Προς το περιεχόμενο

Some tube amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 2χ12'' Ηχεία θα σε βολέψουν καλύτερα... ανεξάρτητα από τα Watt, ο όγκος τους είναι κάτι που θα χαρακτηρίζει καλύτερα τον ήχο σου από την επιλογή 1χ12''.

Συμφωνω οτι τα 2/12 δινουν αλλη διασταση στον ηχο,εαν αντεχεις τα 35 κιλα κουβαλημα.

Αγαπημενος μου ενισχυτης ειναι ο Framus Ruby riot.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τον Orange τον συγκεκριμένο τον είχα δοκιμάσει όταν έψαχνα κι εγώ να αγοράσω ενισχυτή, έχω να πω πως μάλλον δεν ενδείκνυται... συν του ότι έχει (κατά τη γνώμη μου πάντα) χαμηλό value for money και χαμηλή ευελιξία. Κι εξηγούμαι:

 

α) Το καθαρό του κανάλι είναι μόνο ένα knob. Ούτε eq ούτε τίποτα. Ακούγεται πολύ όμορφο μεν (π.χ. για blues solάκι), αλλά δε σου προσφέρει ευελιξία.

 

Υπάρχει πάντα η λύση να παίζεις μόνο στο βρώμικο κανάλι και να παίρνεις αυτό που θες...αλλά τόσο η έλλειψη footswitch όσο και αυτή η γύμνια του καθαρού καναλιού θα με έδιωχναν αυτόματα από τη λύση Rocker.

 

Κύριε Επιθεωρητά, εάν ο ενισχυτής προορίζεται για να αράξει κάπου και περιστασιακά να σε ακολουθεί σε live, ίσως η λύση κεφαλής & 2x12 καμπίνας να μην είναι απαγορευτική.

Σίγουρα ο όγκος δεν είναι ευκαταφρόνητος και τα κιλά θα είναι παραπάνω από αρκετά...αλλά αφήνεις στον εαυτό σου και το περιθώριο να μεταφέρεις μόνο μία κεφαλή, εάν το εκάστοτε venue διαθέτει καμπίνα που να σε βολεύει...

 

Μια γνώμη... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοον,θέλω εναν ενισχυτή για το στούντιο (40μ2) και για μικρά live,δηλαδή χώρους περίπου gagarin και μικρότερους (οχι οτι θα με ενοχλούσε να με βγάζει και για οακα)

 

Εαν θες εργονομία, ευελιξία και ενα αποτέλεσμα το οποίο δεν θα αλλάζει τραγικά κάθε φορά που θα βρίσκεσαι σε νέο χώρο, ρίξε μια ματιά για κάποια καλή προενίσχυση.

 

Είναι μια σφαιρική λύση που θα σου λύσει τα χέρια σε πολλά θέματα.

θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα σε studio (recording κ΄πρόβα),

αν το set up του χώρου όπου θα κάνεις live είναι ικανοποιητικό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το preamp στο fx loop ώστε να φτιάξεις τον ήχο σου -με ενα μηχάνημα το οποίο γνωρίζεις- και ...μικρόφωνο στη καμπίνα,

αν δεν σου αρέσει τίποτα, το στέλνεις κατευθείαν στη κονσόλα κλπ

 

Ενναλακτικά τσέκαρε για κάποια λαμπάτη κεφαλή.

 

Υγ. Μικρός χώρος το gagarin?  :P

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Επιθεωρητά, εάν ο ενισχυτής προορίζεται για να αράξει κάπου και περιστασιακά να σε ακολουθεί σε live, ίσως η λύση κεφαλής & 2x12 καμπίνας να μην είναι απαγορευτική.

 

Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κουβαλήσω κάτι τέτοιο και ίσως βρεθώ προ εκπλήξεως, αλλα το σκεπτικό είναι να τον έχω κυρίως σπίτι για να δουλεύω τους ήχους μου, σε στρατηγικά σημεία στο στούντιο :P (εκτός αν βολεύει να τον παίρνω πάντα,σπίτι-αμαξι,αμάξι-στούντιο είναι) και πάντα σε live.

Κάποιος απο εμας κουβαλάει αυτό το θηρίο κάθε φορά: http://www.kurzweilmusicsystems.com/Product.php?product=181

όσοι το έχετε δεί απο κοντά ξέρετε τι μπελάς είναι  :)

 

Η λύση προενίσχυσης ή head ακούγεται πολύ λογική και έξυπνη αλλα προτιμώ να εξαρτώμαι απο τον δικό μου εξοπλισμό και όχι να αγχώνομαι για το αν θα υπάρχει καμπίνα στο κάθε μαγαζί.Βέβαια ίσως ήταν η καλύτερη λύση σε βάθος χρόνου που θα είχα περισσότερα χρήματα να αγοράσω μια, αν και πάλι εκεί το βάρος γίνεται σίγουρα απαγορευτικό.

 

Ειχα τον Ηοt Rod Deville ΜΙΜ  πριν 1 χρονο, σκετη απογοητευση ειναι.

 

Έχω μπερδευτεί...όλοι αυτοί που ανέφερα MIM και MIJ είναι;;

 

Επίσης να πω οτι -αρχικά τουλάχιστον- με ενδιαφέρει μόνο το καθαρό κανάλι, καθώς θα χρησιμοποιώ πετάλια.

 

Για τον ac30cc2 αξίζει να τον πάρω και ααααργότερα να αγοράσω 2 μπλέ βρωμόσκυλα να του βάλω;

 

Νομίζω μένει να τους δω απο κοντά αφού θα πάρω το ρίσκο να παρακάμψω το πρόβλημα του βάρους και θα κατευθυνθώ σε 2x12.

 

Το gagarin οχι δεν το λες μικρό :P απλά ήθελα να θέσω ενα άνω όριο στα "μικρά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα προτιμω χαλαρα το 1x12 format και λογω ηχου,οχι μονο λογω βαρους.Ο ηχος ειναι πιο σφιχτος και μαζεμενος,πιο κατευθυντικος και λιγοτερο "βαβουρικος" & φυσικα ΗΧΟΓΡΑΦΕΙΤΑΙ πολυ καλυτερα απο 2χ12,4χ12 ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτός>: Peavey Delta Blues 210 η Peavey Delta Blues 115 --->http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sid=e6da719a9d1469f715b8a6f780aaf002&xsid=e6da719a9d1469f715b8a6f780aaf002&sw=Peavey+Delta+Blues+210&x=4&y=8

 

τι λετε?

 

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει και αυτός>: Peavey Delta Blues 210 η Peavey Delta Blues 115 --->http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sid=e6da719a9d1469f715b8a6f780aaf002&xsid=e6da719a9d1469f715b8a6f780aaf002&sw=Peavey+Delta+Blues+210&x=4&y=8

 

τι λετε?

 

 

Tόσο τα δύο 10ρια μεγάφωνα όσο και το ένα 15άρι είναι πιο ιδιότροπες επιλογές. Δεν περιγράφεται νομίζω με τρόπο που θα μπορούσες να το καταλάβεις. Εμένα όσες καμπίνες με 10άρια έχω άκουσει μου φαίνονται λίγο μπουζουκοειδείς για παραδειγμα. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις, αλλά αν δεν είσαι σίγουρος πιο ασφαλής και all around επιλογή θα είναι τα 12άρια μεγάφωνα. Απο κεί και πέρα ανάλογα με τον ήχο που θές να βγάλεις υπάρχουν πολλές επιλογές.

 

Είμαι σίγουρος ότι αν μοιραστείς μαζί μας τις μουσικές σου προτιμήσεις και τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις θα υπάρξουν πολύ πιο ακριβείς προτάσεις... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου