Προς το περιεχόμενο

Μ.Β.Τ. (Mega Blind Test) : 3 stratocasters / clips & fotos.



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεραστιες αποκλίσεις σε μια ακριβως ιδια κιθαρα δεν θα υπαρχουν με τπτ.

 

προφανως δεν εχεις ακουσει ποτε ΠΟΛΛΕΣ 70s stratocaster πλαϊ-πλαϊ... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον κυριοι.

εκανα αυτο το τοπικ:

 

1. για να δω ποιο ηχοχρωμα-χροια απο τις 3 συγκεκριμενες στρατ "αρεσει" περισσοτερο.για ποιους λογους κλπ κλπ.

 

2. για να βοηθηθουν ισως καποιοι που θελουν να αγορασουν η να εχουν πληροφοριες περι μαγνητων. οι 3 κιθαρες φορανε διαφορετικους μαγνητες.

 

3. πιστευω -ξεχωρα απο τα ηλεκτρικα της καθε κιθαρας- οτι ειναι ψιλο χρησιμο διοτι εχω να κανω με διαφορετικα "μπρατσα" και "σωματα"

 

και

 

4. για να περασει ευχαριστα και δημιουργικα η ωρα μου , βαζοντας τις απαραιτητες φωτιες σχετικα με το ερωτημα....τελικα ΠΑΙΖΟΥΝ ρολο τα ΞΥΛΑ?? (ηλια! "κυρηξε"  την εναρξη του noiz-ικου πολεμου σε παρακαλω ;D ;D ;D ;D)

 

ολα τα παραπανω βεβαια μπορει να ειναι και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΤΟΠΑ , διοτι οπως ελεγαν και οι αρχαιοι :

 

"TA ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ"

παντως παρακατω θα βρειτε 3 νεα συντομα κλιπακια με high gain ηχο.

 

χρησιμοποιηθηκε η προσομοιωση "rectifier" απο το microcube , με full gain και ολες οι κιθαρες επαιξαν στον bridge μαγνητη.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως παρα πολλες φορες η "εκπληκτικη" κιθαρα που λατρευουμε ειναι περισσοτερο προϊον "τυχης" και "μαγειας" παρα "συνταγης" (για αυτο και προσωπικα δεν αγγιζω ΤΙΠΟΤΑ πανω στις 2 κιθαρες μου ,απο τις πολλες που εχω, που εχουν αυτο το ανεξηγητο "κατι" που τις κανουν "τις καλυτερες" για εμενα.

 

α κ ρ ι β ω ς ! ! !

 

κυριολεκτικα ΔΕΝ πειραζουμε τη μαγικη συνταγη!   ;D  

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται μια φεντερ να μην ακουγεται σαν φέντερ?

 

3 εχουμε εδω κ ολες κοτετσι μυρίζουν, αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο.

 

Απ τη στιγμη που εχεις στρατο στην πριζα θα χεις λεπτο ηχο κ καθαρο,γκρατζανιστό ρυθμικο με σκασιες και hum.Λιγο πολυ ειναι αυτα που την κανουν να διαφερει απο μια neck thou με διπλους.

 

Τι διαφορες θα χεις?Αυτο που λενε για ψωφια κ τετοιες ορολογιες ειναι για να δειξουν ποια ειναι πιο φεντερ(κοτετσι) απ την αλλη.Εντονος χαρακτηρας κ σχετικα επιπεδος οπως στο πειραμα μας εδω αναμεσα στις Β κ Α αντίστοιχα.

 

Δηλωνω οτι απο κιθαρες δεν εχω εμπειρια ουτε εχω παιξει τις απειρες.Αλλα η διαφορα που περιγραφω ειναι αυτη που ακουω σε τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται (αλλά το κάνω) να πώ ότι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Superfunk.

Επίσης μια απόρία που μου έρχεται (μιλώντας για "κουρδισμένα" ξύλα) είναι ότι ποτέ δεν αναφέρουμε το σχήμα ή το υλικό.

Δηλ το ότι μια Gibson έχει πιό καμπύλο σχήμα από μια πχ Gary Kramer δεν επηρεάζει τον ήχο? Επίσης το υλικό...δείτε αυτές

http://www.flaxwood.com/index.htm, είναι από ένα μίγμα πριονίδι...στο youtube ακούγονται καταπληκτικές

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρο νομιζω οτι ηρθε η ωρα να μας πεις τα αποτελεσματα!!

 

(εμενα με τον high gain ολες ιδιες μου φαινονται! ;D)

 

Δηλωνω οτι απο κιθαρες δεν εχω εμπειρια ουτε εχω παιξει τις απειρες.Αλλα η διαφορα που περιγραφω ειναι αυτη που ακουω σε τεστ.

 

και ομως υπαρχουν τεραστιες διαφορες απο στρατ σε στρατ και απο τελε σε τελε το γεγονος οτι ο βασικος ηχος τους ειναι "ο ιδιος" δεν σημαινει οτι για καποιον που ΕΧΕΙ εμπειρια με αυτες δεν υπαρχουν ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα C-A-B (μου αρεσε η Α περισσοτερο απο οτι στα προηγουμενα clips)

H B μου ακουστηκε καπως bottom heavy,οι χαμηλες υπερκαλυπταν τις μεσαιες με ο,τι αυτο συνεπαγεται για τις αρμονικες που στην περιπτωση της Α μου φανηκε οτι εβγαιναν πιο ευκολα (και με feedback αλλα και οι pinched)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου