Προς το περιεχόμενο

FLSTUDIO5----> Why Not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tuff_P, μήπως είσαι λίγο αυστηρός; Δεν εκτιμάμε την εξυπνάδα των συνομιλητών μας από το αν ξέρουν ή δεν ξέρουν το reason ή το flstudio. Κάθε πρόγραμμα έχει τη χρήση του και το κοινό του. Το ότι εσύ ανακάλυψες το FLStudio πριν ανακαλύψεις το Cubase, δεν σημαίνει τίποτε. Πολλοί άλλοι έχουν πάθει ακριβώς το ανάποδο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν το είπα σωστά. 8O

Δεν κατακρίνω ούτε υποτιμώ κάποιον που δεν ασχολήθηκε με το Reason η το FL ούτε αυτούς που κατά καιρούς σε διάφορα post υποστήριξαν μεγάλα sequencers αλλά αυτούς που κατακρίνουν κάτι που δεν γνωρίζουν και κυρίως υποτιμούν συνομιλητές τους.

Και εγώ πλέων ασχολούμαι μόνο με το Cubase.

Μέσα από το NOIZ έμαθα πολλά.

Και το ΝΟΙΖ φυσικά είναι οι users του.

Αλλά είναι ανόητο και ενοχλητικό πολλά μέλη να υποτιμούν τους άλλους που και καλά δεν ξέρουν πολλά. Πότέ δεν έκανα τέτοια κριτική γιατί δεν είχα λόγο να αναφέρω κάτι τέτοιο γιατί όσο οι άλλοι υποτιμούσαν εγώ μάθαινα αλλά από εκεί και πέρα έπρεπε κάποτε να αναφέρθη μήπως και το σκεφτούν κάποιοι.

Λάθος όμως…..είναι πολύ μικροί για να ασχοληθώ μαζί τους.

 

PIECE!

PIECE!

PIECE!

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτά που ρωτάει ο not guilty δεν ξέρω να απαντήσω.έχω την υποψία πως αυτό γινεται μόνο στο reason μεχρι στιγμής (το έχω κάνει) λόγω του οτι υποστηρίζει rewire 2.

 

επίσης να προσθέσω άλλη μια απορία γι'αυτούς που ξέρουν:πως γίνεται να είναι mono, και οχι όλα stereo, τα rewire καναλια?

 

όσο για αυτά που ρωτάει ο γεράσιμος:

 

για να γράψεις αξίες πιο μικρές απο 1/16,έστω 1/32,"μαρκάρεις" την νοτα που θες να αλλαξεις στο piano roll (ξέρεις,πας στο ruler -κάθετα πάνω απο τη νότα- πατάς δεξί κλικ όταν σου εμφανιστεί το χεράκι και έχοντας το πατημένο σέρνεις τον pointer μεχρι να γίνει ...κοκκινη η νότα :lol: )

 

τώρα αφου είναι επιλεγμένη μπορείς να κάνεις οτι edit θες,στην περιπτωση σου πας piano roll options (πάνω αριστερά),στο menu tools επιλέγεις chop.

εκει μπορείς να παίξεις με πολλα πράγματα όπως το time multiplier.ουσιαστικά divider είναι, αφού διαιρεί την αξία των νοτών ανάλογα με το πόσο περιστρέφεις το knob.αυτά που περισσεύουν ,παραδοσιακά τα σβήνεις με τη γόμα αργότερα.

 

οσο για loops,πρέπει να τις βάλεις σε fruity slicer και οχι σε fruity sampler το οποιο απαυθύνεται πιο πολύ σε one shots samples.

 

ps:δεν ξέρω την εξοικείωση του καθενός με το πρόγραμμα γι αυτο τα έγραψα υπεραναλυτικά (σε γελοίο βαθμο :oops: ) + μπορει να υπάρχει και καλύτερος τρόπος για να τα κάνεις αυτά.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου