Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογηση και σεταρισμα rockinger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποια χαρτιά ακριβώς;

σ' αυτο εχεις δικιο. στις προδιαγραφες εστω...

Άνευ συναρμολόγησης, βαψίματος και σεταρίσματος ή όχι;

τα σωμα και το μπρατσο που ανεφερα ειναι ετοιμα βαμμενα. η συναρμολογηση και το σεταρισμα εαν κοστιζουν 150-200 ευρω οπως λετε σαφως και θα τα κανω μονος μου! εργαλεια και καποια εμπειρια εχω. πραγματικα δεν περιμενα να ακουσω τετοια ποσα.

μεταπωλητική αξία

υποτιθεται πως αν φτιαξεις την κιθαρα οπως την θες δεν σκοπευεις να την πουλησεις. εγω προσωπικα, οχι οτι εχω και πολλα, δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που πουλανε.

Αν είναι πράγματι επαγγελματίας θα σου προτείνει να κάνει και fret leveling/dressing

εαν την συναρμολογησω και την σεταρω μονος μου και δω οτι πραγματι χρειαζεται, εαν βρω καποιον να το κανει σε λογικη τιμη θα τοτε ναι.

Μια rockinger partcaster δε κοστίζει όσο μια αμερικάνα στρατ...΄κοντά στα 600-700 ευρώ θα σου πάει απο το Ντουκα.

προφανως θα ειναι με red alder σωμα και vintage μανικι καθως και με υποδεεστερα ηλεκτρικα και hardware αφου το ποσο περιλαμβανει και συναρμολογηση

χωρίς να γράφει fender πανω με οτι συνεπάγεται αυτο....

εαν εννοεις το κυρος του ονοματος, συμφωνω.

 

σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι η fender δεν αξιζει. η πολιτικη της στις τιμες ειναι πραγματικα καλη και θα με χαρακτηριζα και fenderακια. επισης δεν επιχειρω συγκριση αναμεσα σε αυτην και την rockinger απλα την αναφερω ως εναλλακτικη για αυτον που θα ηθελε κατι πιο ''δικο του''.

γενικα ειμαι υπερ του customizing και γι' αυτο ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα.

απλως οι απαντησεις σας μου φανηκαν ως επιθεση ''στον βλακα που αμφισβητει την fender'', πραγμα που δεν περιμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σ' αυτο εχεις δικιο. στις προδιαγραφες εστω...τα σωμα και το μπρατσο που ανεφερα ειναι ετοιμα βαμμενα. η συναρμολογηση και το σεταρισμα εαν κοστιζουν 150-200 ευρω οπως λετε σαφως και θα τα κανω μονος μου! εργαλεια και καποια εμπειρια εχω. πραγματικα δεν περιμενα να ακουσω τετοια ποσα.

 

Τι τιμές περίμενες ακριβώς? Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι παίρνει σε έναν επαγγελματία να μοντάρει ένα όργανο, που να μπορεί να εγγυηθεί ότι θα στο παραδόσει σε ιδανική κατάσταση, ειδικά δε αν αντιμετωπίσει κάποιο προβληματάκι στην πορεία?

 

Και μιας και λέμε για προβληματάκια, όπως, ένα αρκετά συνηθισμένο, να μην πηγαίνουν απολύτως ευθεία οι χορδές από τις τρύπες για το τρέμολο στο nut, τότε καλή τύχη αν αποφασίσεις να την "κάνεις μόνος σου". Ειλικρινά θα την χρειαστείς! Αν τώρα έχεις εμπειρία ανάλογη των προσδοκιών σου από το τελικό αποτέλεσμα, τότε αδίκως συζητάμε. 

 

απλως οι απαντησεις σας μου φανηκαν ως επιθεση ''στον βλακα που αμφισβητει την fender'', πραγμα που δεν περιμενα...

 

Λάθος κατάλαβες.

 

Ήθελες να ακούσεις εγκώμια για την ιδέα σου να φτιάξεις μια κιθάρα καλύτερη από της Fender και σε καλύτερη τιμή, ή πως έχει η πραγματικότητα? Ο σκοπός είναι να δεις και κάποιες απόψεις που πιθανώς να μην σου πέρασαν από το μυαλό. 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender MIA - Κάτι αρκετά καλό, αλλά αναλόγως (και παραπάνω) κοστολογημένο. Σταθερά καλή μεταπωλητική αξία.

 

Partscaster - Κάτι ακόμα καλύτερο (αν το κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ στα μέτρα σου), ίσως βγεί παραπάνω από μια αμερικάνα, ίσως και όχι. Μεταπωλητική αξία σαφώς μικρότερη από μια fender (ειδικά MIA).

 

Το θέμα είναι τι ακριβώς θες. Αν νομίζεις ότι σε καλύπτει μια αμερικάνα πλήρως, go for it. Αν όχι, και θες συγκεκριμένα πράγματα, ίσως να πληρώσεις παραπάνω, αλλά λογικά θα πάρεις αυτό που θες. Και λέω λογικά, γιατί σε τέτοιες φάσεις, όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντας, πάντα υπάρχει ένας άλφα παράγοντας ρίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελες να ακούσεις εγκώμια για την ιδέα σου να φτιάξεις μια κιθάρα καλύτερη από της Fender και σε καλύτερη τιμή, ή πως έχει η πραγματικότητα?

οσες αποψεις ειχα διαβασει σε αλλα φορουμ ηταν θετικες. ειδα και μονος μου τιμες και ηθελα να ακουσω επιπλεον γνωμες για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. βεβαια κανενας δεν ανεφερε τετοια προβληματα ουτε το κοστος της συναρμολογησης στα οσα ειχα διαβασει. ευχαριστω για την ενημερωση αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι η αντιμετωπιση μου ως 'εξυπνακια' ηταν λιγο υπερβολικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει χαλαρωσε και καμια φορα τυχαινει να παρεξηγουμε τα μηνηματα αφου δεν γνωριζουμε τον τονο της εκφρασης.think positive ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες αποψεις ειχα διαβασει σε αλλα φορουμ ηταν θετικες. ειδα και μονος μου τιμες και ηθελα να ακουσω επιπλεον γνωμες για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. βεβαια κανενας δεν ανεφερε τετοια προβληματα ουτε το κοστος της συναρμολογησης στα οσα ειχα διαβασει. ευχαριστω για την ενημερωση αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι η αντιμετωπιση μου ως 'εξυπνακια' ηταν λιγο υπερβολικη

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, ίσως έχεις συνηθίσει να θεωρείς ότι όποιος σου απαντάει internetικώς θέλει σώνει και καλά να στην πει, όμως δεν είναι αλήθεια.

 

Τα (πιθανά) προβλήματα είναι υπαρκτά. Δεν ξέρω σε ποια fora ρώτησες, θα σου συνιστούσα κάποια διεθνή όπως το tdpri.com όπου το θέμα με τις partcasters έχει εξαντληθεί προ πολλού. Οι περισσότεροι εκεί έχουν από μία-δύο (μερικοί έχουν... μερικές δεκάδες), αλλά επίσης οι περισσότεροι έχουν εξοπλισμό που θα ζήλευαν πολλοί τεχνίτες και εμπειρία δεκαετιών.

 

Καταλαβαίνω τη γοητεία που ασκεί ένα "προσωπικό" όργανο απλώς θα σου έλεγα να αφήσεις αυτή την ιδέα να "ωριμάσει" μέσα σου για λίγο καιρό, ενώ παράλληλα θα κοιτάζεις για τα καλύτερα υλικά στις καλύτερες τιμές (π.χ. μέσω ebay που μπορείς να βρεις κελεπούρια).  

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την ενημερωση αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι η αντιμετωπιση μου ως 'εξυπνακια' ηταν λιγο υπερβολικη

 

Ξεκόλλα βρε σύ!!... :) ;) 

50849_m.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σκοπευα να αγορασω συντομα κιθαρα, προς το παρον ψαχνω για κατι μεταχειρισμενο αλλα καλο ειναι να γνωριζω καποια πραγματα που θα μου χρειαστουν στο μελλον. και σιγουρα δεν εχω την εντυπωση οτι οποιος μου απαντα θελει να μου την πει, ισα ισα επειδη ειμαι και νεος στα φορουμ και μεχρι τωρα οι απαντησεις σε ερωτησεις μου γινοταν με διαφορετικο τροπο παρεξηγησα λιγο τις απαντησεις σας οπως μαλλον και εσεις την ερωτηση μου. αυτα εχει ο γραπτος λογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμεταλευόμενος την τρελλη πτώση του δολαρίου τον Αύγουστο, παρήγγηλα ξύλα από dealer της allparts και ψιλολόγια gfs.Συγκεκριμένα σώμα light swamp ash one piece όσο κι αν φαίνεται απίστευτο και μανίκι maple 1-piece 22 τάστα jumbo με 12" allparts, wilkinson vintage tremolo, push pull pot, βιδάκια, jack,straps,string holder κ.τ.λ και τέλος από Ντούκα κλειδιά kluson lockheads, neckplate, tone pots και κάτι άλλα ψιλά.Μαγνήτες Fender και pickguard allparts από συμφορουμίτη κοψοχρονιά!Έχω δηλ.όλη την κιθάρα σε κουτάκια,που με αγωνία περίμενα επι σειρά ημερών,ελέγχοντας ταυτόχρονα τις χρεώσεις στην πιστωτική και την διαδρομή των υλικών.Συνολικό κόστος κάτω απο 500€ με τελωνεία και μεταφορικά εννοείται.Ήθελα να την μοντάρω μόνος αλλά όταν είδα το υπέροχο σώμα έπαθα και...κώλωσα.Βρήκα λοιπόν μάστορα που με ένα 50€ θα την μοντάρει και θα την σετάρει με κόψιμο nut ενώ θα με αφήσει και να βλέπω ;).Μένει δηλ.το φινίρισμα(ας είναι καλά το internet).Τα ηλεκτρονικά τα κατέχω.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:Μπορείς να βρείς και να αρπάξεις ευκαιρίες, μειώνοντας το κόστος για υλικά που η fender βάζει σε μοντέλα custom shop και αν... Σε κάθε περίπτωση χειρότερα δεν είναι(σαν υλικά και μόνο)

-Η αναζήτηση των υλικών,η έρευνα, ο σχεδιασμός, η φαντασίωση του αποτελέσματος και το diy στον βαθμό που με παίρνει προσωπικά με εξιτάρουν.Αυτό ή το'χεις ή δεν το'χεις και είναι κατα βάση χόμπι.

-Το μοντάρισμα και τα υλικά της fender πολλοί λένε ότι  είναι όπως σου κάτσουν.(εδώ τα διαβάζω και το λέω)Να σου πει ο Ντούκας για Sambora Sign. USA με σώμα από 8 κομμάτια ξύλο να πάθεις.Χώρια που για έναν σοβαρό μάστορα, το μοντ/σμα δεν είναι ούτε μια ώρα δουλεια.

-Μαθαίνεις να πειράζεις όλες τις ανάλογες κιθάρες, γνήσιες ή μη.

 

-Με την σημερινή ισοτιμία δολλαρίου, ούτε θα το σκεφτόμουνα.Ακόμα και εδώ στο noiz υπάρχουν ευκαιρίες για καλά όργανα,ΜΙΜ ή SQUIER που με λίγα € τις κάνεις εργαλεία πολύ ανώτερα από τις "φτηνές" USA του χιλιάρικου.

-Αν έκανα τώρα μια partscaster θα την έκανα στον Ντούκα.Απίθανος τύπος,αγαπάει τις κιθάρες και την δουλεία του.Σέβεται τον πελάτη.Και το μοντ/σμα δωρεάν αν γίνει με τα υλικά του.Τον ρώτησα πρόσφατα.

-Οι partscasters δεν πουλιούνται σχεδόν με τίποτα.Δεν αξίζει.Και δεν υπάρχει και λόγος.Κιθάρα παίζω δεν είμαι έμπορος, δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός(αν ήμουν δεν θα αγόραζα όργανα θα έκανα επένδυση στην δουλειά μου-υπάρχει διαφορά)και για χόμπι θα ψάρευα(για να ζήσω :))

-Αν την θέλεις ΤΩΡΑ δεν θα την έχεις.Η διαδικασία παίρνει χρόνο ειδικά αν το κάνεις 1η φορά.Μεχρι τότε ας είναι καλά η Yamaha μου.

-Υπάρχει ένα μικρό άγχος μην κολλήσουν τα υλικά στο τελωνείο,μην χαθούν στο ταχυδρομείο,μην σου στείλει άλλα αντι άλλων ο Αμερικάνος κ.τ.λ(δεν θα συμβεί με rockinger και Ντούκα αλλά με τους άλλους υπάρχει σαν πιθανότητα)

-Tην fender την δοκιμάζεις στο μαγαζί, σου αρέσει,την παίρνεις και φεύγεις.

-Την βαρέθηκες?όλο και κάποιος θα την θέλει και θα την αγοράσει.Και δεν θα χάσεις.

 

Με λίγα λόγια,κάνε ότι γουστάρεις και ότι σηκώνει η τσέπη σου.Αγοράζοντας κιθάρα, την έχεις και παίζεις.Αγοράζοντας parts, κανείς κέφι,μαθαίνεις και ρυθμίζεις την εκταμίευση των χρημάτων σου(φτιάξτη και σε 2 χρόνια,τι σε νοιάζει).Τέλος,μην αρπάζεστε ρε παιδιά.Όλες οι νορμάλ strat & tele έχουν κλίμακα 25,5".Κανείς δεν την έχει μεγαλύτερη.Και αν την παίζει καλύτερα,σίγουρα δεν φαίνεται στα λόγια 8)Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε Bihla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχω "φτιαξει" (& αγορασει σε εξευτελιστικες τιμες ετοιμες) τουλαχιστον...100 partscasters τα τελευταια 10 χρονια & οντως ειναι η καλυτερη λυση αν ΔΕΝ σε ενδιαφερει η μεταπωλητικη αξια αλλα μια 100% custom κιθαρα για ΕΣΕΝΑ.

 

Ο κυριος λογος που τις εφτιαχνα (δεν φτιαχνω πια) ηταν αφενος μεν το γεγονος οτι καμμια Fender δεν ειχε το παχυ μανικι με τα 21 jumbo ταστα που που αρεσει εμενα & αφετερου ηθελα να πειραματιστω με τη σωρεια των boutique μαγνητων που κυκλοφορουν στο internet. 

 

Αν ΚΑΝΕΝΑ μοντελλο της Fender δεν σου κανει (πραγμα ΠΟΛΥ δυσκολο τωρα πια και με τη σειρα Classic Player σε αστειες τιμες να μαμει και να δερνει) προτεινω και εγω τη λυση του Σταυρου (αν εσυ δεν εχεις τις γνωσεις για να την μονταρεις).

 

Παντως με εξαιρεση την κοπη του nut ,το μονταρισμα ειναι πανευκολο (αν εισαι τυχερος και το μπρατσο σου δεν χρειαζεται fret leveling η αν δεν θες τρομερα χαμηλο action)  .

 

Παντως αν χρειαστει να την πουλησεις προετοιμασου να χασεις τουλαχιστον το 50% των χρηματων που εδωσες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου