Προς το περιεχόμενο

Vintage telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ζήτησε κανείς?

 

Λοιπόν, το μπράτσο φαίνεται original (λογικά θα είναι πολύ βολικό στο χέρι με έντονα στρογγυλεμένες ακρες) σε αντίθεση με το string tree το οποίο έχει αλλαχθει σίγουρα. Για κλειδία δεν μπορώ να πω...

 

Το σώμα έχει το σωστό χρώμα για export model, αλλα μια φωτό απο το neck pocket θα μας διαφώτιζε...

Το SN βρίσκεται στο backplate ή στην γέφυρα? γιατί δεν μπορώ να καταλάβω λόγο φλάς.

 

Αν βρίσκεται στην γέφυρα είσαι κομπλέ (μιας και ο πωλήτης αν θυμάμαι καλά λέει πως ειναι του '83-ναι παρακολουθώ και γω ΧΕ ;D ) αλλά και στο backplate να είναι μην προβληματίζεσαι!

 

Για μαγνήτες δεν μπορώ να πω προφανώς...

Μάλλον έχουν αλλαχθεί και οι βίδες του backplate (κατί που πρέπει και γω κάποια στιγμή να κάνω στην δικία μου!)

 

Αυτά απο μένα για περισσότερα εδώ

http://www.21frets.com/cgi-bin/forum/Blah.pl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχάς δεν είναι vintage, καθοτι είναι του 80κατι.Αnyway, μήπως (μήπως λέω) πρόκειται για καμια squire JV?

 

Ναι και αυτη vintage δεν ειναι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όργανα απο τη δεκαετία του 80 δε θεωρούνται vintage, vintage λέγονται τα όργανα απο το 70κατι και πριν (που είναι ο sf ρε γμτ, εγώ μόνο χοντρικά τα ξέρω).

 

Anyway όχι ότι σημαινει κάτι ιδιαίτερο αυτο, απλά το αναφέρω.....είναι καθαρά θέμα ορολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η Fender γιατι ειναι Vintage ??

 

1982 saw the introduction of the U.S. Vintage Series instruments and "V"-prefix serial numbers. The only way to definitively date U.S. instruments with "V"-prefix serial numbers is to remove the neck and check the butt end of the neck heel for a production date, which may be stamped or written there.

 

 

SL380611.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ειμαι λιγο ασχετος απο Fender γενικα.

Τωρα ειμαι σε διλημα  Jaquar η μια Mustang και δεν ξερω τι να διαλεξω.

Απο ανταλλαγη σε ανταλλαγη παμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απο όλα η Telecaster είναι MIJ και συνεπώς δεν αποτελεί vintage μοντέλο. Το αν ανήκει σε κάποια σειρά vintage reissue, αυτό είναι άλλο θέμα.

Η Stratocaster τωρα, αν υποθέσουμε οτι είναι φτιαγμένη στο Αμερικα, δεν είναι δυνατή η εύρεση της ακριβής ημερομηνίας κατασκευής της, λαμβάνοντας υπ'οψιν το συγκεκριμένο <a href="http://www.fender.com/support/usa_instruments.php">άρθρο</a> στην σελίδα της Fender, αλλά και <a href="http://www.guitardaterproject.org/fender.aspx">αυτό</a>. Βέβαια απο τις τρύπες του pickguard, μπορούμε να καταλάβουμε οτι πρόκειται μάλλον για reissue του 5x (4<=x<=7). Άλλα δεν ξέρω, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου