Προς το περιεχόμενο

Διαφορά τιμής Epiphone με Gibson Explorer...Δικαιολογειται??


ratlehead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει οντως για καποιες χρησεις να ειναι λιγο.....απαισιοι

 

ίσως επειδή δεν συγχωρούνε εύκολα? Με έκαναν και πρόσεξα περισσότερο το δεξί (picking) χέρι. ίσως να είναι ιδέα μου.

με 18 volt γέμισαν τα καθαρά σε επίπεδο passive.

ο 81 σε bridge χαλια (όπως στην Epiphone futura), παρα πολυ καλος σε neck

 

καλές οι epi αλλά (I'm buying the hype and I say...)

Only a Gibson is good enough...

 

τα low-budget μοντέλα της gibson νομίζω πως αξίζουν πραγματικά, αλλά οι μαγνήτες/ηλεκτρικά σχετικά χαμηλής ποιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα low-budget μοντέλα της gibson νομίζω πως αξίζουν πραγματικά, αλλά οι μαγνήτες/ηλεκτρικά σχετικά χαμηλής ποιότητας

 

Πως γίνεται αυτό; Απ'ότι ξέρω δεν βγάζουν μαγνήτες ανάλογα την τιμή πώλησης της κιθάρας. Ένας 500T για παράδειγμα σε πάμφθηνη Flying V των 550 Ευρώ είναι ίδιος με κάθε άλλη κιθάρα Gibson που λέει ότι έχει 500T.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/gibson_explorer_faded_wc.htm

 

750 Ευρω με θήκη. Don't say it even to the priest.

 

Αν γουστάρεις το original drawing-board σχέδιο που μετά εξελίχθηκε στην Explorer, ORIGINAL Floyd Rose (!), XJ τάστα και με EMG απ'τη μαμά (μαμάκα!):

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_futura_custom_fx_me.htm

 

435 Ευρώ

 

Αν αυτό δεν είναι best bang for the buck τότε τι ειναι;

 

Πολυ καλή φαίνεται αλλά η τιμή πλέον δεν είναι 435 αλλα 500+ και δεν είναι άμεσα διαθέσιμη !!!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν διαφορές... είναι γνωστή η θέση μου χρόνια τώρα....

 

Κατ΄αρχήν υπάρχει διαφορά τιμής. Άλλο 2000€ άλλο 500€. Άλλο Gibson, άλλο Epiphone, δεν έχουν δηλαδή καν το ίδιο brand name στο headestock, άρα διαφέρουν....  ;D ;D ;D ;D ;D.

 

Εσύ αν μπορείς να παίξεις και με τις 2 πριν αγοράσεις θα είναι και ότι καλύτερο. Φυσικά υπάρχουν 2 επιλογές για σένα ή μάλλον 3....

 

Η πρώτη είναι να ακούσεις τραγικό χάσμα μεταξύ τους που μπορεί να οφείλεται στο playability, ή στους μανγήτες κ.λ.π..... οπότε αν θεωρήσεις καλύτερη την Gibson θα ξηλωθείς, κάποιοι θα σε κοροιδεύουν γιατί πεταξες τόσα λεφτά αλλά εσύ όμως θα ξέρεις....... ;D ;D

 

Η δεύτερη είναι να μην ακούσεις καμιά απολύτως διαφορά... και στο playability να σου ρθει μιά η άλλη... ή ο ενισχυτής που θα τις δοκιμάσεις να είναι "μηχανή του κιμά" οπότε ευτυχισμένος θα είσαι που γλίτωσες ένα σκασμό ευρά.... έκανες την δουλειά σου περίφημα και φυσικά θα αισθανθείς υπερβολικά τυχερός..;D ;D

 

Η τρίτη λύση είναι να σου γυαλίσει κάτι άλλο όπως π.χ μια Hammer explorer, ή άλλη μάρκα και σχήμα κιθάρας.. οπότε τα ξαναλέμε..... ::)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρίτη λύση είναι να σου γυαλίσει κάτι άλλο όπως π.χ μια Hammer explorer, ή άλλη μάρκα και σχήμα κιθάρας.. οπότε τα ξαναλέμε..... ::)

 

Eιδικα για τη λυση hamer συμφωνω και επαυξανω....... ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται αυτό; Απ'ότι ξέρω δεν βγάζουν μαγνήτες ανάλογα την τιμή πώλησης της κιθάρας. Ένας 500T για παράδειγμα σε πάμφθηνη Flying V των 550 Ευρώ είναι ίδιος με κάθε άλλη κιθάρα Gibson που λέει ότι έχει 500T.

 

 

Nαι αλλά σε φτηνά μοντέλα σπανίως θα δεις μαγνήτες όπως πχ οι burstbuckers.Φαντάζομα ότι ο φίλος εννοεί ότι τα φτηνά μοντέλα φοράνε τους φτηνούς gibson (πχ 500Τ) που σε πολλούς (και εμένα) δεν αρέσουν.Πολύ ''μπουκωμένοι'' ρε παιδί μου.

Τώρα για τα ποτενσιόμετρα διακόπτες δε νομίζω να βάζουν άλλα στις πιο φθηνές, ολα ίδια είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες δεν επιλέγονται τυχαία σε κάποια μοντέλα...

 

ο 500Τ και 498Τ (διορθώστε με αν δεν θυμάμαι καλά τον δεύτερο) είναι κεραμικοί μαγνήτες, της Gibson.

 

Έχουν υψηλή έξοδο και τα πάνε εξαιρετικά καλά με τα γκάζια. Όποιος έχει στο μυαλό του πανέμορφα καθαρά, λαμπερά σε στύλ ενός σκάφους Gibson με bbers, ή PAF κλπ απλά δεν του κάνουν ούτε οι μαγνήτες ούτε η κιθάρα (explorer / Flying V / και παλιότερα οι Gibson LP classic)

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι πάρα πολύ καλοί μαγνήτες. Αρκετά καλοί θα έλεγα με ένα μειονέκτημα. Δεν είναι ευέλικτοι σε διάφορα ηχοχρώματα και εφέ από πετάλια / πεταλιέρες.

 

Κάνουν όμως σίγουρα κάποιες δουλιές εξαιρετικά καλά..... έχουν απίστευτο όγκο, χρώμα, και γκάζια.... σε ένα full tube gain / high gain amp, σπέρνουν... πολλοί τους προτιμούν.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://instruments.shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=m38&_nkw=explorer+japan&_sacat=619

 

 

Πάλι έχει άσο στο μανίκι του ο Ελβετός (εντάξει, Άγγλος είναι)... :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jackson Kelly Series έχεις τσεκάρει; Η κιθαρούλα τα δίνει όλα σε παίξιμο, metal ήχο και σχέδιο, και δεν θα κλαίς τα λεφτά σου μετά από χρόνια. εμπειρία δεν έχω σαν παίχτης, αλλά έχω ξεσκιστεί στο ψάξιμο στις Explorer γιατί ψάχνει ένας φίλος μου. από Jackson σου δίνω 2 πιθανότητες (η ίδια σε άλλο χρώμα):

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_ke3_eds_egitarre.htm

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_ke3cs.htm

 

κατά τ' άλλα θα σου πώ να πάρεις Epiphone όχι Gibson αν τελικά παραμείνεις ανάμεσα στις 2 τους. Πέφτει πολύ μπλα μπλα για την ανώτερη ποιότητα της Gibson, αλλά τα πολλά λεφτά είναι η μούρη. Η Futura που σου δώσανε είναι άψογη κιθάρα, αλλά αν θες φτηνά και η Goth αξίζει, χωρίς να χρειάζεται άμεσα μαγνήτες (παίζω με την αντίστοιχη Les Paul και δεν ζηλεύει τίποτα από τις ακριβότερες, αν και έχω Seymour D. μαγνήτες, ξέρω πως είναι οι κανονικοί από αλλού, αξιόλογοι). Gibson πάρε μόνο αν θες να πουλήσεις μούρη. Ποτέ μου δεν θα αγόραζα Gibson εκτός άμα έπεφτε μεγάλος έρωτας. Στην άλλη δεν θα κλαις και τα λεφτά άμα πάθει κάτι στο τέλος της ημέρας.

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου