Προς το περιεχόμενο

Γιατί έχω latency;


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως λεει και ο φιλος giannis κατεαβασε για αρχη το assio4all... εγκατεστησε το

 

 

Sequencer ειναι ολα τα προγραμματα τα οποια ειναι σε θεση να καταγραψουν και να αναπαραγουν ηχο η/και μουσικη πληροφορια (ΜΙDI) και αντιστροφα... (εγκυκλοπαιδικα, υπαρχουν και περισοτεροι διαχωρισμοι)

 

Γενικα, drivers ειναι καποια "προγραμματα" τα χρειαζεται ο υπολογιστης για να επικοινωνει με το hardware που διαθετει (πχ καρτα ηχου, καρτα γραφικων κλπ).

Ποιο συγκεκριμενα, οι ASIO drivers ειναι ενας τυπος driver επικοινωνιας του συγκεκριμενου software με την καρτα ηχου. Υπαρχουν και αλλοι drivers οπως Direct X, ΜΜΕ, directsound, realtime κλπ... Η καρτα που βρισκεται στον υπολογιστη εχει καποιους drivers. Αυτοι οι drivers ειναι oi στανταρ οσον αφορα το nuendo...

 

Το buffer ειναι σκεψου το σαν ενα δοχειο το οποιο γεμιζει με ενα κομματι ηχου, γινεται η επεξεργασια απο τα plugins και τελικα φτανει στην εξοδο της καρτας ηχου σου. Αυτη η μετατροπη, ειναι χρονοβορα... οσο μεγαλυτερο το buffer, τοσο μεγαλυτερο το latency, παρολα αυτα, ειναι λιγοτερο βαρυ για τον επεξεργαστη. Αρα οσο μικροτερο το buffer τοσο μικροτερο το latency αλλα και πιο βαρυ για το pc σου.

 

Τωρα για να μπορεις να κανεις δουλεια σαν ανθρωπος, αφου εγκαταστησεις το asio4all ανοιξε το και επελεξε εκει που λεει για buffer μια τιμη γυρο στα 512. Αυτο αναλογα με τον επεξεργαστη σου αντιστοιχει σε ενα latency γυρω στα 15-18ms (πανω κατω, δεν θυμαμαι ακριβως νουμερα). Παρολα αυτα ξερω οτι εγω τουλαχιστον και στα 512 δουλευω ανετα.

 

Αφου το κανεις αυτο, μετα ανοιξε το nuendo, πηγαινε στο menu devices->device setup... και στην καρτελα που ανοιγει επελεξε vst audiobay. Μετα εκει που λεει master ASIO Driver επελεξε τον driver asio4all και εισαι ετοιμος...

 

Αν γονατισει ο υπολογιστης σου ανεβασε το buffer...

 

Ελπιζω να βοηθησα!

 

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ φηλε μου!!! με διαφοτισες σε πολα πραγματα!!! θα κατεβασω τον driver και θα τον εγκαταστισω! δεν ειμαι και τοσο ασχετος στον κοσμο τον Υ/Η δουλεβω αρκετα και σε linux αλλα οχι σε προγραματα μουσικης...

αλλα τορα τελεφτεα επιδει ασχολουμε με μουσικη και γραφω κομματια με ενδιαφερουν πολα πραγματα που μαθενω γενικα μονος μου γιατι δεν ασχολιτε κανεις απο τους φιλους μου... και με βοιθισες πολυ στο να καταλαβω μερικα βασικα πραγματα! αφτες της μερες θα παραγκηλω και μια m-audio fast pro και ενα t-bone sc450 απο του thomann! και γιαυτο κατι τετοια βασικα πρεπει να τα γνοριζω... οσον αφωρα τωρα τους asio drivers γιατη πρεπει να βαλω αφτους και να μην αφισω τους ενσωματομενους??? σου προσφερουνε πιο πολες δινατοτιτες να πιραζεις πιο πολα πραγματα στην καρτα??? να ηχογραφη καλητερα???

και παλη σε ευχαριστω για των χρονο σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε, καλη αρχη φιλε μου! Οι περισοτεροι απο εμας εδω αν οχι ολοι μονοι τους ξεκινισαν...

 

Λοιπον, μολις παρεις την m-audio και βαλεις τους drivers της, θα εχεις παλι την επιλογη του να ελεγξεις το latency της. θα ξανακανεις την ιδια διαδικασια απο το audiobay στα device setup και θα επιλεξεις τον asio driver της maudio και γενικα οπου βλεπεις buffer size η latency εκει θα παιζεις...

 

Αντε και καλη αρχη!

;)

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok τους εβαλα και εχει μεγαλη διαφορα το nuendo με σχεσει πριν βαλω τους Asio Driver... πριν κολαγε στην αναπαραγωγη αλλα τορα μια χαρα!!!

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χρησιμοποίησε τον driver που σου προτείνει ο giannis, ASIO4ALL, και βρίσκεται και στα Downloads του Noiz.gr. Μάθε καλά ένα μικρό πρόγραμμα ηχογράφησης πχ το MultitrackStudio 5 που είναι πολύ φτηνό ή to KRISTAL Audio Engine που είναι δωρεάν και θα το βρείς επίσης στα Downloads του Noiz.gr. Το Nuendo που θες να πάρεις, πέραν του ότι κοστίζει πολλά λεφτά, απευθύνεται σε επαγγελματίες ηχολήπτες και αφορά post production είναι και... "πυρηνική φυσική" για τον αρχάριο.

 

ΥΓ - Μόλις είδα ότι σε εξυπηρέτησε ο Dreampanos. Αυτά που λέω πάντως ισχύουν για κάθε αρχάριο, ενώ η πειρατία δεν υποστηρίζεται μέσα στο Noiz.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΑΡΧΕΙΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΙΡΑΤΙΚΟ??? ηδες να αναφερω κατι τετειο? εμενα μου αρεσουν τα δισκολα οχι τα ευκολα δυστιχος η ευτηχος... :)

σημφονο με την γνωμη σου αλλα εγω δεν ειμαι ενας φισιολογικος ανθρωπως...χιχι!!! ;)

ευχαριστω παντως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ήθελα να σε προσβάλω αλλά να ενημερώσω όσους διαβάζουν.

Καλή μελέτη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε ση... δεν παρεξηγω προς θεου...

το προγραμα που προτινες το κατεβασα... ειναι καλο του λαχιστον?

εχει δηνατοτιτες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου