Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι δεν είναι μουσική.

 

και τι ειναι αν δεν ειναι μουσικη???

 

H μουσική

 

για πολλους εδω μεσα και για εμενα αυτη η...θεια μουσικη που μας περιγραφεις ειναι απλα ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

 

Μα η μουσική από μόνη της είναι τέχνη

 

Εγω διαφωνω,ειναι απλα μια δουλεια και ενας τροπος εκφρασης,τεχνη γινεται οταν "υπερβει" καποια "πεπατημενα" ορια,εδω βεβαια μπορει να τιθεται και θεμα ορισμου & ..φιλοσοφιας κατι που θελει πολλες σελιδες αναλυσης...και δεν ειναι του παροντος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ειναι αν δεν ειναι μουσικη???

Δε ξέρω κάτι άλλο πάντως όχι μουσική.

για πολλους εδω μεσα και για εμενα αυτη η...θεια μουσικη που μας περιγραφεις ειναι απλα ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

Δε θυμάμαι να περιέγραψα καμιά ''θεία'' μουσική απλώς την εντάσσω μέσα στα σημαντικά βήματα που 'εχει κάνει η Ελλάδα πάνω στη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σε βαλω δηλαδη τερμα Εισβολέα με σαμπ γουφερ στην παραλιακη δε θα γουστάρεις?

 

ΚΑλα μη γουστάρεις εγω εχω κ αμαξι θα χω και τις νουνίτσες.Εσυ κατσε με τη μαγδάλω που πηρε τη στάμνα να μας στην βρυσουλα να βρεις το αρχοντοπαλίκαρο με τις λεύκες. :P :P :P

 

Νιντζα η κινεζικη μουσική είναι μουσική?

 

 

Υ.Γ.Ο μαλαμας κ κατι αλλα πραματα έχουν κανει κατι λιγα απο χιπχοπιές αν θυμαμαι καλα.Μήπως τα θεωρεις ραψωδίες αρχαιοελληνικές?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα,παρηγορια στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του....

 

;D ;D

 

για εσενα και για μενα μπορει για ΑΥΤΟΥΣ (που ζουν αναμεσα μας.. ;D) ομως ξερεις πολυ καλα οτι την εχει..

 

Νομίζω ότι βρίσκεσει σε μια σύγχυση , ακούς κάποιου καλλιτέχνες και νομίζει ότι όλοι τους θεωρούν καλύτερους. Η μουσική είναι υποκειμενική , έχω παρακολουθήσει πολλά γελοία επιχειρήματα αιδώ μέσα , αλλά το να εξισώνεις την μουσική ή την τέχνη σαν κάποιο άγιο δισκοπότηρα είναι το πιο γελίο πράγμα απο όλα. Εξάλλου ο μύθος του αγίου δισκοποτηρού στήριζετια στο γεγονός ότι άνθρωπος προσπαθεί να ανακαλύψει την τελειότητα μέσω της απλότητας. Η τελειότητα μόνο απλή είναι και ξεπερνάει κάθε ανθρώπινη αντίληψη , οπότε το δικο σου άγιο δισκοπότηρο ότι και να είναι αυτό είναι ένα προιόν με ημερομηνία λήξεως.

 

Το ακόμα πιο γελοίο είναι η υποτίμηση της ελληνικής μουσικής εδώ μέσα απο κάποιους που τα ξέρουν όλα. Και εγώ 90% ξένη μουσική ακούω. Αλλά ποτέ μου δεν υποτίμησα την ελληνική μουσική και τους τεράστιους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτός ο τόπος. Ούτε νομίζω ότι αυτοί έχουν κάτι να φοβηθούν η να ζηλέψουν απο το παγκόσμιο γίγνεσθε.

 

Κόφτε λοιπόν τον τραχανά , και μην προσπαθείτε να αποδείξετε οτι το αναπόδεικτο ότι η μια χώρα έχει χάλια μουσική , ένα είδος μουσικής δεν είναι μουσική και άλλες γελοιότητες γιατί το μόνο που δείχνετε είναι την άγνοια σας και τον παρωπιδισμός σας.  

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε θυμάμαι να περιέγραψα καμιά ''θεία'' μουσική απλώς την εντάσσω μέσα στα σημαντικά βήματα που 'εχει κάνει η Ελλάδα πάνω στη μουσική.

 

 

εχεις καθε δικαιωμα να τη θεωρεις σημαντικα βηματα,επετρεψε μου ομως να διαφωνω,για μενα δεν εχει προσφερει απολυτως τιποτα και απλα αποτελει μια τροχοπεδη στην εξελιξη της ελληνικης μουσικης και την...''επαναφορα" της επιτελους στον 21ο αιωνα... ;D

 

ειναι τραγικο να ανοιγει καποιος το ραδιοφωνο στην Ελλαδα και να νομιζει οτι μολις χθες επεσε η...χουντα... ;D

 

Νομίζω ότι βρίσκεσει σε μια σύγχυση , ακούς κάποιου καλλιτέχνες και νομίζει ότι όλοι τους θεωρούν καλύτερους. Η μουσική είναι υποκειμενική , έχω παρακολουθήσει πολλά γελοία επιχειρήματα αιδώ μέσα , αλλά το να εξισώνεις την μουσική ή την τέχνη σαν κάποιο άγιο δισκοπότηρα είναι το πιο γελίο πράγμα απο όλα. Εξάλλου ο μύθος του αγίου δισκοποτηρού στήριζετια στο γεγονός ότι άνθρωπος προσπαθεί να ανακαλύψει την τελειότητα μέσω της απλότητας. Η τελειότητα μόνο απλή είναι και ξεπερνάει κάθε ανθρώπινη αντίληψη , οπότε το δικο σου άγιο δισκοπότηρο ότι και να είναι αυτό είναι ένα προιόν με ημερομηνία λήξεως.

 

Το ακόμα πιο γελοίο είναι η υποτίμηση της ελληνικής μουσικής εδώ μέσα απο κάποιους που τα ξέρουν όλα. Και εγώ 90% ξένη μουσική ακούω. Αλλά ποτέ μου δεν υποτίμησα την ελληνική μουσική και τους τεράστιους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτός ο τόπος. Ούτε νομίζω ότι αυτοί έχουν κάτι να φοβηθούν η να ζηλέψουν απο το παγκόσμιο γίγνεσθε.

 

Κόφτε λοιπόν τον τραχανά , και μην προσπαθείτε να αποδείξετε οτι το αναπόδεικτο ότι η μια χώρα έχει χάλια μουσική , ένα είδος μουσικής δεν είναι μουσική και άλλες γελοιότητες γιατί το μόνο που δείχνετε είναι την άγνοια σας και τον παρωπιδισμός σας. 

 

προφανως ΕΣΥ τελεις σε ΠΛΗΡΗ συγχηση γιατι ΤΙΠΟΤΑ απο ολα αυτα που ισχυριζεσαι οτι ειπα ΔΕΝ ΕΙΠΑ .... ;D ;D

 

ισα,ισα ειπα

 

για μένα η λέξη "τέχνη" δεν έχει την έννοια του αγίου δισκοπότηρου

για εσενα και για μενα μπορει για ΑΥΤΟΥΣ (που ζουν αναμεσα μας.. Grin) ομως ξερεις πολυ καλα οτι την εχει..

 

 

Αλλά ποτέ μου δεν υποτίμησα την ελληνική μουσική και τους τεράστιους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτός ο τόπος. Ούτε νομίζω ότι αυτοί έχουν κάτι να φοβηθούν η να ζηλέψουν απο το παγκόσμιο γίγνεσθε.

 

καποτε ...(το 1960) τωρα ειμαστε ΠΑΤΟΙ...

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι να περιέγραψα καμιά ''θεία'' μουσική απλώς την εντάσσω μέσα στα σημαντικά βήματα που 'εχει κάνει η Ελλάδα πάνω στη μουσική.

 

Διαφωνώ! Τα μεγάλα και σημαντικά βήματα δεν έγιναν με ΤΙΠΟΤΑ στην Ελλάδα από τον Μάλαμα. Από τον Πλέσσα ναι, τον Ζαμπέτα ναι. Από το Νέο Κύμα ναι. Από τους post modern έντεχνους ....ΟΧΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακόμα πιο γελοίο είναι η υποτίμηση της ελληνικής μουσικής εδώ μέσα απο κάποιους που τα ξέρουν όλα. Και εγώ 90% ξένη μουσική ακούω. Αλλά ποτέ μου δεν υποτίμησα την ελληνική μουσική και τους τεράστιους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτός ο τόπος. Ούτε νομίζω ότι αυτοί έχουν κάτι να φοβηθούν η να ζηλέψουν απο το παγκόσμιο γίγνεσθε.

 

Εδώ εσύ (προ ολίγου) απαξίωσες τον Θεοδωράκη, ήτοι το 50% από αυτό που η ανθρωπότητα αντιλαμβάνεται ως ελληνική μουσική. Ποια ελληνική μουσική έχεις υπ' όψιν σου;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

προφανως ΕΣΥ τελεις σε ΠΛΗΡΗ συγχηση γιατι ΤΙΠΟΤΑ απο ολα αυτα που ισχυριζεσαι οτι ειπα ΔΕΝ ΕΙΠΑ .... ;D ;D

 

ισα,ισα ειπα

 

 

 

Εχεις ΔΙΚΙΟ , δεν σε διάβασα σωστά ,αλλά εχω κάθε δικαίωμα να είμαι σε σύγχηση όταν κάνεις εύκολα παρεξηγήσιμες δηλώσεις όπως αυτές. Δεν μπορούσα να υποθέσω τι εννοούσες ακριβώς. 

 

προσωπικα θεωρω οποιον ανθρωπο μου δηλωνει ο ιδιος οτι κανει "τεχνη" η ειναι"καλλιτεχνης" αξιο για ΠΟΛΛΕΣ σφαλιαρες..... Grin (ασε μεγαλε θα σκισεις κανα καλτσον... Grin Grin )

 

Θες να πείς ότι η παγκόσμια μουσική ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΟΥ? Θες να πείς οτι ο μουσικός πάτος είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο ?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ! Τα μεγάλα και σημαντικά βήματα δεν έγιναν με ΤΙΠΟΤΑ στην Ελλάδα από τον Μάλαμα. Από τον Πλέσσα ναι, τον Ζαμπέτα ναι. Από το Νέο Κύμα ναι. Από τους post modern έντεχνους ....ΟΧΙ!

Επίσης δε θυμάμαι να μίλησα για το Μάλαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου