Προς το περιεχόμενο

Ξεμπουκωμα Harley Benton 5W Combo


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εχω αυτον τον μικρο combo. Μια χαρα ειναι, παιζει, για το διαμερισμα ειναι πανω απο ικανοποιητικος ως ενταση, ολα ωραια και καλα, ΑΛΛΑ...

 

Γενικα τον τελευταιο καιρο ειμαστε του country ηχου. Θελουμε αυτο το σκασιμο, το πριμο το τσιριχτο και ο HB ο κακομοιρης δεν το εχει. Ετσι, εχει πεσει σε μαρασμο...

 

Σημειωνω εδω οτι ο συμφουρουμιτης, ο electrictabs (Χρηστος) μου εχει βγαλει και μια εξοδουλα 8 Ohms.

 

Οποτε, γνωμες:

 

α) Δεν προκειται να πριμαρει, "μπιστησει", μη το παλευεις, fender ειναι μονο μια, στα λεφτα αυτα τι περιμενες κλπ...

 

β) Θα βελτιωθει αν βαλεις το booster/equalizer .... (Μαρκα της αρεσκειας σας) ...

 

γ) Θα βελτιωθει αν βαλεις το ...(Μαρκα της αρεσκειας σας)...., 4 ή 8 Ohm, 8'' αρι στον combo

 

δ) Θα βελτιωθει αν του συνδεσεις την καμπινα Harley Benton G112 ως εχει η με το (Μαρκα της αρεσκειας σας), 4, η 8 Ohm, 12''αρι στην καμπινα

 

ε) Θα βελτιωθει αν του βαλεις τις λαμπες ...(Μαρκα της αρεσκειας σας)

 

στ) Αλλο, απαντω με αναλυτικο σχολιο

 

Διαλεγετε μια απο τις λυσεις (οχι ολες μαζι) την δικαιολογειτε με σχολιο που περιλαμβανει φημες, αποψεις καποιου γνωστου σας, προσωπικη σας εμπειρια, URL προς σελιδα ομοιοπαθη και προτεινετε στο range των 100 euro.

 

Ευχαριστω!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158694.30

Δες το τελος του thread ειδικά.

Καμια εγχείρηση ίσως?

 

Ναι ... παραληψις...Μιλησα με τον Babtua πριν κανα δυο μερες. Απο οτι καταλαβα, αυτα τα πραματα θελουν χρονο, χωρο, προσοχη, επιδεξιοτητα και πειραματισμο με γκαμα τιμων πυκνωτων κλπ... Πολυ πιο DIY απο οσο θα ηθελα

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)μαμημένο σφάλμα, δευτερη φορα θα τα γράφω....

 

β)Περι εγχειρησης.

Ισως μπορει κάποιος άλλος να το αναλάβει.Πχ ο electrictabs.Προσωπικά νομίζω ότι, αν γίνει σωστα, θα έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Εκτος αν σε τρώωει το χέρι σου να πιασεις κατσαβίδι ο ίδιος και δε θες να το αναλάβει τρίτος.

 

γ)Επίσης εγώ θα δοκίμαζα πεταλάκι eq ή treble booster.Απλή λύση, χωρις πολύ κόπο.Ασε που δε πάνε χαμένα τα πετάλια, στη χειρότερη τα πουλάς.Ακόμα καλύτερα αν μπορεις να δανειστεις απο κάποιον κάποια πεταλάκια να δοκιμάσεις να δεις αν κάνεις τη δουλεια σου, κάντο.

 

δ)Περι λάμπας.

Δε ξέρω κατα πόσο θα ξεμπουκώσει (δε νομίζω) αλλά μια αλλαγή μόνο καλό θα σου κάνει.Ειδικά αν είσαι με τις στοκ τις λάμπες που δε λένε και πολλά.Μικρο κόστος και μεγάλη βελτιωση σε ποιοτητα ήχου.Μιας και ανέφερες τις λάμπες, λέω απλά τη γνώμη μου ότι αξίζει μια αλλαγή ακόμα και αν δε σε βοηθήσει στο συγκεκριμένο πρόβλημα ξεμπουκώματος.

 

ε)Σε λίγες μέρες θα έρθει ο δικος μου, έχω περιεργεια να δω ποσο μουντός είναι

 

ζ)Στη χειρότερη, βάλε tweeter.Θα μπισταει και παραπάνω. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια φορά που έχω παίξει με αυτό το ενιχυτάκι (στο combo) μου φάνηκε "συννεφιασμένη Κυριακή".

 

Η ταπεινή μου αποψη είναι ότι αν παίζετε με drummer οι εντάσεις είναι τέτοιες που δεν γίνεται να παίξεις χωρίς να παραμορφώνουν (και να πνίγουν τη "διαπεραστικότητα" του twang) τα 5W.  

 

Εξάλλου, γιατί να επενδύσες 100 Ευρώ για να βελτιώσεις κάτι που κάνει λιγότερο?

Κράτα τα 100 ευρώ, σκότωσε το ΗΒ, βάλε και λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη (εν τω μεταξύ, εξοικειώσου με την ιδέα ότι δεν έχεις ενισχυτή) και πάρε ένα μεταχειρισμένο projunior-άκι.

 

 

 

Εν τω μεταξύ, μπορείς να παίζεις Bluezzz όπου ο ήχος σου θα βγαίνει μια χαρά.

 

Evris got the no twang blues babeeeee

Am                                                  F  G Am

 

he aint got no sushineeeeee babeeee

Am                                                  F  G Am

 

He's got no twang

Am            E E7

 

No noooo  he's got no sunshine babeeeee

D                            Am

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι λύσεις που ανέφερες βοηθούν - εκτός προφανώς από την α.

 

Το ζήτημα είναι ότι εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να προβείς σε DIY λύσεις, όλες οι άλλες λύσεις ναι μεν θα λύσουν ως ένα σημείο το πρόβλημα (ή και εντελώς) αλλά με υπερπολλαπλάσια έξοδα απ ότι ένα απλό DIY. Οπότε αμέσως αμέσως πέφτουμε στη λύση α. Με τα έξοδα που θα έκανες για να "φέρεις" έναν HB στα μέτρα σου, θα μπορούσες να πάρεις κανένα Fender Βlues Jr. ή παρεμφερή amp.

 

Η μόνη λύση, όπως σου πρότεινα και με πμ, είναι να βρεις κάποιον να σου κάνει τις μοντίφες... είτε αυτός είναι κάποιος φίλος/γνωστός/συγγενής είτε ο τεχνικός επισκευής βίντεο/hifi/tv της γειτονιάς. Τα σημεία που θέλουν μοντίφα τα ανέφερα στο παραπάνω thread, απλό κόλλημα-ξεκόλλημα (και λίγος πειραματισμός) χρειάζεται. Πόσο να σου πάρει ο τεχνικός, 20€; 30€; Το πολύ...

 

Βελτίωση θα δεις σίγουρα, απλά δεν μπορώ να ξέρω πόση. Σίγουρα παίζει ρόλο και το μεγάφωνο (αλλάζει εύκολα όμως) και ο μετασχηματιστής εξόδου. Πλέον όμως ξεφεύγουμε στις τιμές. Ενδεικτικά:

- Αλλαγή πυκνωτών & εργασία τεχνικού ~40€

- Αλλαγή μεγαφώνου ή/και καμπίνας ~100€

- Αλλαγή μετασχηματιστή εξόδου ~50€ (+εργασία τεχνικού αν γίνει χώρια από τους πυκνωτές)

Σύνολο ~200€

 

Λίγο ασύμφορο δεν είναι για να έχεις τελικά έναν ταπεινό 5W Harley Benton;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου