Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην στην επιλογή Daw PC, iMac ή Macbook


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χρήστης Mac μπορεί τώρα πια να τρέξει και Windows μέσω Bootcamp ή Parallels.

Μια off-topic παρέμβαση σχετικά με το παραπάνω, θα με συγχωρέσετε ελπίζω.

 

Όποιος θέλει να τρέξει virtual λειτουργικό στο Mac του, του συνιστώ να χρησιμοποιήσει VMWare Workstation και όχι Parallels. Αρκετά σταθερότερο, με πολύ "καθαρή" διαχείριση πόρων ανάμεσα σε virtual και πραγματικό λειτουργικό. Έχω δε την εντύπωση ότι είναι και λίιιιγο πιο γρήγορο.

 

Sorry για το άσχετο αλλά πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο για κάποιους. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδες, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώνετε σε ένα ίσως ταλαίπωρο πια θέμα, αλλά νομίζω πως η απορία μου δεν είναι και τόσο αφηρημένη και εγκυκλοπαιδικής αναφοράς.

 

Σκεπτόμενος πως ήρθε η ώρα για καινούργιο σύστημα, απλά σκέφτηκα πως όλα αυτά έχουν και τα συν αλλά και τα πλήν τους όπως ακριβώς γράφω και στο σχετικό τίτλο του θέματος:

 

"Τα συν και πλην στην επιλογή αγοράς Daw PC, iMac ή Macbook "

 

Τώρα, ξαναθυμίζω πως δεν θέλω να μάθω πιο είναι καλύτερο, αλλά για ποιούς λόγους κάποιος θα αγόραζε το ένα σύστημα ή το άλλο, και για ποιους όχι.

 

Π.χ., εαν αγοράζατε αυτοκίνητο και θέλατε την συμβουλή ενός φίλου σας -αντε να πούμε πως είναι και μηχανικός :P- για τα SUV, sedan και jeep, πολύ πιθανόν (εαν δεν είχε φανατικά υποκειμενική άποψη για κάτι συγκεκριμένο) να σας έλεγε:

- Φίλε, τα SUV καινε πολύ, ταλαιπωρούν στα μακρινά ταξίδια, αλλά εαν τα θες και για την εξοχή θα είναι super, αντίστοιχα, τα sedan είναι της πόλης, των μακρινών ταξιδιών, άνετα κτλ, κτλ.

 

Τώρα, εαν πιστεύετε πως ακόμα κουράζω... :-[ αντε και καλή καρδιά :)

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεπτόμενος πως ήρθε η ώρα για καινούργιο σύστημα, απλά σκέφτηκα πως όλα αυτά έχουν και τα συν αλλά και τα πλήν τους όπως ακριβώς γράφω και στο σχετικό τίτλο του θέματος:

 

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς; Τι ακριβώς κάνεις ή τί θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holystone, κάνω την καρδιά μου πέτρα και απαντώ στα λογικά σου ερωτήματα, γνωρίζοντας από τώρα ότι όπου να' ναι (και ακριβώς επειδή απάντησα) θα έχουμε πάλι την γνωστή επιδρομή ημιμάθειας που θα οδηγήσει σε καυγά...

 

Λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το χρονικό σημείο, με τα Vista να είναι της πλάκας λειτουργικό, η μόνη βιώσιμη επιλογή είναι να πάρεις ένα Mac. Όμως, η φράση-κλειδί για τη κατανόηση της παραπάνω πρότασης είναι το "σε αυτό το χρονικό σημείο", διότι πριν δύο χρόνια (και ίσως μετά από ένα χρόνο), αυτό που έγραψα δεν θα ισχύει.

 

Πιο συγκεκριμένα, η συγκυρία του να μην υπάρχει λειτουργικό της προκοπής εκτός από το OSX, είναι πολύ προσωρινής διάρκειας. Μπορείς πάντα να φτιάξεις ένα φοβερό και τρομερό PC που να τρέχει XP και να τελειώνει η υπόθεση. Επίσης, πιστεύω ότι το επόμενο λειτουργικό της Microsoft θα είναι και πάλι καλό. Επίσης, πιστεύω ότι το OSX καίτοι είναι εξελιγμένο σε ορισμένα ζητήματα (που δεν αφορούν τον μουσικό) είναι εντελώς κολοκύθα σε άλλα ζητήματα (που αφορούν ΚΑΙ τον μουσικό), οπότε Windows και πάλι Windows όσον αφορά εμένα.

 

Καταλήγω λοιπόν ότι ΔΕΝ είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορές μουσικού υπολογιστή. Αν μάλιστα βάλεις στην εξίσωση ότι μερικοί πάγιοι λόγοι για να πάρεις PC έχουν εξαληφθεί (π.χ. δεν υπάρχει πλέον Gigastudio), τότε όλα δείχνουν ότι είναι προτιμότερο να περιμένει κανείς.

 

Το ξέρω ότι δεν απάντησα με τον τρόπο που ρωτάς και ζητάς, αλλά είπα να μην φλυαρήσω άσκοπα.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να τρέξει virtual λειτουργικό στο Mac του, του συνιστώ να χρησιμοποιήσει VMWare Workstation και όχι Parallels. Αρκετά σταθερότερο, με πολύ "καθαρή" διαχείριση πόρων ανάμεσα σε virtual και πραγματικό λειτουργικό. Έχω δε την εντύπωση ότι είναι και λίιιιγο πιο γρήγορο.

 

+1

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα, ξαναθυμίζω πως δεν θέλω να μάθω πιο είναι καλύτερο, αλλά για ποιούς λόγους κάποιος θα αγόραζε το ένα σύστημα ή το άλλο, και για ποιους όχι.

 

 

Νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι θεωρητικά και πρακτικά αδύνατο. Το να ζητάς τα αρνητικά και θετικά ενός συστήματος είναι στην ουσία αυτόματα μια αξιολόγησης του ίδιου του συστήματος. Και όσο να χτυπιέται το νοιζ ολόκληρο πάντα υφίστεται καλύτερο και χειρότερο , και όλοι ψάχνουν το καλύτερο και το χειρότερο για τις δικές του ανάγκες και γούστα. Εννοείται ότι δεν μπορεί να είναι ένας υπολογιστής ιδανική λύση για κάθε ανάγκη , μπορεί να είναι όμως για τις περισσότερες ανάγκες. Δεν είναι ντροπή , δεν είναι ενοχή , είναι η πραγματικότητα.

 

Να προσθέσω επίσης ότι απο την στιγμή που η Apple αποφάσισε να μπεί για τα καλά στα λειμέρια των PC το after sales value έφυγε μιας και τώρα τα updates που κάνει στα μοντέλα της είναι πολυ πιο συχνά. Το καλό είναι όμως ότι αυτό ρίχνει την τιμή σημαντικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι πρίν ένα χρόνο όταν πήρα τον δικό μου imac o πιο φτηνός ήταν στα 1300 τώρα ο πιο φτηνός είναι στα 1000 ευρώ. Αυτό ρίχνει και το τελευταίο στερεότυπο των mac ότι δηλαδη είναι ακριβοί, μιας και η Apple δίχνει κάτι παραπάνω απο πρόθυμη να ρίχνει τις τιμές της. Αλλά σημαίνει ότι αυτοί που τους πουλάνε μεταχνειρισμένους δεν θα βγάζουν τόσα κέρδος όσα βγάζαν στο παρελθόν πάντα συγκρίνοντας με τα pc που η αξία τους εξαφανίζεται σε χρόνο dt.

 

Επίσης να προσθέσω ότι η λύση Parallels και τα παρόμοια απαιτούν πολυ μεγάλη επεξεργαστική ισχύη άρα δεν είναι και κατάλληλα για όσους θέλουν να λαχανιάζουν τον επεξεργαστή τους.

 

Για όσους θέλουν να τρέξουν WINDOWS software με μεγάλες επεξεργαστικές απαιτήσεις δυο είναι οι λύσεις:

 

1. CROSSOVER ---> Θετικό: Τρέχει τα προγράμματα μέσα απο τα MAC OS σαν να τρέχει MAC software Αρνητικό : Τρέχει συγκεκριμένα προγράμματα και όχι όλα

2. BOOTCAMP ----> Θετικό: Τρέχει τα πάντα Αρνητκό: Θέλει boot και έτσι χάνεις την δυνατότητας να τρέχει και τα MAC SOFTWARE παράλληλα.

 

Για παιχνίδια υπάρχει και το CROSSOVER GAMES έτσι παίζω εγώ το GUILD WARS που δεν έχει βγεί ακόμα για μακ.

 

To επιχείρημα του Τάσου είναι φυσικά αστείο μιας και υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων μου τρέχουν μόνο σε PC όπως και πληθώρα προγραμμάτων που τρέχουν μόνο σε ΜΑΚ. Και δεν σημαίνει αυτό τίποτα μιας και μπορεί άνετα ένας μουσικός να πηδήξει απο το ένα πρόγραμμα στο άλλο με μεγάλη ευκολία.

 

Πχ εγώ αν και σούπερ φάν του Ableton Live όταν πήγα στα μακ είχα την δυαντότητα να δοκιμάσω δύο φοβερά DAW που δουλεύουν μόνο για μακ. To Logic αλλά και το Digital Performer. Ειδικά το Digital Performer με κέρδισε αμέσως και πραγματικά ούτε manual δεν άνοιξα για να το μάθω και έφτιαξα άνετα κάποια κομματάκια του πάνω χώρις καμμία δυσκολία. Aρα το όλο θέμα είναι περισσότερο φοβία πάρα πρακτικό πρόβλημα. Δεν πρόκειται να συναντήσεις τεράστιες διαφορές , είναι οι λεπτομέριες που κάνουν την διαφορά. Και ξέρω και ένα φίλο νοιζά που έφυγε απο το sonar και τώρα δουλεύει logic χωρίς καμμία δυσκολία.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... Και όσο να χτυπιέται το νοιζ ολόκληρο πάντα υφίστεται καλύτερο και χειρότερο , και όλοι ψάχνουν το καλύτερο και το χειρότερο για τις δικές του ανάγκες και γούστα. Εννοείται ότι δεν μπορεί να είναι ένας υπολογιστής ιδανική λύση για κάθε ανάγκη , μπορεί να είναι όμως για τις περισσότερες ανάγκες.  Δεν είναι ντροπή , δεν είναι ενοχή , είναι η πραγματικότητα.

...

 

Είναι απλά μαθηματικά.  ;D

Τελικά βρε συ kilon υπάρχει ή δεν υπάρχει καλύτερο? Με μπέρδεψες. Και αν υπάρχει ... ποιό είναι? (Για τις ανάγκες και τα γούστα του άλλου (που δεν ξέρεις) πάντα.  ;D )

_____________

 

On topic, από τη μέχρι σήμερα εμειρία μου προτιμώ τα MAC για λόγους που δεν αξίζει να αναφέρω (καθώς έχουν να κάνουν με τα γούστα μου και τις αδυναμίες μου).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά μαθηματικά.  ;D

Τελικά βρε συ kilon υπάρχει ή δεν υπάρχει καλύτερο? Με μπέρδεψες. Και αν υπάρχει ... ποιό είναι? (Για τις ανάγκες και τα γούστα του άλλου (που δεν ξέρεις) πάντα.  ;D )

_____________

 

On topic, από τη μέχρι σήμερα εμειρία μου προτιμώ τα MAC για λόγους που δεν αξίζει να αναφέρω (καθώς έχουν να κάνουν με τα γούστα μου και τις αδυναμίες μου).  :)

 

Όλοι άνθρωποι φίλτατε πέφτουν σε κατηγορίες ανάλογα με τις ανάγκες και προτιμήσεις τους ,κανείς δεν είναι ξεχωριστός . Ανάλογα με τις απαιτήσεις- προτεραιότητες του καθενός υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Δεν θα συμβούλευα στον καθένα την αγορά ενός μάκ και ιδιαίτερα αν δεν γνώριζα τις προτεραιότητες τους. Όπως το είπες ... απλά μαθηματικά... 1+1=2 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επιχείρημα του Τάσου είναι φυσικά αστείο μιας και υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων μου τρέχουν μόνο σε PC όπως και πληθώρα προγραμμάτων που τρέχουν μόνο σε ΜΑΚ. Και δεν σημαίνει αυτό τίποτα μιας και μπορεί άνετα ένας μουσικός να πηδήξει απο το ένα πρόγραμμα στο άλλο με μεγάλη ευκολία.

 

Θεωρώ πως είναι λάθος για κάποιον ΜΟΥΣΙΚΟ που δε δουλεύει συγκεκριμένο ΜΟΥΣΙΚΟ πρόγραμμα, να ξεκινήσει ψάχνοντας ποιά πλατφόρμα να ξεκινήσει. Αν οι ανάγκες του είναι μουσικές θα πρέπει να αποφασίσει πρώτα αυτό (δική μου γνώμη πάντα και δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ ή κατά κανενός - με το ζόρι - διλήμματος). Εγώ δουλεύω cubase επειδή αυτό καλύπτει αυτά που θέλω να κάνω, κι επιλέγω PC με windows XP (έχοντας δοκιμάσει mac και προτιμώ τα XP προς το παρόν γιατί όπως κι ο eye, ελπίζω να σκάσει μύτη κάτι καλύτερα από τα vista) επειδή εκτός από τη μουσική μου αρέσει να πειραματίζομαι με κάθε τομέα του υπολογιστή μου.

Όπως είπε κι ο ίδιος ο ερωτών, είναι σα να ψάχνεις αμάξι αλλά να μην ξέρεις για τι χρήση το θες. Και ξαναλέω δε θεωρώ το ερώτημα "στέκον", είναι πολύ γενικό και χωρίς κάποιες απαραίτητες βάσεις. Το μόνο που μπορούμε να πούμε, είναι ο καθένας μας τις εμπειρίες του μέσα από τις επιλογές που έχουμε κάνει και πάλι, δεν ξέρω σε τι θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου