Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω που τα λεμε ομως, μηπως το ιδιο ακριβως φαινομενο δε συμβαινει (στην Ελλαδα) με (μερικα απο) τα Jazzαδικα? (μπουκαλι, διακοσουμπα, πρωτο τραπεζι πιστα κλπ)?

Καλά, πες εσύ στους ιθύνοντες του Half Note να βάλουν είσοδο 5 ευρώ και να επιτρέπουν μπύρες από το περίπτερο και φλασκί με Johnny στην κωλότσεπη. Τους τα λέω εγώ και δε μ' ακούν...  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(οπως και η ΔΙΑΚΟΣΟΥΜΠΑ που θα πληρωσει θελει δε θελει ο πελατης... ::))

οποτε ΠΟΥ ακριβως ειναι η ΔΙΑΦΟΡΑ δεν καταλαβαινω

Ευκολο. Οι εντεχνες τραγουδιστριες ειναι πιο ασχημες.

 

;D  :D  ;D  :D  ;D  ;D

 

+11

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολο. Οι εντεχνες τραγουδιστριες ειναι πιο ασχημες.

 

οντως......ΠΟΛΥ πιο ασχημες.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

    Perfect Sound Forever: Another term that's been used to describe your work is 'intelligent dance music.'

 

    I just think it's really funny to have terms like that. It's basically saying 'this is intelligent and everything else is stupid.' It's really nasty to everyone else's music. (laughs) It makes me laugh, things like that. I don't use names. I just say that I like something or I don't.

    —Aphex Twin

 

τα περισσοτερα ( 99,99999999999%) απ'οσα θεωρουνται "εντεχνα" (δηλαδη οι καλλιτεχνες που αναφερονται ως τετοιοι) για μενα ειναι απαλευτα.. απλα δεν μπορω να τα ακουσω (και ελπιζω να μην μπορεσω ποτε). ειναι, μαζι με το 90% της μεταλ, τα μονα πραγματα που απλως αρνουμαι να ακουσω (ναι, ειμαι κολλημενος σαυτα δυστυχως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ με το λίγο μυαλό μου  ???  καταλαβαίνω ότι το είπε για να κατηγοριοποιήσει κάπως τους συνθέτες που μετείχαν της κλασικής ευρωπαϊκής μουσικής παιδείας σε αντίθεση με τους αυτοδίδακτους και δεν ενέχει αξιολογικό χαρακτηρισμό.

Εξάλλου χωρίς το Χατζιδάκι, δε θα υπήρχε η απενοχοποίηση του ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ, που συνέβαλλε στο να διασωθεί-διαδοθεί ως τις μέρες μας.

 

 

 

φίλε μου, δυστυχώς για σένα, κάποιος πρέπει να σε πληροφορήσει πως ο μέτριος πιανίστας που αναφέρεις χρησιμοποίησε τον ΓΙΩΡΓΟ ΖΑΜΠΕΤΑ  σε σχεδόν όλα του τα "μεγάλα" τραγούδια, ο οποίος ζαμπέτας (υποκινούμενος -πως μπορεί άλλωστε κανείς να ξεφύγει της ματαιοδοξίας του- από το ρεύμα της εποχής έπαιξε και έγραψε όλες τις εισαγωγές, καθώς και ενορχήστρωσε τις "επιτυχίες" τού μέτριου αυτού πιανίστα.

ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ λοιπόν μετά βίας ήξερε τις νότες από τις χορδές του 4χορδου μπουζουκιού του. οπότε.....

 

όσο για την αποενοχοποίηση του ρεμπέτικου, ας μη μιλήσουμε επί της παρούσης γιατί θα κλάψουνε μανούλες. σε ένα άλλο thread ενδεχομένως να τα πούμε κι αυτά.

 

επειδή βαριέμαι τις παραθέσεις ένας φίλος έγραψε για τη στενή σχέση τροφοδοσίας έντεχνων τραγουδοποιών  και λαϊκών συναυλιών υπό την αιγίδα συγκεκριμένου κόμματος. λοιπόν εγώ ξέρω έναν τουλάχιστον "μετρίως μέτριο και πάντα μετρημένο" που δεν έχει πέσει ποτέ του μα ποτέ του σε αυτήν την κατσαρόλα που όντως βγαίνουν κακομαγειρεμένα ιμάμ μπαϊλντί και η προσωπικότητά του δε στηρίχτηκε σε κομματικόμιλιταριστικούς παλιμπαιδισμούς. ο δε στίχος του....... μόνο ύπνο δε σου φέρνει... οι δε τραγουδιάρες του καλούτσικες μου φαίνονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βαριέμαι τις παραθέσεις ένας φίλος έγραψε για τη στενή σχέση τροφοδοσίας έντεχνων τραγουδοποιών  και λαϊκών συναυλιών υπό την αιγίδα συγκεκριμένου κόμματος. λοιπόν εγώ ξέρω έναν τουλάχιστον "μετρίως μέτριο και πάντα μετρημένο" που δεν έχει πέσει ποτέ του μα ποτέ του σε αυτήν την κατσαρόλα που όντως βγαίνουν κακομαγειρεμένα ιμάμ μπαϊλντί και η προσωπικότητά του δε στηρίχτηκε σε κομματικόμιλιταριστικούς παλιμπαιδισμούς. ο δε στίχος του....... μόνο ύπνο δε σου φέρνει... οι δε τραγουδιάρες του καλούτσικες μου φαίνονται.

 

 

Όντως....αξιόλογος καλλιτέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδή βαριέμαι τις παραθέσεις ένας φίλος έγραψε για τη στενή σχέση τροφοδοσίας έντεχνων τραγουδοποιών  και λαϊκών συναυλιών υπό την αιγίδα συγκεκριμένου κόμματος. λοιπόν εγώ ξέρω έναν τουλάχιστον "μετρίως μέτριο και πάντα μετρημένο" που δεν έχει πέσει ποτέ του μα ποτέ του σε αυτήν την κατσαρόλα που όντως βγαίνουν κακομαγειρεμένα ιμάμ μπαϊλντί και η προσωπικότητά του δε στηρίχτηκε σε κομματικόμιλιταριστικούς παλιμπαιδισμούς. ο δε στίχος του....... μόνο ύπνο δε σου φέρνει... οι δε τραγουδιάρες του καλούτσικες μου φαίνονται.

 

 

sakis ruvas? H oxi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης παιζεται ΑΚΡΙΒΩΣ σε ΙΔΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ με τα...καταφρονεμενα "σκυλαδικα" οπου το...μπουκαλακι,το τραπεζακι πιστα,τα ξηροκαρπια και οι φρουτοπιατελες πανε συννεφο..(οπως και η ΔΙΑΚΟΣΟΥΜΠΑ που θα πληρωσει θελει δε θελει ο πελατης... ::))

 

οποτε ΠΟΥ ακριβως ειναι η ΔΙΑΦΟΡΑ δεν καταλαβαινω

 

Ας οψεται η αναγκη που τους εριξε και αυτους στις πιστες προκειμενου να ανταγωνιστουν το διπλανο μαγαζι......δεν εχεις καταλαβει ακομα το υποχθονιο σχεδιο των εντεχνων.......θα αλωσουν το συστημα του σκυλαδικου εκ των εσω και υιοθετωντας τις πρακτικες του....... ;) ;) ;) ;) ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μετρίως μέτριοι και πάντα μετρημένοι".   

Σωστό !!! Διότι το μουσικό μεγαλείο ως γνωστόν μετριέται είτε σε bpm’z  είτε σε notes per second …  ;D ;D

 

επισης παιζεται ΑΚΡΙΒΩΣ σε ΙΔΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ με τα...καταφρονεμενα "σκυλαδικα" οπου το...μπουκαλακι,το τραπεζακι πιστα,τα ξηροκαρπια και οι φρουτοπιατελες πανε συννεφο..(οπως και η ΔΙΑΚΟΣΟΥΜΠΑ που θα πληρωσει θελει δε θελει ο πελατης... ::))

οποτε ΠΟΥ ακριβως ειναι η ΔΙΑΦΟΡΑ δεν καταλαβαινω

Έτσι … έτσι … να χορεύεις ζεϊμπέκικο-παραγγελιά το «Πως ταξιδεύουν οι Ψυχές», να σου χτυπάνε παλαμάκια οι μονδέλες  και να σκας πενηντάευρο στο κούτελο του Μάλαμα …. !!!! Ποίηση !!!!  ;D ;D ;D

 

Ευκολο. Οι εντεχνες τραγουδιστριες ειναι πιο ασχημες.

Επίσης Σωστό !!! … και αναπόσπαστο κριτήριο καλλιτεχνικού κατηκρημνισμού επίσης … Θάνατος στους κακομούτσουνους !!!  ;D ;D

 

φίλε μου, δυστυχώς για σένα, κάποιος πρέπει να σε πληροφορήσει πως ο μέτριος πιανίστας που αναφέρεις χρησιμοποίησε τον ΓΙΩΡΓΟ ΖΑΜΠΕΤΑ  σε σχεδόν όλα του τα "μεγάλα" τραγούδια, ο οποίος ζαμπέτας (υποκινούμενος -πως μπορεί άλλωστε κανείς να ξεφύγει της ματαιοδοξίας του- από το ρεύμα της εποχής έπαιξε και έγραψε όλες τις εισαγωγές, καθώς και ενορχήστρωσε τις "επιτυχίες" τού μέτριου αυτού πιανίστα .....

Επίσης, ο Ναπολέων ήταν κοντοστούπης και ο Μεγας Αλέξανδρος αδερφή … το ήξερες ?  ;D ;D

 

Το πρόβλημα με το έντεχνο είναι το εξής: ενώ υποτίθεται ότι θέλει να διαχωρίσει τη θέση του από το αμιγώς "λαϊκό", στην πραγματικότητα καμαρώνει για τα "λαϊκά" του ερείσματα, ενώ παίζεται κατ' εξοχήν σε λαϊκά φεστιβάλ συγκεκριμένης πολιτικής νεολαίας.

Τελικά είναι λαϊκή μουσική, ή μουσική που δημιουργείται, εκπορεύεται, ρεύεται, απολαμβάνεται, τελεσφορεί (ώπα..) από "ειδικές" ομάδες περισσότερο καλλιεργημένου πληθυσμού;

Αυτή την ερώτηση περιμένω (χρόνια τώρα) να κάνει κάποιος σε έναν (όποιον να'ναι) από τους εκπροσώπους του είδους, αλλά που...

 

Πρώτον, το -σημερινό- έντεχνο δεν θέλει να διαχωριστεί από το λαϊκό τραγούδι … ίσα ίσα, πολλοί έντεχνοι δημιουργοί το θεωρούν σαν ρίζα/καταβολή τους ( Όι μουσικές φόρμες του Μάλαμα είναι αμιγώς λαϊκές … ομοίως οι φόρμες του Παπακωνσταντίνου είναι εμπνευσμένες από την παράδοση … κλπ )

 

Δεύτερον, ένα από τα ισχυρά χαρακτηριστικά του έντεχνου είναι οι μελοποιημένοι στίχοι ή η ποίηση του … ( παρεμπιπτόντως καμία άλλη μουσική κουλτούρα δεν μελοποιεί ποίηση –διορθώστε με εδώ νομίζω το είχα ακούσει παλαιότερα) οι οποίοι είναι σαφώς δυσκολότεροι στην κατανόηση και σαφώς απευθύνονται σε πιο «ειδικό» κοινό … το ίδιο ισχύει πχ και για τις free Jazz μουσικές φόρμες και για την όπερα και για πολλά ethnic ακούσματα … δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό αποτελεί μειονέκτημα ή μομφή  …   ::)

 

Φαντάζομαι όμως ότι η ουσία της παρατήρησης είναι ότι οι περισσότεροι έντεχνοι υποστηρίζονται (πατρονάρονται) από τις αριστερές νεολαίες … αυτό όμως το γεγονός δεν τους μειώνει – στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, χωρίς να έχω σχέση με τις νεολαίες αυτές- … κι ο Θεοδωράκης ήταν σε παρόμοια θέση πριν αρκετά χρόνια … άραγε είναι μειωμένης καλλιτεχνικής αξίας ή μήπως έχει λιγότερα λαϊκά ερείσματα από οποιονδήποτε Φοίβο ή Καρβέλα ?  ::)

 

/nEwBiE   8)

 

 

 

 

 

ΥΓ ... συγνώμη για την ειρωνική αντίδραση ... δεν ήθελα να απαντήσω έτσι ... αλλά δεν μπορώ να διαβάζω και Μλκίες ...  ::)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου