Προς το περιεχόμενο

Υλη & διδασκαλια ηλεκτρικης κιθαρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ που πρεπει να μαθει καποιος/καποια που ξεκιναει,ειναι ο ΡΥΘΜΟΣ.Απο εκει και περα,ολα σιγα σιγα ερχονται

 

ετσι!!! (+10000000)

 

απλα δεν ανεφερα τα αυτονοητα 8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνώμη μου μπορεις να κάνεις τα εξής πράγματα:

 

1)Ξεκινάς με αναφορές στα μέρη του οργάνου και στον βασικό εξοπλισμό δίνοντας μια ιδέα για το αντικείμενο που θα ασχοληθούν τα παιδιά χωρίς φυσικά να μπείς σε εξαιρετικές λεπτομέριες (για την ποιοτητα των ξύλων π.χ ή για send-return..)

 

2)Παικτικά οφείλεις να αρχίσεις με το δεξί χέρι όπου θα τους τονίσεις την σημασία της σωστής θέσης όπως αυτή είναι καταγεγραμμένη στα περισσότερα βιβλία,τόσο για την θέση της πένας όσο και του χεριού.(Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις σε αυτό αλλά δεν είναι το θέμα να παίξουν σαν το van halen ή τον steve morse που κρατάνε την πένα με εντελώς δικό τους τρόπο)

 

3)Ρυθμικές αξίες με πένα μόνο με δεξί χέρι προσπαθώντας να κρατάνε τον ρυθμό όταν αλλάζουν αυτές.Δηλ ολόκληρα-μισά-τέταρτα-όγδοα-τρίηχα-δέκαταέκτα σε πολύ αργό τέμπο φυσικά.Κάνε συνδιασμούς ανοιχτών χορδών πάντα με alternate picking.Επέμεινε στα upstroke όπου θα έχουν και τις περισσότερες δυσκολίες.

 

4)Σωστή τοποθέτηση αριστερού χεριού.Θυμίσου σαν κλασσικός που είσαι πως δεν είναι αναγκαίο τα δάχτυλά τους να είναι όσο κάθετα τα βάζουμε στην κλασσική και ότι θα χρειαστεί να mutάρουν στην συνέχεια και με το αριστερό.

 

5)Φυσικές νότες στην πρώτη θέση ξεκινώντας από την 1η χορδή και ανεβαίνοντας,φτιάχνοντας ασκήσεις με τις ρυθμικές ασκήσεις που τους είχες φτιάξει και για τις ανοιχτές χορδές.

 

6)Λόγω της μικρότερης διάστασης της ταστιέρας μπορείς να βάλεις και κάποιες χρωματικές ακήσεις που είναι εύκολο να τις θυμούνται και έτσι να παίξουν σε όλο το μήκος της. (ταστιέρας).Στην αρχή 4 φορές την κάθε νότα,μετά 3...2 και καθώς εξασκούνται αργά μία-μία νότα πάντα alternate.

 

7)Στην συνέχεια περνάς σε βασικές τεχνικές όπως muting με το δεξί χέρι.(πάλι ασκήσεις με διάφορες αξίες και τους βάζεις και συνεχόμενα downstrokes.)

 

8)Powerchords.Εδω θα αναγκαστείς να πεις και κάποια θεωρητικά ίσως σε συνεννόηση με τον θεωρητικό τους.Φυσικές νότες πάνω στην 6η και την 5η χορδή μέχρι το 12ο τάστο.Φτιάξε διάφορες σειρές από P/Chords όπου θα σου δωθεί η δυνατότητα να τους δείξεις και γνωστά riff που θα λατρέψουν.

 

9)Μιας και θα χουν εξασκηθει και στην πένα (δεξί χέρι) και στις χρωματικές (αριστερό χέρι) μπορείς να μπείς στο κεφάλαιο πεντατονικές.1η θέση A minor.

 

10)Αφού μάθουν καλά την θέση με διάφορους συνδιασμούς νοτών και αξιών,μπορείς με βάση την πεντατονική να τους μαθαίνεις τις βασικές τεχνικές - slide από την μία νότα στην άλλη,vibrato σε κάθε νότα,hammer-on,λίγο αργότερα pull-off που είναι και το δυσκολότερο να κάνουν σωστά και τέλος bends.

 

11)Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να κάνεις ένα ψάξιμο στα βιβλία του guthrie govan του troy stetina για licks που θα τους βοηθήσουν να παίξουν πιό "πρακτικά" σημεία και βέβαια σε κομμάτια που θα πρέπει να κατηγοριοποιήσεις από πλευράς δυσκολίας αλλά και από πλευράς στυλ.Δηλ σίγουρα το breaking the law είναι ευκολότερο από το europa και θα το δώσεις σε κάποιον πιο προχωρημένο μαθητή.(του santana εννοώ).

 

12)Μαζί με τα κομμάτια μπορείς να εισάγεις πιο προχωρημένες τεχνικές όπως trills,tapping,chicken-picking,sweep αλλά αυτό εξαρτάται από το επίπεδο και την διάθεση του καθένα.

 

13)Για μετρονόμο δεν ανέφερα κάτι αλλά ξέρω οτι το ξέρεις..

 

Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία και ελληνικά και ξένα που μπορείς να συμβουλευτείς.Ο λόγος που σου ανέφερα τα συγκεκριμένα είναι γιατί πιστεύω πως είναι πολύ ολοκληρωμένα από όλες τις απόψεις.Σαφέστατα η σειρά berklee είναι σπουδαία αλλά έχω την αίσθηση οτι είναι βαριά για τα περισσότερα παιδιά.Θέλει πιο συγκεκριμένους και κυρίως υποψιασμένους μαθητές για να λειτουργήσει χωρίς να βαρεθούν,δυστυχώς.Τέλος δεν ανέφερα τίποτα για συγχορδίες και strumming.Μεταξυ 10-11 πιστεύω είναι καλό να τους δείξεις τις φόρμες με τονική στην 6η και 5η χορδή (major-minor),μετά στην 4η και ολοκληρώνοντας με τα μεγαλύτερα chords 7th,9th,sus κ.ο.κ.

 

Καλή αρχή και μην αγχώνεσαι,είσαι καλός δάσκαλος και κυρίως νοιάζεσαι γι αυτούς και αυτό θα το εκτιμήσουν.

Ελπίζω να βοήθησα!!

 

;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουπς! μηπως εχεις κανα λινκ , και που μπορω να τα βρω?

 

Στη Θεσσαλονίκη τα περισσότερα τα έχει ο Μαυρομουστάκης, και Αθήνα φαντάζομαι δε θα χεις πρόβλημα αν πας σε μεγάλα μουσικά βιβλιοπωλεία η μαγαζιά μουσικών οργάνων που έχουν και βιβλία. Πάρε και δύο link:

 

http://www.musicdispatch.com/search_items.jsp?keywords=musician+insti&catcode=00&type=product/

 

http://www.activemusician.com/store/series/miprs.asp?rs=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βιβλία ηλεκτρικής είναι όλα της σειράς του Musicians Institute. Ξεκίνα με τα music reading for guitar, rhythm guitar - the complete guide, guitar soloing. Τα δυο πρωτα τα συστήνω ανεπιφύλακτα, και το reading είναι πολύ καλό και πιο σύγχρονο από τα βιβλία reading του berklee (τα οποία όμως έχουν μερικά πολύ ωραία etude και κομμάτια γενικά).

 

ισως τα πιο καλα βιβλια που εχω δει!

μαθαινεις τα παντα σε σωστη σειρα με ευχαριστο τροπο χωρις να σε κουραζει!

 

Το ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ που πρεπει να μαθει καποιος/καποια που ξεκιναει,ειναι ο ΡΥΘΜΟΣ.Απο εκει και περα,ολα σιγα σιγα ερχονται

 

πολυ σωστα!

για αυτο προτεινω το βιβλιο του Dante Agostini "solfege rythmique cahier N 1"

ενα θελεις περισσοτερη αναλυση για το πως διδασκω αυτο το βιβλιο κανονιζουμε στο Msn  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις σας.

 

αγαπητε gmoll ,

 

αυτο ακριβως το πλανο τηρω απο περισυ που εκανα στα παιδια παλι ηλεκτρικη κιθαρα ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ μετα απο μεγαλη επιθυμια τους. το τηρω ευλαβικα μεχρι και το Νο 10 που μου περιγραφεις και εννοειται με μετρονομο. απο κει και περα , τα ιδια θα κανω και φετος στην 1η-2α γυμνασιου. εξαλλου κιθαρα κανουν 1 φορα την εβδομαδα οποτε δεν προλαβαινουν και πολλα πραγματα.

 

ο "κυριως" προβληματισμος μου (οπως συνηδειτοποιω τωρα) , ειναι τι γινεται απο κει και περα. αυτα που μου λειπουν βασικα, ειναι ασκησεις πανω σε bends , απλο tapping και εισαγωγη στους "τροπους" (modes).

και -επειδη εχω το "γνωθι σ αυτον"- πρεπει να παραδεχτω οτι ξερω μεσα μου πως χρησιμοποιουνται τα modes για παραδειγμα , αλλα με εμπειρικο τροπο λογω των θεωρητικων μου γνωσεων και του "αυτιου" που διαθετω.

πως ομως θα μεταδωσω χειροπιαστα, μεθοδικα και υπευθυνα στα παιδια , αυτα που ξερω εγω εμπειρικα??

 

καποιο βιβλιο- λινκ η κατι αλλο που να εξηγει modes , συνδεσεις συγχορδιων και χρηση τους αναλογα την κλιμακα του καθε κομματιου... κατι τετοιο ψαχνω. για τα πρωτα 10 θεματα που περιγραφεις στην κατατοπιστικοτατη απαντηση σου , εχω υλικο οπως βλεπω.

 

αγαπητε bluezlick

μολις γυρισω το βραδακι θα τα πουμε διοτι παω για μαθημα.

 

καλο απογευμα σε ολους

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο πολυ σημαντικο.

 

 

Καποιος που μαθαινει να παιζει ,θα ηταν επισης ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ να παιζει και ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ(οχι κλασσικη).Με την ακουστικη,περα απο το αμεσο touch που υπαρχει μεταξυ παικτη και οργανου,το παιξιμο "καθαριζει" μιας και με την αμεσοτητα που υπαρχει,σιγα σιγα θα μαθει να μην κανει τοσα λαθη.Επισης,καλο θα ειναι οι αρχαριοι να μη παιζουν ηλεκτρικη με τονους απο distortion γιατι ετσι τα λαθη κρυβονται.

 

  Καλυτερα σε τελειως καθαρο καναλι(γιαυτο αλλωστε οσοι μετακομιζουν στη γλυκητητα της λαμπας,παθαινουν σοκ οταν καταλαβαινουν οτι αυτα που παιζανε σε καρα-βρωμιαρηδες τρανζιστορατους ενισχυτητες,ακουγονται ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα σε λαμπα ;D ;D)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο βιβλιο- λινκ η κατι αλλο που να εξηγει modes , συνδεσεις συγχορδιων και χρηση τους αναλογα την κλιμακα του καθε κομματιου... κατι τετοιο ψαχνω. για τα πρωτα 10 θεματα που περιγραφεις στην κατατοπιστικοτατη απαντηση σου , εχω υλικο οπως βλεπω.

 

Φίλε spimav καταρχάς οι απαντήσεις μέχρι τώρα μάλλον σε βοήθησαν να διαμορφώσεις μια γενική άποψη. Θα ήθελα να συμπληρώσω μόνο τα εξής:

 

1) Για τα modes που ρώτησες, υπάρχουν άπειρα στην κυριολεξία links όπου μπορείς να βρεις πληροφορίες. Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα video μαθηματάκια, απ'αυτό το site:

 

http://www.daveweiner.com/rotw/index.html

 

Παρεμπιπτόντως, ο Dave είναι από τους session μουσικούς του Vai. Ψάξε για μια σειρά από video όπου εξηγεί τα modes πολύ αναλυτικά και στο στυλ που -πολύ πιθανόν- να ακολουθήσεις και με τους μαθητές σου. Ωστόσο πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι χρησιμοποιεί κάποια (μάλλον βασικά θα έλεγα) στοιχεία Αρμονίας, τα οποία απ'όσο ξέρω δεν διδάσκονται τα παιδιά στο μουσικό Γυμνάσιο (από το Λύκειο αρχίζουν αν θυμάμαι καλά).

 

Επίσης, καθαρά από περιέργεια, στην διδασκαλία της κλασσικής κιθάρας, δεν υπάρχει ύλη για τους τρόπους? Ρωτάω γιατί δεν έχω σπουδές κλ. κιθάρας και δεν γνωρίζω, θα περίμενα ότι κάτι θα υπήρχε.  ???

 

2) Κάτι που έχω δοκιμάσει προσωπικά και έχω διαπιστώσει ότι δουλεύει, είναι το εξής: το παιδί, θέλει να μάθει να παίζει τραγούδια. Ειδικά όταν παίζει ηλεκτρική κιθάρα, και είναι 12 χρονών  ;D. Με το να του γεμίσεις το κεφάλι με τεχνικές πληροφορίες, όσο χρήσιμες και αν είναι (που προφανώς, είναι) διατρέχεις τον κίνδυνο να βαρεθεί και να χάσει το ενδιαφέρον του. Ή, το λιγώτερο, να μην έχει την ίδια όρεξη να έρθει στο μάθημα και να προσπαθεί μόνος του να μαθαίνει αυτά "που του αρέσουν".

 

Να τι προτείνω λοιπόν: για κάθε τεχνική που θέλεις να διδάξεις, βρες ένα ριφφ, μια εισαγωγή, ένα κομματάκι από σόλο, που να το περιέχει. Μόλις λοιπόν λυθούν λίγο τα χέρια τους, δίδαξέ τους αυτό το μουσικό κομμάτι. Χωρίς να το καταλαβαίνουν, θα μαθαίνουν τις τεχνικές και παράλληλα θα έχουν την ικανοποίηση ότι παίζουν μουσική και όχι ασκήσεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου