Προς το περιεχόμενο

Σοσιαλιστικός ρεαλισμός revisited


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

¶λλες εποχές???Για ρώτα τον Ανδρουλάκη τι έπαθε πριν 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά... :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θέλουμε να "κρίνουμε" μια δημιουργία τέχνης χρειαζόμαστε κάποιες προυποθέσεις.

Αν δεν τις πληρούμε καλό θα ήταν να είμαστε λίγο ταπεινοί!!!! :roll:

Χωρίς παρεξήγηση...τι εννοώ;;;

Βλέποντας ένα πίνακα ας πούμε, πρέπει κάποιος να αδειάζει (όσο είναι δυνατόν) από τις προσωπικές του αντιλήψεις περι θρησκείας, τρόπου ζωής,

σκέψης, καλού-κακού κ.λ.π και γενικά ό,τι από τον χαρακτήρα του - προσωπικότητά του τον οδηγεί σε προκαταλήψεις.

Βλέποντας λοιπόν αυτόν τον πίνακα ένας Χριστιανός π.χ πρέπει "στιγμιαία"

να συγκεντρωθεί σε αυτό που βρίσκεται μπροστά του. Τι έχει να του πει;

Δεν μπορούμε να κρίνουμε τα έργα κάποιων αρνητικά απλά και μόνο επειδή τα δικά μας γούστα-άποψεις διαφέρουν.

Συναντώ πολλές φορές φίλους που αγοράζουν πίνακες για καθαρά διακοσμητικούς λόγους και μιλούν με τα καλύτερα λόγια για το γούστο τους, ενώ στη πραγματικότητα έχουν ψωνίσει κάτι που πιθανόν να ταιριάζει με τις κουρτίνες στο σπίτι τους! :lol:

Τέλος, μια σχετική γνώση του μέσου που ο δημιουργός χρησιμοποίησε στο έργο του καθώς και η τεχνική είναι επιθυμητες αν όχι απαραίτητες.

Η εξάσκηση και η σπουδή της κριτικής είναι μια μακροχρόνια διαδικασία.

Δικηγόροι, επιστήμονες, παπάδες κ.λ.π θα έπρεπε να ασχολούνται με τις δικές τους κακοτεχνίες!

Ουφφφ!! :) :)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγώ ποτέ σε πραγματικά μεγάλο κοινό, θα προσβάλω στο τέλος με αυτά κάθε χρηστό ήθος και κάθε θρησκευτική και πολιτιστική συνείδηση , ευτελίζοντας την ανθρωπινη φύση και αξιοπρέπεια μου μπροστά στα πλήκρα που θα έχω και σε ότι μείνει απο αυτά στο τέλος , όχι για να τεαβήζω την προσοχή , αλλά επειδή έτσι θα νοιώθω.

 

Θα ήθελα να ξέρω πάντως αν αυτός ο τύπος όντως το νοιώθει και προσπάθησε να εκφράσει κάτι, ή τό έκανε για δημοσιότητα,

 

Αν είναι το πρώτο, για εμένα είναι πραγματική τέχνη και δεν πρέπει ούτε να λογοκρίνεται ούτε να τιμωρείται. Το αν είναι καλό εργο και αν είπε κάτι αυτό θα το αποφασίσει το κοινό, πως θα αποφασίσουμε για κάτι τέτοιο αν καποιοι μας το φιλτράρουν αποφαζίζοντας πρώτοι για το "κοινό καλό" και " την δημόσια αιδώ" . Εγώ κι εσύθα αποφασίσουμε.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ότι είναι μέσα σε ένα κλειστό χώρο και κρεμασμένο πάνω σε τοίχους να το ονομάσουμε τέχνη; Ο επίμαχος πίνακας δεν "ήταν" τέχνη. Χρειαζόταν τα χαρακτηριστικά-συστατικά ενός "νοήματος" (δηλ. ενός συνόλου συνειρμών) τα οποία και απέκτησε με την "έκθεση" και ταυτόχρονα την αντίδραση των "άλλων" και έτσι μεταμορφώθηκε από "κάμπια" σε μια άχρωμη πεταλούδα ...την οποία βάφει ο καθένας όπως θέλει.

Δεν ξέρω, αλλά όποια έκθεση τέχνης ονομάζεται μοντέρνα μου φαίνεται ύποπτη για μια ακόμη χαρωπή εξιδανίκευση του κιτς.

Για ποιόν λόγο να ταχθώ και να υπερασπιστώ κάποιον ο οποίος διώκεται για κάτι που το ίδιο το σύστημα δημιούργησε και τώρα επιχειρεί να ελέγξει;

Το κιτς είναι δημιούργημα της βιομηχανικής-καπιταλιστικής σεζόν και ελπίζω να καούν μαζί της και οι ελεύθεροι "μοντέρνοι" καλλιτέχνες και προαγωγοί της.

 

Υγ.1 Αγαπητά npap, πιστεύω ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο διμέτωπο κέρμα αλλά με μια μπάλα, η οποία δεν ξέρουμε σε ποιο σημείο θα πέσει και ούτε πόσες φορές θα αναπηδήσει. Όσο το εκάστοτε καθεστώς παίρνει μη σοσιαλιστικές μορφές τότε η μπάλα γίνεται πολύγωνη και ...άντε, ίσως σε κάποια απολυταρχικά καθεστώτα να γίνεται ακόμη και κέρμα, ή είσαι με "εμάς" ή με τους "άλλους". :lol:

 

Υγ.2 Terumi μάλλον απαντάς ο ίδιος στο ερώτημά σου. Από εδώ και στο εξής, οποιαδήποτε μουσική και αν φτιάχνεις, αν δεν διώκεται ποινικά ή δεν προσβάλει σημαντική μερίδα ατόμων να σε βάζει σε σκέψεις και να την υποπτεύεσαι ως πνευματικό δημιούργημα κάποιου άλλου, περισσότερου common sense εαυτού. 8)

 

Υγ.3 Ρε Bullfrog, αν ένας χριστιανός εκκενωθεί από την πραγματικότητα του, ίσως και να μην του γίνει καν αντιληπτός ο πίνακας! Θα τον προσπεράσει αδιάφορα και με ένα μπλαζέ υφάκι γιατί θα του προκαλεί μεγάλη βαρεμάρα η όλη μοντέρνα έκθεση. :lol:

 

Υγ.4 Μιάς και τη θυμήθηκα ας τη ρίξω εκείνη την εμψυχωτική ατάκα της Κ. Δημουλά

"Επικίνδυνη χαώδης νηνεμία επικρατεί.

Ας εκκενωθούμε”

 

Υγ.5 Πάντως, αν θυμάμαι καλά, ο εν λόγο πίνακας βρισκόταν σε ξεχωριστό δωμάτιο. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
...άντε' date=' ίσως σε κάποια απολυταρχικά καθεστώτα να γίνεται ακόμη και κέρμα, ή είσαι με "εμάς" ή με τους "άλλους". :lol:

[/quote']

 

Η μιλάμε διαφορετικά ελληνικά, ή διάβασες βιαστικά το post μου..ελπίζω το δεύτερο..

 

ΥΓ.Όχι τίποτ' άλλο, αλλά άποψή μου τώρα στα γεράματα να εκληφθεί ως φασιστική, αποδυναμώνει την δικαίωση του ξύλου που έφαγα κάποτε υπερασπιζόμενος τα @@ του Ρήγα..και πόναγε το άτιμο..

 

ΥΓ.Μπορεί να μαι αδέξιος' date=' άτυχος, ανίκανος ή ότι άλλο υποτιμητικό, αλλά πολλά χρόνια τώρα πετώντας διάφορα "νομίσματα" στον αέρα, ποτέ κανένα δεν μου κατσε στη μέση.. Πάντα αναγκαζόμουν να κάνω τον κόπο να το "γυρίσω" για να δώ και την άλλη πλευρά.. :cry:[/quote']

 

ΥΓ 2. Τώρα πως το κάνοντας τον "κόπο" να το "γυρίζω" για να δω και την άλλη πλευρά, σου φάνηκε χαρακτηριστικό ή συμπεριφορά που θα χρησιμοποιούσε απολυταρχικό καθεστώς, μόνο εσύ φαντάζομαι εδώ μέσα (και ελπίζω ταυτόχρονα) το κατάλαβες..

ΥΓ 3. Το κόβω εδώ γιατί ο γιατρός μου απαγορεύει περαιτέρω σύγχυση..

(αυτό δεν είναι ευφυολόγημα, αλήθεια είναι την πουτάνα μου..)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και τέχνη αυτός ο πίνακας.

 

Ακόμα κι αν λάβουμε υπόψη κάποιες βασικές αρχές, πχ:

η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που θίγεις την ελευθερία του άλλου, αυτός ο πίνακας... τι να πω.

 

Δυο ακόμη πράγματα με ενοχλούν ιδιαίτερα, η κρατικοδίαιτη "τέχνη" και τα ψυχολογικά προβλήματα του κακοτέχνη.

Και ο συγκεκριμένος πίνακας δεν μπορεί να συγκριθεί με το κόμικ. Το είχα ξεφυλλίσει σε βιβλιοπωλείο και δε μου προκάλεσε αυτή την απίστευτη αηδία που προκαλεί ο πίνακας.

 

Σε κάθε εποχή, η τέχνη έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της, αλλά πάντα υπάρχει το ωραίο και τέτοιο πίνακα ούτε σε "κόκκινο" σπίτι δε θα τον έβρισκαν ωραίο.

 

Αλλά ο τότε υπουργός πολιτισμού ή κάποιοι άλλοι τάχα κουλτουριάρηδες, ίσως θεωρούν τέχνη ό,τι δεν μπορούν να καταλάβουν ή ό,τι προκαλεί. Όπως είπε κι η μαϊμού στο ανέκδοτο, γούστα είναι αυτά και μετά έφαγε το σαπούνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xm... φίλε npap έριξα μια ματιά στο post μου και δεν βρήκα κάτι που να προσβάλει κάποια άποψή σου ως φασιστική. 8O

Απλά ανέφερα ότι μονάχα σε απολυταρχικά καθεστώτα έχουμε ακραίες διπολικές συμπεριφορές. Όταν το σύστημα τείνει σε περισσότερο δημοκρατικές φόρμες τότε οι συμπεριφορές γίνονται περισσότερες και υπάρχει ποικιλία απόψεων.

 

Υγ.1 Θα ξαναδιαβάσω το post μου καθώς και το δικό σου με προσοχή αλλά θα επιθυμούσα να κάνεις και εσύ το ίδιο.

Υγ.2 Πάντα φιλικά, έτσι! Σίγουρα δεν είχα καμία πρόθεση να σε θίξω και για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακόμη πώς αντιλήφθηκες κάτι τέτοιο.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου