Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην στην επιλογή Daw PC, iMac ή Macbook


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Wow!, χαίρομαι για τις παρατηρήσεις σου :)

όντως στους iMac συνδέεις και usb.

 

Τώρα, για τα υπόλοιπα που σημειώνεις, ειλικρινά θα ήθελα (το κατα δύναμη) :-[ να βοηθήσεις (και όποιος άλλος μπορεί) τι πραγματικά ισχύει, γιατί τα παραπάνω που γράφω είναι η δική μου γενικότερη άποψη που έχω για τα συστήματα, που ίσως να είναι και λάθος.

 

Φιλικά

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 για Mac θα πω εγω. Απιστευτα user friendly, απιστευτη σταθεροτητα (macbook pro, δυο σχεδον χρονων) τρεχει χαλαρα logic full suite, photoshop CS3 και final cut-αυτα ειναι τα βαρια που χρησιμοποιω), και οσο για το after sales service, νομιζω πως δεν πρεπει να σε απασχολει παρα πολυ. Και αυτο το λεω γιατι σε γενικες γραμμες, τα περισσοτερα προβληματα που βασανιζαν τους mac users εχουν πλεον λυθει (ας πουμε εγω ειχα παρει  macbook με προβλημα υπερθερμανσης που μου γ@μησε την μπαταρια). Επισης στην Θεσσαλονικη υπαρχει ενα μαγαζι πανω στην Ναυαρινου (Mac Store? Κατι τετοιο) ο οποιος ειναι πολυ εξυπηρετικος, και δεν θυμιζει καθολου το aftersale της rainbow. Το mac  και το ipod μου τα παω πλεον σε αυτον οποτε χρειαστει (δεν συνεργαζεται στο service με την  rainbow), οταν ειχα ενα προβλημα με το Time capsule μου (το ειχα παρει απο αυτον) μου το ελυσε αμεσως και σιγουρα αν παρω κατι στο μελλον θα το παρω απο αυτον. Εχει κανεις ενημερωση αν υπαρχει καποιο μαγαζι στην Αθηνα που αναλαμβανει αυτο το service και οχι η rainbow??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να επισημάνω κατι που με ενοχλεί, δε γίνεται να χρησιμοποιούμε έτσι για πλάκα τον όρο DAW. δλδ DIGITAL AUDIO WORKSTATION για ένα pc που στήνουμε για να κάνουμε την πλάκα μας...

πες καλύτερα music pc. αυτό απο σεβασμό για ανθρώπους που λειτουργούν πραγματικά workstations. τεσπα,ψείρας mode off.

 

πίσω στο θέμα, πρόκειται να κάνεις εσύ κάποια αγορά και έχεις τις παραπάνω 3 επιλογές? αν ναι μπορούμε να σου παραθέσουμε 10 πραγματάκια υπέρ και κατά. αν όμως ανοίγει αυτή η κουβέντα για καθαρά φιλολογικό ενδιαφέρον, θα συμφωνήσω με τον Wow! πως η σύγκριση δεν έχει κανένα νόημα. εντελώς διαφορετικά μηχανήματα, φτιαγμένα να εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος, βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια ...  ???

 

Δουλεύεις logic? Πάρε MAC!

Δουλεύεις Sonar? Πάρε PC! Απλά τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε μηχάνημα είναι φτιαγμένο για να ικανοποιεί διαφορετικές ανάγκες ρε παιδιά, ο SF έχει δίκιο. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.

 

Θέλεις κάτι φτηνό, ευέλικτο, επεκτάσιμο, με πληθώρα επιλογών σε hardware και software και ξέρεις τι κάνεις και πώς πρέπει να το κάνεις; Πάρε PC.

Θέλεις κάτι όμορφο, εγγυημένα σταθερό, έξυπνα σχεδιασμένο ως την παραμικρή λεπτομέρεια και με καλή μεταπωλητική αξία; Πάρε Mac.

 

Επειδή έτυχε να παρεβρεθώ πολύ πρόσφατα σε μια παρόμοια συζήτηση, κανείς από τους συνομιλητές (οι οποίοι μόνο άσχετοι δεν ήταν) δεν μπόρεσε να πείσει ή να πεισθεί ότι η μία πλατφόρμα είναι καλύτερη από την άλλη. Τελικά το θέμα έκλεισε στο παραπάνω, πρέπει να διαλέξει κανείς το μηχάνημα που ταιριάζει στις ανάγκες ή ακόμα και στο γούστο του.

 

Υ.Γ. Φίλε Holystone, δεν καταλαβαίνω γιατί οι διπύρηνοι των iMac θεωρούνται προσόν. Οι τετραπύρηνοι είναι πλέον ψωμοτύρι στα PCs, χώρια που ο Mac Pro παίρνει δύο τετραπύρηνους ταυτόχρονα! Με αυτά τα δεδομένα, μάλλον είναι μειονέκτημα των iMac οι διπύρηνοι επεξεργαστές.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επισημάνω κατι που με ενοχλεί, δε γίνεται να χρησιμοποιούμε έτσι για πλάκα τον όρο DAW. δλδ DIGITAL AUDIO WORKSTATION για ένα pc που στήνουμε για να κάνουμε την πλάκα μας...

πες καλύτερα music pc. αυτό απο σεβασμό για ανθρώπους που λειτουργούν πραγματικά workstations. τεσπα,ψείρας mode off.

 

Ok φίλε johnnyk, :-\, αλλά με όλο το σεβασμό, εαν οι "άνθρωποι που λειτουργούν πραγματικά workstations" είναι δυνατόν να "ενοχλούνται" από την "λάθος" χρησιμοποίηση του όρου DAW, τότε ίσως θα έπρεπε στους κανόνες του forum κατά την εγγραφή μας να υπήρχε και η κατηγοριοποίηση: αρχάριος χρήστης, μέσος χρήστης, πεπειραμένος χρήστης, ηχογραφώ για την πλάκα μου, είμαι ο Bob Rock, Bob Katz κτλ...  ;)(χωρίς καμία δόση ειρωνείας, εσωστρέφειας ή εγωισμού)

 

Όπως έγραψα και πρίν:

Για να μην αναλωνόμαστε συνέχεια στο ποιό είναι το καλύτερο σύστημα για audio εφαρμογές, θα έλεγα να παραθέσουμε ο καθένας μας π.χ. 10 λόγους για τους οποίους θα ήταν καλύτερη ή όχι η αγορά του κάθε συστήματος...

 

Έτσι να έχουμε ένα σημείο αναφοράς σε κάποιον που είναι σε αδιέξοδο για το ποιό σύστημα να επιλέξει και για ποιους λόγους.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ψάχνω να βρώ ποιο είναι το καλύτερο μηχάνημα, αλλά ποιοι θα ήταν οι λόγοι που θα έκαναν έναν μέσο χρήστη στη μία ή την άλλη αγορά.

(π.χ. εαν σας ρωτούσε κάποιος ποια η γνώμη σας για τα SUV αυτοκίνητα, ή  τα sedan, ή τα jeep, στην ίδια κατηγορία χρημάτων, ποια αρνητικά και ποια θετικά στοιχεία θα βρίσκατε στα μεν και τα δε για πιθανή αγορά; )

 

 

...Φίλε Holystone, δεν καταλαβαίνω γιατί οι διπύρηνοι των iMac θεωρούνται προσόν. Οι τετραπύρηνοι είναι πλέον ψωμοτύρι στα PCs, χώρια που ο Mac Pro παίρνει δύο τετραπύρηνους ταυτόχρονα! Με αυτά τα δεδομένα, μάλλον είναι μειονέκτημα των iMac οι διπύρηνοι επεξεργαστές.

Και πάλι δεν το αναφέρω σαν μέσο σύγκρισης ως προς τα Pc's, (είπαμε δεν ψάχνουμε πιο είναι καλύτερο) αλλά για την οικογένεια των Mac's ίσως είναι προσόν που πλέον έχουν Intel επεξεργαστές. Τώρα όλοι ξέρουμε τι παίζει στην απέραντη όχθη.

 

 

Και πάλι για να μην παρεξηγηθώ:

Μα, δεν νομίζω να ανάφερα πουθενά ποιο είναι το καλύτερο σύστημα :-[, ακριβώς για να μην μπούμε σε αυτή τη διαδικασία, απλά όπως λέει και ο τίτλος:

 

"Τα συν και πλην στην επιλογή αγοράς Daw PC, iMac ή Macbook"

 

 

 

 

Φιλικά ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι δηλαδή μόνο στο software που "τρέχει" και στις δύο πλατφόρμες; Είναι τόσο υποκειμενικά αυτά. Απλά χρειάζεσαι τα χαρακτηριστικά του κάθε προγράμματος για να δεις τι σε καλύπτει. Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στα προγράμματα παραγωγής ψάχνεις, όταν τρέχουν σε ένα καλοστημένο μηχάνημα (Mac or PC). Φιλικά πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος, βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια ...  ???

 

Δουλεύεις logic? Πάρε MAC!

Δουλεύεις Sonar? Πάρε PC! Απλά τα πράγματα!

 

Φίλε tassos1978, εαν δουλεύεις Cubase;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι δηλαδή μόνο στο software που "τρέχει" και στις δύο πλατφόρμες; Είναι τόσο υποκειμενικά αυτά.

 

Αυτό δεν είπα εδώ;  :)

Πρέπει να θέσεις βάσεις. Αν πεις λοιπόν ποιό cubase δουλεύει καλύτερα; Αυτό που τρέχει σε mac ή αυτό που τρέχει σε PC; Με το ίδιο ακριβώς software λοιπόν να τρέχει, θέλεις να μάθεις τα συν και τα πλην των 2 πλατφόρμων; Ίσως δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς, πρέπει μάλλον να θέσεις βάσεις σε επίπεδο software και φυσικά hardware χαρακτηριστικά.

 

edit: Επειδή δεν ξέρω αν σου λέω βλακείες, ας μιλήσει και κανας άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,άν και νέος στο NOIZ αλλά πολύ ¨παλαιός¨ στη μουσική και τους υπολογιστές, θα ήθελα να μου επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση στο θέμα PC-MAC-iMAC-MACBOOK. Το κυρίαρχο πρόβλημα είναι το λειτουργικό και όχι το μηχάνημα αυτό καθ'εαυτό. Σκεφτείτε πόσο αντι-δημιουργικό μπορεί να είναι ένα αφιλόξενο και γεμάτο δυσάρεστες εκπλήξεις λειτουργικό. Ο χρήστης Mac μπορεί τώρα πια να τρέξει και Windows μέσω Bootcamp ή Parallels. Αυτό σημαίνει ότι διαθέτοντας ένα Intel Mac (όλα τα καινούργια δηλαδή), μπορεί να έχει και τα αγαπημένα του προγράμματα σε Windows με κάποιες μικρές υποχωρήσεις βέβαια. Προσωπικά, έχω σετάρει σε διάφορα Mac όλα τα προγράμματα μουσικής που με ενδιαφέρουν μέσω Parallels.Όμως και σε PC μπορεί να γίνει το ίδιο μέσω του πολύ γνωστού πια : HACKINTOSH ( χακεράδικο MAC-OSX για PC ). Το δουλεύω σε PC και σε laptop ACER και τρέχει άψογα. Επί 24 χρόνια εργάζομαι στην Ελλάδα και το εξωτερικό χρησιμοποιώντας όλες τις πλατφόρμες ( Commodore, Amstrad, Atari) αλλά από το 1995 και μετά PC και MAC. Kανένα δεν είναι όσο τέλειο πιστεύουμε αλλά και όσο αναξιόπιστο νομίζουμε σε επίπεδο hardware. Κατά τη γνώμη μου, επιλέξτε ότι καλλίτερο από προγράμματα και μετά λειτουργικό, χωρίς να αφήνετε απ΄έξω τον παράγοντα ¨χρήματα¨ (σπασμένα- αγορασμένα προγράμματα, παρελκόμενα κλπ.) Θυμηθείτε ότι Macbook-pro και iMac!!!  είναι laptops και όχι desktops με ό,τι αυτό σημαίνει...Όσο για τα υπόλοιπα, διάβασα κάποιες πολύ εμπεριστατωμένες απόψεις ήδη, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθώ, εκτός και δοθεί ευκαιρία στο μέλλον.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου