμε να κρύψουμε την ανικανότητα και τη ζήλεια μας παραθέτοντας τίτλους έργων που η παγκόσμια κοινότητα αντιλαμβάνεται ως αριστουργήματα; Είναι σα να προσπαθεί μία κοπέλα να κρύψει την ασχήμια της συγκρίνοντας το πρόσωπό της με το πρόσωπο της μις-υφήλιος....

 

Μάθετε ρε να σκέφτεστε πριν αρχίσετε να μιλάτε... η εφαρμοσμένη ψυχολογία σας μάρανε...

 

Εye δε νομίζω ότι κατάλαβες τι λέει ο Νεκτάριος...δηλαδή το να σταματήσουμε το θάψιμο,να σταματήσουμε να νιώθουμε ως οι φτωχοί συγγενείς της Ευρώπης και να αναδείξουμε μέσα από τη μοντέρνα μουσική τη μουσική μας παράδοση και ταυτότητα είναι τόσο εξωφρενικό??αλλά αυτό βλέπεις θέλει μελέτη,κότσια και υπομονή για να βγούν κομμάτια σαν το "Mountains" και όχι σαν το "My number one"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bluesbreaker,                                                                                                                                        τo "Mountains" (αν εννοείς το κομμάτι των Socrates), είναι ροκ κομμάτι και μάλιστα γραμμένο 15 τουλαχιστον χρόνια πριν γεννηθείς...                                                                                                                  Μπορείς να μου αναφέρεις ενα μονο Ελληνικό "εντεχνο" κομμάτι της προκοπής από δημιουργό της γενιάς σου? και για να μη σου βάζω δύσκολα σου δίνω και αβάντζο 10 χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

αν ειναι δυνατον να λεγονται τετοια πραγματα. και γιατι να μην ειναι ειδος μουσικης η ραπ παρακαλω; μην ακουσω παλι την αστεια δικαιολογια οτι "δεν παιζουν μουσικη με αληθινα οργανα". αυτο θα σημαινε οτι δεν ειναι μουσικοι η πλειοψηφια οσων παιζουν ηλεκτρονικη μουσικη και θα εβαζε στην ιδια κατηγορια μουσικες φυσιογνωμιες οπως ο.. brian eno. αληθεια οι roots (rap συγκροτημα ειναι btw) παιζουν μουσικη, μιας και παιζουν με αληθινα οργανα ή και αυτοι... μετεξεταστεοι τον σεπτεμβριο (βλ παρακατω 1ο βιντεακι); ;D

εσυ τι εχεις ακουσει απο τα εν λογω μουσικα ειδη και εχεις καταληξει σε αυτο το συμπερασμα; μιλαμε για μουσικα ειδη με ιστορια 30 χρονων και ακουσματα τοσο διαφορετικα που αν και ανηκουν στο ιδιο ειδος πρακτικα δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο.

αληθεια, εχω παρατηρησει οτι πολλοι ανθρωποι (που δεν εχουν ιδεα γενικως πανω στο θεμα) νομιζουν οτι ειναι απλη υποθεση να παρεις ενα sampler και ενα cubase και να γινεις... dr dre ::)

ή να ραπαρεις 169 λεξεις το δευτερολεπτο χωρις να χανεις το μετρο και να μην ακουγεται στιγμη η αναπνοη σου. μην τρελαθουμε. η ραπ εχει ιστορια, κρυβει απο πισω ολοκληρη κουλτουρα (ισως ακατανοητη σε μας τους ελληνες αλλα δεν παυει να υπαρχει, σαν την country ενα πραμα) και απαιτει μια καποια τεχνικη. εξ'αλλου ποτε δεν καταλαβα τι σημασια εχει αν ξερει ο καλλιτεχνης να διαβαζει νοτες ή οχι (και εχω παει και σε ωδειο :-[).

 

για την μεταλ δεν μιλαω πολυ μιας και δε γνωριζω. θα αφησω να μιλησουν αυτοι που ξερουν και ασχολουνται.

 

κλεινοντας,

δυο βιντεακια αταλαντων... μουσικων της ραπ:

1.

http://www.youtube.com/watch?v=CRgJ3EU7clE&feature=related

 

2.

 

για να ξερουμε για τι μιλαμε ;)

 

εγω παραπανω τασεις ισοπεδωσης βλεπω οσον αφορα τη μεταλ, τη ραπ, τα σκυλαδικα κοκ ::)

 

ΥΓ YMCA rulz :-[

 

Αυτή η απάντηση με έκανε να χαμογελάσω επιτέλους, βλέπω οτι δεν είναι μόνος στο νοιζ.

 

Αυτό που θα έλεγα επίσης , είναι το εξής.

 

Όλοι γνωρίζουν oτι είμαι μεγάλος φαν του Vangelis , παρόλα αυτά όσο και να με τρελαίνει η μουσική του δεν διστάζω να πώ ότι όχι δεν είναι αριστουργήματα οι τελευταίες του δημιουργίες αλλά μεγάλες πατάτες που δεν θα αγόραζα ποτέ και που με τίποτα δεν συγκρίνονται με άλλα κομμάτια του που μου έχουν μείνει αξέχαστα.

 

Προσωπικά εμένα κάνενας καλλιτεχνης δεν με κερδίζει , με κερδίζουν τα κομμάτια. Και αν και είμαι φαν της ambient δεν διστάζω να πώ ότι θεωρώ μαπά τον Brian Eno και ας θεωρείται ο δημιουργός του είδους . Δεν μου λέει τίποτα , αν σε λενε Vangelis, Britney Spearsm, Rolling Stones , Pink Floyd , αν δεν μου αρέσει το κομμάτι τότε δεν πρόκειται να σωθεί απο το γεγονός οτι ένα μεγάλο όνομα το έφτιαξε .

 

Και δεν αισθάνομαι έτσι μόνο εγώ . Η μουσική είναι προσωπική υπόθεση , και στα γουστα υπάρχουν 1.000.000 διαφορές. Σίγουρα όλοι κάπου συγκλίνουμε, αλλά το τι είναι ή δεν είναι αριστούργημα είναι εξίσου προσωπική υπόθεση.

 

Αυτό που είπες για τα samples επίσης ένα άλλο στερεότυπο που δείχνει οτι μερικοί άνθρωποι μπορει ότι ξέρουν να το ξέρουν πάρα πολυ καλά , αλλά μέχρι εκει φτάνει το ταλέντο και η νοημοσύνη τους ως μουσικοί .

 

Δεν έχω να παρά να πώ ένα τεράστιο συμφωνώ στον φίλο orbital.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπε

 

Μάθετε ρε να σκέφτεστε πριν αρχίσετε να μιλάτε... η εφαρμοσμένη ψυχολογία σας μάρανε...

 

 

 

 

εννοουσε

Μάθετε ρε να σκέφτεστε πριν αρχίσετε να μιλάτε...οπως εγω η εφαρμοσμένη ψυχολογία σας μάρανε...

 

τι και αν διαβαζουμε με καθε λεπτομερεια τα ποστ σου καθε φορα . τι κι αν μου προκαλει θαυμασμο ο πλουτος του λεξιλογιου σου και της μορφωσης σου. εισαι  αγενεστατος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα βασικα δεν εχει βγει ΠΟΤΕ του απο την Ελλαδα....ΑΥΤΟ ειναι το προβλημα του.

 

Αν δεν δεις ,αν δεν ΜΑΘΕΙΣ πως ειναι δυνατον να συγκρινεις?

(και ο σκυλος μου θεωρει την φρικτη Αθηναϊκη γειτονια μου παραδεισο...αφου δεν εχει παει αλλου τι να κανει ο αμοιρος? ;D ;D)

 

 

 

ΤΑΞΙΔΕΥΕΤΕ μαγκες...ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!

 

και για να τελειωνουμε: η ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη ΕΧΕΙ βγαλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ,το προβλημα ειναι οτι τα εχει βγαλει 40 χρονια πριν...και οτι σημερα ακομα και τα,λιγα,αξιολογα πραγματα που βγαινουν ΧΑΝΟΝΤΑΙ & για αυτο φταιει η παγιωμενη "πολιτιστικη" αποψη της μεταπολιτευσης....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη ΕΧΕΙ βγαλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ,το προβλημα ειναι οτι τα εχει βγαλει 40 χρονια πριν...και οτι σημερα ακομα και τα,λιγα,αξιολογα πραγματα που βγαινουν ΧΑΝΟΝΤΑΙ & για αυτο φταιει η παγιωμενη "πολιτιστικη" αποψη της μεταπολιτευσης....

 

 

Και όμως βγάζει ακόμα .. Ο Κουρκούλης ναι καλά άκουσες ο Κουρκούλης όχι στον τελευταίο δίσκο του αλλά στον προηγούμενο έβγαλε αρκετά διαμάντια , ένα απο αυτά ένα πολυ καλά κρυμένο ambient τραγουδάκι με φοβερό αν και απλοικό στίχο πολυ ταξιδίαρικο. Βέβαια εννοείται ότι το κομμάτι δεν έγινε ποτέ επιτυχία αλλά ο δίσκος τους έγινε μιας και είχε μέσα του αρκετά αξιόλογα κομμάτια και γενικά ο δίσκος του είχε πάρα πολυ καλη παργώγη με τρομερά περίεργα ακούσματα.

 

Επίσης έχω ακούσει 1-2 επιτυχημένα HARD ROCK κομμάτια απο τον ΣΑΚΗ ΡΟΥΒΑ , ναι καλά άκουσες, το επαναλαμβάνω τον ΣΑΚΗ ΡΟΥΒΑ τα οποία και αυτά μείνανε στο περιθώρια. Για να μην μιλήσω για τον ΝΙΝΟ , ο οποίο έχει βγάλει αρκετά κομμάτια τα οποία σπάνε το κατεστημένο της ελληνικής μουσικής.

 

Το 90% όμως αυτών των κομματίων δεν γίνεται ποτέ επιτυχία. Γιατί ? Γιατί πολυ απλά το ελληνικό κοινό είναι ελάχιστο και δεν σηκώνει εύκολα πρωτοτυπίες , αν θες πρωτοτυπίες τότε πάς έξω που έχει πολυ περισσότερο κόσμο και όλοι οι καλοί χωράνε.

 

Το ότι υπάρχουν αυτά τα κομμάτια όμως αποδεικνεύει κάποια πράγματα

 

1) Οσον και να φανεί απίστευτο υπάρχουν ταλεντά στην ελλάδα που μπορούν να τα δημιουργήσουν

 

2) Ότι ύπαρχει ελληνικό κοινό που τα ακούει αλλιώς καμμία εταιρεία δεν θα δεχόταν να μπούν στον δίσκο της.

 

Και πρόσεξε όλα αυτά τα ανακάλυψα ακόμα και εγώ που ακούω ένα 10 μην σου πω 5 % Ελληνική Μουσική απλώς και μόνο για να λέω ότι έχω μια ιδέα του τι κυκλοφορεί .

 

 

Για να μην σου πώ όταν πήγα σε μπουζουκσιδικο (πάω , πού και πού) και μας έκανε την τιμη ο ΔΑΝΤΗΣ να τραγουδήσει ξένο hard rock , πραγματικά ο άνθρωπος χαραμίζεται εδώ γιατι απλούστατα έχει τέλεια hard rock φωνή. Για μένα θα έπρεπε να είχε φύγει έξω απο την αρχή.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ η βανδη εχει στα δισκακια της περα απο τα γνωστα διαμαντια των ραδιοσταθμων κ των διαφημήσεων κατι ροκακια μαματα.

 

Τι λεμε απ την αρχη ρε οτι το επιπεδο του ελληνα με το κολλημενο το σαμπ και απο το αλλο ακρο την ψαγμενη εντεχνη μουσικη δεν τον αφηνει να δει πιο περα.

 

Δε φταινε ουτε οι πολιτικη ουτε κανενας, φταιει ο ελληνας που δεν παλευει κ τα περιμενει στο πιατο.Σηκω απ την καρεκλα κ ψαξε ρε φουφουτε λαλακη τπτ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου