Προς το περιεχόμενο

Επηρεάστηκα και βιάστηκα (Blues Bossa by τυριγκα)


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εννοώ ότι στους πρώτουσ μπλουζίστες στηρίχτηκαν και οι burrell ,green κλπ κλπ

 

τώρα όσον αφορά στιβι ρέι οκ, γούστα είναι αυτα..πάντως άκου τον και σε ενα πιο jazzy κομμάτι

 

http://www.youtube.com/watch?v=K-aUwlnZsKk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ααααα εδω τα σπαει ρε μαμω ειναι.Αν ηταν ομως ολη η δισκογραφια ετσι μαλιστα να τον ακουω κι αυτον ολη μερα.

 

Μεμονομενες περιπτωσεις υπαρχουν ευτυχως ή δυστηχως απο πολλους.Κ ο guthrie govan εχει ενα κομματι τζαζ που ειναι απο τα πιο απιστευτα συγχρονα-παλια αλλα δεν παλευω τπτ αλλο απ τον κυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανα μηνα που ακουω τον green καθε μερα, πως κ την ειχα προσπερασει αυτη την ποιοτητα ρε.

 

Είσαι ταλεντάρα ρε, ΤΕΛΟΣ!

 

Αν, ακούγοντας μια βδομάδα Grant Green, κατάφερες να εντρυφήσεις τόσο πολύ στο ύφος του,είσαι απίστευτος...

ΕΥΓΕ και πάλι ΕΥΓΕ!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααα εδω τα σπαει ρε μαμω ειναι

 

Τωρα φταιω εγω με το καλημερα να σου σκασω μια σφαλιαρα? Οταν μιλαει ρε ο playloud η σωπαινεις επειδη δεν ξερεις η απλα υπακους. Οχι μονο να ξυνιζεις (σαν το τυρι)...

 

Nα, παρε κι αλλο να δεις τι εχανες...

 

http://www.youtube.com/watch?v=QJ1M4b9nNhI

 

Κι ΑΝ δειξεις μεταμελεια και νηστεια και προσευχη δες κι αυτον τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ (τον εχω δει και live και ακομα τρεχω).....

 

 

Πσ, προσεξε ε? ειναι ΕΝΑ ΤΑΚΕ

 

Α, να κι αλλο

 

http://www.youtube.com/watch?v=LDUuxZ6jNaQ&NR=1

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως οι πρώτοι συνδυασμοί πεντατονικού και διατονικού έχω την εντύπωση πως γίναν στα πρώιμα folk blues  που είναι επηρεασμένα απο country...(μπαμπακοφυτείες,μαστίγια,βιώματα και έτσι )  :P

Εγώ έχω την εντύπωση ότι έγιναν από έναν κύριο ονόματι T-Bone Walker, τουλάχιστον όσον αφορά τα blues. Τα country blues είναι άλλη ιστορία...

 

εννοώ ότι στους πρώτουσ μπλουζίστες στηρίχτηκαν και οι burrell ,green κλπ κλπ

Θα έλεγα ότι μάλλον στηρίχτηκαν σε προγενέστερους κιθαρίστες τζαζ καθώς και σε σαξοφωνίστες, τρομπετίστες κλπ. Εκείνη την εποχή, οι κιθαρίστες δεν άκουγαν μόνο κιθαρίστες...  ::) :)

 

ΥΓ. Trigga, μπράβο κι από μένα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα έλεγα ότι μάλλον στηρίχτηκαν σε προγενέστερους κιθαρίστες τζαζ καθώς και σε σαξοφωνίστες, τρομπετίστες κλπ. Εκείνη την εποχή, οι κιθαρίστες δεν άκουγαν μόνο κιθαρίστες...  ::) :)

 

 

 

σωστό αυτό που λες,απλώς ή8ελα να του πω πως και αυτοί ήταν επηρεασμένοι από τα μπλουζ (ανεξαρτήτως οργάνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ροδοπέταλε μπαμπογιαγια τετοια θελω.Αυτα τα ακουω για ωρες αλλα τα αλλα που με λεγατε ειναι ξυνιαρικα.

 

Εχουν δισκο γεματο με τετοια?Αν ειναι να τον ακουσω αλλιως τεξας και μεξας δεν παλευω ουτε γι αστειο.

 

Κ ο δευτερος που εβαλες πολυ ωραιος.Στο πρωτο κομματι περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου