Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενη Fender


Mean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,

Εδω και καμποσο καιρο ψαχνω για ενα καινουργιο καλο οργανακι ενας γνωστος μου σημερα μου ειπε οτι πουλαει την φεντερ επειδη θελει σαν τρελος την Martin D-45V.Τα χαρακτηριστικα της φεντερ ειναι:

 

Us κατασκευη

Maple Neck

Noiseless μαγνητες(δεν συγκρατησα μοντελο)

Swamp Ash body

Natural Χρωμα

 

H κιθαρα λεει ειναι κατασκευασμενη το '90κατι(δεν θυμαμαι ακριβως :P) το swamp ash ειναι εξαιρετικης ποιοτητας ειναι σαν καινουργια μιας και το παλικαρι το ξερω και κανει σε ολες του τις κιθαρες του την καλυτερη συντηρηση.Επισης  συμφωνα με τα λεγομενα του το μοντελο ηταν limited.

 

Μου την αφηνει 1 χιλιαρικο

Θα πα να την δοκιμασω θα checkarw και το serial για να ειμαι σιγουρος οτι τα λεει ολα σωστα αλλα απο πρωτης οψης αξιζει η το χιλιαρικο να το δωσω σε μια fender strat us standard?

 

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται την κατάσταση, οι Fender strat με ash ξύλο στο σώμα είναι πάντα ακριβότερες από αυτές με alder. Αν έχει και noiselless μαγνήτες και είναι και standard, προφανώς τοποθετήθηκαν after sales. Ρώτα τον και αν υπάρχουν οι παλιοί, και καλό θα είναι να τους αποκτήσεις και αυτούς, αν τελικά αγοράσεις την κιθάρα.

 

Τώρα όσο αφορά την τιμή, αν το όργανο "παίζει" και σου κάνει, είναι πολύ σχετικό.... είναι σχετικό δηλαδή πόσο το εκτιμά ο ιδιοκτήτης του, για να το πουλήσει, και πόσα διαθέτεις εσύ.....

 

Τελείως ενδεικτικά σου αναφέρω ένα σχετικά λογικό σκεπτικό για αγορά στάνταρντ Fender στρατοκάστερ μεταχειρισμένων, ή τουλάχιστον πόσο θα διέθετα εγώ αναλόγως.

 

Με το σκεπτικό ότι το όργανο είναι σε καλή κατάσταση με την βαλίτσα του (δεν έχει φαγωμένα τάστα, σκουριά στη γέφυρα, τα κλειδιά είναι οκ, δεν λείπουν κομματάκια από το σώμα  :o :o, ναι!! το έχω δει και αυτό, η ταστιέρα δεν είναι γδαρμένη από δακτυλίδια) για περίοδο κατασκευής από 1988 έως σήμερα 10/08 δηλαδή το κόστος είναι από 600€ μέχρι 900€ αναλόγως κατάστασης.

 

Αν το ξύλο είναι ash προσθέτεις ένα 5% στην μέση τιμή, αν έχει έξτρα μαγνήτες άλλο ένα 5% στην μέση τιμή, και αν είναι limited edition, εξαρτάται από τα κομμάτια παραγωγής, ή τί ακριβώς limited fender strat είναι (π.χ artist signature or anniversary) πάντως μετά το 1988 ουδε ένα συλλεκτικό ενδιαφέρον παρουσιάζεται προς το παρόν. Ό, τι πληρώσεις επιπλέον για το limited made, θα το κάνεις με γνώμονα την δική σου εκτιμησή για την μελλοντική της πιθανή αξία. Πάντως δεν θα προσέθετα παραπάνω από 5% στην μέση τιμή επιπλέον γι αυτό τον λόγο, από την άποψη ότι δεν είναι π.χ κάποιο vintage reissue limited κλπ, αλλά μία standard limited (?) όπως αναφέρεις.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.  ;)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω εσυ που θα παιξεις με την κιθαρα ξερεις αν αξιζει το χιλιαρικο. Παντως 1000€ για 90's στρατ (ακομα και αν προκειται για limited) ειναι καπως τσιμπημενα (εκτος και αν προκειται για καποια signature που με βαση τα specs που εδωσες δεν νομιζω να ειναι η περιπτωση σου)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ αμα με βολευει το μανικι κ ο ηχος κλπ εγω θα τα μαθω οταν την παιξω αλλα απο καθαρα spec μεριας αν ειναι η  τιμη καλη η οχι ?Η κιθαρα πρεπει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση μιας και την επαιζε πολυ λιγο (Οταν εχεις gibson es335 τη να την κανει την στρατ ;D)και την συντηρουσε σε ειδικα διαμορφομενη ντουλαπα με θερμομετρα και ιστοριες.Μαλλον θα παω για παζαρι,γυρω στα 800...Λογικα limited πρεπει να ειναι στο ξυλο και στο χρωμα αφου δεν βγαινουν πολλες swamp ash natural strats και δεν πρεπει να ειναι κανενα ακριβο signature μοντελο(λογικα θα ζηταγε περισσοτερα...)Τωρα για re-issue καποιου vintage μοντελου θα ρωτησω και θα σας ενημερωσω ;)

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πε ότι της άλλαζε και τις πάνες?? Ήμαρτον..... fender stratocaster είναι όχι ασθενής στο Λαικό! Ακούς θερμόμετρο.... ;D ;D ;D ;D ;D, ρώτα τον τις 0,10 τις χορδές τις έπαιρνε κανονικά ή τις κλώτσαγε?  ;D ;D ;D Μην παραμυθιάζεσαι έτσι εύκολα φίλε mean.... ακόμα και να "λέει" η κιθάρα τρελλά στα χέρια σου to 1000ρικο και εμένα τσιμπημένο μου φαίνεται... με βάση το σκεπτικό που σου ανέφερα πιό πάνω (αν κάνεις τις πράξεις) προσωπικά πάνω από βαριά τα  870€  δεν θα έδινα

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90's standard natural μου μυριζει. (υποπτευομαι 2-point trem και κανα LSR nut και TBX tone κλπ...)

Τιποτα το "εξωτικο" οπως το περιγραφεις.

 

Μοιαζουν πολλα τα λεφτα για τετοιο οργανο.

Πανω απ'ολα δες το απο κοντα, παιξ'το και βγαλε φωτογραφιες και σηκωσε τες εδω να σου πουμε 100% περι τινος προκειται. Κρατα και το serial.

 

Τωρα, αν ο πωλητης την ειχε στο δρομο ή σε ...θερμοκοιτιδα εσενα δεν σε ενδιαφερει και πολυ και δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις 1Κ€ για ...φυλαχτρα!...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε τον ξερω(οχι πολυ καλα αλλα εχω βρεθει σπιτι του) και πραγματι ετσι κανει μιλαμε για περιπτωση το ατομο τωρα οκ  απο αυτα που μου λες εσυ και οι αλλοι θα του παζαρεψω,για 8 κατοσταρικα μηπως βρω και λεφτα για ενισχυτακο ;D

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα η άποψή μου είναι ίδια με του Alderbody, πάντως αυτές παίζουν 1000$ περίπου (όχι ευρω-δολλάρια) αλλά πάλι εξαρτάται και από τυχόν έξτρα... πχ μαγνήτες κλπ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε με τοσα κανειςμια καινουργια με parts απο ε-βαυ, rockinger η και warmoth και οπως την γουσταρεις εσυ ε? ;)

αν ψηνεσε, πολοι εδω το καναμε και πιστευω γουσταραμε τελιος,

εχω αδικο???

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^Πρωτον για να δινω 1 χιλιαρικο για την στρατ σημαινει πως γουσταρω και εχει αυτα που ζηταω.Απο εκει και περα στο πρωτο ποστ δεν ζητησα να μου προτεινεται καποια αλλη κιθαρα απο αυτη που εχω

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου