Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν τα θεωρω μονο ΕΓΩ αριστουργηματα..το 99% του παγκοσμιου μουσικου τυπου (και οχι μονο) ο οποιος δεν εχει καμμια σχεση με τις εγχωριες αστειοτητες που ονομαζονται "μουσικη δημοσιογραφια",τα θεωρει .. Wink

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ """"""καλή""""""" μουσική (και οποιαδήποτε μορφή τέχνης) είναι αυτή που αντέχει στο χρόνο και συνεχίζει να συγκινεί τους ανθρώπους χρόνια μετά και να τους δονεί μέσα στο χωροχρόνο ασταμάτητα!είναι αυτή που στιγματίζει ολόκληρες γενιές...και δεν έρχεται μόνο για να κάνει ένα μπάμ να συζητηθεί λίγο και μετά να εξαφανιστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΓΙΑ ΜΕΝΑ """"""καλή""""""" μουσική (και οποιαδήποτε μορφή τέχνης) είναι αυτή που αντέχει στο χρόνο και συνεχίζει να συγκινεί τους ανθρώπους χρόνια μετά και να τους δονεί μέσα στο χωροχρόνο ασταμάτητα!είναι αυτή που στιγματίζει ολόκληρες γενιές...και δεν έρχεται μόνο για να κάνει ένα μπάμ να συζητηθεί λίγο και μετά να εξαφανιστεί!

 

ναι, αυτή είναι η γνωστή και χιλιοειπωμένη καραμέλα περί ποιότητος, η οποία φυσικά ειναι εντελώς ανερμάτιστη, αν σκεφτεί κανείς τί σκουπίδι επιπλέει εδώ και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρονια στη μουσική βιομηχανία.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτή είναι η γνωστή και χιλιοειπωμένη καραμέλα περί ποιότητος, η οποία φυσικά ειναι εντελώς ανερμάτιστη, αν σκεφτεί κανείς τί σκουπίδι επιπλέει εδώ και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρονια στη μουσική βιομηχανία.

 

 

Σαν ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σου λινκαρω κατευθειαν μουσικους που εβγαλαν δισκαρες περυσι και φετος για να μη χανουμε χρονο)

 

http://www.marcribot.com/

http://www.nelscline.com/

http://thelastshadowpuppets.com/

http://www.peteanderson.com/

http://www.candlebone.com/

http://www.wilcoworld.net/

http://www.brucespringsteen.net/

http://www.pjharvey.net/

 

παρε αυτα για αρχη και σου στελνω και τα υπολοιπα 100 αργοτερα..

 

SF, για να μην κουράζεσαι,  ;D γράφω κι εγώ:

 

Animal Collective (οι οποίοι έρχονται για live -πώς το πάθανε και τους φέρνουν...)

Bjork

Liars

Radiohead

Sigur Ros (αυτοί κυκλοφόρησαν και πέρσι και φέτος)

Beirut

Grinderman

Robert Wyatt

 

(αυτά, από τους πιο γνωστούς)

 

edit: ξέχασα τη φετινή δισκάρα των Portishead.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακόμα πιο γελοίο είναι η υποτίμηση της ελληνικής μουσικής εδώ μέσα απο κάποιους που τα ξέρουν όλα. Και εγώ 90% ξένη μουσική ακούω. Αλλά ποτέ μου δεν υποτίμησα την ελληνική μουσική και τους τεράστιους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτός ο τόπος. Ούτε νομίζω ότι αυτοί έχουν κάτι να φοβηθούν η να ζηλέψουν απο το παγκόσμιο γίγνεσθε.

 

Κόφτε λοιπόν τον τραχανά , και μην προσπαθείτε να αποδείξετε οτι το αναπόδεικτο ότι η μια χώρα έχει χάλια μουσική , ένα είδος μουσικής δεν είναι μουσική και άλλες γελοιότητες γιατί το μόνο που δείχνετε είναι την άγνοια σας και τον παρωπιδισμός σας.  

 

 

Aγαπητέ  kilon,  από  τις  λίγες  φορές  που  ελάλησες  ορθά,  κι  αυτό  πρέπει  να  στο  αναγνωρίσω  νεανία  μου .

Όσα  δεν  φτάνει  η  αλεπού  τα  κάνει  κρεμαστάρια  φίλτατε , πολλοί  κοκόροι   λαλούν  , ειδικοί  κατά  τα  άλλα ,

για  αυτό  κράτα   μικρό  καλάθι . Όλα  μας  φταίνε , αλλά  κανείς  δεν  έχει  τα  κότσια  να  παρουσιάσει  κάτι  το  καλύτερο .

Εύκολη  λύση  η   κρίση , και  η  απαξίωση , ο  θαυμασμός  προς  το  "αλλοδαπό"  , ίσως  μόνο  και  μόνο  επειδή  δεν  είναι  εγχώριο . Το  εγχώριο  υπάρχει ,  αλλά   για  να  το  κοιτάξεις  καλά  στα  μάτια  και  να  το  εκτιμήσεις  ( όχι  να  το  εκθειάσεις )

χρειάζεται  να  αποβάλλεις  κάθε  είδους   φτηνό  κόμπλεξ  κατωτερότητας  , μεγαλομανίας  ( ψώρα  το  έλεγαν  οι  παλιοί ) ,τάσεις   ισοπέδωσης , ανόητης  γενίκευσης . Και  τελοσπάντων  βρε  αδερφέ   ανέκαθεν  το   φτυάρι  , ήταν   τρόπος  να  κουκουλώσεις  και  να  κρύψεις  την  ανικανότητά  σου  , για  να   μην  πω   την   ζήλεια   που  σε   τρώει  μέσα  σου .  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε!

εδώ και τριάντα χρόνια κοντά.

ειναι αυτο ποιότητα?

 

Εν τω μεταξύ δε σου κάνω πλάκα,αλλά τη disco θα σου έφερνα παράδειγμα και εγώ τώρα  :)!!!Η αλήθεια είναι ότι ξετρελλαίνομαι για τα 80s και τη ντίσκο και φαντάσου ότι είμαι γεννημένος τέλη δεκαετίας 80 και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη επαφή με αυτή τη μουσική...ώσπου άνοιξε μια μικρή disco στα Γίαννενα πρίν 3 περίπου χρόνια και αυτή η μουσική κατάφερε να με συν-κινήσει,δηλαδή να με κάνει να θέλω να χορέψω και να περάσω καλά(που είναι και ο σκοπός των χορευτικών μουσικών)!κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε κανένα beataki και κανένα σκυλοpop-hip hop!...και δεν είμαι και ο μόνος αν δείς πόσα remix έχουν γίνει σε αμέτρητα 80s κομμάτια και πόσο πραγματικά ο άνθρωποι ΚΑΘΕ ηλικίας διασκεδάζουν με αυτά τα κομμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ  kilon,  από  τις  λίγες  φορές  που  ελάλησες  ορθά,  κι  αυτό  πρέπει  να  στο  αναγνωρίσω  νεανία  μου .

Όσα  δεν  φτάνει  η  αλεπού  τα  κάνει  κρεμαστάρια  φίλτατε , πολλοί  κοκόροι  λαλούν  , ειδικοί  κατά  τα  άλλα ,

για  αυτό  κράτα  μικρό  καλάθι . Όλα  μας  φταίνε , αλλά  κανείς  δεν  έχει  τα  κότσια  να  παρουσιάσει  κάτι  το  καλύτερο .

Εύκολη  λύση  η  κρίση , και  η  απαξίωση , ο  θαυμασμός  προς  το  "αλλοδαπό"  , ίσως  μόνο  και  μόνο  επειδή  δεν  είναι  εγχώριο . Το  εγχώριο  υπάρχει ,  αλλά  για  να  το  κοιτάξεις  καλά  στα  μάτια  και  να  το  εκτιμήσεις  ( όχι  να  το  εκθειάσεις )

χρειάζεται  να  αποβάλλεις  κάθε  είδους  φτηνό  κόμπλεξ  κατωτερότητας  , μεγαλομανίας  ( ψώρα  το  έλεγαν  οι  παλιοί ) ,τάσεις  ισοπέδωσης , ανόητης  γενίκευσης . Και  τελοσπάντων  βρε  αδερφέ  ανέκαθεν  το  φτυάρι  , ήταν  τρόπος  να  κουκουλώσεις  και  να  κρύψεις  την  ανικανότητά  σου  , για  να  μην  πω  την  ζήλεια  που  σε  τρώει  μέσα  σου .  ;D ;D ;D

 

+1000000000000!!!τα είπες όλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ δε σου κάνω πλάκα,αλλά τη disco θα σου έφερνα παράδειγμα και εγώ τώρα   :)!!!Η αλήθεια είναι ότι ξετρελλαίνομαι για τα 80s και τη ντίσκο και φαντάσου ότι είμαι γεννημένος τέλη δεκαετίας 80 και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη επαφή με αυτή τη μουσική...ώσπου άνοιξε μια μικρή disco στα Γίαννενα πρίν 3 περίπου χρόνια και αυτή η μουσική κατάφερε να με συν-κινήσει,δηλαδή να με κάνει να θέλω να χορέψω και να περάσω καλά(που είναι και ο σκοπός των χορευτικών μουσικών)!κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε κανένα beataki και κανένα σκυλοpop-hip hop!...και δεν είμαι και ο μόνος αν δείς πόσα remix έχουν γίνει σε αμέτρητα 80s κομμάτια και πόσο πραγματικά ο άνθρωποι ΚΑΘΕ ηλικίας διασκεδάζουν με αυτά τα κομμάτια...

 

Ωραία λοιπόν, έρχεσαι στα λόγια μου...το τί είναι καλό και τί όχι εν τέλει είναι τόσο ρευστό, που είναι μάλλον ανεδαφικό να προσπαθείς να το τοποθετήσεις εντός πλαισίων. Και κατά συνέπεια, γενικότερες διατυπώσεις, όπως αυτή που ανέφερες πιο πάνω, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αποτελούν κριτήριο.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν, έρχεσαι στα λόγια μου...το τί είναι καλό και τί όχι εν τέλει είναι τόσο ρευστό, που είναι μάλλον ανεδαφικό να προσπαθείς να το τοποθετήσεις εντός πλαισίων.

 

Γιατί πότε αμφισβήτισα αυτή τη μεγάλη αλήθεια που λες???αυτό το νόημα και των """""""" στο επίθετο καλός-καλή-καλό

 

Και κατά συνέπεια, γενικότερες διατυπώσεις, όπως αυτή που ανέφερες πιο πάνω, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αποτελούν κριτήριο.

 

Εγώ αυτό που είπα είναι ότι ο χρόνος είναι ένα κριτήριο που μπορεί να  δείξει αν ένας δημιουργός η έργο τέχνης αξίζει η όχι (όχι πάντα αλάνθαστα φυσικά)...αυτά που λέγονται και γράφονται από ειδήμονες και μη τα βρίσκω ελάσσονος σημασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου