Προς το περιεχόμενο

τωρα πλακα μας κάνουν???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει το ότι απλά ΕΙΝΑΙ τρομεροι μουσικοι! :lol:

 

Και για να εξηγηθώ σε γενικες γραμμες ολο το hard rock-metal-new metal τζερτζελο με απωθούσε,με απωθεί & θα συνεχίσει να με απωθεί ΟΜΩΣ υπάρχουν ΚΑΠΟΙΑ γκρουπ που οντως ξεχωριζουν & οντως παιζουν απιστευτα καλα (κατι σαν ζογκλερ ας πουμε :lol: ) & oντως μου "αρεσουν" (με την εννοια οτι δεν με κανουν να χασμουριέμαι οπως το 99% του ολου "κινηματος") ενα απο αυτα (τα αλλα ειναι οι Pantera,οι System Of A Down και καποιοι ακομα ) ειναι & οι Slipknot..

 

Εμενα με εντυπωσιασε το γεγονος οτι μπορεσαν να παιξουν live αυτο που ακουσα στο cd & μονο & μονο αυτο το θεωρω κατόρθωμα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1ον Δεν είπα οτι αν θέλανε να ξέρουνε το support δε θα το ξέρανε. Απλώς ποτέ το μεγάλο γκρουπ δεν ενδιαφέρεται αρχικά για το support. Αλλά τουλάχιστον μπαίνει στον κόπο να το παρακολουθήσει. Αυτοί υποθέτω ούτε αυτό δεν κάνανε.

 

2ον Με απογοήτευσε τόσο πολύ η ποιότητα του κόσμου και μου φάνηκε τόσο δεύτερο να πληρώνω 40 € για ενα support και 1,5 ώρα slipknot, που πιστέυω οτι ο χαρακτηρισμός μπανανία αν και υπερβολικός δεν απέχει πολύ απο την πραγματικότητα. Και για να εξηγηθώ, και metal και ροκ ακούω, αλλά υπήρχαν στοιχεία μέσα στο κοινό που η συμπεριφορά τους ήταν εφάμιλλη με αυτήν του σκυλά.

 

3ον Τέλος πάντων, δε με αφορά το θέμα "σατανιστές" και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Τέτοια "προβλήματα" τα αναπαράγουν αυτοί οι οποίοι για κάποιο λόγο θίγονται. Πίστεψε δε μου καίγεται καρφί. Αν για σένα η λύση είναι να κόψουν το λαιμό τους, so be it.

 

4ον Η λέξη "όλη" σου δίνει την απάντηση. Δεν ξέρω τι μουσική ακους και στην παρούσα δε με απασχολεί κιόλας, αλλά αν ήταν έτσι να άκουγα 24 ώρες τα στρουμφάκια. Αν σημαίνει οτι είμαι ψυχανώμαλος επειδή έχω ανάγκη κάποιες φορές να ακούσω κάτι που θα αγκαλιάσει τη θλίψη μου ή που θα με κάνει έστω να προβληματιστώ, λυπάμαι.

 

5ο Όχι, όταν βγαίνω για μπυρίτσα δεν είναι το μόνο που σκέφτομαι και συζητάω. Είναι πολύ συχνό θέμα συζήτησης όμως. Μάζι με άλλους εξίσου "ψευτοπροβληματισμους" για σένα. Ο καθένας με οτι τον απασχολεί.

 

6ον Αυτό με τη γιαγιά ρε φίλε είναι πολύ κουφό, γιατί εγώ eurovision δεν είδα ούτε λεπτό, μετά μου το είπαν, και όταν το έγραφα δεν το θυμόμουν! :D 8O

 

7ον πάλι στα σοβάρα. Μου τη δίνει να πάιζω με τις λέξεις ξέρεις. Όταν λέω να μου λέει κάτι, εννοώ προφανώς κάτι που να μου αρέσει, να με αφυπνίζει ή να με κάνει να ταυτίζομαι μαζί του. Μετά για κάθε νοήμον ον έρχεται το στάδιο της κρίσης και αποδοχής ή απόρριψης. Δεν είμαστε 5 χρονών.

 

8ον Τα αλμπουμ τα έχω λιώσει. Πιστεύω οτι είναι καλοί μουσικοί. Αλλά θεωρώ το σόου τους εδώ μέτριο και υπερκοστολογημένο.

 

Αυτά. Ξέρω οτι σε κούρασα, αν πράγματι σε ενδιαφέρουν οι απαντήσεις προφανώς θα τις διαβάσεις. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ευχαριστώ. Προτείνω πάντως να το ψαξουμε το θέμα με τη γιαγιά. Ίσως αποδειχτεί ότι είναι αρχισατανίστρια και υποβάλλει εικόνες της στο μυαλό μας ενώ εμείς νομίζουμε πως την έχουμε ξεχάσει. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα πιστευω οτι οι slipknot κινουνται με την λογικη του marylin manson(o ποιος μου αρεσε καποτε..).δηλαδη, ζουμε σε μια υπερσυντηριτικη χωρα, οποτε προκαλουμε με την εμφανιση μας, η μουσικη μας εχει καποια απηχηση, φοραμε μασκες αλλα RESIDENTS και δημιουργουμε και ενα μυθο για το ποιοι ειμαστε και ολα αυτα μας βοηθανε να γινουμε γνωστοι.

για το αν ειναι καλοι μουσικοι δεν ξερω γιατι δεν τους ακουω.

 

παντως θελω να σημειωσω 2 πραγματα.

1. μεγαλες μπαντες οπως οι led zeppelin, black sabbath, rolling stones, beatles απο το παρελθον, οποως και οι απιστευτοι TOOL στις μερες μας, εχουν ασχοληθει πολυ με τον μυστικισμο και με μεταφυσικα, με μια δοση Light σατανισμου και δεν μπορω να καταλαβω γιατι παρα πολλοι περνανε σε αυτην την φαση.

2. αν αυτην την στιγμη υπαρχουν καποιοι σατανοψυχανωμαλοι, αυτοι ειναι οι διαφοροι mayhem της σκανδιναβικης black metal σκηνης, οι οποιοι ειναι τοσο αρπαγμενοι και Μ@@$$ες που καταντουν επικινδυνοι. αν και στο τι ειναι τεχνη και τι οχι ειμαι ελαστικος, για πρωτη φορα αυτην την σκηνη την αφοριζω. αυτο δεν ειναι μουσικη. ο πωπος μου παιζει καλυτερη μουσικη (οταν εχει κεφια...) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Διαβασα προσεχτικα ολα σας τα post και θα σας παρακαλεσω να δωσετε λιγη προσοχη και στο δικό μου.

 

 

 

1ον : Κοβω το @@ οτι κανενας από αυτους που επιτιθενται στο στυλ των Slipknot (τους οποιους μουσικά απεχθνομαι και δεν υποστηριζω) δεν εχει ιδεα του τι ειναι ο σατανισμος...Ασχετα με τις μπαρουφες που η Εκκλησια εξαπλυει σαν τουβλα στα κεφαλια μας..Παγανστικα σύμβολα;;;; Καλα μας δουλευουν;;; Αφου και το ιερό συμβολο του σταυρου ειναι προχριστιανικο και χρησιμοποιείθηκε απο παγανστές, οπως αλλωστε και το συμβολο των Ιχθυων χρησιμοποιηθηκε από τους πρωτου χρστιανους...Ακομα και η πενταλφα, το απολυτο συμβολο του κακου, συμβολιζε καποτε τα παθη του Ιησου..Οποτε θα προτεινω μια μικρη ερευνα για τις θρησκειες πριν αρχισουμε να λεμε οτι μαλακεια μας κατεβει

 

 

 

2ον : Ακομα και αν δεν συμφωνω με τη μουσικη των Slipknot δεν βλεπω κατι κακο στο να την ακουει καποιος....Εδω οι παπαδες τον παιζουν ο ενας στν αλλο και τους πειραξε λιγη βαβουρα παραπανω..Δηλαδη τι θελουν;; Να παμε στα κατηχητικα να μας πλυνουν τα κεφαλια και να ακουμε υμνους;; Καλυτερα να σταματησουν να ασχολουντε με θεματα που δεν τους αφορουν.

 

 

 

3ον : Εμεις σαν κοινο, μεταλλαδες, ροκαδες ή οτι αλλο ειμαστε δεν θα επρεπε να ο κανουμε τοσο θεμα για εναν απλο λόγο....Οτι το ξεραμε απο πριν τι θα γινει..Οταν αφησα μαλλια ηξερα οτι θα δινω αλλες εντυπωσεις, το ιδιο και οταν εβαλα σκουλαρικια και φορεσα καρφια και κοπανιομουνα στα live...Το ξερα ομως και δεν κατηγορω κανεναν οταν σχηματιζει λαθος αποψη. Το ξεραμε ολοι οτι προκαλουμε και το θελαμε οποτε δεν εχουμε δικαιωμα να κλαιγομαστε. Ομως οταν οι πραξεις τους διακινδυνευουν την ελευθερια μας στην εκφραση πρεπει να τους παιρνει ο διαολος

 

 

 

ΥΓ : Εδω υπαρχει ενα κειμενο που δανειστηκα από το Blog ενος φιλου...Δεν αφορα την ορθοδοξη εκκλησια αλλα την καθολικη.. Αυτο δεν σημαινει οτι η δικια μας ειναι καλυτερη απλα τετοια κειμενα δεν διαρρεουν ευκολα στην Ελλαδα.. Εχει μεγαλη σχεση με την μουσικη και για αυτο το παραθετω. Καντε κλικ εδώ για το κείμενο

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm...Αφου ρε παιδια τρια πραγματα πουλανε..SEX DRUGS AND SATAN!Τι θελετε δηλαδη? Ε ας βγαινει κ η christina aquilera με μανδυα εως τον αστραγαλο, ας μαζεψει τους βυζους της η pamela ας πεθανουν ολα τα sex r'n'b μουτρα της υφηλιου ας ας ας ας ...

 

ΕΛΕΟΣ!!!Διαλεχτε μερια κ καθειστε...Σας ενοχλουν οι slipknot? Ε κ μενα με ενοχλει ρε παιδια ο φοιβος αλλα δεν βγηκα με πανο στην ομονοια...Σας ενοχλει ο manson? Οι Filth?Ο vigernes μηπως? Τους ενοχλουν οι σατανιστες ροκαδες κ οχι τα κουμπομενα αλβανοκωλοπαιδα που εχουν κατοχη μισο κοιλο τριπακια σε καθε after...ενοχλουν τα μεταλα ε γιατι κανουν φασαριες... ποιος τα εσπασε αληθεια στο rockwave του αγ. κοσμα ?μηπως οσοι ειχαν παει για τους prodigy?(φοβερο συγκροτημα παρεπιμπτοντως). Βανδαλοι τα μεταλα κ τα πανκια ε?Γιατι ασχολειστε με κατι που σας ενοχλει?Κ αφου κανετε τον κοπο κ ασχολειστε με οτι σας ενοχλει, γιατι ακομα εχουμε δικομματισμο στην εξουσια?Σας ενοχλει το περιεχομενο της μεταλ μουσικης? Γιατι κ οχι το περιεχομενο της εκκλησιας?Σας ενοχλουνε τα μαλλια κ τα μουσια?Κ ο Χριστος μαλλιας ητανε (πολυ μου αρεσει να το λεω αυτο χεχε), αλλα Αυτος ηταν απο αυταπαρνηση τριχωτος...Σας ενοχλουν τα συμβολα του μεταλ?Κ γιατι δεν σας ενοχλει η κοιλια του κληρικου που απο την νηστεια κ την προσευχη εχουν γινει ολοι μικροι τυμπανιστες με ενα σετακιι yamaha pro ο καθεις?Σας αρεσει να βλεπετε το ζυζι της μπεζεντακου live οταν τραγουδαει, αλλα αμα βγει καμια μεταλου με το στηθος εξω το κανουμε σουσουρο..ενω τα sex vibes που πεφτουν στα dance clubs σας αφηνουν παγερα αδιαφορους.Κρινετε το μεταλ κ το παιζεται παντογνωστες,ορθολογικα σκεπτομενοι κ ηθικα καλλυμενοι,αλλα μεσα σας η πουστια βραζει κ κινει τα νημματα..

 

Φωναζεται για την αδικια κ κοιτατε να αρπαξετε κ το τελευταιο ψιχουλο με τη σκεψη μιας επερχομενης καταστροφης, ομως καταστρεφεται περισσοτερα απο οσα μπορειτε να φτιαξετε , κ αν φτιαξετε θα ειναι συναρμολογηση κ οχι δημιουργια..Στην εποχη που μπορεις να σκεφτεσαι ελευθερα μεσα στα λιγα περιθωρια της προσωπικης σου ελευθεριας που σοριδων καταπατιεται απο τους νομους (αγραφους κ μη), μπορεις τουλαχιστον να μη φοβασαι αν αυτο που θα βαλεις μεσα στο μυαλο σου ενοχλει ή ερεθιζει τον διπλανο σου..Γιατι να δωσουμε αξια σε οσους ανιδεους θελουν να προβληθουν πετωντας τη φιλοσοφια τους οπου να 'ναι, ενω καλιστα θα μπορουσαν κατευθειαν να την ανακυκλωσουν κ να πανε για χεσιμο?

 

Ελεος..13 χρονια ακουω τις ιδιες κ τις ιδιες πιπεριες, εχω δει καφρους να γινονται αρνακια, αλητες να γινονται κοινωνικα λειτουργικοι, εχω δει Φιλους να χανονται, υποσχεσεις να σπανε, αληθειες να διαψευδονται, δικαιωματα να κταπατιουνται,ονειρα να κλεβονται..κ θα αφηχω ΑΥΤΟΥΣ να μου πουνε πως θα ειμαι?Τι θα ακουω?Τι θα πιστευω?ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.

 

Με τα παραπανω δεν θελω να θειξω κανεναν φιλο απο το φορουμ, κ αν γινει κατι τετοιο δεν ειχα προθεση.Δεν με ενοχλει καμια αποψη κ για τιποτα, αφηνω τον καθενα να κανει οτι θελει.

 

<<Η δημοσιευσις ειναι η ψυχη της δικαιοσυνης>> Ι.Ι.ΜΑΓΕΡ

 

METALASH

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την άδειά σας' date=' θα καταθέσω μία λίγο διαφορετική άποψη. Παρακαλώ αναλογιστείτε πως όλα όσα ξέρουμε για τον διάβολο, τα ξέρουμε από τη χριστιανική εκκλησιαστική παράδοση. Στον βουδισμό π.χ. δεν υπάρχει διάβολος με την έννοια που τον εννοούμε στον δυτικό κόσμο. Το ίδιο ισχύει για πολλές άλλες φιλοσοφικές και εκκλησιαστικές ή θρησκευτικές παραδόσεις.

 

το να ασπάζεται ένας ροκ μουσικός τα σύμβολα του διαβόλου (πεντάλφες, κέρατα, ουρές κλπ) σημαίνει λοιπόν ένα από τα εξής πράγματα:

 

α) Έχει αποδεχθεί ο ίδιος τον 'κατά χριστιανισμό' διάβολο, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχει προηγουμένως χάψει όλα όσα του έχουν πει για τον διάβολο οι παπάδες.

 

β) Ότι γνωρίζει πως δεν υπάρχει διάβολος, αλλά ελπίζει ότι εμείς δεν το γνωρίζουμε και ότι θα ψαρώσουμε μπροστά στη συμβολική του.

 

γ) Ότι είναι εντελώς ηλίθιος

 

δ) Ένας συνδυασμός από τα παραπάνω

 

Αν απ' την άλλη είναι απλά λάτρης του κακού (αν και αναρωτιέμαι σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν υιοθετεί τα σύμβολα της ναζιστικής γερμανίας), τότε δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι γουστάρω την περίπτωσή του. Ας πάει να κόψει το λαιμό του.

 

Έτσι, μην σπεύδετε να υπερασπίζεστε τον κάθε νεόκοπο ροκ 'σατανιστή'΄από τις βολές που του ρίχνει το εκκλησιαστικό καθεστώς. Πρόκειται για δύο όψεις του ίδιου νομίσματος και είναι φρόνιμο για όλους μας να μην το κουβαλάμε αυτό το νόμισμα ούτως ή άλλως.[/quote']

 

Αφού επανήρθε το θέμα, είμαι στην ευχάριστη θέση να... επαναλάβω αυτά που είχα διατυπώσει τότε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την άδειά σας' date=' θα καταθέσω μία λίγο διαφορετική άποψη. Παρακαλώ αναλογιστείτε πως όλα όσα ξέρουμε για τον διάβολο, τα ξέρουμε από τη χριστιανική εκκλησιαστική παράδοση. Στον βουδισμό π.χ. δεν υπάρχει διάβολος με την έννοια που τον εννοούμε στον δυτικό κόσμο. Το ίδιο ισχύει για πολλές άλλες φιλοσοφικές και εκκλησιαστικές ή θρησκευτικές παραδόσεις.

 

το να ασπάζεται ένας ροκ μουσικός τα σύμβολα του διαβόλου (πεντάλφες, κέρατα, ουρές κλπ) σημαίνει λοιπόν ένα από τα εξής πράγματα:

 

α) Έχει αποδεχθεί ο ίδιος τον 'κατά χριστιανισμό' διάβολο, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχει προηγουμένως χάψει όλα όσα του έχουν πει για τον διάβολο οι παπάδες.

 

β) Ότι γνωρίζει πως δεν υπάρχει διάβολος, αλλά ελπίζει ότι εμείς δεν το γνωρίζουμε και ότι θα ψαρώσουμε μπροστά στη συμβολική του.

 

γ) Ότι είναι εντελώς ηλίθιος

 

δ) Ένας συνδυασμός από τα παραπάνω

 

Αν απ' την άλλη είναι απλά λάτρης του κακού (αν και αναρωτιέμαι σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν υιοθετεί τα σύμβολα της ναζιστικής γερμανίας), τότε δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι γουστάρω την περίπτωσή του. Ας πάει να κόψει το λαιμό του.

 

Έτσι, μην σπεύδετε να υπερασπίζεστε τον κάθε νεόκοπο ροκ 'σατανιστή'΄από τις βολές που του ρίχνει το εκκλησιαστικό καθεστώς. Πρόκειται για δύο όψεις του ίδιου νομίσματος και είναι φρόνιμο για όλους μας να μην το κουβαλάμε αυτό το νόμισμα ούτως ή άλλως.[/quote']

 

Αφού επανήρθε το θέμα, είμαι στην ευχάριστη θέση να... επαναλάβω αυτά που είχα διατυπώσει τότε.

 

Αν καταλαβα καλως αυτο που θες να πεις ειναι οτι ολα αυτα περι κακιας γινονται για μουρι η απο ηλιθιοτητα..Δεν θαδιαφωνησω καθολου...απλα εμμενω στην αρχικη μου αποψη οτι κανενας παπας η κυβερνηση δεν εχει δικαιωμα να τα μπλοκαρει...

 

Κανενας δεν μας υποχρεωσε να τους ακουμε, και αν διαφωνουμε οπως εσυ απλα δεν ασχολουμαστε μαζι τους

 

Ομως οι υπολοιποι που τους γουσταρουνε εχουν καθε δικαιωμα να τους δουνε και να περασουνε καλα..

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα eyepro καλο θα ηταν να μην κατηγορεις κατι το οποιο δεν το κατεχεις...κ δεν εννοω τις γνωσεις σου περι μυστικισμου ή σατανισμου ή οτι αλλο θες..μιλαω για το λογο που αυτος χρησιμοποιειτε απο τον εκαστοτε καλλιτεχνη..

Δεν νομιζω για τον ιδιο λογο να αναφερονται σε αυτον τον τρισκαταρατο κερατοφορο οι EAGLES ROLLING STONES IRON MAIDEN METALLICA SABBATH κ.α. καθως κ τοσοι ποσοι εχουν υιοθετησει αυτο το εμπορικο σατανιστικο image ... εκτος κ αν θες να μιλησουμε για κατι παρα περα απο το image, για ''πιστευω'' πλεον οπου οπως υπαρχουν μπαντες του λεγομενου christian rock/metal (λ.χ. STRYPER) ετσι υπαρχουν κ αντιχριστιανικες μπαντες (εγω δεν θα τις ελεγα ετσι αλλα ετσι ταμπελωθηκαν απο τον τυπο).Γεικοτερα υπαρχουν οι ''υπερ'' κ οι ''κατα'' μπαντες..Ετσι θα δεις υπερ πχ της αμερικης τραγουδια αλλα κ κατα..αυτο ομως δεν ερεθιζει τοσο εκτος κ αν η AL CAENTA ειναι μεταλ συγκροτημα..Δεν ειναι αναγκη να ψαρωνουμε στο τι πουλαει η καθε μπαντα..υπαρχουν αλλα κριτιρια να διαλεγουμε τι ακουμε, ας αφησουμε τους υπολοιοπυς να κρινουν απο το εξωφυλλο το βιβλιο..εμεις διαβαζουμε!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου