Προς το περιεχόμενο

τωρα πλακα μας κάνουν???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την άδειά σας, θα καταθέσω μία λίγο διαφορετική άποψη. Παρακαλώ αναλογιστείτε πως όλα όσα ξέρουμε για τον διάβολο, τα ξέρουμε από τη χριστιανική εκκλησιαστική παράδοση. Στον βουδισμό π.χ. δεν υπάρχει διάβολος με την έννοια που τον εννοούμε στον δυτικό κόσμο. Το ίδιο ισχύει για πολλές άλλες φιλοσοφικές και εκκλησιαστικές ή θρησκευτικές παραδόσεις.

 

το να ασπάζεται ένας ροκ μουσικός τα σύμβολα του διαβόλου (πεντάλφες, κέρατα, ουρές κλπ) σημαίνει λοιπόν ένα από τα εξής πράγματα:

 

α) Έχει αποδεχθεί ο ίδιος τον 'κατά χριστιανισμό' διάβολο, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχει προηγουμένως χάψει όλα όσα του έχουν πει για τον διάβολο οι παπάδες.

 

β) Ότι γνωρίζει πως δεν υπάρχει διάβολος, αλλά ελπίζει ότι εμείς δεν το γνωρίζουμε και ότι θα ψαρώσουμε μπροστά στη συμβολική του.

 

γ) Ότι είναι εντελώς ηλίθιος

 

δ) Ένας συνδυασμός από τα παραπάνω

 

Αν απ' την άλλη είναι απλά λάτρης του κακού (αν και αναρωτιέμαι σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν υιοθετεί τα σύμβολα της ναζιστικής γερμανίας), τότε δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι γουστάρω την περίπτωσή του. Ας πάει να κόψει το λαιμό του.

 

Έτσι, μην σπεύδετε να υπερασπίζεστε τον κάθε νεόκοπο ροκ 'σατανιστή'΄από τις βολές που του ρίχνει το εκκλησιαστικό καθεστώς. Πρόκειται για δύο όψεις του ίδιου νομίσματος και είναι φρόνιμο για όλους μας να μην το κουβαλάμε αυτό το νόμισμα ούτως ή άλλως.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη πλάκα ειναιμ οτι ΠΟΤΕ & ΠΟΥΘΕΝΑ οι Slipknot δεν εχουν δηλώσει σατανιστές!Ισα-ισα μια χαρα παιδιά ειναι (& ΤΡΟΜΕΡΟΙ μουσικοι) απλα φοράνε λιγο grotesque μασκες & κανουν μπολικη βαβούρα (κατι που ισχύει για παρα πολλα ροκ συγκροτήματα :lol: )

 

Βεβαια τι περιμένεις οταν στις ειδήσεις παρουσιάζουν το θεμα κατι τυποι (& τυπισσες) που ούτε τους PINK FLOYD δεν ξερουν όχι τους Slipknot :wink:

 

Βεβαια οι τυποι (ελληνες) που ανοιξαν το live το έπαιζαν σατανιστες ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι εγώ δεν μιλώ για τους Slipknot (whatever), αλλά γενικά. Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι ανέχτηκαν αυτούς για να ανοίξουν το live τους - όπως δεν θα ήταν τυχαίο να έχουν επιλέξει τον Καραφώτη, σωστά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα ουτε που θα το ηξερανμ,επιλογη της εταιρειας πρεπει να ητανε,σιγα μη κατσουν να ασχοληθουνε με το support... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς και δεν έγινε καμιά φασαρία για το Rockwave που θα παίξουν οι Sabbath;Λύσαμε όοοολα τα προβλήματα σαν χώρα και έμεινε η ροκ μουσική τώρα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι ανέχτηκαν αυτούς για να ανοίξουν το live τους

 

Φίλε Wow! ας σοβαρευτούμε λίγο... είναι δυνατόν να ξέρουν οι Slipknot ποια θα είναι τα support στην Μπανανία? Αυτό θα συνέβαινε μόνο εαν οι πρώτοι ήταν κ αυτοί Αμερικανοί και έρχονταν μαζί με τους slipknot σε όλη την περιοδία. Σιγά που θα ξέρανε τους πρώην septic flesh τα αμερικανάκια :wink: αλλά και να ξέρανε οτι το παίζουν σατανιστές δεν πιστεύω οτι θα τους χάλαγε. Μην ξεχνάμε οτι και οι Slipknot προσπαθήσανε να προωθήσουν ένα πιο "evil" στηλάκι. Εκεί οφείλεται μέρος της επιτυχίας τους. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας πειράζει αυτό το evil στοιχείο. Μήπως δεν είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό? Τι πρέπει να είναι η μουσική μας, όλη μες στην τρελή χαρά? Έτσι είναι ο κόσμος και η ζωή? Δε με ενδιαφέρει αν οι XYZ αυτοπυροβολούνται, βγαίνουν παρέα με τη γιαγιά τους ή κατεβαίνουν με τελεφερίκ στη σκήνη, αρκεί να μου λέει κάτι η μουσική τους. Πάντως οι slipknot με απογοήτευσαν. μετριοτατοι σε σχέση με αυτό που περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow! ας σοβαρευτούμε λίγο... είναι δυνατόν να ξέρουν οι Slipknot ποια θα είναι τα support στην Μπανανία? Αυτό θα συνέβαινε μόνο εαν οι πρώτοι ήταν κ αυτοί Αμερικανοί και έρχονταν μαζί με τους slipknot σε όλη την περιοδία. Σιγά που θα ξέρανε τους πρώην septic flesh τα αμερικανάκια :wink: αλλά και να ξέρανε οτι το παίζουν σατανιστές δεν πιστεύω οτι θα τους χάλαγε. Μην ξεχνάμε οτι και οι Slipknot προσπαθήσανε να προωθήσουν ένα πιο "evil" στηλάκι. Εκεί οφείλεται μέρος της επιτυχίας τους. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας πειράζει αυτό το evil στοιχείο. Μήπως δεν είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό? Τι πρέπει να είναι η μουσική μας' date=' όλη μες στην τρελή χαρά? Έτσι είναι ο κόσμος και η ζωή? Δε με ενδιαφέρει αν οι XYZ αυτοπυροβολούνται, βγαίνουν παρέα με τη γιαγιά τους ή κατεβαίνουν με τελεφερίκ στη σκήνη, αρκεί να μου λέει κάτι η μουσική τους. Πάντως οι slipknot με απογοήτευσαν. μετριοτατοι σε σχέση με αυτό που περίμενα.[/quote']

 

Αγαπητέ samoth θίγεις πολλά θέματα και θα προσπαθήσω να σου πω τη γνώμη μου για όλα. Μην παρεξηγήσεις ότι έκανα 'φύλο και φτερό' το post σου. Δεν είναι προσωπική επίθεση. :)

 

Φίλε Wow! ας σοβαρευτούμε λίγο...

Σοβαροί είμαστε βρε. Οι μόνοι που αναρωτιέμαι μήπως έχουν πρόβλημα σοβαρότητας είναι οι Slipknot (τι απαίσιο όνομα) και το support τους.

 

είναι δυνατόν να ξέρουν οι Slipknot ποια θα είναι τα support

Πρώτον σε διαβεβαιώνω ότι και δυνατόν είναι και επιβεβλημένο. Μόνο ελληνικές μπάντες στο γυμνάσιο δεν ξέρουν ποιο είναι το support τους. Εσύ αν έβγαινες να παίξεις σε μία συναυλία και εκ' των υστέρων διαπίστωνες ότι support είναι ο Ταμπάκης' date=' δεν θα πλάκωνες κάποιον στο ξύλο; Εκτός αν εννοείς ότι το εκτόπισμά τους στην εταιρεία τους δεν είναι τέτοιο που να τους δίνουν και λογαριασμό για αυτά τα θέματα. Αυτό είναι πιθανό βέβαια. Υπάρχει κάτι για το οποίο να τους δίνουν λογαριασμό;

 

στην Μπανανία

Σε παρακαλώ μη λες την Ελλάδα 'Μπανανία' σε αυτή τη συζήτηση. Αν είναι Μπανανία, τότε αυτοί που θέλουν να έρθουν να παίξουν και να πάρουν τα ωραία τους εισιτήρια, ας πάνε να παίξουν σε κάποια πιο πολιτισμένη χώρα, ή ας παίξουν χωρίς support. Από τη στιγμή που έρχονται και πληρώνονται δεν δικαιούνται να ασκούν αυτή τη κριτική. Δεν φτύνεις εκεί που τρως.

 

και να ξέρανε οτι το παίζουν σατανιστές δεν πιστεύω οτι θα τους χάλαγε

Ε' date=' γι' αυτό δεν τους δίνουν λογαριασμό από την εταιρεία τους, γιατί ξέρουν ότι είναι ανεκτικά τα παιδιά.

 

Μην ξεχνάμε οτι και οι Slipknot προσπαθήσανε να προωθήσουν ένα πιο "evil" στηλάκι

Χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι είναι απλά ένα στυλάκι. Προτιμώ το στυλάκι της Παπαρίζου.

 

Εκεί οφείλεται μέρος της επιτυχίας τους

Αυτό το κατάλαβα ακόμη και εγώ που είμαι μπουμπούνας.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας πειράζει αυτό το evil στοιχείο

Εμένα δεν με πειράζει. Όπως είπα και αλλού' date=' ας κόψουν το λαιμό τους.

 

Μήπως δεν είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό

Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες άνθρωπος.

 

Τι πρέπει να είναι η μουσική μας' date=' όλη μες στην τρελή χαρά[/quote']

Ο Keith Emerson είχε πει σε μία συνέντευξη ότι ειδικά όταν αισθάνεται μελαγχολικά, θέλει να γράψει κάτι που θα 'ανεβάσει' τους άλλους και τον ίδιο. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο να έχεις συναίσθηση μίας δυσάρεστης κατάστασης και στο να θέλεις να την μονιμοποιήσεις μέσα σου και να ποτίσεις και τους άλλους με δαύτην. Το πρώτο είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο. Το δεύτερο το λένε 'κατατονία' (= βαρειά μορφή σχιζοφρένειας).

 

Έτσι είναι ο κόσμος και η ζωή

Έλα ρε samoth προς θεού ρε μπαγάσα... Αφού το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι... Δηλαδή εσύ όταν βγαίνεις για μπυρίτσα με τους φίλους σου το μόνο που σκέφτεσαι είναι 'τι σκατά είναι ρε παιδί μου η κοινωνία´; Ευτυχώς οι φετιχιστές της κακής διάθεσης είναι μία μειοψηφία και καλό θα ήταν να μείνουν έτσι.

 

Δε με ενδιαφέρει αν οι XYZ αυτοπυροβολούνται

Μαζί σου. Ούτε μένα με ενδιαφέρει. Αρκεί να είμαι κάπου αλλού.

 

βγαίνουν παρέα με τη γιαγιά τους

Αυτό κάπου το είδες πρόσφατα (χιχιχι).

 

αρκεί να μου λέει κάτι η μουσική τους

Δηλαδή τι κάτι; Αν σου λέει 'samoth είσαι άχρηστος' date=' άμε κόψε το λαιμό σου με ένα γυαλί' τότε τους εγκρίνεις; Όχι βέβαια! Οπότε δεν θες 'κάτι' γενικά και αόριστα. Κάτι καλύτερο θες, όπως και εγώ άλλωστε.

 

Πάντως οι slipknot με απογοήτευσαν

Εδώ μπερδεύτηκα. Ο Superfunk λέει ότι είναι τρομεροί μουσικοί. Τι ισχύει τελικά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου