Προς το περιεχόμενο

Direct Note Access - Νεο Melodyne για πολυφωνικα οργανα!


musictech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη καταννοώ την παθολογική σου αγάπη για το Eventide ;D ;D ;D ;D ;D....

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια..  :D :D

 

Νικόδημε, ίσως να μην έχω καταλάβει εγώ καλά. Αν υποθέσουμε ότι κάποιος δεν τραγουδάει πάνω στην τονικότητα που πρέπει και ξεφεύγει λίγο έως πολύ, τότε προφανώς δίνεται η δυνατότητα να το διορθώσουμε με το Melodyne, αφού έχουμε το audio υλικό. Δεκτόν.

 

Το ίδιο γίνεται με τους diatonic pitch-shifters στο Eventide. Δηλαδή, αν η κλίμακα π.χ. είναι Ντο ελάσσονα και ο τραγουδιστής πρέπει να τραγουδήσει Μι ύφεση (τρίτη) και αντί για Μι ύφεση ξεφύγει στην Μι, τότε το Eventide δεν θα τον αφήσει καν να πάει στην Μι! Δεν ξέρω αν δοθέντος του υλικού, (δηλαδή να είναι ήδη ηχογραφημένο) αν μπορεί να γίνει - φαντάζομαι ότι γίνεται αλλά σίγουρα συμφωνώ με την υπεροχή του visual περιβάλλοντος στο Melodyne.

 

Επιφυλάσσομαι ολίγον τι, γιατί μπορεί να το έχω καταλάβει λάθος..  :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

 

Επιφυλάσσομαι ολίγον τι, γιατί μπορεί να το έχω καταλάβει λάθος..  :-X

 

 

Απλά νομίζω πως δεν το έχεις περιεργαστεί αρκετά ;D ;D...

Ο τρόπος που το melodyne προσεγγίζει το θέμα pitch correction είναι αρκετά διαφορετικός και σίγουρα πολυποίκιλος....έχωντας ουσιαστικά την συχνοτική κίνηση, πχ της φωνής, σε κυματομορφή με κάθετο άξονα την συχνότητα και οριζόντιο τον χρόνο σου δίνεται η δυνατότητα να επέμβεις όπως αντίστοιχα θα έκανες σε μια οποιαδήποτε audio κυματομορφή για το amplitude (αλλά με σαφέστατα πιο sofisticated εργαλεία από το "μολυβάκι" το ψαλίδι και το συν, πλην κάποια ....να αλλάξεις  για παράδειγμα μόνο το εύρος μιας μικρο-τονικής διακύμανσης και όχι το συνολικό pitch, να αλλάξεις το τονικό transition ανάμεσα σε συλλαβές ή και φθόγγους και όχι το ίδιο το pitch και χιλιάδες άλλα παραδείγματα...πάντα η αρχή είναι το pitch shifting  αλλά η προσέγγιση και οι αλγόριθμοι είναι μοναδικά....

 

Προσωπικά δεν θεωρώ την τεχνολογία του melodyne πρωτοποριακή....αλλά η σχεδίαση των αλγόριθμων η υλοποίηση και η γενική ιδέα είναι τουλάχιστον καινοτόμος....και ανοίγουν ένα νέο κεφάλαιο αν θέλεις στην έννοια του pitch shifting και της τονικής επεξεργασίας ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα και του πέταξα ένα ολόκληρο κομμάτι , με Pads, drums, effects . Το πρόγραμμα απλά φυσάει... εννοείται έχει τα προβλήματάκια του , ειδικά με amp και Pitch modulation , ειδικά στο amp το βλέπει όταν το lfο περνάει απο μηδενική τιμή ώς note off.

 

Αυτό όμως που το κάνει ξεχωριστό ώς πρόγραμμα είναι η στρατεία εργαλείων που διορθώνουν άμεσα και εύκολα τα μικροπροβλήματα.

 

Σίγουρα μπορεί να πάρει ένα οποιοδήποτε μουσικό κομμάτι και να το μετατρέψει σε κάτι εντελώς καινούργιο. Είναι εύκολο στο χειρισμό του , χωρίς να μπερδεύει με άχρηστες τεχνικές πληροφορίες. Με χαρά μου να το σκαλίσω παραπάνω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon θες να πεις οτι σε ενα κομματι ξεχωριζει και τα επιμερους....οργανα????γιατι αν ναι.....θα ανατριχιασω!! ;) ;) ;)...νομιζα οτι ξεχωριζει τισ νοτες σε πολυφωνικα οργανα αλλα...για 1 οργανο..!!! ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon θες να πεις οτι σε ενα κομματι ξεχωριζει και τα επιμερους....οργανα????γιατι αν ναι.....θα ανατριχιασω!! ;) ;) ;)...νομιζα οτι ξεχωριζει τισ νοτες σε πολυφωνικα οργανα αλλα...για 1 οργανο..!!! ::) ::) ::)

 

Ναι αυτό θέλω να πώ... βέβαια στα όρια της λογικής.

 

Εννοείται ότι όσο λιγότερη δύσκολη πρόκληση του βάζεις τόσο καλύτερα τα αποτέλσματα . Το μέγιστο το πετυχαίνεις με μονοφωνικό όργανο , το αμέσως λιγότερο καλό με πολυφωνικό όργανο, το αμέσως λιγότερο καλό με όρχήστρα ενός οργάνου , το αμέσως λιγότερο καλό με ορχήστρα πολλαπλών οργάνων, και το αμέσω λίγοτερο καλό με ολοκληρωμένο κομμάτι. κτλ κτλ

 

Το θετικό στην όλη υπόθεση είναι ότι υπάρχουν τα εργαλεία να βοηθήσουν όπου η μηχανή αναγνώρισης δεν μπορεί και άρα ότι δεν μπορεί να κάνει το πρόγραμμα απο μόνο του μπορείς να κάνεις εσύ χειροκίνητα . Αυτό το σημείο μπορώ να πω ότι με κέρδισε.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά. Απ'ότι είδα στο site τους, θα το βγάλουν τώρα κάπου μέσα στο φθινόπωρο ως αναβάθμιση του melodyne plugin .

The first Melodyne product with Direct Note Access will be Version 2 of Melodyne plugin which will come onto the market in the Fall 2008.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά. Απ'ότι είδα στο site τους, θα το βγάλουν τώρα κάπου μέσα στο φθινόπωρο ως αναβάθμιση του melodyne plugin .

The first Melodyne product with Direct Note Access will be Version 2 of Melodyne plugin which will come onto the market in the Fall 2008.

 

Εγώ πάντως μπορώ να βεβαιώσω ότι έχω την έκδοση 3.1.2.0 στον σκληρό μου. Καθώς και επίσης ένα VST bridge που στέλνει ήχο στο melodyne για επεξεργασία. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά με Melodyne plugin έκδοση, ίσως αυτή να κάνει οn line επεξεργασία , δεν το έχω ψάξει και δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

 

Εγώ λογικά έχω αυτήν την έκδοση στον σκληρό μου.

 

http://www.thomann.de/gr/celemony_melodyne_cre8.htm

 

Mε μια βιαστική μάτια φαίνεται να είναι διαθέσιμη και η Plugin έκδοση 3

 

http://pro-audio.musiciansfriend.com/product/Celemony-Melodyne-Studio-3-Plugin-Upgrade?sku=701554

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξεκαθαρίσω ότι αν του πετάξετε κάτι πολύπλοκο όπως ολόκληρο κομμάτι θα σας απογοητεύσει τρελά. Απλούστατα μπορεί να ξεχωρίσει οργάνα , μπορεί να ξεχωρίζει μελωδίες ακόμα και ρυθμούς αλλά σε καμία περίπτωση το αποτέλεσμα δεν μοιάζει ούτε κατά διάνοια με MIDI . Eννώνει μελωδίες και ρυθμούς μαζί, μπερδεύει effects με pads κτλ κτλ. Μην νομίζετε ότι εκ μαγείας θα σας βγάλει κανονικά παρτιτούρα αν του ρίξετε ολόκληρο κομμάτι. Για αυτό μίλησα για μέτρο λογικής. Βασικά ούτε συγχορδίες δεν μπορεί να ξεχωρίσει σε αυτήν την περίπτωση. Άρα είναι καλό να υπάρχει ένας συγκρατημένος ενθουσιασμός.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μπορώ να βεβαιώσω ότι έχω την έκδοση 3.1.2.0 στον σκληρό μου. Καθώς και επίσης ένα VST bridge που στέλνει ήχο στο melodyne για επεξεργασία. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά με Melodyne plugin έκδοση, ίσως αυτή να κάνει οn line επεξεργασία , δεν το έχω ψάξει και δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

 

Εγώ λογικά έχω αυτήν την έκδοση στον σκληρό μου.

 

http://www.thomann.de/gr/celemony_melodyne_cre8.htm

 

Mε μια βιαστική μάτια φαίνεται να είναι διαθέσιμη και η Plugin έκδοση 3

 

http://pro-audio.musiciansfriend.com/product/Celemony-Melodyne-Studio-3-Plugin-Upgrade?sku=701554

 

Βρε Κιλον μα αυτο που λες εσύ ειναι το κλασσικό melodyne. Το θέμα ολόκληρο έχει γίνει για ενα καινούριο melodyne που αναμένεται και λέγεται direct note access αν εχω καταλάβει σωστά...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου