Προς το περιεχόμενο

Workstation, Production Studio ή GrooveBox-Sampler?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που θα καταλάβεις όταν επιτέλους πάρεις κάποια hardware είναι ότι 1) δε σου επιτρέπουν να δουλεύεις τη λεπτομέρεια της μουσικής σου όπως τα software, 2) αν έμαθες να δουλεύεις pc δε θα συνηθίσεις εύκολα να δουλεύεις σε μηχάνημα όσο ευέλικτο κ αν είναι, οπότε είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή 3) ότι κ να κάνεις σε hardware, η επεξεργασία στο pc είναι πλέον απαραίτητη, οπότε γυρνάς αναγκαστικά ξανά πίσω στο daw σου.

 

Είχα την ίδια απορία κ εγώ πριν λίγο καιρό ώσπου αγόρασα κάποια μηχανήματα κ διαπίστωσα τα παραπάνω. Πάντως αν θες οπωσδήποτε να αγοράσεις κάτι σου προτείνω το MC 909. Δε νομίζω να το βαρεθείς εύκολα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για το feedback

 

OurDarkness thanks dude θα δεις παρακατω σε τι κατεληξα να αγορασω :P

 

kilon φιλε εσυ ειπες την κουβεντα που με καλυψε!! +1

 

Kilon :

"Προσωπική άποψη ----> και τα 4 παίζουν το ρόλο τους πάρα πολυ καλά.

 

Σειρα προτεραιότητας.

 

1) DAW +plugins + audio editor

2) Workstation

3) VA

4) Analog"

 

Daw exw (Cubase 4 / Reason 4 / Fl Studio 8). και τα 3 Sequencers κανουν φοβερα πραγματα με σωστες ρυθμισεις. Ιδιως στο Cubase 4 τα plugins/vstis καλυπτουν τα ακαλυπτα :P Οποτε κατεληξα στην αγορα ενος Workstation!!

 

Γιατι λες ε ? πολυ απλο και σε αυτο ευστοχος εισουν. ->

 

Kilon :

"Workstations:

 

Αρνητικό: Το πρόβλημα με τα workstations είναι ότι θα βουλιάξεις στα μενού συν οτι δεν έχει την ευκολία του mouse. Λείπουν τα Knobs για σοβαρό πείραγμα.

 

Θετικό: Απλούστατα τα καλύτερα presets που θα βρείς σε σύνθ , θα σου λύσει τα χέρια και θα σου εξοικονομήσουν χώρο και χρήματα γιατί συνδυάζουν πολλά.Επίσης είναι πολλές φορές ο καλύτερος συνδυασμός ηχοσύνθεσης και sampling για κορυφαία αποτελέσματα. Μπορείς να κάνεις τρελούς πειραματισμούς με resampling και sequencing. Τερατώδης πολυφωνία. Αποτελούν την εύκολη βάση για μια σοβαρή παραγωγή."

 

Ειναι πολλα τα θετικα αυτο μονο φτανει να πω. δεν χρειαζεται και πολυ φαντασια..

 

Το Roland Fantom G6 θα γινει το εργαλειο πειραματισμου ηχων/soundmodule σε συνδυασμο με Cubase 4 + μερικες λουπες που θα ερχονται απο Reason kai Fl Studio.

 

 

eyecam εχεις δικιο, Gear και Software πανε πακετο σημερα για maximum αποτελεσματα.

οσο για Groovebox πιστευω δεν χρειαζεται στο setup/homestudio που θελω να σεταρω.

και ιδιως το MC-909 ειναι παλιο με λιγοστες δυνατοτητας μεταφορας και συνδεσης μεσω PC (midi/audio) <- κατι που ειναι must σημερα.

 

Τελικο σχεδιο -> Workstation πρωτα, και μετα No1-VA synth. ισως και VA No2..

μετα βλεπουμε.. :P

 

*WrTsXxx : "ΥΓ1 επιτέλους κάποιος που γνωρίζει τέλεια το fruity, να τον πρίξω  Cool Coolστις ερωτήσεις!!! χοχο"

 

WrTsXxx ρωτα οτι θες, ειπα γνωριζω και τα 3 Daws σε μεγαλο βαθος. μπορω να σε βοηθησω. (μοιραζομαι σημαινει : γινομαι καλυτερος απλα)

 

 

thanks all  - εφυγα για ντζι εξι ^^

 

------------------------------------------------

..... , ......... ? ............!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η επιλογή σου για το Fantom G είναι πολύ καλή γιατί δεν είναι μόνο ένα πολύ εύχρηστο συνθ αλλά και η τεράστια οθόνη του το κάνει ακόμα πιο εύχρηστο. Πάντως για να είμαστε ειλικρινείς είναι πολυ πιο πολύπλοκο να μάθεις να χρησιμοποιείς ένα workstation απο ότι ένα VA ή αναλογικό , δεν υπάρχει καν σύγκριση. Αλλά πιστεύω και εγώ ότι ένα workstation είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που δεν γνωρίζει ακόμα τι θέλει.

 

Εγώ είμαι ιδιοκτήτης ενός Yamaha Motif ES6 και Waldorf Blofeld και δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς ένα workstation, μου έχει λύσει τα χέρια μιας και είναι εκ μακράν η καλύτερη βιοβλιοθήκη ήχων που έχω συναντήσει στην ζωή μου. Επιπλέον ένα workstation είναι ένα επαγγελματικό sequencer, σαμπλερ , πολυεφέ , audio editor κτλ. Όταν έχεις ένα εργαλείο που σου προσφέρει λίγο από όλα είναι πιο εύκολο μετά να διαλέξεις εργαλεία που εξειδικεύονται σε ορισμένους τομείες. Βλέπω το MOTIF μου ως ελβετικό σουγία και το Waldorf Blofeld, VSTs , Audio Editors κτλ ως χειρουργικά μαχαίρια.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που σου είπα πιο πριν δεν ήθελα να πω ότι ότιδήποτε hardware είναι πλέον άχρηστο, απλά επειδή είσαι μαθημένος με software ίσως με το hardware τα βρεις λίγο σκούρα και θελήσεις να επιστρέψεις. Από ότι βλέπω όμως το πήρες ζεστά το θέμα. Να ξέρεις όμως πως το τέλειο αποτέλεσμα θα το πετύχεις με την χρήση και των 2 μαζί. Δεν ξέρω αν το πήρες πάντως το G6 δείχνει αρκετά καλό μηχάνημα και σίγουρα είναι ο "ελβετικος σουγιάς" όπως λέει και ο kilon. Καλή σου τύχη στο νέο ταξίδι που ξεκινάς....

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Roland Fantom G6 θα γινει το εργαλειο πειραματισμου ηχων/soundmodule σε συνδυασμο με Cubase 4 + μερικες λουπες που θα ερχονται απο Reason kai Fl Studio.

 

[...]

 

thanks all  - εφυγα για ντζι εξι ^^

 

------------------------------------------------

..... , ......... ? ............!!

 

ProgressiveHouse: Πολύ καλή επιλογή το Fantom-G6. Το έχω κανένα μήνα και έχω πορωθεί. Ό,τι χρειαστείς από απορίες, συμβουλές κλπ, ρώτα με. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου