Προς το περιεχόμενο

Ξύλα για ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να προσθεσω εδω, οπως ο dkall οτι εχω εδω και αρκετα χρονια tung oiled μανικια και δεν εχουν κανενα προβλημα. Ακομα ουτε που χρειαστηκε να σκεφτω να τα ξαναπερασω.

 

 

 

-Alderbody,thx!

Οι διαφωνιες ειναι και πολυφωνιες,και μας κανουν καλυτερους...

Να σου πω την αληθεια Tung oil δεν εχω δοκιμασει ο ιδιος!Αλλα ξερεις πως ειναι αυτα,αν συμπαθησεις κατι εξαρχης,

δυσκολα το αλλαζεις,και εγω κολλησα με το λινολιο...λαδωσα μαλλον,με κολλα κολλανε!

Ενα τεστακι θα το κανω ομως,ισως ταιριαξουν συγκεκριμενες

ιδιοτητες ξυλων ιδιαιτερα,σε καποιο απο τα 2!

 

yann

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι διαφωνιες ειναι και πολυφωνιες,και μας κανουν καλυτερους...

 

σωστος!  ;)

 

Να σου πω την αληθεια Tung oil δεν εχω δοκιμασει ο ιδιος!

 

χμμμ..  να σου πω.... ειναι λιγο αλμυρο...   ;D  ;D  ;D

 

περα απ' την πλακα, κανε μια δοκιμη αν πεσει στα χερια σου Τ.Ο.  Αξιζει τον κοπο.

 

Το λινελαιο που βαζεις ειναι "βρασμενο" ή σκετο?

 

Το Τ.Ο. μπορεις να το ζεστανεις σε μπεν μαρι και μ'αυτο τον τροπο πολυμεριζεται και μπορει να κανει ψιλογυαλιστερη επιφανεια, γιατι ο πολυμερισμος του αυξανει το ιξωδες και ετσι δεν ποτιζει τοσο πολυ στο ξυλο με αποτελεσμα να δημιουργει ενα φιλμ το οποιο με τριψιμο γυαλιζει λιγο.

Βεβαια τα παντα ειναι συναρτηση της θερμοκρασιας και του χρονου εκθεσης, γιατι αν δεν ξερεις (ουτε εγω ξερω_δεν το εχω δοκιμασει ακομα) θα γινει το Τ.Ο. σου μια αχρηστη μαστιχα.

Καποιοι πουλανε polymerised Tung Oil και προφανως ξερουν τη "συνταγη", αλλα δεν τη λενε.

Αρα θελει trial and error...  :)

 

Σε τετοια περιπτωση καλο ειναι πρωτα να εχει περαστει το ξυλο με μερικα στρωματα raw T.O. και μετα να πεσει το polymerised.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος!  ;)

 

χμμμ..  να σου πω.... ειναι λιγο αλμυρο...    ;D  ;D  ;D

 

περα απ' την πλακα, κανε μια δοκιμη αν πεσει στα χερια σου Τ.Ο.  Αξιζει τον κοπο.

 

Το λινελαιο που βαζεις ειναι "βρασμενο" ή σκετο?

 

Το Τ.Ο. μπορεις να το ζεστανεις σε μπεν μαρι και μ'αυτο τον τροπο πολυμεριζεται και μπορει να κανει ψιλογυαλιστερη επιφανεια, γιατι ο πολυμερισμος του αυξανει το ιξωδες και ετσι δεν ποτιζει τοσο πολυ στο ξυλο με αποτελεσμα να δημιουργει ενα φιλμ το οποιο με τριψιμο γυαλιζει λιγο.

Βεβαια τα παντα ειναι συναρτηση της θερμοκρασιας και του χρονου εκθεσης, γιατι αν δεν ξερεις (ουτε εγω ξερω_δεν το εχω δοκιμασει ακομα) θα γινει το Τ.Ο. σου μια αχρηστη μαστιχα.

Καποιοι πουλανε polymerised Tung Oil και προφανως ξερουν τη "συνταγη", αλλα δεν τη λενε.

Αρα θελει trial and error...  :)

 

Σε τετοια περιπτωση καλο ειναι πρωτα να εχει περαστει το ξυλο με μερικα στρωματα raw T.O. και μετα να πεσει το polymerised.

 

Alderbody, το tung είχες πεί ότι το φέρνεις από US.Μήπως από τότε έχεις βρεί κάποια πηγή πιό κοντά?

Τα φινιρίσματα στις eco-caster σου αντέχουν?Επειδή στο αντίστοιχο post σου, δεν γράφεις κάπου για "σφράγισμα" του χρώματος, μόνο σούπερ γυάλισμα.Έτσι είναι?(ειδικά η blond tele και η άλλη η περίεργη natural είναι κούκλες!! :o)

 

Καθαρό linsheed oil έχει στο καινούργιο υπερκατάστημα κοντά στο ikea(την γλυτώσαμε την μήνυση? ;D)καθώς και βαφές ξύλου σε σκόνη(pigments),έτοιμες βαφές (wood dyes),διάφορα κεριά φινιρίσματος, stains-βερνίκια λαδιού και νερού, teak oil και γενικά πολύ πράμα για diy.Παρόλα αυτά, το λινέλαιο δείχνει πολύ επίφοβο και διάβασα κάπου ότι αργεί απίστευτα να στεγνώσει ακόμη και βρασμένο-πολυμερισμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια Jezus,το tung oil κρατάει ή θέλει το ρετους του που και που?

 

 

Θενξ αλλα η κιθαρα δεν ειναι δικη μου  :)

Ουτε εχω βαλει ποτε μονος Τ.Ο. σε σωμα, αλλα φιλος που το εχει κανει μου λεει οτι δεν χρειαζεται ξαναπερασμα, απλα σκουρενει το ξυλο και ειναι πιο ευαλωτο σε χτυπηματα και βρωμια απο ενα γυαλιστερο π.χ. πολυεστερικο φινιρισμα, και εχει πολλα χρονια που το εχει βαλει.

Λινολεο εχει βαλει στο μπρατσο μιας κιθαρας που το ειχε τριψει, μια χαρα και εκει, απλα πολυ πιο σκουρο και βρωμιζει ανετα, και ελαχιστη δοση λινολεου χρησιμοποιει καμια φορα για να καθαρισει την ταστιερα του (?)

Χαχα, παντως η γομα-λακα ειναι απο τις πιο θεικες λεξεις εβερ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λινελαιο που βαζεις ειναι "βρασμενο" ή σκετο?

 

 

Ειναι μαλλον σκετο,αλλα σε συνδιασμο με balsam turpentin σαν διαλυτικο αλλαζει συμπεριφορα!

Το ειχα πρωτοπαρει ως μερος συστηματος για κερωμα,αλλα συντομα το χρησιμοποιησα και χωρις κερι.

Στη φωτο το αποτελεσμα σε Sapele mahogany (οι "κοντρες" στο μπρατσο wenge και rockmaple) μετα απο 4 "χερια" σταδιακα απο πολυ διαλυμενο (1ο) εως λιγο (4ο).

Χρονος της ολης διαδικασιας (Σεπτεμβρης) 3 εβδομαδες....

 

DSC01222edited.jpg

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody, το tung είχες πεί ότι το φέρνεις από US.Μήπως από τότε έχεις βρεί κάποια πηγή πιό κοντά?

Τα φινιρίσματα στις eco-caster σου αντέχουν?Επειδή στο αντίστοιχο post σου, δεν γράφεις κάπου για "σφράγισμα" του χρώματος, μόνο σούπερ γυάλισμα.Έτσι είναι?(ειδικά η blond tele και η άλλη η περίεργη natural είναι κούκλες!! :o)

 

Το tung oil ερχεται απο Αμερικα μια χαρα και χωρις κανενα προβλημα. Πιο κοντινο dealer δεν ξερω.

 

Το φινιρισμα στις eco-casters δειχνει ανθεκτικο αλλα επουδενι δεν συγκρινεται με τα πλαστικα ή τα νιτρα.

 

Βασικα προστατευει το ξυλο απο την υγρασια, και αυτο μετραει πιο πολυ. Ασε που το φυσικο relicing λογικα θα επιτευχθει πιο γρηγορα...  ;)   

 

Δεν τα "κλεινω" τα χρωματα με καποιο clear, αν και θα ηθελα να το δοκιμασω καποια στιγμη με το clear της CLOU.

Για πλαστικα top coats ουτε το συζητω, λογω ασυμβατοτητας. Πιστευω οτι αν κλειστει με Poly θα σπαει και θα ξεκολλαει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, ή μετα απο αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας λογω διαφορετικου συντελεστη συστολης/διαστολης.

 

Μαλλον καπως ετσι την ειχε πατησει και η 7εndεr στις 25th Anniversary Strats που μετα απο λιγο καιρο ξεφλουδιζοταν το χρωμα...  λεγεται οτι ειχαν χρησιμοποιησει water based laquer...

---> edit: εχω σχετικη φωτο σε βιβλιο, αλλα στο web δεν βρηκα κατι ακομα. <---

25av-00n01-full2.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μαλλον σκετο,αλλα σε συνδιασμο με balsam turpentin σαν διαλυτικο αλλαζει συμπεριφορα!

 

φυσικα και αλλαζει γιατι γινεται πιο διεισδυτικο επειδη μειωνεται το ιξωδες του, και παραλληλα μειωνεται ο χρονος αποξηρανσης.

 

Αλλα το νεφτι (turpentine) εχει πλεον απαγορευτει γιατι ειναι τοξικο...  :o

 

Υπαρχουν πλεον αλλα φυσικα διαλυτικα που ειναι ακινδυνα.

 

αρα ...μη βαζεις το μπασσο στο στομα σου  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές (σε 2 κιθάρες αλλά και σε άλλες μικροκατασκευές το teak oil το οποίο έχει αντίστοιχες ιδιότητες (μήπως είναι το ίδιο πράγμα?) με το tung oil.

Μπαίνει πολύ ωραία πάνω από βαφές εμποτισμού και για να πετύχω (σχετική) γυαλάδα το χρησιμοποιώ μαζί με γυαλόχαρτο υγροού τύπου (grit 600 και μετά 1000 ή 2000). Την τελευταία φορά, το γυαλόχαρτο το έβαλα με μια τελευταία δόση teak oil αφού είχα περάσει 7-8 χέρια και τα είχα αφήσει να πολυμεριστούν καλά. Το μείγμα των μικροσκοπικών "ρινισμάτων" πολυμερισμένου teak oil και "φρέσκου" έκλεισε καλά όλους τους πόρους του rosewood. Άλλες φορές, τη διαδικασία με το γυαλόχαρτο την κάνω στο πρώτο χέρι και οι πόροι κλείνουν από τα μικρο-ρινίσματα του ξύλου (σε συνδυασμό με το teak oil). Αυτή τη φορά όμως ήθελα να αποφύγω να ξύσω τη βαφή εμποτισμού γιατί παρατήρησα ότι στο rosewood δεν είναι εμποτίσει σε αρκετό βάθος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο ότι ξέρω άλλο πράμα είναι το teak oil και άλλο to tung oil, αλλά πολλοι τα συγχεουν λόγω των παρομοιων ιδιοτήτων/χαρακτηριστικών τους.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου