Προς το περιεχόμενο

Vintage telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τωρα ειμαι σε διλημα  Jaquar η μια Mustang και δεν ξερω τι να διαλεξω.

 

 

 

γενικως οι vintage jaguar ειναι λιγακι πιο ακριβες απο τις mustang.

οι vintage mustang βεβαια πρεπει να'ναι ευκαιρια για επενδυση, καθως η τιμη τους μονο να ανεβει μπορει...

απο την αλλη δεν ξερω αν θα μπορεσεις να ξεφορτωθεις ειτε τη μια ειτε την αλλη στην ελλαδα και ισως χρειαστει να τις βαλεις ebay (bulletproof vintage για πωληση στην ελλαδα μονο strat-lp-tele πιστευω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Μια ερωτηση.

Πως μπορω να καταλαβω οτι το σωμα μιας statocaster ειναι made in usa ??

Αυτα μου την σπανε στις fender και δεν μου αρεσαν, πολυ μαιμουδια πεφτει.

 

Πηρα σημερα αυτη εδω και θα την δωσω πισω ειναι βαμμενη

και δεν ξερω τι αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η κιθαρα ειναι γνησια Vintage usa  βρηκα και τα χαρτια της. 1983 και το μανικι.

Επισης η Tele ειναι και αυτη γνησια Japanase   :)

http://www.stratcollector.com/inventory.html#reissue

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η κιθαρα ειναι γνησια Vintage usa  βρηκα και τα χαρτια της. 1983 και το μανικι.

 

http://www.stratcollector.com/inventory.html#reissue

 

Το λέει ακριβώς πάνω απο το άρθρο που linkαρεις: American Vintage Reissues

Δεν λέω ότι δεν είναι παλιά, αλλά παλιά != vintage (!= -> Not equal).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς Μάκη καλόπαιχτες οι κιθάρες. Απο οτι φαίνεται πρόκειται για καταπληκτικά όργανα. Συγκεκριμένα για την Telecaster συμφωνώ με τον Σταύρο οτι πρόκειται για μια JV Squier Tele. Μόνο ενας τύπος JV κατασκευάστηκε και η κιθάρα σου ταιριάζει. Αν θέλεις μπορείς να την συγκρίνεις και μόνος σου, γιατί έχω και εγω μια τέτοια.

 

http://s198.photobucket.com/albums/aa262/guitargeorge_57/?action=view&current=DSC00947.jpg

 

http://s198.photobucket.com/albums/aa262/guitargeorge_57/?action=view&current=DSC00945.jpg

 

http://s198.photobucket.com/albums/aa262/guitargeorge_57/?action=view&current=DSC00948.jpg

 

Δεν ξέρω άν έχουν αλλάξει κάποια μέρη. Το string tree σίρουρα γιατί πρέπει να ήταν στρογγυλό, επίσης το pickquard ήταν μαύρο και οι παλιές βίδες δεν ήταν σταυρόβιδες αλλα είχαν όλες ίσιο κεφάλι. Ομως η κιθάρα είναι  JV Squier Tele και απο τον σειριακό αριθμό της πρέπει να κατασκευάστηκε τον Αύγουστο του 1983.

Περισσότερες πληροφορίες εδω:

 

http://www.21frets.com/squier_jv/jvtelecaster.htm

 

Για το θέμα "Vintage" που προέκειψε, η λέξη αυτή καθ΄εαυτή υποδηλώνει γενικά κάτι που έχει κατασκευαστεί παλιά. Ενίοτε έχει και την έννοια του¨"κλασικού". Κάποια λοιπόν απο όλα αυτά τα πράγματα που φτιάχτηκαν παλιά, ανάλογα με την ποιότητα, την σπανιότητα τους, τις επιταγές της "μόδας" ή τις διαθέσεις και τις προτιμήσεις των κάθε είδους "συλλεκτών", αποκτούν ιδιαίτερη αξία. Το ίδιο συμβαίνει και με τις κιθάρες. Και φυσικά τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς. Κάποια κιθάρα που σήμερα θεωρείται συνιθισμένη, αύριο μπορεί να θεωρείται "Vintage", οτι και αν σημαίνει αυτό. Αυτό είναι το ενα, το γενικό.

Υπάρχει και κάτι αλλο πιο ειδικό, που αφορά τις Fender κιθάρες. Γύρω στο 1982, μετα απο όλες αυτές τις περιπέτειες και τους πειραματισμούς της εταιρίας, κάποιοι άνθρωποι της Fender έριξαν μια ματιά στις κιθάρες της πρόσφατης παραγωγής τους και μετά πήραν στα χέρια τους κάποια (αρκετά) παλαιότερα μοντέλα. Οι μισοί έβαλαν αμέσως τα κλάματα και οι άλλοι άρχισαν να τραβάνε με μανία τα μαλλιά τους! Εντάξει! Δεν είμαι και σίγουρος οτι έγινε ακριβώς έτσι, αλλα πάντως κάποιοι παρατήρησαν οτι υπήρχε μεγάλη ζήτηση για τα παλαιότερα μοντέλα της εταιρίας. Ετσι αποφάσισαν να ξαναανακαλύψουν την Αμερική. Βρήκαν μερικά παλαιότερα μοντέλα διαφόρων τύπων και αποφάσισαννα τα αντιγράψουν με κάθε λεπτομέρεια. Ετσι γεννήθηκε η σειρά "Vintage", που υπάρχει μέχρι σήμερα. Υποτίθεται οτι είναι ακριβή αντίγραφα με προσεγμένη κατασκευή, ειδικούς μαγνήτες κλπ. Στην πραγματικότητα κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά στην ποιότητα κατασκευής από τα στάνταρντ μοντέλα και κατα την γνώμη μου μόνο οι Custom Shop διαφέρουν. Πάντως είναι κάτι συγκεκριμένο. Λέγονται "Vintage Fender", μαρκάρονται με ενα V μπροστά απο τον αριθμό που χτυπιέται στο neck plate και είναι λίγο ακριβότερες  απο τις αλλες. Αυτό είναι λοιπόν το δεύτερο.

Ομως, οπως θέλω να πιστεύω, κάθε κιθάρα έχει την δική της ιστορία. Και πράγματι υπάρχει μια ιστορία για αυτές τις JV κιθάρες. Το 1982 η Fender βρισκόταν στην διαδικασία μεταφοράς του εργοστασίου της στην Καλιφόρνια. Μπροστά τους βρισκόταν το τεράστιο πρόβλημα της συνέχισης της παραγωγής μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά. Την Ιαπωνία την είχανε υπόψιν τους, είχανε βλέπετε σημαντικές οικονομικές απώλειες απο τα φτηνά (αλλα καλης ποιότητας) γιαπωνέζικα αντίγραφα που κυκλοφορούσαν στην Ευρώπη και έφταναν μέχρι την Αμερική. Επεσε λοιπόν η ιδέα για μεταφορά μέρους της παραγωγής στην Ιαπωνία, κάτι που τελικά έγινε πραγματικότητα. Καρπός αυτής της ιδέας ήταν και οι Japan Vintage κιθάρες. Προορίζονταν αποκλειστικά για εξαγωγή. Στην αρχή τα περισσότερα μέρη τους έρχονταν απο την Αμερική, οι μαγνήτες τους ήταν Αμερικάνικοι. Αλλα το ζήτημα είναι οτι οι γιαπωνέζοι έκαναν καταπληκτική δουλειά! Ο θρύλος λέει οτι οι πρώτοι Αμερικάνοι που τις είδαν έτριβαν τα μάτια τους γιατι αναγνώριζαν οτι ήταν κάτι που δεν μπορούσαν (τουλάχιστον τότε) να φτιάξουν. Αυτά βέβαια τα λέει ο θρύλος. Εγω πάλι, που έχει τύχει να πέσουν στα χέρια μου μερικές κιθάρες, πιστεύω οτι είναι καταπληκτικά όργανα μεγάλης αξίας, για τον τρόπο που είναι φτιαγμένα, για τον τρόπο που παίζουν. Δεν ξέρω αν είναι Vintage και με ποιά εννοια. Ισως υπερβαίνουν κάποιους χαρακτηρισμούς. Φυσικά δεν εννοώ οτι είναι οι καλύτερες κιθάρες του κόσμου ή κάτι τέτοιο. Απλά πιστεύω οτι αξίζει με το παραπάνω να έχει κανείς μια τέτοια κιθάρα.

Φιλικά Γιώργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ffmakis γιατί έχω την αμυδρή εντύπωση ότι μας δουλεύεις; ή κάνω λάθος;

Ασχετος τίτλος, λάθος φωτό, άλλη κιθάρα πήρες και θες να πεις ότι δεν ξεχωρίζεις Squier από Fender; Ποιός είναι ο λάκος; Πού είναι η φάβα;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ffmakis γιατί έχω την αμυδρή εντύπωση ότι μας δουλεύεις; ή κάνω λάθος;

Ασχετος τίτλος, λάθος φωτό, άλλη κιθάρα πήρες και θες να πεις ότι δεν ξεχωρίζεις Squier από Fender; Ποιός είναι ο λάκος; Πού είναι η φάβα;

 

Οχι κανεις λαθος ειμαι ασχετος απο τελεκαστερ, και γενικα φεντερ

τωρα η φωτογραφια μπηκε κατα λαθος.

Για ποιο λογο να το κανω??

Ναι ο τιτλος ειναι λαθος επρεπε να γραψω Squier tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου