Προς το περιεχόμενο

Nuendo + Samplerate


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Λοιπον εχω το εξης προβλημα.

Ολα μου τα project τα γράφω με 24bit σε 96hz. Ξαφνικά σήμερα οταν πήγα να ανοιξω ενα project το nuendo μου εβγαλε αυτο το μυνημα:"Samplerate could not be set. This may be due to the sampleclock being set to external sync."  οταν παταω το οκ κανει load το project κανονικα αλλα το εχει σε 24bit 44100hz οταν παταω το play για να ακουσο ακουγετε σαν να σερνετε ολο το project. δοκιμασα να αλαξω το sample rate απο το project setup αλλα πλεων δεν μου εχει το 96hz μονο 44100. τι να φταιει?

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάρτα ήχου / λειτουργικό σύστημα / έκδοση Nuendo / πόσες κάρτες ήχου έχει πάνω του το μηχάνημα (έχεις ενεργή την ενσωματωμένη;)

 

Πες μας τα παραπάνω στοιχεία.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα ήχου / λειτουργικό σύστημα / έκδοση Nuendo / πόσες κάρτες ήχου έχει πάνω του το μηχάνημα (έχεις ενεργή την ενσωματωμένη;)

 

Πες μας τα παραπάνω στοιχεία.

 

καρτα ήχου: m-audio projectmix i/o

 

λειτουργικό σύστημα: Windows xp sp3, pentium 4 CPU 2.67GHz. 2.00GB RAM

 

δεν εχω ενεργη την ενσωματωμένη μονο την m-audio

 

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ελέγξεις στο panel την m-audio μήπως το sample rate είναι κλειδωμένο.

στο πανελ ειναι sample rate 44100 δεν μου εχει αλλη επιλογη.

asio buffer size 256 εχει και αλλες επιλογες.

το sync source ειναι locked και ειναι επιλεγμενο το internal-digital inputs muted δεν μπορω να βαλω αλλη επιλογη

 

πως το ξεκλειδωνω?

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία,καταρχήν πρέπει να κλείσεις 

οτιδήποτε ανοικτό,τύπου media player,η cubase.Κατά δεύτερον το πράσινο κουμπάκι πατιέται?το rate μετά το κλείσιμο προγραμμάτων ανεβαίνει?Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος καλύτερα..Δες αυτά ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπάφερ είναι μια χαρά για την cpu που διαθέτεις,βέβαια αν έχεις υψηλά ποσοστά στην cpu λόγο 96bit το ρυθμίζεις στα 384 και βλέπεις και σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία,καταρχήν πρέπει να κλείσεις 

οτιδήποτε ανοικτό,τύπου media player,η cubase.Κατά δεύτερον το πράσινο κουμπάκι πατιέται?το rate μετά το κλείσιμο προγραμμάτων ανεβαίνει?Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος καλύτερα..Δες αυτά ωστόσο.

 

ειχα το winamp και δεν μπορουσα να αλαξω ρυθμισης τωρα που το εκλησα μπορω να αλαξω και sample rate kai sync source.

το πρασιννο κουμπακι δεν πατιέται απλος οτι επιλογη κανεις στο sync source σου λεει αν ειναι locked or unlocked. οι 2 πρωτες επιλογες ειναι κλειδομενες και οι αλλες 2 ειναι unlocked. τι να διαλεξω?

 

το rate μετά το κλείσιμο προγραμμάτων δεν ανεβαίνει μενει στο 44100 απλος μετα το κλεισιμο προγραμματων μπορεις να το αλαξεις manual

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου