Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση πεταλακιου για ηλεκτρικο μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλημερα μου κυριοι και κυριες  ;D

 

Ειμαι εδω για να ζητησω την συμβουλη σας:

Παιζω μπασο και θελω ενα πεταλακι για overdrive για το μπασο μου και γιατι οχι, αν εχει και κανενα αλλο εφε το εν λογω πεταλι! :)

Ενδεικτικα, το θελω για να το χρησιμοποιω σε τραγουδια οπως το Time is Running out & Plug in Baby των Muse, το By the Way απο RHCP και Little Sister απο QOTSA και γενικως να το ενταξω στον προσωπικο μου ηχο.

Δηλωνω ασχετος απο αυτο το θεμα της αγορας οποτε δεν ξερω εαν το budget των 50 ευρω που διαθετω θα ηταν αρκετο για ενα καλο πεταλι και καθε βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη!

Εεεευχαριστω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς όρισες στον κόσμο της αναζήτησης εφέ για μπάσο. Επειδή είμαι κι εγώ σχετικά καινούριος θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με όσα εως τώρα έχω μαθει και εχω βρει.

Ας τα παρουμε ενα ενα:

1) Ηχος Muse:

Ο κυριος ηχος σ'αυτα τα τραγούδια που αναφέρεις πηγάζει κυριως απο ενα bass synth πεταλι το λεγόμενο Deep Impact SB-1 της ΑΚΑΙ,εχει σταματησει απο την παραγωγη και δυσκολα θα το βρεις και αυτο μονο στο e-bay.Η τιμη του κυμαινετε γυρω στα 300-400 ευρω αν θυμάμαι καλα την τελευταια φορα που πετυχα ενα,επισης αυτο σε συνδυασμό με το Electro Harmonix Big Muff εχει το ηχητικο αποτελεσμα που αναζητας. Συγκεκριμενα ομως ο Christopher Wolstenholme χρησιμοποιεί το Russian Big Muff το οποιο εχει μεγαλη διαφορα απο το αμερικανικο ηχητικά λογο του low end frequency response οπως αναφερει και στη wikipedia! ;D

2) Ηχος Red Hot Chili Peppers:

O κυριος ηχος στο συγκεκριμένο τραγουδι πιστευω πηγαζει μονο απο το μπασο του Flea, οπου οπως ειχα διαβασει και σε ενα review ενας τυπος το αποκαλουσε Stingray with steroids!! Ειλικρινα βγαζει πολυ tight πριμα (δεν ξερω πως αλλιως να το πω :-[) το μπασο συν τον τροπο που παιζει ο Flea εχει αυτό το ηχητικο αποτελεσμα. Παρ ολα αυτα ο Flea χρησιμοποιει το OBD 3 της Boss, για παραμορφωση οπως στo Around the world και σε live.

3)Για τον ηχο στο τραγουδι των Queen of the Stone Age δεν εχω ψαξει αλλα κατι σε Fuzz μου κανει ο ηχος.

 

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να ψαχνεις και να δοκιμαζεις οτιδήποτε πριν το παρεις και να το παιρνεις γιατι σου αρεσει,αν ειναι δυνατο να το δοκιμαζεις και με το μπασο σου.Ετσι θα φτιαξεις τον προσωπικο σου ηχο.

 

Φιλικα,Χρηστος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που δεν ειμαι ο μεγαλυτερος φαν των boss overdrive για κιθαρα, για το μπασο αυτο μου ακουγεται μια χαρα..... Μπορεις να το βρεις ευκολα σε μαγαζια και να το δοκιμασεις...

 

http://www.thomann.de/gr/boss_odb-3_bass_overdrive.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει τρια πεταλακια, με το δικο μου μπασο σε μαγαζι. Ειναι τα εξης:

 

1)

http://www.thomann.de/gr/mxr_m181_bass_blowtorch.htm

 

2)

http://www.thomann.de/gr/mxr_m182_el_grande_bass_fuzz.htm και

 

3)

http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm

 

Επισης, λογω συμβουλης απο ανθρωπο του χωρου, αποφασισα να αυξησω το budget αμα ειναι να παρω κατι καλο και να μου μεινει.  :) Αλλα παλι, παραπανω απο 200κατι ευρω δεν μπορω να δωσω.  :-\

 

Απο τα τρια πεταλακια, λιγοτερο μου αρεσε το τριτο. Τωρα αναμεσα στο πρωτο(m181) και στο δευτερο(m182) σαν να εκλινα παραπανω προς το m181, ηταν πιο γεματος ο ηχος.

Εσεις τι λετε?

 

Μακη και Χρηστο, ευχαριστω για τις υποδειξεις!Οντως ειναι και στον παικτη ο ηχος, αναφεροντας τον Flea και την μπασαρα του  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου