Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεύτερον, ένα από τα ισχυρά χαρακτηριστικά του έντεχνου είναι οι μελοποιημένοι στίχοι ή η ποίηση του … ( παρεμπιπτόντως καμία άλλη μουσική κουλτούρα δεν μελοποιεί ποίηση –διορθώστε με εδώ νομίζω το είχα ακούσει παλαιότερα) οι οποίοι είναι σαφώς δυσκολότεροι στην κατανόηση και σαφώς απευθύνονται σε πιο «ειδικό» κοινό … το ίδιο ισχύει πχ και για τις free Jazz μουσικές φόρμες και για την όπερα και για πολλά ethnic ακούσματα … δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό αποτελεί μειονέκτημα ή μομφή  …   ::)

 

Ούτε μειονέκτημα, ούτε μομφή... αλλά κάποιος πρέπει να βγει να το παραδεχθεί δημοσίως ότι μιλάμε για ένα πιο "ειδικό" κοινό.

 

Σου φαίνεται εύκολο;

 

Εγώ σου λέω ότι είναι πολύ δύσκολο, διότι - όπως ορθότατα λένε κάποιοι άλλοι συνφορουμίτες - καλός ο ελιτισμός, αλλά όχι όταν έχει σχέση με χρήματα: πως να βγει ο έντεχνος να παραδεχθεί ότι ενδιαφέρεται για κάποιο ειδικό κοινό όταν εξαρτάται από το στάνταρ καφροκοινό για να ζήσει (και να ευτυχήσει);

 

Κάτι δε πάει καλά;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δεν μπορώ να ακούσω έντεχνα γιατί α) τα άκουγε ο πατέρας μου στο αυτόκινητο καθώς με πήγαινε στον οδοντογιατρο μικρός κ β) γιατί τα ακούει η μάνα μου όταν σφουγγαρίζει...  8)

 

Παιδικά τραύματα. Αν κ οφείλω να παραδεχτώ πως έχω δει Live τον Κότσιρα 3 φορές (τα φέρε η ζωή έτσι) κ ήταν πολύ καλός. Ωραίες ενορχηστρώσεις κ παίχτες που βέβαια εξαφανίζονται στo στούντιο. Έχω δει κ Αλεξίου, Αρβανιτάκη, Ιωαννίδη αλλά δεν μου παν τίποτα. Χώρια που ο κόσμος περίμενε "κατι ανεβαστικό" για να "κάνει κέφι" (call me tsifteteli)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα έλεγα εγώ...

επιμένω: η απέχθεια προς το είδος ... οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στην υπερβολική μας οικειότητα με αυτό και στα άτομα που το ακούν. ;)

Μέχρι τώρα όλη η κριτική επικεντρώνεται στο πού παίζεται, πώς πλασάρεται και ποιούς ενδιαφέρει αυτό το μουσικό "είδος". Για μουσική, στίχους, ενορχηστρώσεις κλπ. δε διαβάζω σχεδόν τίποτα. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Έντεχνα τραγούδια(whatever...) είναι ότι χειρότερο για συναυλία. Όπως λέει και ο Homer Simpson 'BOORRRINNNGGGG".

 

Είχα πάει στον Αλκίνοο μια φορά και εγώ (δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί, όπως και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί  ο μπασίστας ο Κιουρτσόγλου που μπορεί να παίξει απίστευτα jazz και funk έπαιζε live το Ζήνωνος ??? ??? ???).

 

Στο Ζήνωνος live....αποχώρησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο  έντεχνος  στίχος λοιπόν,  εν-έχει τέχνη. απο μέτρια κομμάτια , λόγου χάριν:

 

"εκεί που φύτρωνε φλισκούνι και άγρια μέντα,κι έβγαζε η γη το πρώτο της κυκλάμινο,τώρα χωριάτες παζαρεύουν τα τσιμέντα και τα πουλιά πέφτουν νεκρά στην υψικάμινο"

 

μέχρι και πιο δυσνόητη ποίηση με δυσδιάκριτο ρόλο για ένα ειδικότερο ίσως κοινό, όπως:

 

" Ενα, δυο, τρία. Με λένε Ποπη. Σαν τη γιαγιά μου την Καλλιοπη. Αχ να με λέγανε Κυβελη. Μου πηγαίνει πιο πολυ αυτο το λαμδα με το λι"

 

η και :

 

" θα σπασω 7 ποτήρια, στου ουρανου τα πανηγύρια (ποτιστήρια τρεχαντήρια κοιμητήρια ουρητήρια οβελιστηρια ),

θα σπασω 7 ποτήρια γιατί σ αγαπώ, δόξα τω Θεω, ξανά... 

 

 

2 παρατηρήσεις:

 

1: η ποίηση πολλές φόρες δεν ξεχωριζει απο μια πεταμενη γόπα, (κατά Charles Bukowski)  και

 

2ο τζιμης πανουσης ίσως το έχει θέσει πολύ πιο εύστοχα

 

"Όχι άλλα τραγούδια πλαστικά με λίπος, προσφυγιά και φτώχεια και στο βάθος κήπος..."

 

ε μα πια..

 

 

Σημ: θα συμφωνήσω με κάποιον προλαλησαντα οτι οχετός υπάρχει σε όλα τα "είδη"("κλασσική" λ.χ, "ροκ", "μπαρόκ" ), απλά να προσθέσω οτι ίσως να γίνεται πιο αποκρουστικός ακριβώς επειδή επικαλείται και ποιότητα τρομάρα του...

 

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: η ποίηση πολλές φόρες δεν ξεχωριζει απο μια πεταμενη γόπα, (κατά Charles Bukowski)

Να προσθέσω επίσης ότι η αγάπη είναι ένας σκύλος από την κόλαση. :P

 

Γ. δεν κατάλαβα τίποτε.

 

??? ??? ??? ???

That makes two of us.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις και βγαινουμε.

 

...και οσο για το οτι...

 

^^Δεύτερον, ένα από τα ισχυρά χαρακτηριστικά του έντεχνου είναι οι μελοποιημένοι στίχοι ή η ποίηση του … ( παρεμπιπτόντως καμία άλλη μουσική κουλτούρα δεν μελοποιεί ποίηση –διορθώστε με εδώ νομίζω το είχα ακούσει παλαιότερα)^^

 

...δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο καταλογιζεται στα θετικα.. Εγω μαλλον στα αρνητικα θα το καταλογιζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με την έντεχνη μουσική. Έχω πρόβλημα με τους δήθεν έντεχνους που το μόνο που κοιτάνε είναι να βγάλουν λεφτά.

 

Φυσικά και υπάρχουν πραγματικά αξιόλογοι καλλιτέχνες που έχουν προσφέρει πολλά στην Ελληνική μουσική (Κατσιμιχαίοι, Σαββόπουλος, Ιωαννίδης) αλλά κυρίως είναι "μουσικούληδες" που απλώς κρατάνε το χρυσό ραβδάκι της έντεχνης μουσικής (από που το παίρνουν αυτό δεν έχω καταλάβει) και ό,τι και να πάιξουν είναι ένα χρυσό τέχνημα, ακόμη και στο σκυλάδικο να το γυρίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου